durerea unei pierderi de sarcina (13)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

multumesc pentru incurajari!

cauza a fost de fapt dezinteresul medicilor, la o sarcina de 35 sapt. fara probleme asta afost singurul motiv. Niste criminali!

Lia, 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Michelle, si eu am pierdut doua sarcini, si eu am nascut normal un copil de aproape 3 kg mort, si eu la prima sarcina am avut cel mai mare soc din viata mea, pentru ca nu imi imaginam ca se poate intimpla asa ceva. Si acum numai eu stiu cit de stresata sunt, dar eu am ales sa risc. Nu te judec, iti respect decizia, doar sper ca intr-o zi sa-ti treaca macar o parte din durerea asta atit de mare care iti macina sufletul pe zi ce trece. Eu am fost mai egoista decit tine, pentru ca nu am vrut sa-mi vad baietzelul. Stiam ca daca am sa-l vad nu o sa imi mai revin si o sa traiesc toata viata cu imaginea lui in minte. Poate din cauza asta tu iti revii atit de greu, pentru ca ai apucat (si ai vrut) sa o vezi. Imi reprosez de multe ori ca nu am fost asa de curajoasa ca tine, dar am facut-o numai pentru a nu-mi pierde mintile. In timp ce nasteam il intrebam pe doctor peste cit timp pot ramine iarasi gravida. Eu nu am vrut sa accept esecul. Imi pare tare rau ca suferi atit de mult. Nu vreau sa te intristez si mai mult.

Cristina, 10+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

despre simptome pot sa spun si eu ca lipsesc cu desavarsire, desi am avut parte anul trecut de dureri de sani si dureri abdominale destul de pronuntate. Sper sa fie in regula!

Ce coincidenta! Anul trecut am ramas tot in decembrie!

Lia5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Cristina-ana-nici noi nu am vrut sa o vedem pe fetita noastra.Dupa ce mi s-a rupt apa doctorita si hebamme ne-au intrebat daca vrem sa o vedem(caci sotul a ramas langa mine pe parcusrul nasterii si tot timpul)daca sa mi-o dea in brate sau nu dupa nastere.Am spus ca nu vrem sa o vedem dar sa-i faca poze sa le iau acasa.Dar dupa ce am nascut-o ne-a mai intrebat o data si le-am raspun ca mi-este frica de cum arata de ce voi simti si mi-au spus ca e foarte draglasa si o scumpa si sa ma mai gandesc...apoi a venit preotul si ne-a intrebat daca am vazut-o caci dansul a vazut-o si nu vom regreta.Si astfel am cerut sa ne-o aduca.era mititica(780grame)dar foarte draguta aveam manuta dreapta pe piep ai arata ....ca un ingeras in adevarul sens al cuvantului...Nu am fost curajoasa draga mea!Chiar deloc!Imiaginea ei o am mereu in minte si in suflet si poate cum spui si tu asta ma face sa sufar mai mult!De multe ori am simtit ca nu mai pot si am vrut chiar sa renunt la viata ...la tot pentru ca simt ca mi s-a smuls o parte din inima si asta doare ingrozitor deci nu pot spune deloc ca am fost curajoasa.Cu aceasta durere voi trai toata viata!te apreciez ca totusi tu ai puterea de a mai incerca si mai ales mai ai speranta...Eu nu mai am deloc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

LiaB-imi pare foarte rau ca si tu ai fost victima unor doctori incopetenti(daca am inteles bine) ca multe fete de aici,imi pare foarte rau!vad ca esti graviduza din nou.De data asta va fii bine sigur caci vei merge la alti doctori ma gandesc.Nu-ti fa probleme pentru lipsa simptomelor,fiecare sarcina e diferita,au timp sa apara si simptomele,stai linistita ca e totul bine!O sarcina usoara iti doresc!te-ai programat deja la doctor?Daca da,cand ai primul control?Ai sa vezi ca e totul bine,important e sa gandesti pozitiv,sa stai linistita si sa ai grija de tine si bebic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Michelle, sunt sigura ca ai avut cea mai frumoasa fetitza din lume! Ma rog la Dumnezeun sa-ti dea putere si sa te ajute sa iti revii.
Lia, multe dintre noi am pierdut sarcinile din cauza incompetentei medicilor. De data asta o sa fie bine, o sa vezi! Din ce oras esti?

Cristina, 10+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

lia, am uitat sa te felicit ptr sarcina, sa fie-ntr-un ceas bun, sarcina usoara si un bebe sanatos. nu cred ca e prea devreme sa ramii gravi, ai nascut normal?

michelle, merci mult ca te vei gindi la mine, ajuta mult o gindire pozitiva in plus, nu cred sa astept mai mult de 1 copilas, poate visele cu fete erau ptr mari, ca o visasem inchisa la par in poza de album si tinea trei bebelusi frumosi in brate! in visul meu cind am visat ca am nascut un bebe ff frumos dar cu malformatii era baiat!oricum luna asta va zic si eu ce va fi!sa stii ca bine iti zice cristina, stiu ca inca nu esti pregatita, dar poate dupa ce trece perioada in care ar fi trebuit sa nasti va fi mai bine, si te apuci mai repede de un bebe, asta e salvarea ta(daca ma pot exprima asa). si daca astepti 2 ani, tot se poate intimpla ceva rau! fa niste analize sa vezi o cauza ceva, desi nu cred ca sint, si apoi la treaba cind esti pregatita, frica trebuie s-o invingi din timp pina nu-si face culcus si e prea bine sa mai plece, apoi devine o fobie, e muult mai greu! din pacate cum spui si tu, nici la mine in familie nu stiu pe cineva sa fi avut pierderi de sarcina, cine stie poate bunica, nu mai am cum s-o intreb.....mi-au dat lacrimile dupa mesajul tau, nu ai de ce sa te simti vinovata, ti-am spus eu odata sa intri la mesajul un de parintii aceia din Sua au adus pe lume o fetita cu multiple malformatii si erau asa cumva usurati cind micuta s-a dus la ingerasi, ca in scurta ei viata a suferit enorm, nu cred ca avem dreptul sa-i aducem pe lume din egoism ptr noi, ci in primul rind trebuie sa avem puterea sa ne gindim la binele LOR, si nu al nostru, il iubesc, il vreau, si apoi sufera si pina la urma-l pierd. oricum deciziile astea sint atit de greu de luat, ca e intr-un fel ca e in altul, si eu cind am aflat ca bebe meu mic era mort, stii ceva, i-am multumit ca nu m-a pus in situatia sa aleg, a plecat el singur din lumea asta, ca sincera nu stiu ce-as fi facut!te pup

vivela, o veste ceva?

mariana, da, am 17 saptamini, miine intru in 18s . in cazul tau poate ca la 27 saptamini au loc mai mult sa vada cicatricea, apoi poate e prea mare bebe ca sa mai vada bine, de aia o fi facut aprecierea la 27s.in orice caz sint convinsa ca nimic nu e previzibil intr-o sarcina, si daca va trebui sigur vor face cezariana! ai mare grija de tine si copilasi!nu ai ceva poze cu voi? tu, nu esti pe lista?

cristina, bine faci ca iei taurul de coarne, ca eu cu atacurile de panica am ajuns la urgente crezind ca fac un stop cardiac....aveam toate simptomele....se poate ajunge departe, si nu e momentul, asa ca bine faci ce faci! cind te apuca panica gindeste-te la noi, la o gluma a laurei, ceva frumos.

mirelush bafta joi, ma voi gindi la tine, eu merg atunci cu Dominic.


Flavia +17, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Iata ce am gasit despre simptomele sarcinii si cand apar ele circa:Primele semne ca esti insarcinata

• Lipsa menstruatiei sau o menstra cu sangerari mai putin abundente decat de obicei
• Dureri de spate
• Constipatie
Aceasta simptoma este cauzata de schimbarile la nivel hormonal si presiunea tot mai mare a uterului in crestere.
• Inegrirea areolei (sfarcului)
Aceasta poate fi unele din primele simptome, ce se poate manifesta inca din prima saptamana dupa conceptie si apoi pe toata durata sarcinii.
• Salivatie excesiva
• Oboseala sau stari de somnolenta
Pot aparea de la 1 la 6 saptamani dupa conceptie si pot dura toata sarcina.
• Pofte alimentare
• Urinari frecvente
Acest lucru il puteti observa la 6 – 8 saptamani dupa conceptie si va va insoti pe tot parcursul sarcinii. Este cauzat de schimbarile hormonale si cresterea presiunii pe vezica urinara.
• Dureri de cap
• O ascutire a simtului mirosului
• Crampe in partea de jos a abdomenului
• Greata si vomismente
Aceasta simptoma apare de obicei intre 2 si 10 saptamani dupa conceptie. Gradul de rau pe care il puteti simti poate varia de la zero pana la stari de voma permanente. Terminologia folosita este de "greturi de dimineata" dar se poate intampla in orice moment al zilei. Schimbarile hormonale in organism sunt vinovate.
• Sani durerosi sau umflati
Poate aparea imediat dupa fertilizare - una doua saptamani dupa conceptie sic el mai probabil va dura toata sarcina.
Stressul, boala, schimbarile in dieta si alte situatii pot, de asemenea, cauza astfel de simptome. Singura cale de a confirma prezenta unei sarcini este de a face un test de sarcina si apoi a vizita doctoral pentru confirmare.
Testele de sarcina sunt destul de sigure si pot da rezultate la 10 – 14 zile dupa fertilizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Nu stiu daca va ajuta cu ceva articolul trimis dar am vrut sa vedeti cam cand apar simptomele circa ca sa nu va mai faceti probleme din cauza intarzierii simptomelor.pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Lia mersi,felicitari si tie,sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos! Te asteptam la Odisee!
Flavia mersi, bafta si tie miercuri la eco,sigur o sa afli daca este baietel sau fetita! Abia astept!
Michelle
Va



Mirela5+
Our little Miracle!

Mergi la inceput