Laparoscopie si histeroscopie

Laparoscopie si histeroscopie | Autor: Avalon

Link direct la acest mesaj

Stie cineva unde in Bucuresti se pot face laparoscopia si histeroscopia impreuna (adica in cadrul aceleiasi interventii)?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pai in cadrul laparoscopiei nu se vizualizeaza si uterul? Crezi ca mai e nevoie de histeroscopie dc faci laparoscopie?

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Nu, Mikisor, draga mea. Cum zicea cineva pe forum mai demult, inchipuie-ti uterul cu anexele ca pe o manusa, la histeroscopie se intervine prin interior (pe unde introduci mana in manusa) iar la laparoscopie pe exteriorul manusii.

Prin laparoscopie vreau sa vad daca am aderente sau endometrioza sau ce naiba am si prin histeroscopie sa vada uterul pe dinauntru (eventual polipi sau ce o fi pe acolo). Vreau sa le fac pe amandoua odata, dar nu stiu UNDE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Aha, se pare ca mai invatai ceva azi. Si eu credeam ca laparoscopia le rezolva pe toate. Off, si deci nu scap de histeroscopie.
Mai dar eu totusi cred ca se uita si in uter la laparoscopie. Cum de vede trompele si uterul nu? A.... si am mai auzit ca dr T e impotriva HSG si histeroscopiei si ca face numai laparoscopie . Se intelege de aici ca prin laparo se rezolva ce ar rezolva o histero si o HSG nu?
Pup Fluturica

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

La laparoscopie se rezolva tot, atat uter, cat si trompe, nu e nevoie de histero.

Zenobia
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Imi permit sa va contrazic. Laparoscopia nu poate rezolva tot. Zenobia, vezi cazul DaneiP, si anume trompa infundata la intrarea in uter care n-a putut fi desfundata laparo si a primit trimitere pt histeroscopie. Nu e cazul meu, dar eu vreau sa stiu ce e in uter la mine, eventual as vrea si o biOpsie de endometru sau oricum sa se vizualizeze cavitatea uterina pentru ca problema cu implantarea la mine.

Miki, tu faci confuzie intre histreoscopie si HSG (histerosalpingografie), analiza pe care am facut-o si a iesit perfect, adica trompele sunt permeabile si in uter nu s-a vazut nimic (polipi sau sinechii uterine), cavitate perfect normala.

Repet, laparoscopia si histeroscopia sunt interventii diferite care rezolva probleme diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Cititi aici: http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=46958&SearchTerms=histeroscopie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Avalon dr Tutunaru e impotriva HSG nu impotriva histeroscopiei. Stiu ca mai demult la o pacienta care avea nevoie si de histeroscopie el a facut laparo si pt histeroscopie a trimis-o la dr Eseanu dar asta era mai demult. Poate acum le poate face el pe amandoua nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalonel nu fac confuzie intre histerosalpingografie si HSG. Stiu ce face fiecare. Acum dupa ce citii linkul postat de tine ma mai lamurii putin.
Offf... si am auzit ca e dureroasa rau de tot la unele fete.


Miki

Edit corectez: stiu care e diferenta intre histeroscopie si HSG. De.... batranetea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Da, Miki, e dureroasa rau histeroscopia aia si de aceea voiam s-o fac cu anestezie generala odata cu laparoscopia. Acum nu mai imi e asa teama de anestezie, pentru ca am facut si eu prima data in viata mea la punctie pt fiv si am prins curaj.
Uite, de exemplu daca ai polipi se extirpa la laparo? Ca eu nu am auzit...
Gudinde, cat stii tu, atata stiu si eu. Poate aflam.
Oricum, eu vreau sa le fac re-pe-de, pentru ca mi-e teama sa nu ma razgandesc, am mai cochetat eu cu ideea asta o vreme si m-am razgandit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Da, Avalon, scuze, facui o confuzie grosolana.

Zenobia
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput