FIV 97

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Am uitat a va spun ca analizele sunt facute inainte cu o luna de a incepe vreun fel de tratament pt FIV.Multumesc inca o data.

MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Orgalutran "prevenirea cresteri de LH premature"
Sunt in a patra zi de stimulare.

cristina ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Madalina 28 tu cand ai inceput tratamentul?

cristina ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Madalina, in jur de 10 zile se face stimularea. Depinde de cum raspunzi la tratament. Pot sa fie si 9, pot sa fie si 14 zile. Iti va zice dr. in functie de cat de repede se maturizeza foliculii. Sa dea DD sa fie cat mai multi maturi. De obicei in a 6-a zi de stimulare se face primul control eco sa se vada cati foliculi au aparut. Iar apoi din 2 in 2 zile. Nu stiu cum procedeaza M. dar te-ar ajuta si analiza estradiolului sa stii cum stai.
Iar cu ovarele polichistice si la mine analizele imi indica cum ca nu ar fi si totusi raspunsul organismului arata ca s-ar parea sa fie. Important este ca medicatia si monitorizarea sa fie cea corecta pentru ca noi sa putem avea copilasi cu sau fara ovare polichistice. Dr. stiu mai bine .




Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

...dupa 2 saptamani de absenta reusesc sa scriu si eu cateva vorbe!Acum dupa sarbatori am avut un program haotic si mi-a fost imposibil sa intru macar sa citesc dar promit ca recuperez.Despre mine nu am noutati, bag in continuare maca si acid folic la greu si ma pregatesc sufleteste pt. intalneala cu dr.-ul din 12 februarie cand sper sa imi dea ok-ul pt. o noua incercare.Pana atunci ma gandesc sa imi refac macar hormonalele de ziua 3(ar fi al 3-lea CM dupa fiv)crede-ti ca maca le poate influenta?Ce ma sfatuiti sa fac?

Aniast scuze ca nu am raspuns la PM dar azi l-am citit si cred ca tu deja ai rezolvat "problema"!-ici pe burtica si sarcina usoara in continuare!
Kitta, Madalina,Cris si nu un ultimul rand Liana va tin pumnii stransi sa veniti cu vesti bune si sa figiti la odisee!
Pupici tuturor!

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nmirela71 spune:

madalina,stimularea este de 10 zile ,si an 2 ani de cand lucrez cu M n-a facut cu nimeni altfel. de acum control din 2 an 2 zile.
Pussi tu esti cea cu care am vorbit astazi si te-au chemat din nou la 13.30?
mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Azi mi-a spus aceleasi valori pt. cei 2 foliculi mai mari adica 15 si 11 mm. Deci de luni nu au crescut deloc dupa intreruperea tratamentului. Tare ciudat. Iar estradiolul care l-am facut astazi a crescut de la 88 la 90. Dr. mi-a zis ca nu ar fi remediu pt. indreptarea hormonilor mei si nimic mai mult, il lasa pe Prof. la inaintare sa imi spuna el ce si cum, ori o nou schema ori direct cu ovule donate. Nu stie sa se pronunte cu nimic. Se pare ca intalneala cu Profu o voi avea duminica caci oricum atunci fac si IAS. Mainea seara la miez de noapte mi se face Pregnylul.
Singura problema a pisicului meu este cum de sotul meu poate fi asa de increzator ca vom avea totusi copii nostri dupa toata situatia care mie una mi se pare destul de clara.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

CRIS86 am facut diphereline pe 29.12.06,iar stimularea o voi incepe pe 15.01.07 cu gonal f.
MONILAND, NMIRELA dr.M m-a mai chemat in ziua a9-a de stimulare.In luna decembrie ziua 14 am avut endometrul de10.3 si un folicul pe OD de 22.Asta fara nici un fel de stimulare sau de vreun tratament.In ziua 19-a endometrul de 9.4 si pe OD luteon orgnizat de 29.Cred ca si asta a fost motivul de m-a chemat in ziua a 9-a de stimulare. Probabil crede ca voi reactiona destul de bine.
Eu am incredere in dr.M,cand asteptam la ecografie am intalnit o fata de acceasi varsta cu mine probleme aproape similare dar tratamentul pt stimulare care ne-a fost administrat este total diferit.Asta ma face sa cred ca dr.M nu ne trateaza pe toate la fel ca pe niste oi in turma ci pe fiecare in parte.
Aveti grija e voi

MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

nmirela nu sunt eu...

Kittaasta este!!! o sa primesti duminica explicatiile, sper ti se dea o solutie. Ma bucur ca sotul tau crede in sansa voastra..stiu ca nu vrei sa auzi incurajari, dar inseamna ca el e pozitiv si optimist si ca te va scoate din starea in care esti si impreuna o sa gasiti o solutie. Te astept duminica cu detalii despre IA si despre explicatiile primite.

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Fetelor sa stiti ca va urmaresc zi de zi , chiar daca nu am scris la acest subiect sa stiti ca v-am urmarit povestea la fiecare in parte si am fost cu pumni stransi pt fiecare dintre voi , m-am bucurat alaturi de voi la reusita fiecarei fete sau am plans pt fiecare din voi .......in fine alteceva m-a facut sa scriu aici .
Kitta , am urmarit ceea ce ai patit tu si parca mai era cineva ..., ceva similar am patit si eu . Am facut stimulare cu menogon de vreo 3 ori dar nu pt fiv ci pt inseminare , am zis sa incerc mai intai asa.. La prima stimulare pe care am facut-o am facut 16 fiole de menogon , rezultatul in urma ecografiilor l-am dat foarte greu , abia se vedeau vreo 3 foliculi , abia cand am oprit injectiile au inceput sa apara foliculii si nu putini vreo 20 la numar si unde mai pui ca erau si mari in jur de 20 mm aveau majoritatea. Am fost la un pas de hiperstimulare , pregnylul mi l-au facut cu multa teama , totusi nu am patit nimic. A doua oara am patit cam la fel numai ca atunci am facut vrea 30-40 de foliculi si de data aceasta nu am mai facut pregnyl si culmea.... am facut o hiperstimulare destul de urata . Acum in decembrie am mai facut o a treia stimulare cu mare teama de hiperstimulare si surpriza la 24 de fiole de menogon nu am facut decat un amarat de folicur nedemn de luat in seama iar a doua zi dupa ultimele injectii cu menogon mi-a venit CM ( ziua 16 sau 18 nu mai stiu exact). Am avut destule intrebari pt dr. meu , dar raspunsuri prea clare nu am primit , m-am gandit ca rezerva ovariana este pe sfarsite , ca am prolactina peste limita si de aceea ...etc , am facut multe scenarii . M-am gandit totusi ca prima data am facut atati de multi foliculi din cauza ovarelor polichistice , cu toate ca facusem laparoscopie cu o luna inainte ..
De ce primele dati am dat rezultate si la ultima nimic ?
Intrebari ar fi multe .....nici eu in ziua de azi nu m-am luminat , cred ca fiecare organism reactioneaza altfel , ori menogonul nu mai este asa de bun , ori ceve dubios se intampla cu corpul nostru.
Acum ma gandesc sa fac fiv , ca doar la ultima stimulare am facut cam acelasi tratament decat ca nu am facut inhibare , oricum nu cred ca as avea nevoie avand in vedere ca eu nu am CM deloc (amenoreee primara) , dar ma gandesc cu groaza oare ce rezultat ar da ovarele mele....chiar daca ar fi sa fac altceva in loc de menogon.
Sa nu te dai batuta , eu nu cred ca ai nevoie de ovule donate , mai asteapta , iti urez succes la inseminare !
Pupici la toata lumea!

Mergi la inceput