Nu am prieteni si simt ca inebunesc :(

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

mamamaria iti multumesc pentru mesaj si incurajare,,,,imi face deosebita placere sa putem discuta fel si fel de probleme si bineinteles probleme de ale sarcinei,,,am plecat pe 13 saptamini si nu mai pot absolut deloc ...sotul meu este disperat din cauza mea si la fel de mult sunt si eu disperata deoarece el lucreaza foarte mult si nu il pot lasa sa doarma noapte.....ma apuca plinsul asa deodata si tot asa deodata am impresia ca ma doare burta , dar nu ma doare cu adevarat cred ca este doar gindul ca ma doare si daca nu incep sa pling de scol vecini,,,,azi de dimineata sotul meu mi-a spus ca am nevoie sa consult neaparat un doctor,,,...poate are dreptate,,,dar eu cred ca exista si alta solutie ,,,,oare este stresul de vina ,,,????
nu stiu ce sa zic sper ca in nopatea asta sa pot dormi,,,
Toate cele bune si spune-mi cum a fost la nastere,,,DURERI mari cum se spune????
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Draga Elena,

Si eu sunt aici singura, fara prieteni... dar n-am simtit ca innebunesc :))) Uite acum (dupa 5 ani) e mai bine: am un sot minunat, o fetita scumpa care va implini un an... La inceput eram absolut singura, fara acte, fara sa cunosc pe nimeni, fara sa vorbesc prea bine limba, fara bani... Nici nu mai aveam timp si putere sa ma gindesc ca n-am prieteni.
Cu vremea mi-am facut multe prietene "virtuale". Chiar asa de virtuale nu prea sunt, ca deja m-am intilnit cu unele dintre ele... sunt chiar reale! Iar peste citeva zile o prietena 'virtuala' chiar va veni la mine sa stea toata vara. In toamna sper ca si parintii mei sa vina... gata cu singuratatea! Toate se aranjeaza cu vremea, rabdare sa ai!
Daca vrei scrie-mi pe email :)))

@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Draga Elena,
scrie-mi te rog pe mamamariana@hotmail.com.
Daca ai instalat msn trece-ma direct in lista. In timpul zilei aici sunt mai tot timpul online pentru ca am internet non stop, dar stiu ca la tine e zi cand aici e noapte, sau cam asa ceva... putem face cumva sa ne putem intalni.
Daca nu ai msn, atunci scrie-mi cum putem vorbi - poate ai tu vreo idee.
Astept un semn,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

au -au ,,,dupa 5 ani e mai bine,,asa ai spus,,oare si eu trebuie sa astept 5 ani sa fie mai bine,,,,,,,cum adica nu mai aveai timp si putere sa te mai gindesti ca nu ai prieteni,,,eu nu am altceva de facut decit sa ma gindesc ca mai trece o zi din viata mea si nu am prieteni...dar asa cum ai spus si tu prieteni de multe ori sunt cei mai mari rivali,,,,asa ca o sa am si eu rabdare si se dupa si singuratat.....

quote:
Originally posted by Otilia

Draga Elena,

Si eu sunt aici singura, fara prieteni... dar n-am simtit ca innebunesc :))) Uite acum (dupa 5 ani) e mai bine: am un sot minunat, o fetita scumpa care va implini un an... La inceput eram absolut singura, fara acte, fara sa cunosc pe nimeni, fara sa vorbesc prea bine limba, fara bani... Nici nu mai aveam timp si putere sa ma gindesc ca n-am prieteni.
Cu vremea mi-am facut multe prietene "virtuale". Chiar asa de virtuale nu prea sunt, ca deja m-am intilnit cu unele dintre ele... sunt chiar reale! Iar peste citeva zile o prietena 'virtuala' chiar va veni la mine sa stea toata vara. In toamna sper ca si parintii mei sa vina... gata cu singuratatea! Toate se aranjeaza cu vremea, rabdare sa ai!
Daca vrei scrie-mi pe email :)))

@+...
Otilia & La Adelita





Elena cu burtica si sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Elena, eu am vrut sa spun ca in momentul in care plingi ca nu ai prieteni inseamna ca nu ai alte probleme majore, existentiale, deci e un lucru bun!!! Cred ca sotul tau are grija de tine si-ti ofera o viata calma, fara griji :)))
Daca ar trebui sa te gindesti cum sa faci sa platesti chiria luna asta... Sau daca nu ai avea nici casa, nici bani, nici sot, nici acte... Daca ai fi singura, intr-o situatie instabila intr-o tara straina in care nu cunosti pe nimeni, ai avea teama de ziua de mâine, de viitor... asa cum am fost eu la inceput, iti pot spune ca astea sunt cu adevarat probleme care iti ocupa toate gindurile.
Eu, desi nu m-am gindit in mod special la asta, mi-am facut prieteni noi aici, si sa nu crezi ca faptul ca sunt noi ii face mai putin buni!
Daca vrei sa citesti povestea emigrarii mele:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=6961
Te pup, sarcina usoara si considera-ne si pe noi , membrii DC, prietenii tai :)))

@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

du-te la membri, apasa pe "tara" si incepand cu pagina 220 sunt membrii din USA. Poate gasesti pe cineva aproape de tine.
Mult succes!
Gaseste-ti o ocupatie placuta care sa-ti umple timpul cand esti singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christina spune:

Buna Elena,

Imi pare rau sa aud prin ce treci, si noi, eu si sotul meu am trecut prin aceste momente cand ne-am mutat in Canada. Dar incearca sa-ti ocupi timpul cu lucruri pentru care altadata nu gaseai timp si care intotdeauna doreai sa le faci. De exemplu de ce nu te duci la piscina, miscarea ii va ajuta bebeului si pe tine te va binedispune putina balaceala. Sau inscrie-te la curs de olarie, de tricotat, de limbi, orice care te scoate din casa si unde poti intalni lume. Vrei sa ai neaparat prieteni romani? Una din fete ti-a recomandat sa te duci la biserica sau universitate, si asta e intra-devar o recomandare excelenta. Noi am locuit pentru o perioada in Carolina de Sud si aveam un cerc destuld e mare de prieteni, toti veniti la universitate cu mastere sau doctorate. Sau ai putea sa incerci sa faci putina munca voluntara la o gradinita, daca burtica iti permite, ai fi mereu in preajma copiilor si a educatorilor care ar putea sa-ti dea o gramada de sfaturi. Nu stiu, ce sa-ti zic... Oricum nu te lasa coplesita, sunt sigura ca vor veni si vremuri mai bune.

Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Christina,,iti multumesc mult pentru incurajare ....o sa incerc sa merg la piscina asa cum ai spus ca este buna o balaceala la bebita...si de ce nu o sa incerc sa uit ca nu am prieteni si sa ma bucur de bebita care creste in mine caci altfel nu ma vad in stare sa trec prin perioada asta de singuratate,,asa ca imi iau inima in dinti si o sa am curajul sa trec peste aceste clipe ....
VA multumesc mult de tot ca sunte-ti cu mine si va consider cele mai bune prietene ....

Elena cu burtica si sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Hai ca suntem si noi pe Forum si daca ai intrat aici nu cred sa te mai simti singura caci fiecare gaseste un sfat, un raspuns, o consolare in aceasta pagina unde odata intrat singuratatea o pierzi (la mine s-a intamplat sa intru nu de mult si de atunci ma perind pe forum si ma bucur sau ma intristez la povestile citite). Eu cred ca aceasta pagina este o binecuvantare pt toti/toate care sunt departe de Romania! Eu din pacate nu te pot vizita desi as face-o cu placere, caci sunt la "ceva" distanta de tine, dar cu siguranta o sa gasesti si "prietena" cu care sa iesi la un suculet; cu NOI aici poti iesi doar la "un pahar de vorba" si ai sa vezi ca o sa te inveselim pe cat putem si nu ai sa mai simti distantele care ne despart!
Poate nu te-am ajutat prea mult! Totusi nu dispera caci PRIETENI suntem aici cu sutele! Si dovada o ai! Vezi cati am raspuns deja?! Bine ai venit si la cat mai multe intalniri in FORUM!

Mergi la inceput