Febra 40.4

Febra 40.4 | Autor: Cornelia

Link direct la acest mesaj

Nici nu imi mai amintesc de cand nu a mai fost bolnava Maria si parca e mai greu cu copilas mai mare bolnav...

S-a trezit dimineata cam indispusa si pe la 12 a facut febra 38-39. I-am dat pana acum nurofen, paracetamol si acum 10 minute iar nurofen. Termometrul de frunte arata 40.4 acum 2-3 minute. Are frisoane. I-am pus comprese reci la frunte si piciore.

Ce sa mai fac?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Daca are tot temp. asta si nu scade, mergi la urgente.
Daca cu toate alea ce ai zis si tot are febra, atunci leacurile "babesti" cu sosete cu otet nu cred ca or sa dea rezultate.



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Asta iarna eram in Ro si copila noastra a facut febra mare care nu ceda la nurofen si paracetamol.Dr ne-a recomandat supozitor Novocalmin si a fost bine.
Sa bea multe lichide si las-o cat mai dezbracata,in rest nu stiu ce ai mai putea face decat s-o vada un dr.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Daca intr-o ora nu scade de la un Novocalmin la dr.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Goala, impachetari cu apa rece (sau cat poate suporta ea). Iei un cearceaf curat, il inmoi in apa, sa spunem la temperatura camerei, si-o invelesti pe fata cu el. Peste, o acoperi cu patura si-o tii strans in brate. Repeti operatiunea ori de cate ori este nevoie. Pare barbar, insa, crede-ma, are efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Dezbrac-o, baita calda (daca are frisoane si febra atat de mare, potriveste apa sa fie peste 37 grade), lichide multe (apa mai ales), sa se hidrateze. Am patit exact asta acum 3 zile, cu baietelul meu de 2 ani. La o ora jumate dupa nrofen, avea febra peste 40. I-am dat si novocalmin si dupa novocalmin i-a scazut febra abia dupa aproape 2 ore. Groaznic a fost, dar la al meu ma astept la faze de genul asta (nu e prima data). El a avut amigdalita.
Sanatate


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Dupa un novocalmin i-a scazut la 38,5.

Of. Sa vedem cum evolueaza.

Multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Multa sanatate va uram , pitica mea are 1an si a facut in doua nopti 39.6 si 39.0, as aca stiu ce inseamna, nicioadata nu a mai facut asa..i-am pus un supozitor novocalmin, si am imbibat sosete in si un prosop pt picioareapa cu otet (cantitate egala), a dat rezultate...ea are laringita

de Crina Alexandra Crinul Meu
Atat de mare sunt
Participam la concursul Klorane cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE" target="_blank">aa1 si aa2, un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

depinde de varsta fetitei,dar cea mai rapida este fiola de algocalmin,chiar mai rapida decat supozitorul novocalmin;si e bn sa ii dai alternant nurofen cu calpol sau panadol,si daca tot nu da rezultate,fuguta la dr. ca poate e nevoie de antibiotic.

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

O baita calduta a mers la noi. Pui puiul pana la brau in apa calda si racesti treptat apa pana pana la 36-37 de grade. E indicat sa stea acolo cam 30 de minute. Impreuna cu un novocalmin ar trebui sa scada temperatura la normal.
Noi am patit asta acum o luna si a fost o enteroviroza.
Sanatate multa!

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Cornelia , sper ca sunteti bine si ati aflat cauza. Multa sanatate.

Frisonul precede febra.
Deci, unui copil in frisoane NU-I POTI FACE IMPACHETARI, si NICI BAI RECI/CALDUTE!!! Poti incerca sa-l incalzesti, facandu-i masaj energic, invelindu-l bine, pana trece. In general frisonul nu dureaza mult (secunde sau minute), apoi urmeaza febra mare. Si atunci se administreaza medicamente antitermice.
Aveti idee ce inseamna frison???
Cum ar fi sa va bage cineva in apa rece, chiar si calduta??? Va asigur ca este SOCANT, cel putin.
Fiti atente ce cititi si ce scrieti (in special).
In general, o mama cand scrie despre febra asa mare la copil, e destul de zapacita si debusolata....

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)
[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput