Cum il dezobisnuiesc de somnul impreuna cu bunica

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Da, asa m-am gandit si eu, sa-i scot in primul rand ceaiul de noapte si apoi sa vedem cum facem sa-l dezobisnuim de somnul cu Maia.
Nu-i plac schimbarile deloc, de ex.ieri i-am schimbat patul in care doarme (e 1.80/2 m - pat matrimonial, ca asa s-a invatat, sa fie un pat mare ca sa se desfasoare), deoarece scartaia f.f.f.tare, cu un alt pat aceeasi marime, aceleasi saltele, daora uj pic forma si culoarea erau altfel. Ce credeti? La somnul de pranz, a inceput sa planga cu suspine ca el nu vrea in patul nou, vrea patul vechi. M-au chemat de la servici acasa ca sa vin si sa incerc sa-l potolesc. F.greu l-am lamurit, intr-un tarziu a acceptat sa se urce in pat...
Cu ceaiul e disperare, tine sticla la piept strans, de parca ar avea un bot de aur acolo. Am sa incerc treptat cu ele. Va pup

Zina si Rares (26.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Sa stii ca multi copii sunt "tipicari" la varsta asta ... Probabil e o chestie de siguranta, obiceiurile si lucrurile care se repeta in aceeasi ordine le creeaza un climat de siguranta, se simt "in control" ...

Incearca sa-i creezi o alta rutina, care sa-l faca sa nu mai acorde atata importanta sticlutei cu ceai sau bunicii. De exemplu, un cantecel sau o poveste spusa inainte de culcare, prezenta ta, ceva in genul asta.

La noi merge baita >> lapticul (inca in biberon, dar cu tetina taiata toata), numai de la mami si musai cu ochii in TV, la BEBE TV >> medicamentele de seara (vitamine sau ce e cazul) >> spalat pe dinti (facem intrecere si, ca un facut, tot timpul mi-o ia inainte ) >> stins lumina in sufragerie si luat lanterna >> mers in camera ei si (tot cu lumina stinsa) facut umbre pe pereti cu lanterna >> culcat, cu mine alaturi, pe o saltea, pana adoarme.

Sper sa te ajute, succes !

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput