Febra 40.4

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui asteryaro

Cornelia , sper ca sunteti bine si ati aflat cauza. Multa sanatate.

Frisonul precede febra.
Deci, unui copil in frisoane NU-I POTI FACE IMPACHETARI, si NICI BAI RECI/CALDUTE!!! Poti incerca sa-l incalzesti, facandu-i masaj energic, invelindu-l bine, pana trece. In general frisonul nu dureaza mult (secunde sau minute), apoi urmeaza febra mare. Si atunci se administreaza medicamente antitermice.
Aveti idee ce inseamna frison???
Cum ar fi sa va bage cineva in apa rece, chiar si calduta??? Va asigur ca este SOCANT, cel putin.
Fiti atente ce cititi si ce scrieti (in special).
In general, o mama cand scrie despre febra asa mare la copil, e destul de zapacita si debusolata....

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)
[url=http://lilypie.com][/url]


In primul post Cornelia spune ca fetita are febra 40.4 masurata pe frunte. Intrarectal probabil ajunsese la 41 de grade. Nu e indicat sa invelesti bine un copil cu febra asa mare sau sa incerci sa il incalzesti.

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Multumesc!

Asa e, Asteryaro. Dupa frison vine febra mare.

Intre timp a urcat iar temperatura la peste 40 si am fugit cu ea la medic. Ni s-a spus ca e viroza si ne-au recomandat tot paracetamol/nurofen plus novocalmin daca febra nu cedeaza. Ne-au spus ca max. 2 novocalmine in 24 de ore, adica ii mai pot da unul in nopatea asta. Acolo a avut si un acces de tuse si a varsat. I s-a mai pus un paracetamol supozitor si au vrut sa ii puna o perfuzie, dar fara succes (Maria nu a vrut s astea si nu au obligat-o). Am ajuns la clinica cu febra peste 40 si am plecat cu 39 . Acum doarme si are in sfarsit temperatura sub 38.

In masina spunea ca se sufoca si nu poate sa respire . Sper sa fie ok, ca au consultat-o si mi-au zis ca nu e nimic grav, doar o viroza.

Totusi asa febra mare? Pe la doi ani a facut pneumonie si doar atunci a mai avut asa febra. Apoi cate un episod-doua pe an, dar doar 38-39.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Pe la 3.30 i-am mai pus un novocalmin. Nici nu i-am mai masurat temperatura, dar incepuse iar sa tremure si mi-a fost frica sa nu vad iar temepraturi peste 40 de grade . Apoi a dormit bine si doarme si acum. Sper sa fi trecut ce a fost mai rau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

Din pacate, asa sint unele viroze si te poti astepta la trei nopti grele. Pediatra noastra asa ne a invatat sa ne pastram cumpatul si daca dupa trei nopti de febra + control medical, evident, nu scade, trebuie facute analize de singe ca sa vezi daca e sau nu viroza. Aceleasi scheme de medicatie, cu alternare eferalgan- nurofen plus, la nevoie, novocalmin, impachetari (sinistre, dar eficiente). Nu te speria, ion masura in care poti, hidratare la greu si multa rabdare! Sa va faceti bine repede!












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Asa face fii'mea toate virozele... cu febra 40-41... Cand are 39 deja ma linistesc... si ea e mult mai vesela...
La noi nu scade cu nimic (paracetamol, nurofen) ... decat f. greu si f. putin... iar cand are 41 trebuie intervenit imediat. Intotdeauna functioneaza impachetarile ... imi e tare mila de ea, dar e singura metoda prin care scade in 5 minute pe la 38, de la 41... si se mentine o perioada mai lunga... In plus medicamentele nu i le pot da din ora in ora... cum ar fi nevoie uneori ...
Supozitor cu algocalmin nu ne recomanda pediatrul... avem in casa, in caz de forta majora ... dar pana acum am dres-o fara...

La pneumonie (am facut si eu, si baietii) nu am avut febra deloc... nu stiu daca e o regula, dar la toti trei asa s-a intamplat... De-asta am stat linistita si am crezut ca este doar o raceala, pana cand au inceput sa tuseasca incontinuu...



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Asteryaro, are dreptate!
Frisonul precede febra mare! Cand am ajuns eu cu Daria la urgenta cu frison au bagat-o intro patura electrica pentru a o incalzi. Abia dupa aceea a inceoput sa creasca febra rapid. Am incercat si eu odata ,zapacita fiind, cand am vazu-o cu frisoane sa ii fac impachetari, dar para ii era mai rau, i se invinetisera si buzele , extremitatile erau reci.
Asta nu pot spune ca e o chestiune general valabila, insa daca frige numai fruntea si are frison, se pot pune comprese reci pe frunte si restul corpului impaturit si frecat energic. Noi asa procedam - Daria a facut frisoane cam la fiecare episod de boala mai urata...


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

My Creative World

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cornelia

Nici nu imi mai amintesc de cand nu a mai fost bolnava Maria si parca e mai greu cu copilas mai mare bolnav...
S-a trezit dimineata cam indispusa si pe la 12 a facut febra 38-39. I-am dat pana acum nurofen, paracetamol si acum 10 minute iar nurofen. Termometrul de frunte arata 40.4 acum 2-3 minute. Are frisoane. I-am pus comprese reci la frunte si piciore.
Ce sa mai fac?


Mariucasara, in primul post spunea SI ceea ce am bolduit si inroshit eu.
Si inca ceva: la copii marisori, temperatura NU se mai masoara intrarectal, spre deosebire de cei mici, asa cum este fetita ta, chiar si baietelul meu, ci axilar, sub limba... depinde de tara si/sau spital.
Stiu perfect ce manevre medicale se fac la febra atat de mare, dar crede-ma pe cuvant, NU se fac impachetari si nici bai LA FRISOANE. Oricum, ele dureaza cateva secunde sau minute, asa cum am mai spus (interminabine, din pacate ).
Acum sper ca ai inteles, poate nu am fost suficient de clara prima data.
Iar la spital daca ajungi cu febra atat de mare, cel mai eficient este Perfalgan intravenos. Iar daca sunt frisoane, asa cum spunea si camelia_daniela - patura electrica.

Cornelia , multa sanatate va dorim, sper sa nu va molipsiti cu totii!

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)
[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Si eu stiu la fel ca Asteryaro, la frisoane se face un masaj energic sau o baie fierbinte(scurta) ca sa piarda caldura.Ori vine febra mare ori creste prea repede, astea ar fi motivele frisoanelor stiu si eu de la pediatra copilului.
Cornelia sper ca sunteti mai bine.

Mergi la inceput