E normal?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

DidiAlex- nu poti divorta de dragul divortului. Viata nu e doar alba si neagra.. exista si gri. Iar daca barbatul nu a fst educat acasa, tu ca nevasta il poti educa.
Evident educatia nu se face cu bata! Stiti doar: vorba dulce, mult aduce.

Ipearina, te inteleg ca esti obosita, ca stai tot timpul cu bebe. Poate insa si el era obosit. Nu uita ca el ziua nu sta degeaba. Sau poate ca da? Acu nici tu nu ne-ai spus cu ce se ocupa..

Nu tocmai off-topic, vina ca barbatii nostri sunt asa educati, tot mamelor apartine. Tot o femeie l-a crescut asa.

Exemplu: am o vecina care are un baietel de-o varsta cu David al meu.
Tot timpul se vaita de sotul ei. Muncesc amandoi, baiatul e la gradi in timpul zilei, iar seara, tot ea ii face baie, tot ea pregateste masa ptr toti 3, tot ea ii spune povestea de dinainte de nani.. Sotul sta intins pe canapea in fata TV-ului si nu face nimic. Ba nu! Gresesc! Se uita la emisiunile sportive!

Intr-o zi, eram amandoua in market, si trebuia sa aleg un cadou ptr ziua de nastere a baietelului ei. Stiind ca are casa plina de masinute o intreb daca nu i-ar placea altceva: o bucatarioara, un set de "piata".. La care ea ma priveste socata! Cum sa se joace copilul ei cu "jucarii de fata"?!
Ii explic ca David are de ex un carucior si un bebe, ca l-am vazut ca isi doreste o masina de spalat, ca la cresa se joaca la bucataria papusilor..SI ca nu gasesc ceva gresit! Ca nu se joaca exclusiv cu jucariile de fata. Se joaca si cu ele, si cu masinile, surubelnitele si celelalte jucarii de "baieti".

Invatandu-l sa se joace cu o papusa, la varsta adulta nu ii va fi teama/jena sa se joace cu copilul lui. Jucandu-se la bucatarie, nu va considera bucataria ca spatiu rezervat femeii.

I-am spus vecinei ca isi creste copilul in acelasi stil in care soacra l-a crescut pe sotul ei..

Revenind la oile noastre, Ipearina, stiu ca iti este greu, incearca insa sa nu tipi cnd esti nervoasa, ptr ca nu te controlezi si ceea ce iti iese din gura, de multe ori nu e ceea ce vroiai sa spui.
Cel putin asa sunt eu.




Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Tot eu: data viitoare daca iti mai spune-"Iti trebuia unul de la tzara care sa-ti dea din cand in cand doua dupa ceafa, asa de control." ,spune-i ca si lui ii trebuia una de-aia carierista, care sa fi lasat copilul pe mana unei dadace imediat dupa nastere, sa nu conceapa sa faca ea menajul, sa aiba femei ptr asta, sa nu conceapa sa nu mearga in fiecare saptamana la cosmetica/coafor/masaje. Sa aiba pantofi de toate culorile, 3 dulapuri de haine si sa se considere tot ne-imbracata ca lumea... Stii tu: bate saua sa priceapa magaru'.


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Wow. Nu-i normal!
Si si mai anormal e sa va citesc postarile in care e clar ca acceptati comportamentul ca pe o "scapare" pe care mai si credeti ca o puteti corecta.



Ipearina treaba-i simpla.

Ori al tau castiga cat sa plateasca femeie pentru ajutor in gospodarie s-atunci ramane sa-i accepti tu (daca poti) badarania s-amenintarea cu "doua" daca-l deranjezi din odihna de weekend. Trebuie sa-ti pui problema ce se va-ntampla cand bebe va merge, va vorbi.. si-l va deranja el pe taticul de weekend in odihna lui... ii va da cele doua sau va ramane doar la amenintare.

Daca nu castiga intr-atat e cam aiurea pentru amandoi. El ca spera o sclava si tu ca sperai un partener. Ceva asa cu vorba dulce si seductia feminina ai putea obtine dar nu ceva radical... si cu cat vei fi mai putin tinara si mai putin atractiva... dorinta ca "sclava de pe plantatie" sa-si vada de treburile ei de femeie va deveni mai pregnanta.
Parerea mea ar fi sa-nghiti si cu vorba dulce sa astepti pana il poti duce pe bebe la gradi. Oricum cel mai bine bebeului ii e cu mami deci sacrificiul e pt bb. Apoi iti iei un job bun si sa-ti platesti tu o menajera si sa-ti petreci tu weekend-ul jucandu-te cu bebe, in parc sau la tv. dupa pofta inimii.

Parerea mea,
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

{:D]

No ca io vorbii precum carierista. Da nu mai sunt am fost... si n-am n-spe perechi de pantofi sau costume Ntzzz!
LOL cu postarea Lumy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

mai fetelor, am trecut si eu oarecum prin asta..oarecum, ptr. ca nu zicea de ce sa faca, da nu facea...si dupa neste meciuri, decisive, a inteles ca responsabilitatile sunt ale ambilor soti, nu numai impartite asa cum isi doreste el...acum este aproape cel mai bun sot din lume si...crede ca se poate si mai bine..si-a dat seama ca gresea..si ptr ca ma iubeste, s-a schimbat..credeti-ma, se poate...eu n-am avut nici un moment de slabiciune, credeam clar ca nu e cinstit, voi nu pareti sa credeti prea mult in asta...adica cine e el si cine sunt eu?..avem doar drepturi egale, kopilul nu l-am facut cu altul, deci...acum, nu-l mai recunosti...eu va urez succes

Roxana Lilea,mama de 2 ori :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

spic de grau

Cand va veni vremea probabil ca vei fi o soacra iubita asha cum este a mea. Ca o binecuvantez cat de des imi aduc aminte pt felul cum si-a crescut baiatul.



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Roxana mey nu facea... ca multi nu fac... da te si ameninta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

nu, nu e normal...si cred ca sesizezi si tu ca nu e normal atata timp cat iti pui intrebarea.

Mama a sperat toata viata ca o sa il schimbe si nu l-a schimbat...dar te chinuit normal ca poti sa te chinui daca te tin puterile si sa iti pui intrebari la care cred ca singura stii raspunsul

Imi pare rau ca poate par dura, dar de badarani sunt satula...i-am vazut de mica in familie si nici acum nu pot sa ii iert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Noi avem 15 ani de casnicie si imi amintesc ca la inceputul casniciei , nici sotul meu nu prea facea mare lucru in casa , pe motiv ca treburile casnice sunt pentru femeie . Aveam doi copii mici , un serviciu ( e drept ,la birou )dar se lucra foarte mult , femeie care avea grija de copii ( nu si menaj ) doar cat timp eram la serviciu, facultatea la FR .... si eram epuizata ! El avea un serviciu mai lejer , dar , dupa cum spuneam , treburile erau pentru mine, nu pentru el.. BARBATUL !

Nu se mai putea ... Am pus pe primul loc copiii ,apoi serviciul,facultatea , pe mine... si daca mai ramanea timp , el si treburile casnice . A urmat o perioada mai agitata , discutii contradictorii , i-am spus ca daca nu vom forma o "echipa " voi fi dispusa sa divortez, si vorbeam foarte serios . A trecut timpul , acea perioada s-a sfarsit , incet , incet am inceput sa impartim sarcinile in familie ,copiii au crescut , si acum totul este mult mai bine.

Ipearina , eu am scris ceea ce mi s-a intamplat , dar nu stiu daca functioneaza si in alte cazuri , pentru ca depinde si de personalitatea fiecarei persoane , ceea ce poti sa-ti permiti si ce nu... Sotul tau ti-a raspuns dur , ceea ce nu cred ca iti da sanse mari ... Trebuie sa gasesti , in functie de personalitatea lui , portita care duce la intelegere si impacare !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Ipearina, activeaza-ti PM, ca vreau sa vb cu tine ceva.
Astept Pm de la tine.Cred ca ne cunoastem.


EDIT: acum am vazut ca nu esti din Bucuresti, asa ca nu cred ca ne-am intanlit vreodata.Numai bine!




Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)
Bianca si noi2

Mergi la inceput