Aparat dentar

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns charlise spune:

wow gudinde ce scump!!ceramic 800euro ,safir 1100euro! + 150ron fiecare vizita..doamne fereste!
poate gasesti undeva mai ieftin,sau macar sa aiba controalele incluse,e f important,perioada medie in care tii un aparat este de 1 an jumatate,dar bineinteles depinde si de ce probleme ai..iar la 1 an jumate (18 luni) x 150 vizita o data pe luna = inca 2700 ron! dupa care urmeaza si retainerul cu alte costuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Si aici sunt un soi de rate la aparat: 50% cand dai comanda si 50% cand vine si ti-l monteaza
Ce sa zic, este FOARTE scump Bucurestiul.
Am mai vazut un ortodont, dar nu mi-a inspirat incredere. Aceasta dr-ita da. Din pacate lucreaza intr-un cabinet foarte scump.
Inca nu mi-am pus aparatul, urmeaza sa mai avem o intrevedere dupa ce analizeaza dansa dosarul orto.

Experienta ta cu aparatul cum a fost? L-ai suportat usor? Ce tip de aparat ai purtat si cat timp? Ti s-au dezlipit vreodata bracketii in timpul tratamentului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns charlise spune:

inca mai port aparatul,este mixt (ceramic in fata si metalic pe masele pt ca acolo oricum nu se vede)am un an jos si 8 luni sus,am dintii drepti deja,si sper in cateva luni sa pun retainer.sunt foarte multumita si imi pare rau ca nu mi-am pus mai devreme,dar mai bine mai tarziu decat niciodata
am avut si dureri de dinti dupa activari,si rani de la sarma cateodata,mi s-au dezlipit si 3 bracketi ( 30 ron inlocuirea fiecaruia),dar overall,as face-o din nou oricand,la orice ora!
te pup si multa bafta sa gasesti pe cineva la un pret rezonabil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astridhappy spune:

Eu nu am o experienta pe propria piele, dar am una "in casa".
Este adevarat ca Bucurestiul este cam scump, dar, pe de alta parte, pretul la o lucrare de genul asta, ca si la implanturi, ti-l faci tu: in functie de materialele pe care le vrei,
Sora-mea si-a facut cam cu aceleasi "scoruri" un, aparat invizibil de care este foarte incantata si nici nu a avut nici un fel de probleme "in timp" ce l-a purtat. A fost la imperial dent, o clinica nu cea mai ieftina, dar nici cea mai scumpa, in schimb cea de care s-a indragostit dupa ce a fost la unii dintre cei mai vestiti in bucuresti si si-au cam batut joc de gura ei.
Si, din ce stiu eu, consulturile erau incluse in pret.
Cred ca au preturile si conditiile pe site www.imperialdent.ro. Iar personalul se poarta minunat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

astridhappy,
Multumesc pentru raspuns. Insa, de cand am postat, mi-am pus aparat dentar.
Ai dreptate, nu-i ieftin tratamentul ortodontic. In Bucuresti e scump bine. Insa, eu zic ca-i important, asa ca am facut pasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Poate stiti.....
Pentru un copil de 11 ani care necesita aparat dentar exista vreo facilitate pentru ca e minor? Adica am inteles ca daca cabinetul stomatologic are contract cu CASMB, s-ar reduce pretul sau chiar s-ar pune gratuit. Aveti idee? Si daca da, cum sa procedez?
Multumesc!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Anuska,

Eu n-am auzit de facilitati pentru copii. Imi pare rau dar nu stiu ce sa-ti raspund chiar nu cunosc. Poate stiu fetele.
Sau scrie un mail la adresa de contact a unui cabinet si intreaba.

In Bucuresti, ca pret, cel mai ieftin e sa-l pui la facultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

Anuska,

Eu n-am auzit de facilitati pentru copii. Imi pare rau dar nu stiu ce sa-ti raspund chiar nu cunosc. Poate stiu fetele.
Sau scrie un mail la adresa de contact a unui cabinet si intreaba.

In Bucuresti, ca pret, cel mai ieftin e sa-l pui la facultate.


Multumesc de raspuns!
Auzisem si eu de facultate.... dar nu stiu si de calitatea unui astfel de aparat pus acolo. Mai cercetez.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Anuska ma ierti ca nu stiu sa-ti raspund la subiect in schimb as vrea sa te intreb, copilul de 11 ani are dintii definitivi sau mai mult de jumatate din ei schimbati?
Te intreb oentru ca al meu baiat, cel mare , are 10 ani si ar avea nevoie de aparat dentar, dar aici ortodontul nu vrea sa-i puna pana nu i se schimba majoritatea dintilor, el avand doar dintii din fata schimbati pana acum, nu si masele .
Nu stiu cat de important este sa ii aiba schimbat, dar vazand ca tu ai postat ca la 11 ani ii poti pune aparat , ma gandeam eu pana la ce varsta ar trebui sa astept cu al meu in conditiile in care nu da semne ca s-ar mai clatina vreun dinte.Multumesc si ma iertati ca am scris pe langa subiect.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tdzs spune:

Salut A_driana!

Vad ca de un an si ceva nu a scris nimeni aici, dar vreau sa te intreb aici in Oradea la cine ai facut aparatul dentar? Imi trebe si mie, dar ii foarte scump...

Multumesc pentru raspuns. :)

Mergi la inceput