Mancare romaneasca pt copii la gradinita in Americ

Mancare romaneasca pt copii la gradinita in Americ | Autor: adriana_m

Link direct la acest mesaj

Salutare la toata lumea.
Am si eu o rugaminte. Trebuie sa merg sa gatesc la gradinita la baiatul meu o mancare specific romaneasca. Trebuie sa gatesc pt 20 de copii + educatoarele. Copii sunt de 3 ani majoritatea. Imi trebuie o reteta rapida si buna cu care sa-i dau pe spate pe americani. Ciorba nu pot ca e mai complicat si copii de 3 ani nu prea pot sa manance bine cu lingura. Mai ales ca astia pe aici nu prea mananca ciorbe. Ma gandeam sa fac mai multe chestii, sa fie ceva combinat. Sa aiba mai multe in farfurie sa poata alege ce prefera sa manance. Asa am vazut ca mananca ei la gradi mai multe chestii.
Am nevoie de ideei, retete, sugestii sau unde pot gasi ceva despre asta. Orice idee e bine venita ca eu nu prea am.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Nu vreau sa te dezamagesc... dar nu o sa i dai pe spate. Lor tot hot dog ul si peanut butter le place si la noi aici in CA - mancarea mexicana/chinezeasca (ca s multi).

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Dar ce as putea sa gatesc care sa fie specific romanesc? Ma gandeam la snitale, chiftele, piure dar ma gandesc sa nu fie numa prajeli ca nici asa nu e bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Mi-am reamintit ca s-a mai vorbit despre asta, putin, aici:

http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=35767.&whichpage=2

Poate gasesti ceva sa te inspire.



www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Adriana, trebuie sa gatesti acolo sau te poti duce cu mancarea gata preparata si doar sa o servesti acolo?
Daca poti merge cu ea preparata, poti merge cu ceva zacusca de vinete si salata de vinete, un drob simplu (pot da o reteta buna pt. pitici)...
Daca trebuie sa gatesti acolo, iti pot da o reteta rapida de ficatei de pui in sos de rosii pe care o servesti cu piure si care cred ca o sa placa piticilor.
Cat priveste datul pe spate...doar un desert bun o poate face!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Acum am venit de la gradi si am intrebat ce vor sa gatesc. Au zis sa fac un snack doar. Ceva cat mai simplu. Sa manance de dimineata. Si ceva dulce merge. Pot doar sa prepar acasa si la gradi sa le prajesc, fierb... Eu le duc de acasa gata preparate si acolo le fac. Ma gandeam la niste gogosi dar nu prea stiu de care ca au si astia gogosi. Sau altceva simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Adriana sa stii ca la pitici asa mici nu o sa ai tu succes cu mincarea romaneasca pura mai ales ca nu's invatati cu gustul si la virsta asta nici nu's deschisi la capitolul asta. Ma gindeam ce as face eu ... poate niste placintele mici in doua variante si dulci (cu nuca, sau chiar numai cu zahar si scortisoara daca or fi copii alergici la nuca sau chiar ceva gem) si aperitiv (umplute cu brinza sarata nitel sau chiar shredded cheese - monterey jack, cheddar etc iar in virful brinzei sa pui o felie ceva de sausage pentru copii)
Le poti face pune in tavi de alea de aluminiu si doar sa le coci la scoala. Pe cele cu dulce sa presari mac si cele aperitiv susan ca sa le deosebesti.
Poate mai primesti ceva idei ...




Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Fa cornulete si saratele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Galustele de cascaval iar cred ca prind la copii
http://www.retete-online.com/retete/_diverse/galuste-cascaval-ro.php
Clatite cu gem, nutela...

Eu am facut odata pt clasa lui David prajituri de casa (prajitura cu fructe, prajitura cu foi de napolitana si nuci si cornulete) si nu prea le-au placut ca nu erau foarte dulci (mie mi se pareau chiar dulci...dar lor le place sa se simta mai mult zaharul decat altceva!!!)



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Repetitie pt concert la pian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

sinzi_ana suna bine reteta cu galuste cu cascaval. Si mi se pare si simpla. Am sa incerc acasa intai sa vad daca imi ies.
Cornulete trebuie sa caut reteta si sa vad daca imi ies intai acasa da parca ar merge si ele. Iar la saratele nu trebuie sa ma forma pt ele?
Alintaroma ai cumva reteta pt cele ca si aperitiv cu branza? Cu nuca nu pot sa fac ca stiu ca nici bomboane cu nuca nu avem voie sa ducem la scoala. Daca e o reteta simpla poate mi-o poti scrie si mie.
Eu sunt cam stangace la prajituri, parca am doua maini pe stanga. De ex ieri am incercat sa fac si eu niste gogosi dupa o reteta de pe net. Si binenteles ca nu mi-au iesit. Dar am mai incercat o alta reteta de aici de pe forum si alea mi-au iesit. Mie daca nu mi se dau explicatii clare, adica sa nu fie o reteta din carte de bucate si atat, nu imi ies deloc. Am multe esuari, dar nu ma las.
Multumesc fetele de idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Placinta cu branza de vaci? Facuta in tava si taiata patratele.
Daca vrei poti sa pui un pic de cacao, stafide, esente, etc.. iar copilasii vor crede ca papa ciocolata. Sau: tort cu branza de vaci - usor de facut si delicios.
O alta varianta la galuste cu cascaval sunt bomboanele din branza vaci cu legume asezate in hartiute pt. bomboane. Pacinta este comuna dar bombonelele nu stiu daca apartin bucatariei noastre.

Mergi la inceput