Cum il dezobisnuiesc de somnul impreuna cu bunica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Avoogt, multumesc pentru urari, la fel si voua va doresc!

Dar eu sunt terorizata de gandul ca Rares atunci cand ii spun ca nu mai este ceai, incepe cu criza de plans, nu vrea sa mearga la nani sau nu vrea sa adoarma fara, e un calvar. De-asta am tot cedat, ca nu sunt in stare sa-l aud cum plange sfasietor, cum ma roaga sa-i dau ceai. Tine sticla cu biberonul lipit de el, de parca ar fi nu stiu ce. Si eu am un grad mare de oboseala. Chiar daca mama mea doarme cu el, eu nu ma odihnesc bine noaptea (din probleme de dureri de articulatii, spate.... Ar plange noaptea de numa numa, dar stiu ca numai asa, cum ati spus voi, are efect, sa fiu insistenta la decizia luata. Nu stiu daca ceva de plus ar merge in locul lui Maia, o sa incercam, dar in weekend.
Si da, el inca face pipi noaptea in pampers, nu l-am pus pe olita. Ziua cere pipi la olita sau merge singur si-si tine olita si treaba mare face direct la wc. Dar noaptea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

La multi ani lui Rares! Sa creasca mare si sanatos, de-acum e baiat mare. Zina, trebuie sa fiti fermi si sa va mentineti pozitia. In plus, daca o data i-ai spus ca nu este ceai si apoi i-ai dat daca a plans putin, el cum ar putea sa te mai creada? A invatat ca, daca plange, apare ceaiul de unde nu-i. Va plange daca i-l scoti, dar nu la infinit. Cum spunea si Avgoot, incepeti treaba asta vineri seara, ca sa nu va treziti a doua zi de dimineata. Si tine-te tare! O sa scapati si de problema asta, cu multa rabdare si consecventa. Ceaiul ii va strica dintii, ca de altfel orice lichid dulce. Ofera-i apa ca si alternativa. Daca ii place sa bea noaptea, o sa accepte si apa pana la urma.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna,

In privinta ceaiului nu ma pronunt, nu stiu ce sfat sa-ti dau. Mi se pare extrem de mult, totusi, consumul de lichide; este prea cald in casa ? Seara ii dai laptic cu cereale, sa fie mai satios si sa nu se mai trezeasca ?

Cat despre dormitul numai cu buni, ar trebui chiar buni sa-l pregateasca sufleteste pe cel mic : sa-i spuna buni ca o dor picioarele (sau altceva), ca s-a dus la doctor si nenea doctorul i-a spus lui buni ca trebuie sa mearga la bai, la tratamente; de aceea, buni va fi nevoita sa plece cateva zile sa se trateze, daca nu, se va simti rau si nu va mai putea avea grija de el. povestea asta (sau alt scenariu asemanator) ar trebui spusa calm, cand cel mic este atent, sa i se explice pe intelesul lui, cateva zile la rand, pana intelege. ar fi de ajutor ca buni sa se mai prefaca putin in fata lui, sa se vaiete ca o dor toate cele, ca musai trebuie sa plece la tratament, ca asa i-a zis nenea doctoru', etc. si daca Rares va fi cuminte si ascultator, cand buni se va intoarce de la bai, ii va aduce ceva foarte frumos drept cadou/rasplata...
poate ar fi de folos o veioza din aceea cu figurine luminoase care se plimba pe tavan sau o lampa de veghe cu forma draguta...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:


Dragele mele, multumesc pentru raspunsuri.

Ceaiul lui Rraes nu are deloc zahar, nu ii pun. Doar fierb pliculetele in apa si atat. Dar tot il bea. Mi-e teama si mie sa nu-i fi afectat dintii, ca pana nu demult a baut ceai de acela granulat de la Hipp sau Humana, de fructe.
Il bea nu ca ii este sete, ci pentru ca a devenit un fel de rutina pentru el.
Am sa incerc cu lampa de veghe sau cea cu figurine pe tavan. Dar ma tem ca va fi ca o distractie pentru el, la inceput, dupa care nu o va mai "baga in seama".
Aseara de exemplu, cand l-am chemat la culcare, si l-am rugat sa inchida tv-ul, ca se uita la Tom si Jerry, binenteles ca nu a vrut si era deja 10.30. Tati lui s-a asezat langa el si a spus ca atunci va dormi cu el acolo. Cand a auzit s-a ridicat si a intrebat plangand aproape ca, unde-i Maia? Si a plecat la el in dormitor, unde il astepta mama mea. Deci, nu stiu cum va reactiona cand ea va pleca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

E greu, dar se pare ca voi nu sunteti foarte hotarati sa faceti schimbarea asta...Usor nu va fi, indiferent cat mai amanati momentul...Poate sunt un pic cam dura, dar ce veti face daca Doamne fereste, se imbolnaveste buni, si nu va mai putea sa stea sa doarma cu el? Eu zic ca trebuie pregatit din timp de schimbare, sa i se povesteasca ce va fi, si chiar asa sa fie, caci daca cedati degeaba ati muncit pana atunci....Va plange, o zi, doua pe urma se va obisnui cu alta rutina...Uite, de exemplu puteti sa-i tot spuneti ca dupa ce vine Mos Craciun, buni nu va mai dormi la voi, ca el e baiat mare etc. Acelasi lucru sa-l spuna si buni baietelului. Trebuie sa aveti toti aceeasi versiune, sa nu gaseasca vreo portita la cineva.
Multa bafta va doresc si sa rezolvati cat mai repede problema. La multi ani si sa creasca mare si frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

la multi ani micutului rasfatel!

cu ceaiul nu prea stiu cum sa te sfatuiesc, ca la noi nu e cazul.

legat de somn, noi am trecut prin situatii similare, dar pt ca tati pleaca des in delegatii. in fiecare saptamana lipseste cel putin 2 nopti, dar cel mai des lipseste 3-4 nopti. a fost greu, acum s-a mai obisnuit. voi va agatati de faptul ca buni inca poate sa stea si sa va ajute. daca nu ati mai avea alternativa, ati reusi. noi nu avem de ales, vrem nu vrem tati pleaca si ramanem doar noi doi. iti imaginezi ca nu e chiar simplu sa stai singura cu un copil de 2,6 ani care face crize din cauza ca lipseste tati. serile si noptile erau un cosmar. urlete ... nu vreau!!! nu fac!!! nu ma imbrac!!! nu ma culc!!! apoi toata noaptea foiala ... unde e tati? cand vine? a venit? dimineata si eu merg la serviciu si fac analize de date si situatii, pe care crede-ma ca uneori le vad crucis, ma uit de 10 mii de ori pe aceeasi hartie ca sa-mi dau seama ce scrie. totusi trebuie sa ma concentrez, asta in conditiile in care matei imi urla seara cam 2-3 ore dupa tati si apoi toata noaptea ma frichinea, ba in patul lui, ba in patul meu, ba calare pe mine ... ba nu are loc ... ba vrea pisu ... dimineata, bineinteles, alt circ: nu merg cu masina ta, vreau cu tati. cand sa-l iau de la gradi ... de ce nu a venit tati??? n-a fost usor deloc. a tinut cam 1 luna "sevrajul" asta. acum s-a obisnuit. stie ca tati pleaca la serviciu, il sunam, imi povesteste cum o sa vina tati si o sa plecam toti 3 cu masina, numai mergem doar noi 2. ba uneori ne mai intalneam cu cate un coleg de-al sotului in trafic si avand masini de firma, sunt identice. urlete, sa iasa din scaunel: uite-l pe tati!!!! tatiiii!!! uite asa stiam toate nr de tel ale colegilor care stau in zona noastra, il sunam pe "inamic", trageam pe dreapta, ii explicam copilului ca uite, nu e tati, e nenea X, vorbea si colegul cu matei si ii spunea ca tati al lui e la serviciu si ne continuam drumul.
trebuie sa perseverati, sa-i explicati, sa fiti hotarati toti ca vreti sa faceti asta. buni sa ii explice ca nu poate sta cu el, ca are treaba, ca o sa-l sune seara si dimineata. faceti un ritual din asta. gandeste-te ca trebuie sa faceti asta o data pt totdeauna. in plus, ai recunoscut ca va afecteaza viata de cuplu. nu este ok, dar e bine ca ti-ai dat seama si incerci sa faci ceva in acest sens.
la noi a functionat treaba cu plushul. are un elefant mare, albastru, adus de tati cand era o data bolnavior. cand vb cu tati seara, ii spune ca trebuie sa ingrijeasca elefantul, sa-l ia cu el in patul lui, etc, etc.
poate trebuie sa o luati pe rand. adica nu si dormitul fara buni si ceaiul dintr-o data. intai dormitul, si apoi incet incet si ceaiul. pune-i o sticluta la indemana ca sa si-o ia singur. intr-un timp si matei ma tot striga ca vrea apa. ii raspundeam: e langa perna. mai bombanea, mai chitaia ... si-o lua, ca eu nu ma dadeam jos din pat.
toate acestea implica nervi de otel, rabdare si da, copilul va plange, dar ii va trece.
iti spun ce se poate intampla dc nu va hotarati sa faceti ceva:
nepoata mea are 5,6 ani. nu doarme decat cu mami sau cu mamaie. inca face pisu noaptea in pat. ele inca mai spera ca dc va creste se va schimba, dar e din ce in ce mai rau. deja are somnul f usor si dc indrazneste cumva mama ei sa se strecoare din pat sa mearga in "vizita" la sot o simte imediat si se pune pe plans.

va doresc mult curaj si mult calm!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Legat de partea cu dormitul, la fii-mea a functionat cel mai bine comparatia cu alte fetite, mai mari, care nu mai dorm cu mami sau tati. Ea fiind la gradi cea mai micuta din grupa si fiind foarte nerabdatoare sa se faca si ea fetita mare, ii tot spuneam ca celalalte fetite, care sunt mai mari ca ea, dorm singurele in camerele lor. La fel si prietenele ei de prin parc. Am tot dus munca asta de convingere, la inceput nu o incanta deloc ideea, dar eu continuam sa ii spun in fiecare seara, cand o culcam (eu sau sotul), ca uite, m-am intalnit cu mamica fetitei "X" si mi-a spus ca X doarme singurica. Nu ii spuneam neaparat ca trebuie sa faca si ea la fel doar le laudam pe fetitele respective. Eh, si intr-o seara, i-a venit ei "ideea" ca e si ea fetita mare si o sa doarma singura. I-am luat o lampa de veghe, i-am spus ca de la lampita aia are lumina, sa nu ii fie urat, am lasat-o sa isi aleaga 1-2 animalute de plus cu care sa doarma si atat. In primele seri mai gasea ea diverse motive sa ne strige pana sa adoarma, dar pana la urma a renuntat. Acum seara stam 5 minute cu ea in pat, apoi o pupam pe frunte si face nani singura. A, schimbarea cu dormitul am facut-o pe la 3 ani si 3 luni. Iar in legatura cu ceiutul, noi am insistat mult pe spalatul pe dinti de seara. i-am explicat ca daca nu are grija de dinti, se strica, o dor si in final ramane fara ei. Asa ca dupa ce spalam dintii seara, nu mai bea decat apa. Are o sticluta din aia cu motz pe lada de la pat si cand ii e sete isi ia singura.Succes mult si nervi tari! O sa fie greu la inceput, dar pana la urma tot trebuie sa se intample o data. Si nu mai dati inapoi, odata luata hotararea, tineti-va de ea!Poze:
http://family.webshots.com/album/573283926iNZLUl
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/InVacanta2#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Te inteleg foarte bine si in mare, sunt de acord cu sfaturile pe care ti le-au dat fetele.

Intr-adevar, si eu te sfatuiesc sa incerci sa-i schimbi obiceiurile unul cate unul, ca sa nu fie stresul atat de mare dintr-o data. Incearca intai cu ceaiul, poate e mai usor.

Noi am scapat de laptele nocturn pe la 3 ani si o luna, cand ne-am dus in vacanta in Turcia si i-am tot spus in prima zi sa manance bine, ca noaptea nu avem de unde sa luam laptic. Surpriza a fost ca a acceptat foarte usor si nu s-a mai trezit noaptea sa ceara laptele ! Atunci cand se trezea, o luam in brate si o linisteam, dar lapte nu avem si atunci il bem maine dimineata.
Cand ne-am intors acasa nu a mai cerut laptele deloc peste noapte.

Fii-mea este foarte rasfatata si plina de tabieturi (de exemplu nu bea laptele decat de la mine, iar mancarea gatita o mananca doar cu buni), asa ca inteleg prin ce treceti.

Singura solutie este sa fiti fermi si consecventi, la 3 ani jumate edestul de mare sa inteleaga ce-i spuneti; plansul sfasietor la care nu poti rezista este doar un santaj emotional din partea lor ! Poate suna urat sau dur, dar crede-ma ca asa este, am incercat-o pe pielea mea !

E indicat sa faceti treburile astea intr-un concediu (ca un week-end nu va ajunge!) ca sa puteti sa va refaceti peste zi ! Si in perioada asta buni sa nu mai apara pe la voi ! E buna si ideea cu pregatirea dinainte, cu tratamentul si doctorul !
Ideal ar fi fost sa-l obisnuiti sa doarma singur de mic, ca sa evitati astfel de situatii (desi stiu ca sunt multe voci aici pe forum care sustin contrariul) ...

Succes si multa rabdare ! Luati hotararea acum, pt ca mai tarziu va fi si mai greu !

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna

Sa iti traiasca domnisorul.
iti spun cum a scapat noi de suzeta si biberon. Am inceput sa ii spunem din timp ca Mos Craciun aduce jucarii la copiii cuminti dar neavand bani sa duca chiar la toti le cere copiilor ceva in schimb ca sa duca la alti copii. In cazul nostru a fost suzeta, pe care a dat-o de buna voie mosului in schimbul jucariilor. Biberonul l-am dat cateva luni mai tarziu unui bblus si in locul lui a primit o canita cu cioc.
Sfat pentru somn, nu prea am, dar sustin cele spuse de fete pana acum. Desi fetita noastra doarme cu noi in camera, din lipsa de spatiu (stam cu soacra), are patul ei si acolo a dormit de mica.

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recolteiwww.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

eu as zice sa va puneti de acord cu maia pentru scoaterea ceaiului de noapte....eventual sa-i spuna ea ca nu mai are, sau alte variante pe cera ti le-au dat fetele aici, dar sa fiti fermi cu totii pe pozitie, inclusiv maia (care, vorba aia, fiind bunica, poate rezista mai greu la plansetele lui)
si abia dupa aceea sa incercati sa-i spuneti ca de ex. in noaptea asta maia trebuie sa plece nu-stiu-unde, dar se intoarce repede...nu stiu, n-am idee ce-ar merge mai bine...si treptat sa rariti somnul cu maia la 2-3 nopti pe saptamana, pana se obisnuieste sa doarma si cu altcineva

totusi sa nu incercati sa-i "taiati" ambele placeri in acelasi timp, i-ar fi mult mai greu sa se adapteze

http://www.pagina-mirunei.piczo.com
Am implinit 2 ani...

Mergi la inceput