Ii fac program de somn sau nu ?

Ii fac program de somn sau nu ? | Autor: Alina Maria

Link direct la acest mesaj

Dragi parinti , Rayan baietelul meu de 16 luni doarme de doua ori pe timpul zilei si seara nu mai vrea la culcare iar dimineata se trezeste devreme pe la 5 .
As dori sa stiu daca ar fii bine sa ii fac un program ziua de a dormii o singura data si poate asa va dormi dimineata mai mult . Sau poate e prea devreme ?
Va multumesc !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

eu cred ca este bine sa ii faci program de somn.
cere si parerea pediatrului.
ma gandesc ca asa cum controlam alimentatia, si incercam sa le formam cele mai corecte obiceiuri ( ii invatam sa manace, sa mearga, sa faca la olita), dormitul , sau programul de somn/veghe trbuie sa fie sanatos atat pentru el cat si pentru cei din jur.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu, trebuie facut un program ordonat de somn, chiar daca asta inseamna sa nu-l lasi sa adorma atunci cand vrea el si-l chinui nitel pana il dezveti.
Dimineata - dupa-amiaza si seara, la o ora rezonabila pentru un copil

Cristina +12 si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Eu zic ca sa-i faci proramul de care are el nevoie. Calculeaza-i orele de somn dormite/24 de ore. Trebuie sa fie minim 12. In ce priveste sculatul la 5, nu se intampla pentru ca doarme ziua de 2 ori, ci sunt alte motive. Fie asa e ceasul lui biolgic(al meu cel mare s-a sculat vreo 3 ani intre 5 si 6 dimineata, fie il deranjeaza ceva, fie nu a invatat ca e prea devreme acea ora(trebuie culcat la loc- lumina stinsa), fie e prea obosit. Paradoxal, dar cu cat se culca seara mai tarziu, cu atat doarme mai rau si mai putin. De aceea eu zic nu sa-i scoti somnurile de zi(ceea ce l-ar obosi si mai tare), ci sa-i faci un program de culcare mai devreme. Sa nu adoarma mai tarziu de 9,30. Inainte de program trebuie un ritual repetat seara de seara. Daca acum adoarme foarte tarziu, pune-l treptat mai repede, cu cate o jumatate de ora la 2-3 zile, pana ajungi la ora pe care ti-o propui. Chiar daca se trezeste dupa o jumatate de ora-o ora, il pui la loc fara a vorbi si cu lumina stinsa. Daca trebuie, il ajuti sa adoarma.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Coraly are dreptate..cu cat e mai obosit adoarme mai greu, doarme mai rau si mai putin.
Un program de odihna l-ar ajuta si pe el ai pe tine.
Dar e greu..cine a trecut prin asta stie ce zic.EU i-am "educat" pe amandoi cu somnul...
Codrin de la 5 luni nu s-a mai trezit noaptea, iar somnul de dimineatza i l-am scos imediat dupa un an...parca un an si 3 luni.Dar a fost destul de greu..era mofturos la masa de pranz..mai ca-i pica nasul in farfurie..si adormea si mai greu la amiaz.Dormea putin.Seara era tot obosit.Dar in 2-3 luni si-a revenit.Acum are 4 ani si 9 luni si dimineatza se scoala in jur de 7...foarte foarte rar il prinde 8 in pat..eventual daca doarme cu cineva.La amiaz cand e acasa la 14 e la culcare si chiar daca nu ii e somn 2 ore sta in pat.Cateodata nu doarme ca-l aud susotind.Iar seara ora de culcare e 20.30, mai ales ca de cand a inceput gradi a inceput si antrenamentele la karate care sunt de la 19 la 20.30..deci 3 zile pe saptamana il pun in pat pe la 22.Si atunci zilele in care nu merge la antrenament incercam sa recuperam odihna.Si vad ca eok.Mai ales AM SCAPAT DE PAVOR...unele fete stiu.
Diana dim se trezeste pe la 8..inca doarme la noi in camera...da nu mai are mult...:)MAi trage un somnic de 1 ora pe la 10..si la 14 iar o ora o ora jumate.Azi de ex mi-a dormit 2 ore.SI la 19.30..rar 20 e la culcarica.II dau bibe cu lapte si deobicei il lasa se intoarce pe burta si adoarme.Intru si-i sting lumina.Dar am ajuns greu la asta.Adica de pe la 4 luni am zis NU BRATE, NU LEGANAT, NU TV la culcare, NU LUMINA APRINSA.La inceput plangea mititica...si cate 15 min..daca era soacra sau mama la mine mereu ne certam.Sotul ma lasa in pace sa procedez cum stiu eu mai bine.Dar acum el zice ca am "educat-o" bine si pea ea...
Dar in sufletul meu de mama doar mamele stiu ce era cand plangea la culcare...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
Dar am ajuns greu la asta.Adica de pe la 4 luni am zis NU BRATE, NU LEGANAT, NU TV la culcare, NU LUMINA APRINSA.La inceput plangea mititica...si cate 15 min..daca era soacra sau mama la mine mereu ne certam.Sotul ma lasa in pace sa procedez cum stiu eu mai bine.Dar acum el zice ca am "educat-o" bine si pea ea...
Dar in sufletul meu de mama doar mamele stiu ce era cand plangea la culcare...



Brrr, efectiv mi s-a facut rau...infiorator mesaj

Alina Maria, daca tii neaparat sa-i schimbi programul de somn, fa-o treptat si cu multa blandete. In niciun caz nu apela la barbariile de mai sus.

Oricum, si fara sa faci nimic isi va schimba singur programul de somn atunci cand va fi pregatit.





2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns randunici spune:

Incearca sa te ghidezi dupa propriile lui reactii si comportament.
Ca varsta, mi se pare inca devreme sa doarma o singura data pe zi, nu ai ce face, lasa-l sa doarma. Cat despre noapte, sunt perfect de acord cu Coraly, cu cat adoarme mai tarziu cu atat, paradoxal, se va trezi mai devreme si va dormi mai prost. Incearca sa-l antrenezi dupa masa de seara in diverse activitati in care sa-si consume "sanatos" energia, ritualul dinaintea culcarii INDIFERENT care este acela sa-l respecti f riguros si eu zic sa incerci chiar sa nu depasesti ora 21. Nici un somn nu e mai pretios decat cel din orele de dinainte de 12 noaptea, e cel mai odihnitor.
Si fata mea uneori, mai ales cand dau dintii, se mai scoala pe la 4-5 dimineata. Ii fac un biberon cu lapte, il bea, o mangai nitel, ii soptesc, lumina tot stinsa si jaluzelele trase si gata, readoarme la loc.
In concluzie, da, incearca un program dar cu blandete, usurel si tinand cont de reactiile si nevoile copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeT spune:

Buna seara! Eu cred ca cel mai bine este sa respecti "ritmul"copilului. E adevarat ca programul si, implicit, ritmul de viata trebuiesc educate dar e prea dvreme. Atunci cand va incepe sa merga la gradi vei vedea ca isi va forma singurel proramul. Deocamdata ai putea sa incerci cu ceva activitati specifice aproape de ora de somn si eventual sa decalezi acea ora putin mai tarziu.

Rabdare si multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna fetelor , saru-mana de raspunsuri , am tras si eu cateva concluzii care se potrivesc la noi .
Nu am sa-l culc mai tarziu de 21.00 , in nici un caz , am sa-l las sa doarma de 2 ori pe zi , am sa incerc sa-l culc dimieata din nou daca se mai scoala asa devreme .
Va multumesc mult !

Alina cu Rayan Ioan 1.6 si Mandy Stephanie 5 ani

http://community.webshots.com/album/563022521Iznlso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Citat:
Dar am ajuns greu la asta.Adica de pe la 4 luni am zis NU BRATE, NU LEGANAT, NU TV la culcare, NU LUMINA APRINSA.La inceput plangea mititica...si cate 15 min..daca era soacra sau mama la mine mereu ne certam.Sotul ma lasa in pace sa procedez cum stiu eu mai bine.Dar acum el zice ca am "educat-o" bine si pea ea...
Dar in sufletul meu de mama doar mamele stiu ce era cand plangea la culcare...



Brrr, efectiv mi s-a facut rau...infiorator mesaj

Alina Maria, daca tii neaparat sa-i schimbi programul de somn, fa-o treptat si cu multa blandete. In niciun caz nu apela la barbariile de mai sus.

Oricum, si fara sa faci nimic isi va schimba singur programul de somn atunci cand va fi pregatit.





2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu am incercat sa-i fac lui Andrei si program de somn si de masa, unul aproximativ bineinteles.
Ca sa stiu si eu cind ii e foame, cind ii e somn, cind ii e sete ... ca nu prea stia sa-mi "spuna" ce simte.

Cam pe la 1.3 ani am vazut ca e cam haotic cu somnul de peste zi si i-am scos somnul de dimineata. Astfel a avut un singur somn pe zi. La inceput era mai lung 3-3.30 ore. Pe masura ce a mai crescut a mai scazut.

Mergi la inceput