Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (19)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Balbina
Alina, cit de mare vrei sa fie stratul de crema? Daca intentionezi sa-l faci destul de inalt (de la 5 cm in sus), eu una nu m-as risca fara gelatina.



Dupa ce-am citit ce-ai spus si pana am rasturnat tortul trebuie sa recunosc ca am avut oareshce emotii...Dar a iesit foarte bine. Pun acus si poza.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

"Bomba" cu portocale si crema cu miere si sectiune.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

arata tare bine bomba miha

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Monica,arata ca o bomba. Cu portocale. Important e gustul.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

miha, arata fff bine...nu-sh de ce zici tu asa...dar apropo de gust si aratat...mie spre ex nu-mi place delok cum arata coliva dar as manca pana as lesina...atat de mult imi place gustul ei(cand e facut klumea)

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Hi hi...si mie imi place coliva,dar numai atunci cand e facuta de pofta,fara nici o ocazie deosebita.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si eu la fel...adica facuta ca pe prajitura...

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by Alyna24

Ortansa, sar'na de sugestii!Voi incerca si niste decoratiuni cum zici tu din zahar.Sa vad ce-or iesi!Ca n-am mai facut!Cam cu cat tp inainte trebuie sa le fac?
Si....fetelor, coloranti, gelatine colorate.....etc...de unde iau?Gasesc la supermarketuri?


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)





alina-coloranti lichizi gasesti in supermarketuri(eu am vazut in Cora de ex.) in sticlute mici la standul cu arome,esente etc..gelatina colorata tot acolo gasesti.

decoratiunile(figurine,flori etc) din pasta de zahar se pot face cu cel putin 3 zile inainte si cu maxim 2-3 saptamani inainte.eu le-am facut cam devreme dar nu mai aveam rabdare:-)heheh

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Fetele, multumesc frumos de sfaturi. Intre timp am scapat de grija, am comandat tortul pentru socrela, asa ca eu raman la Tiramisu pentru sotz (cu ocazia ca aduce azi oua de la bunica de la tara si doar atunci fac prajitura asta, cand am oua super proaspete). Totusi, am de gand sa-mi pun in aplicare ideea cat de curand si vom vedea atunci ce va iesi.
Natalia da, eu ma gandisem la o crema exclusiv din frisca si mascarpone (din cate tot am bantuit eu pe net ar fi un procentaj de 50/50) batute impreuna, indulcite cu putin zahar si ma gandeam sa adaug si un intaritor-doua de frisca si voiam sa o pun mai inalta, ceva de genul 'bombei'.
Mihaela deci tu cum ai facut? Ai inlocuit crema de branza cu mascarpone?



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, chiar ma intreba o prietena daca pandispanul cu suc de portocale merge sa-l coci ca un chec, in tava corespunzatoare, si n-am stiut sa-i raspund, pt ca nu incercasem niciodata. Deci tu zici ca se poate, perfect. Se coace uniform, e pufos precum blatul?
Tarta fara fund m-a intrigat, cind ai timp, pune te rog si reteta, multumesc.

Miha, wow ce dulciuri ai tu acolo. Bravo ca ai motive sa le faci, sa-ti traiasca fata!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput