Nu am prieteni si simt ca inebunesc :(

Nu am prieteni si simt ca inebunesc :( | Autor: Elenalove27

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor...
Elena ma numesc am 27 de ani si sunt insarcinata in 13 saptamini.
Locuiesc in Florida de 6 luni si inca nu ma avut ocazia sa imi gasesc nici o prietena...am citit si recitit 100 de articole in care se spune ca in timpul sarcinei 60% dintre mamici prefera sa fie singure sau sa practice yoga...Eu cred ca nu fac parte din cele 60% de mamici deoarece simt ca o sa imi smulg parul din cap de singuratate,,Sotul meu lucreaza enorm de mult (10-11 ore pe zi sau noaptea) asa ca majoritate timpului sunt foarte singura...
Am incercat sa merg pe la restaurante sau magazine si sa intreb fetele care lucrau pe acolo daca sunt romance,,dar in zadar am cautat caci nu am gasit nimic,,,,tot ce am gasit au foat numai 2 romance care m-au aminat ca vin in vizita pe la mine de aproape 1 luna de zile si pina la urma m-am saturat de asteptare....ca fetele nu au venit...
Eu sunt o fata modesta si cu mare simt al umorului,,,iubesc calatoria si dansul....imi place sa petrec foarte mult timp la magazine ...
Acum 2 saptamini uitindu-ma la TV am inceput sa ma joc cu parul si la un moment dat mi-am dat seama caci imi smulgeam parul din cap ,,,,,asta fiind o cauza a singuratati si bineinteles a stresului ,,,ma simt stresata caci nu am si eu o prietena cu care sa IMI IMPARTASESC si eu bucuriile si necazuriile....
A mea familie este in Romania si ma sustine cum poate ,,scriind sau telefonind din cind in cind,,,dar simt nevoie de o prietena aici linga mine si nu stiu cum sa o gasesc...
Oare in Fort Lauderdale(Florida) nu exista nici o romanca care are nevoie de prietena???????
Va multumesc
Elena

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Eu nu stiu pe nimeni in USA dar incearca la mamicile din luna in care o sa nasti tu (la Interzis brbatilor, si chiar daca n-o sa gasesti pe cineva aproape de tine, macar o sa ai multe prietene virtuale cu care o sa impartasesti bucuriile sarcinii. Multa bafta, si nu uita ca nimeni nu este singur. Chiar acum ai un bb cu tine, si chiar daca nu te aude, ii poti vorbi inca de pe acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Iti multumesc foarte mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Cauta cursuri prenatale/lamaze. Noi ne-am inscris la aceste cursuri si mi se par mai mult o forma de socializare decat de educare. Ne intalnim o data pe saptamana, doua ore, nu stiu cum e la voi dar aici spitalul ne pune la dispozitie cafea, ceai, fursecuri....si e ca o shueta. Nu-ti mai spun ce distractie se incinge!! Prietena mea care mi le-a recomandat a nascut de un an si ceva si inca se mai intalneste cu mamicile din grupa ei. Se joaca copiii impreuna iar ele stau la taclale.
Stiu prin ce treci....e foarte greu intr-o tzara straina si mai ales cand eshti insarcinata si ai nevoie sa vorbesti cu cineva, sa pui cele o mie de intrebari care te framanta....
Shi forumul asta sau celelalte de acelasi fel te ajuta foarte mult. Incearca shi chatul....eu mi-am facut nishte prietene virtuale extraordinare...parca le cunosc de cand lumea.
Bafta multa si burtica frumoasa!!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hei hei...ca sa vezi...pai uite desi nu ne vedem sau ma rog mai putin doar din poze desi probabil ai dori sa vorbesti nu sa citesti mesaje tin sa spun ca aici sigur gasesti o gramada de persoane prietenoase gata oricand sa iti spuna un cuvant bun, gata oricand sa iti dea un sfat neconditionat si dupa cum probabil se poate remarca suntem sau vorbim romaneste. Pe de alta parte iti recomand sa cauti persoanele stabilite in USA pt ca nu se stie niciodata de unde sare iepurele. Pe aici oamenii isi organizeaza intalniri una fost in Romania, alta de anvergura se pare ca va fi in Germania deci tine doar de noi toti sa organizam. Ei dar pana atunci exista un CHAT unde sigur vei avea o gramada de prieteni, exista modalitati de a vorbi prin Internet cum ar fi yahoo messenger de exemplu care are posibilitati de voice. Toate acestea duc la disparitia sau macar micsorarea distantelor si a timpului.
De exemplu Ioana fiica mea mai mare discuta constant cu Raluca (poate cea mai buna prietena a ei de aici din Romania) si care de 2 luni s-a stabilit in Canada. Intrucat exista si camere video iti dai seama ca au video conferinta ori de cate ori doresc doar dand drumul la yahoo messenger si activand camerele video respectiv voice-ul. Practic ele sunt ca si cum ar fi una in fta celeilalte desi intre Toronto si Oradea sunt hmmm zeci de mii de kilometri. Deci...eu iti spun:

Bine ai venit la www.desprecopii.com!

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

iti multumesc enorm de mult si o sa caut ceea ce mi-ai spus,,sper sa gasesc pina la urma pe cineva,,,,,
Multa sanatate si fericire....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudya spune:

Da,Gio are dreptate!!!Aici iti vei gasi cele mai bune prietene,cu care,slava Domnului,ai ce discuta si ai ce invata de la ele.Asa am facut si eu.Din vorba-n vorba,ne-am dat adresele de e-mail,ne-am intalnit si acum vorbim mai des.
Nu incerca sa-ti gasesti o prietena asa,prin restaurante.Aici sa nu te astepti sa stai la taclale,la cafelutze si la un pahar de vorba,asa cum faceai in Romania.Uita de asemenea prietenii. Fiecare e cu p....ma-sii.Nu stiu de ce,dar lumea devine mai rece .Prietenii pe care ii ai in tara nu poti sa ti-i faci aici.

Si eu sunt o fire sociabila,am multe prietene in tara si le duc lipsa,dar mai presus de asta acum e familia mea,adica sotul si bebelusul care vine.
Nu te mai stresa,tu trebuie sa fii linistita,spre binele tau si al bebelusului!!!
Si uite aici adresa mea de e-mail ,daca vrei sa-mi scrii.Eu am 26 de ani.
claue16dia@hotmail.com
Te pupik si ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Multumesc tot la fel de mult cum multumesc tuturor persoanelor care imi raspund,,,
De stat pe scaun in fata calculatorului cind sunt insarcinata mai putin ma simt relaxata..simt ca inebunesc cind stau jos in fata calculatorului,,acum caci am depasit cele 12 saptamini de sarcina sper sa imi revin cu vomitatul si acele probleme care le au femeile gravide,,,,de aceea vreau sa am o prietena care sa ma poate vizita si eu la fel la rindul meu sa mergem la cumparaturi impreuna si sa bem un suculet afara ca femeile gravide,,,,ca de stat pe net ma ia groaza,,,acum ca sunt disperata nu stiu cum am gasit chatul asta,,,,de yahoo si fel si fel cu web camera sunt satula caci nu poti gasi cu adevarat pe cineva serios ....
Oricum iti multumesc si sper ca ma intelegi asa cum si eu te-am inteles ...
sanatate si fericire si iti multumesc pentru sfaturi.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Draga Elena,
Itzi dau si eu o idee, nu stiu daca e cea mai buna. Incearca sa gastesti pe la tine prin zona o biserica ortodoxa romana, sau daca nu exista romaneasca, poate greceasca sau mai stiu eu, este foarte probabil ca vei gasi romani acolo. O alta metoda este printr-o universitate. Trebuie sa fie acolo doctoranzi, postdoci, sau chiar angajatzi romani. E vreo univ. pe la voi? Dc. da, ar putea avea o asociatzie romaneasca. Noi avem aici toate astea si am cunoscut destui romani, nici n-avem atata timp de ei...e aproape ca in tzara. Sunt 100% sigura ca sunt romani in zona ta, trebuie doar sa ii gasesti.

Numai bine!

Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

Elena, bine ai venit !

DeDe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Draga Elena, stiu prin ce treci pentru ca si eu fierb in aceeasi oala. Singura diferenta e ca eu am deja copiii (2 la numar) in timp ce tu nu ai nici unul si nu iti ocupa nimeni timp. Dupa ce vei naste, va fi mult mai bine pentru ca ai ceva de facut toata ziua si vei fi chiar ocupata.
Stiu cum sunt romanii din afara tarii, toti sunt foarte ocupati, sau cel putin se fac ca sunt ocupati si te amana sau pur si simplu te resping. Am simtit si eu asta pe pielea mea, nu aici in Tailanda ci in Hong Kong.
Daca te ajuta cu ceva, mai putem chatui din cand in cand pe msn sau yahoo. Daca te intereseaza, spune-mi si iti voi trimite amanunte despre adresa.
Fetita mea cea mica are 3 luni acum, deci as putea sa iti mai raspund la unele intrebari pe care le ai pe parcursul sarcinii pentru ca sunt destul de proaspata in materie.
Mamamariana, Ioana si bb Emi

Mergi la inceput