Aspirante optimiste>20 ani (25)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AleDutulescu spune:


si eu trebuie sa fac putina ordine ca vine bunica mea cu tata. hmmmmm. poveste lunga, poate o sa o scriu candva pe forum.

si trebuie sa ma gandesc cu ce ma imbrac maine.

cica am concediu. o sa ma duc la birou mai obosita decat eram.

sper totusi sa ne imputinam pe aici si sa ne dam intalnire la odisee

Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

buna fetelor!
am intrat sa vad ce mai faceti. eu am facut putin curat, i-am dat de mancare la sotior si-acum .....pe net, cat mai mult, ca nu mai am nimic de facut. maine dimineata fac fripturica, iad dupa-masa mergem la o prietena, in alt oras.
vreau sa va urez " la multi ani, multa sanatate, fericire, bucurii si impliniri. ma rog lui DUMNEZEU s-avem fiecare dintre noi mult dorit".
va pup. distractie placuta pe maine seara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare tuturor aspirantelor, eu nu am mai intrat de mult dar v-am citit in intregime.
Valicutza o sarcina cat mai usoara si un bb sanatos si mancacios.
Aspirantele LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!! iar anul 2007 sa ne aduca darul pe care ni-l dorim cu atata ardoare:
Sa dea Dumnezeu sa fim sanatosi toti( noi si sotii nostri) si sa nu mai ne stresam luni intregi ca vin uratii....
Va sarut cu drag, Carmen.

Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

fetelorrr...sunt disperata.de cand am intrat pe forum si am vazut ca scrietzi despre cozonaci,mi s-a facut o poftaaa.si am incercat sa fac si eu.dar nu mi-a iesit nik nikva rog sa imi dati si mie reteta.
pe mine ma tot dor sanii.nu tare,dar am mancarimi la mameleoane si ma deranjeaza.dar uratzii abia m-au parasit.
si sanii ma dor in continuare.mi-am facut programare la doctor pe 2 ianuarie.sper sa fie totul bine.
Biby,sper sa fie bebe la tine in burticutza
Anca,si sper sa nu mai vina uratzii asa vreo 9 luni
ptr toate aspirantele optimiste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

LA MULTI ANI!!!
sper sa aveti parte numai de bucurii si sanatate in anul care vine si sa nu va pierdeti sperantza nicioadata.sunt sigura ca vine si la noi,iar soarele va aparea si pe strada noastra.

P.S. o sa intru mai greu zilele astea fiindca sotziorul meu e acasa si scoate niste filme de pe net.(e radul lui)asa a zis.sper sa nu ma uitatzi.chiar daca nu va scriu,va citesc si nu ezit sa nu trag cu ochiul la mesaje.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

danielle . eu n-am facut cozonac. am facut saratele, salam de biscuiti, prajitura tavalita< cea data prin glazura si pe urma prin cocos> si chec. daca vrei reteta la una din astea, cu mare drag. as vrea sa mai fac niste fursecuri. am luat o reteta, dar n-am mai facut pana acuma. sper sa-mi iasa.
va pup pe toate.
intre 17-19 n-o sa intru, c-o sa fiu plecata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AleDutulescu spune:

cozonac a la Dutulescu

pt 2 mari sau 3 medii

1 kg faina + faina pentru framantat
250-300 gr zahar
8 oua coca + 1 ou pt uns cozonacii
1 pachet unt de 200 gr
esenta de rom\zahar vanilat 4 pachetele
drojdie pt 1 kg de faina
lapte 1/2 kg



TOTUL la temperatura camerei.
se separa albusul de galbenus iar cele 8 galbenusuri se freaca cu un varf de cutit de sare pt a deveni mai galbene.
MAIAUA - o cescuta de lapte se incalzeste, aproape fierbinte si se topesc in ea 2 lg de zahar. apoi se pune drojdia si se amesteca bine. se pune peste faina, in 2-3 ploi. trebuie sa fie cam ca aluatul de clatite.

faina se pune in lighan iar MAIAUA in mijlocul ei, intr-o gaura.
se amesteca si va arata ca niste zdrente. o sa ai impresia ca e muuuulta faina. RABDARE !!!

laptele se incalzeste si se topeste in el zaharul. dupa ce e topit, se pune peste faina si se framanta in continuare.urmeaza galbenusurile frecate cu pliculetele de zahar vanilat.

se framanta o jumatate de ora!!!!!!!!!!!!!

untul se topeste intr-un ibric si se pune si el in coca.

de data aceasta, coca va deveni moale, prea moale chiar insa nu va impacientati.
se pune pe masa faina destula si se continua framantrea. cand devine omogena si nu se mai lipeste de maini se pune in lighean acoperita cu faina si cu o carpa curata.

COCA STA LA CRESCUT 1 ORA si 15 MINUTE.

Atentie mare!!!! in bucatarie trebuie sa fie insuportabil de cald. nu se deschide usa, geamurile , NIMIC. daca e posibil, nici frigiderul.!!!! CUPTORUL trebuie sa fie deschis in permananta, la foc mediu.

UMPLUTURA poate fi din nuca, mac, rahat etc. ce va doreste inima.

eu am optat pt nuca: cele 8 albusuri se bat spuma ca de bezele si pun 5-6--7 linguri de zahar, esenta de rom, zahar vanilat si 300 gr de nuca tocata.


TAVILE se ung cu unt. coca crescuta se imparte, in 2-3 depinde cati cozonaci se fac. se intinde coca si se toarna umplutura. cozonacul in 2 impartit se ruleaza sau se imparte in 3 si se impleteste. se mai poate lasa in tava la crescut daca se doreste. 1 ou se bate bine si se ung cozonacii pe deasupra cu pana sau tifon.

se pune in cuptor si se lasa 1 ora. dupa 45 de min se intorc si se verifica daca s-au copt.


POFTA BUNAAAAAAAAAAAAAAAAA


Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Feteloooor la mine au inceput semnele de CM!!! Mamaaaa si am de decorat un restaurant azi... Nu vreauuuu!!!! Mama lor de uratzi!

Carmen ce mai faci???
Dani multumesc mult dar.. nu a fost sa fie nici de data asta!


Daruri multe in ajun,
Pune Biby in scufita,
Sa le-aduca Mos Craciun
Sau sa fie...Craciunita?

Biby

In asteptarea...fetitzei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Biby, pana nu vezi roshu mai sunt sperante, draga mea. Am inteles ca simptomele de ciclu sunt ca simptomele de sarcina, se confunda foarte usor intre ele.

Te pupic.

CLAU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Clau multumesc mult dar... nu prea cred. Ma oftic doar ca vin acum.. nu puteau sa vina si ei pe 1?
Tu cum te simti?


Daruri multe in ajun,
Pune Biby in scufita,
Sa le-aduca Mos Craciun
Sau sa fie...Craciunita?


Biby

In asteptarea...fetitzei mele

Mergi la inceput