Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aki73 spune:

totul depinde de pitic. Mie imi place patinajul dar pe el n-am reusit sa-l conving sa invete. are 6 ani si pana acum numai inotul a fost acceptat. la karate l-am inscris si nu l-am convins sa mearga. asa ca stiu din experienta ca nu tot ce ne dorim noi poate deveni realitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Eu am incercat sa o dau la inot a mers la vreo 6 lectii dapa care ma rugat sa nu o mai duc mie mi ar placea ca sa invete sa inoate si mie imi place sa inot dar nu vrea asta a fost anul trecut ce ziceti sa mai incerc si anul asta



aNCADelia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Din pacate, sportul de performanta aduce, in cele mai multe cazuri, probleme dupa ce nu mai este practicat. Prin urmare, daca visati la asa ceva, luati si asta in calcul si macar alegeti sporturi mai putin solicitante pentru copiii vostri. Practicat incorect, sau fiind nepotrivit copilului, sportul aduce mari deservicii, este chiar periculos. Adica-i treaba serioasa, nu fitza de moment a parintelui.
Personal as alege sporturi in aer liber (cel putin pe perioada timpului frumos), cum ar fi atletismul, jocurile cu mingea, patinaj; innotul este benefic, daca rezistenta copilului la flora microbiana din bazin este acceptabila. Tenisul, schiul, gimnastica sunt foarte solicitante pentru articulatii si coloana, eu nu voi opta pentru ele, chiar daca sunt foarte la moda.
Fetele mele cele mari fac atletism, cu o antrenoare de moda veche, care incepe sa forteze dupa 14 ani un sportiv; chiar si in atletism vad multi antrenori tineri, care au nevoie de rezultate, care fac 6 antrenamente/sapt cu copii de 12-14 ani si le baga chiar si forta cu haltera...la niste oase in crestere este crima curata.
Desigur, tineti cont de dorinta copilului, dar cumpaniti bine...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Bianca la 2,5 ani va merge la scoala, acolo va merge 1 sambata la doua saptamani cu clasa la bazin, tot la scoala va invata si mersul pe bicicleta. Ta'su si fratele meu care a facut tenis, o vad deja mare tenismena deci va merge si la tenis, mai are o verisoara mai maricica ce face balet, ea de'abia astepta sa mai creasca Bia sa o ia cu ea... daca ea va dori altceva... ma vedem- mie mi-ar place sa stie sa skieze, sotul merge si eu pentru ca nu stiu stau si ma uit



anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Desi nu sunt inca mamica, mi-as dori pt copilul meu: inot, ski, patinaj, dans. Si toate activitatile in aer libere, cat mai multe posibil: badmington, baschet, etc.

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

fetele care sunteti in Bucuresti, la ce bazine mergeti cu piticii? fetele mele au una aproape 7 ani si una aproape 2 si nu stiu unde pot sa merg cu ele la inot, nu am curaj..mai ales cu cea mica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Fetele,eu l-am dus pe Carl de la 4 luni la innot.Acum are aproape 5 si ii place.La inceput era un pic speriat,nu a plans ca vedea copii,jucarii,apa care ii place la nebunie dar era ceva nou si nu zambea deloc.Acum nu mai avem probleme.Am un filmulet in albumul meu cu filmulete cum innoata,daca vreti sa vedeti un piciulica de 4 lunisoare.
Deci varsta nu conteaza la innot.Daca se obisnuiesc de micuti cu sportul vor vedea asta ca pe ceva vital.Nu ma gandesc ca sa faca sport de performanta,dar pt sanatatea e bun.

CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

asa innoata un bebe la 4 luni

CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrian_1 spune:

Am un baietel de 3 ani si as vrea sa-l duc la inot dar nu prea stiu pe unde aici in Bucuresti.
Ce bazine recomandati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


ianis are 3 ani. iarna asta incepem cu schiul, sanatate si zapada sa avem. vrem o partie cat mai aproape de noi...
de la 4 ani incercam inotul si ceva arte martiale (am gasit o sala f f faina pt arte martiale, au si grupa de pitici). oricum, ce ii va placea, incolo il vom incuraja...
sportul ii ajuta sa se dezvolte armonios fizic, dar si formeaza caractere (team-work, disciplina, fair-play...)



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Donati pentru inima Soniei

Mergi la inceput