Copilarosii martie-aprilie 2004 - 2 -

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Salutare, mamici!
Of, ce cuminti suntem noi, nu facem prea multa galagie [:d]
Ce mai fac mamicile celor care mai savureaza un an de gradi?
Clau - niciun semn de viata? Mi-e dor sa ne mai povestesti despre Raul cel nastrusnic.

Daniela - cum merge treaba, ce activitati mai au copiii pe acolo?
Mickyyy - ma batea si pe mine gandul sa o tund, odata, cand eram mai suparata pe ciufuleala ei. Dar parca nu ma indur, totusi, asa ca luptam inainte cu coditele.
Laura - la voi cum merge? pana acum, la noi, nu pot sa spun ca le cere f mult, temele sunt lejere, desi au inceput sa se mai lungeasca.

Am inceput si noi cateva activitati, vom vedea in timp la care vom ramane - dans, muzica, sah, pian. Ma gandesc ca vine frigul si pe afara vom sta tot mai putin, asa ca ne cautam alte ocupatii.

Cu Alex am reinceput gradinita. A fost cu gatul rosu si febra, a stat acasa, saptamana trecuta a mers iar, dar deja a racit - laringita. Si eu care credeam ca era oarecum imunizat, de la toti microbii adusi de sora lui...

o duminica frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Hello, hello !
Mai traieste careva pe-aici ?!

Ce mai faceti? Cum merge scoala? Ce vor copii vostri de la Mos Craciun? Cu ce va mai laudati?

La noi scoala merge acceptabil, dar e loc si de mai bine, inca nu constientizeaza importanta temelor si stam destul de prost la capitolul atentie (uita ce teme are de facut pentru a doua zi, cand citeste un cuvant mai lung, in loc sa citeasca tot cuvantul, dupa primele litere incepe sa-si dea cu presupusul ce-ar putea fi, se grabeste sa-si termine tema, pe principiul conteaza cantitatea, nu calitatea, si lista ar putea continua).
Pe Mos il asteapta cu liste de cadouri care se schimba de la o zi la alta, functie de ce reclame noi ii atrag privirea, dar din pacate pentru ele, mosu le va aduce ce va putea, nu chiar ce-o sa-i ceara, dar cel putin le va aduce totusi ceva.

Si de laudat, nu prea avem cu ce deocamdata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

uffff.....am scris un mesaj lunggggg si l-am pierdut

De craciun Daria vrea setul d edetectiv si cel cu margelele care udate se lipesc, clasicul dinozaur si carti....luca e mic si inca nu stie de cat de variata poate fi cererea pt Mosul si deci cu el scapam mai usor(lui i-am cumparat deja un magarus gri, cred ca e un personaj d eprin desene, dar nu ma pricep care, canta si da din urechi...e super haios)

La scoala toate ar fi perfecte: citim excelent si din proprie vointa zilnic, temele si le face cu mama, deci pt mine e perfect , si-a mai reglat putin scrisul in sensul ca e nitel mai frumos; din pacate uitam si noi: si eu si Daria: ba cate un manual...ba sa invatam cate ceva....ba sa verificam emailul .....din fericire morala si-o incaseaza Daria, pe mine ma iarta dna invatatoare ca stie ca sunt aglomerata rau.

In rest ne dorim sa fim sanatosi (cu adevarat) avem foarte multe cazuri de oameni tineri si bolnavi din pacate.......si asteptam cu nesat trecerea crizei.

Va pup.Sa fiti sanatoase si iubite si sa aveti liniste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Buna ziua ,buna ziua!Cred ca au trecut citiva ani buni de cind nu v-am mai vizitat!:((Sper ca toti copii sint bine,sanatosi si frumosi!
Si vroiam sa va dau si o veste,Amelie o sa fie sora mai mare in iunie ,sora de gemeni!Sa-mi tineti pumnii da?
M-a apucat o nostalgie cind intram aici si eram toate gravide:)
Multe salutari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

woow, si gemeni pe deasupra, felicitari si sarcina usoara, Rayuela !!

Cum a primit Amelie vestea?! Eu mi-aduc aminte ca la ultima sarcina fetele mele erau asa de incantate ca vor avea o surioara sau un fratior, iar dupa....asa geloase !! Si cred ca si in ziua de azi se mai vede o usoara urma de gelozie, desi acum o mascheaza mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Wow, mama Rayu.....ce veste ! Sa fiti sanatosi si veseli cu totii !

Chiar, ce vremuri bune....aveam timp de discutat cate in luna si in stele. Sunteti bine ? Amelie tot nazbatioasa?

Noi am avut ieri serbare la Luca....doamne ce mici mi s-au parut copilasii....draguti foc...nu intelegeam nimic din ce spuneau, dar erau foarte mandri ca vb la microfon. Marti o sa ne incante clasa I, are Daria serbare.
Cand gatiti bradul? Eu as vrea in week end sa ne bucuram mai multe zile de el.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Pai, Rayule, bine ai (re)venit! Si cu asa vesti! Sa fii sanatoasa si sa ai o sarcina usoara - abia astept sa aflu sexele gemenutilor. Chiar asa, ce zice Amelie? Poze, ceva?
Mickyyy - citeam ce scriai tu de scoala si parca o descriai pe fii-mea. Daca stau in coasta ei, isi face temele cu atentie si scrie frumos. Numai ca si noi ajungem seara, cand ambele "tabere" sunt deja obosite, asa ca mult timp nu prea avem pentru exercitii sau corecturi de teme.
Laura - ce bine e ca o ai pe mama ta care se ocupa de teme si se si pricepe, e mare ajutor. Eu nu prea am ce cere de la bona, doar ca are grija cum trebuie de ei, mai face ceva mancare si calca.
Noi am avut deja serbarile: miercuri la Alex, cu grupa mica, iar aseara cu Cristina, la scoala. Au fost tare draguti toti copiii, toti cu emotii, bucurosi ca au primit si cadouri la sfarsit.

Rayuela, povesteste-ne cum e sistemul scolar la voi, ce materii au, cati copii sunt in clasa, programul etc. Eu constat ca sistemul de stat e ... sistem de stat, unde toti copiii trebuie uniformizati ca nivel. Ma gandeam ca s-a mai schimbat ceva de ceva j'de ani de cand am terminat noi scoala - pare sa fi crescut doar dezinteresul.

Fug la treaba, va pup si sper ca in ajun de sarbatori sa ne adunam mai multe, poate cu ceva poze!

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Myckyyy,Ela,Laura
Pe unde mai umbla cuscra-mea?
Amelie e o nazbatie,o sa incerc sa pun ceva poze,are niste aere si fitze nene,de-ti vine sa-ti iei cimpii!Altfel s-a mai cumintit,e foarte fericita ca o sa fie sora mai mare,mai ales ca acum o sa fie cea mai tare in parcare:))celelalte prietene ale ei au numai cite un fratior/surioara:))Deja ma intreaba daca o sa poata schimba pampersi(cred ca in mintea ei sint un fel de papusi vii,cu care sa se joace pina se plictiseste:)
A inceput si Amelie scoala,dar la suedezi e un fel de...gluma pina in clasa a 8 a,in sensul ca nu se dau nici un fel de note sau calificative!Se face numai un plan individual de dezvoltare al copilului,in care parintele hotaraste de comun acord cu profesorul care cind domeniile de interes al copilului si unde are nevoie sa fie sprijinit/incurajat mai mult!e o dolce vita!
Amelie adora sa mearga la scoala,au un orar usor,luni sint toata ziua intr-o sala imensa de gimnastica si fac o gramada de sport,apoi merg la biblioteca.marti,miercuri,joi,vineri au matematica,limba suedeza,creativitate(adica desen,lucru manual,etc) si dezvoltare emotionala(tot felul de jocuri care ii antreneaza sa lucreze si sa colaboreze in echipa).
La scoala maninca micul dejun,prinz si gustare,nu trebuie sa cumparam nici un creion,caiet,absolut nimic,scoala se ocupa de tot!Are un rucsac in care isi pune...manushile:))
Asta e Suedia,tara copiilor!dar platim noi,mami si tati,impozite de ne ies pe nas,hahahah!
Nu o sa stiu sexul gemenasilor,pentru ca nu se spune in Suedia,ati uitat,ca eram singura care nu stiam?Si de nascut natural,parca io,Myckyy si Ela am fost eroinele,nu?
Acum om vedea cu nasterea cum o sa fie,mi-e cam frica nene,dar suedezii astia sint obsedati ca nsterea naturala e ccea mai buna metoda de venire pe lume,asa ca o sa fac cezariana numa daca sint motive temeinice.
Ce mai fac comorile voastre?Ma uit cu nostalgie la lista mamicilor,cite au disparut de pe forum!
Edit:am uitat,Ela sa-ti spun de numarul de copii.Sint doua clase lipite,adica nu stau fiecare in clasa lui,au un fel de clase vagon,treci din una in alta cind vrei.Sint 40 in total si au 6 invatatoare.In general ii impart in grupe de cite 6-7 si lucreaza in grupuri mici,asta e dupa mine genial,apoi ii rotesc,astfel incit sa lucrezi cu toti colegii,dar in constelatii diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Dragi mamici,
In primul rand: LA MULTI ANI in noul an, 2011, cu toate urarile de bine!
M-a luat si pe mine dorul si nostalgia vremurilor de cand aveam, parca mai mult timp. Zilele trecute am bagat nasul pe net si am vazut pe FB niste poze pariziene de-ale lu' Rayu si m-a luat un dor... Nici nu-mi vine sa cred ca va fi mamica de gemeni, ce mamica frumoasa si cocheta o sa fie!
Rayu - te rog, fa o minune, gaseste o metoda si fa-ma si pe mine elev de clasele I-VIII la voi acolo. Chiar ca dolce vita. Vreau si euuuu!
Aseara de exemplu am realizat cat de usor trateaza Cristina temele si indatoririle ei, in general. Trecerea de la gradinita= joc si activitati prin joc, la sistemul de scoala si incartiruire de la noi se face brusc si inflexibil. Desi nu ma pot plange ca fii-mea nu face fata, observ ca nu o stimuleaza nimic, ci tocmai, cerinta e sa te modelezi dupa sablon - un fel de "patul lui Procust" aplicat la scoala
Am vazut ca Oana Georgescu e fericita mamica a unui flacau frumos si daca nu gresesc, Katalina e cu juniorul nr. 3.
Mi-ar placea sa mai facem o intalnire, intr-o zi. Poate organizam ceva prin martie (ziua mai lunga, mai cald afara, plus inceperea aniversarilor grupei noastre) - ce ziceti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Si eu am vazut pozele de la Paris pe FB...superbe fete. Rayu ai o eleganta demna de actritele din anii 40...te invidiez !

offf, Ela...eu ma lupt cu Daria s-o conving sa lucreze in plus....nu s epoate....daca nu a spus doamna invatatoare iese cu scandal. Au avut saptamna trecuta un concurs la matematica si evident am vrut sa lucram in plus...atatea lacrimi si vociferari n-am vazut si auzit in viata mea. I-ar fi foarte usor, e inteligenta, dar nu e o fire competitiva, ii lipseste concentrarea...nu intelege ca "locul intai" pe care de altfel il ravneste se dobandeste cu mai multa munca. Evident ca greselile ei au fost de genul: a rezolvat corect exercitiul, dar n-a bifat raspunsul.
Oana, felicitari, ti-am vizionat si eu cateva poze.
De Katalina nu stiam...n-am gasit-o prin peregrinarile mele pe net, dar o felicit din tot sufletul si pe ea.

Va pup. Sa aveti o zi buna.

Mergi la inceput