RS virus

RS virus | Autor: Alina Maria

Link direct la acest mesaj

Dragele mele ,in sf. m-am hotarat sa va scriu , sunt o mamica de la pepenasi de iul-aug 08 cu un puiut mic Rayan .
La varsta le 4 luni a inceput circul , s-a ales cu RS virus care la un copil trecut de varsta deun an e o raceala normala iar la un sugar netratat devine mortal . Se manifesta ca o simpla raceala doar ca febra persista si tusea se accentuaza , un sugar nu stie sa tuseasca asta se invata inaintand in varsta de aici si moartea subtila .
Arterele mici aleplamanilor se umplu de un fel de mucus si nu mai pot respira . Sper ca m-am exprimat bine .
A fost tratat cuamoxicilina 7 zile si i-a dat niste spreiuri de inhalat si o masca ajutatoare , sabutol si flexa . Primul cu sare aldoilea medicament .
De atunci de fiecare data cand a racit virusi au atatacat plamanii si a facut pana acum cam 7 cure cu antibiotice .
Vine sezonul virusilor si stau cu frica in san , sistemullui imunitar e siel foare slabit .
Ce pot sa fac ?
Cine s-a mai luptat cu asa ceva ?
El are acum 14 luni .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Banuiesc ca vorbesti de VSR, virusul sinctial respirator. Cel care la adulti da cel mult o banala raceala,iar la UNII copii bronsiolite si alte boli de genul asta. Virsul asta ar fi atat de pacatos pentru ca sensibilizeaza plamanii copilului, putand duce la astm, daca tratamentul nu e corect.
Fetita mea a facut primul episod la 1 an si pana in 2ani a mai avut 4 episoade de bronsiolita. Tratamentul a fost fara antibiotic! SI nu am fost la un singur medic. Aerosoli si atat. Dupa 2 ani a fost mai bine: crize mai rare si mai usoare. Noi ne-am si mutat din Bucuresti acum un an si pentru ca eram disperata cu senibilitatea asta a copiilor (doctorii ne-au spus ca cei mici sunt in grupa cu risc ridicat de a dezvolta astm, din cauza infectiilor respective cu manifestari respiratorii severe). Si s-a dovedit o alegere buna (deci si noxele, poluarea pot duce la o sensibilitate marita), fiindca amandoi sunt ok acum (baietelul a avut un singur episod de cand ne-am mutat).
Baietelul meu a facut bronsiolita cand nu implinise 3 luni si a fost ingrozitor. Exact cum spui tu: o respiratie umeda, mucus in alveole.....brrr. A fost internat si am ajuns cu el si la oxigen, ca era micutul atat de obosit!Dar partea cea mai rea a durat doar cateva zile (in care nu am inchis un ochi si-i numaram respiratiile ca sa-mi dau seama daca e mai bine) si si-a revenit bine. Si ni s-a spus ca a facut o forma de severitate medie! Dar uite ca ai mei au facut febra strict la debutul bolii, dupa care cred ca nici subfebrili nu au fost. De fapt cred ca si de asta nu li s-a administrat antibiotic.
Eu zic sa fii mai optimista si sa incerci sa-i feresti pe cei mici de contactul cu alte posibile pesroane infectate, mai ales in sezonl rece.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Alina Maria fetitei mele nascute prematur in iulie i s-a recomandat sa faca injectii cu anticorpi pentru virusul RS,o data pe luna,incepand din septembrie pana in aprilie.

Nu stiu daca pe voi va ajuta cu ceva din moment ce a capatat deja virusul!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Noi ne confruntam cam cu aceeasi problema. Baiatul mneu care face 3 ani luna aceasta a facut din septembrie 2008 pana acum 4 crize de bronsiolita. Din pacate la primele 2 a primit antibiotic, am inteles ulterior ca a primit antibioticul total inutil. La a 3 a criza am schimbat dr si s-a vindecat cu pufuri de Ventolin, Flixotide , 3 zile prednison, Sinecod pentru tuse si Aerius. Acum e sub tratament iar (Ventolin, Flixotide si Aerius) iar saptamana viitoare se va stabili un tratament de preventie pe termen lung.Ni s-a spus ca daca nu e tratat corect exista posibilitatea sa ajunga la astm. Noi am facut si analizele de rigoare..au iesit toate bune. Deci cica e viral (acest virus SR) care se activeaza pe un fon sensibil, alergen.
Febra face in primele 2 zile max, si max 38.In rest..respiratia aia suieratoare..Noi banuim ca a 4 a criza s-a declansat dupa ce copilul a fost la tara, in curtea buncii fiind extrem de multe flori..dar e doar o banuiala.

Bee, ti-as fi recunoascatoare daca ai mai scrie ce anume ati facut voi..Noi de mutat, nu putem sa ne mutam din Bucuresti. Tocmai am inceput gradinita, deci am ceva emotii.

Alina, si noi tot cu sprayuri..de fapt acel sabutol de care vb tu e ventolinul de care vb eu..asa cred. Cred totusi, ca ar trebui sa ceri o alta opinie si sa nu ii mai dai antibiotic copilului. In cercetarile mele de mamica (deci neavizate) am citit ca acei copii care sunt tratati cu antibiotic sunt mai expusi sa faca bronsiolite repetate decat cei tratati fara antibiotic.Sper sa nu vorbesc prostii, nu sunt dr, dar 7 cure de antibiotic mi se pare enorm.
Multa sanatate!

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

RSV nu se trateaza cu antibiotic, ci DOAR cu inhalatii.. si pt ca muciozitatiile umplu plamanii saturatia scade, e nevoie de spitalizare si copilul trebuie sa stea conectat la oxigen. asta si in cazul copiilor sanatosi care prind o tulpina mai nasoala... Sonia a luat virusul odata in G, am stat 3 sapt in spital la oxigen. Apoi primavara asta a facut iar, la 1 an si 9 luni si am stat 5 zile in spital, la oxigen. nu stiu daca a avut sau nu, pt ca dupa 5 zile testul a iesit negativ ceea ce arata ca nu l-ar fi avut deloc... oricum era plina de muci...

vaccinul costa cam 2000 euro, pe doza, pe luna, iar el tb facut din noiembrie pana in aprilie. in cazul copiiolor cu probleme pulmonare sau cardiace este obligatoriun si intra pe schema de vaccin... in tarile civilizate, normal, nu in Romania unde nici nu se gaseste... S a facut vaccinul 1 sg data, in SUA unde i l-au facut gratis, bonus probabil .

revin.

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Noua de vaccin nu ne-a zis nimeni nimic. La prima criza, fix in urma cu an, m-am speriat rau. Am plecat luni dimineata la serviciu, copilul a ramas acasa cu bona. Cand am plecat parea racit, ii curgea nasul si atat. Pe la 12 m-a sunat bona ca are copilul febra 38 i-am zis sa ii dea Panadol. Cand am ajuns acas la 17, copilul era vinetiu si respira greu, avea miscarea aceea a cutiei toracice, suieratul specific bronslitei. L-am dus la dr care i-a facut o injectie (daca imi aduc corect aminte dexametazona) dupa care i-a dat un tratament inadecvat: sirop ventolin, eurespal si augmentin 7 zile. In decembrie copilul a facut iar si a avur iar acelasi tratament. in spital nu ma stat nici o zi. In mai, a a treia criza am schimbat dr si nu i-am mai dat nici antibiotic, nici ventolin sirop -care cica chiar nu are nici o treaba, e musai sa fie sub forma de inhalant.
Acum suntem la a patra criza, asteptam sa treaca, suntem dupa 5 zile de tratament. De data asta insa nu a fost atat de rau, adica prima data efectiv a stat in pat copilul, era ff obosit (din cauza oxigenarii insuficiente), acum a fost activ tot timpul. Cine nu il cunoaste nici nu isi da seama, dar eu stiu diferenta.

In afara de vacin oare ce se mai poate face?

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Pentru virusul sincitial respirator (SRV in englesa sau VSR in romana) exista un vaccin cu imunoglobuline (anticorpi impotriva virusului) care in strainatate se administreaza obligatoriu la anumite categorii de sugari cu risc pana la 2 ani in perioada de toamna-iarna.
Exista si la noi dar nu e compensat (cel putin acum un an nu era) si e foarte scump: cateva mii de euro tratamentul pe sezon.
Nu creste imunitatea ci protejeaza impotriva infectiei cu acest virus.
In cazul tau insa s-ar putea ca el sa aiba deja dezvoltata imunitate asa ca nu stiu daca e indicat.
Faptul ca reactioneaza la fel (bronsiolita) si la raceli sau infectii cu alti virusi poate sa fie o consecinta a primei afectari pulmonare sau din cauza unei predispozitii genetice care i-a dat ceea ce in limbaj medical se numeste hiperreactivitate bronsica.
A si inca un lucru, evitarea expunerii la fum de tigara. Totala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna fetelor , ma bucur ca am citit aceste mesaje si imi pare rau ca va confrutati si voi cu aceasta problema . De vacin nici eunu stiu si nu am stiut nimic , am sa sun doctorul maine sa vad cum sta treaba aici .
Puteti sa imi spuneti numele exact al vaccinului ?
Am mai cautat informatii si am gasit un tratament naturist de 3 luni de zile pe care mi-l aduce sora din romania pe datade 20 , cand vine cu el va anunt cum se numeste .
Daca mai aflati si voi cate ceva sa ma anumtati va rog caci dupa cum bine stiti sunt disperata .
Sanatate tuturor puiutilor doresc , fie ca aceasta toamna si iarna sa va fie bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Alina, multa sanatate va doresc.
Te rog frumos sa ne scrii si noua in ce consta acel tratament naturist cand il vei primi. Noi deocamdata suntem pe Flixotide, Humex si Ketof,ca am terminat Aeriusul, avem deja cam 3 spatamani de tratament si mie tot nu imi place cum respira copilul. Altfel e vesel, mananca bine, nu tuseste, ii mai curge nasul. Si are cearcane. Maine mergem iar la dr sa ne spuna cum continuam.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Din pacate ne luptam si noi cu virusul acesta de o saptmana la virsta de aproape 5 luni.De citeva zile suntem in spital pt ca nu-i scadea febra,vomita,facea diaree si pur si simplu Dr .pedia. zicea ca e o raceala normala.Bebele daca nu mai mainca numai cu scandal si vomita a trebuit sa venim la spital unde am aflat de faptce are.Suntem bolnaviori de o saptamana si febra nu mai vrea sa dispara,face febra in 24 de ore de 3-4 ori,la analize ia iesit numai virusu pozitiv fara bacteri.Cu plamani e bine,nu am avut probleme si nici nevoiede oxigen,aceasta e bine deci nu la afectat atit de tare pe bb,dar febra nu vrea sa ne lase si sa numai o mai faca.Face decit inhalati de 4 ori pe zi cu apa cu sare ,SALBUTAMOL si ATROVENT plus picaturi in nas OTRIVEN .
Alina_Maria cum se simte bb dupa tratamentul naturist,sa vazut ceva efecte,as dori si eu acest tratament daca il mai ai sau celealte fete daca au facut ceva tratament si sau vazut rezultatele bune.As vrea sa-i dau dar nu acuma mai dupa citeva luni bune , pt al putea inatari contra ce va putea sa mai vina .
Fetelor cum se simt bebei,parca acuma am prins si frica cu el.
O zi buna

Mergi la inceput