E normal?

E normal? | Autor: ipearina

Link direct la acest mesaj

Aseara l-am rugat pe sotul meu sa-l schimbe pe bebe, sa ma inlocuiasca putin ca nu mai pot, dar nu s-a sinchisit si a continuat sa se uite la televizor; atunci i-am spus ca e in stare sa-l lase asa pe bebe mult si bine, numai sa nu rateze ceva la televizor. Stiti ce mi-a raspuns? "Iti trebuia unul de la tzara care sa-ti dea din cand in cand doua dupa ceafa, asa de control." Am ramas masca! Nu m-am asteptat la asa remarca de la sotzul meu! El este cel care asigura ziua de maine, castiga mult mai mult decat mine. Aduce banii acasa, face cumparaturi si atat; nu ma ajuta la curatenie, nici macar nu-si strange masa dupa ce mananca, isi arunca lucrurile peste tot, nu ma ajuta la preparat mancarea bebe, nu el este cel care se trezeste noaptea, nu il plimba pe bebe etc. Eu sunt in concediu pt cresterea copilului, de sapte luni de zile m-am invartit doar prin cartier, eu stau cu bebe 24h din 24, dar am momente in care NU MAI POT si nu am la cine sa apelez macar in week-end decat la sotz. Rareori il schimba, imi spune ca el aduce banii in casa si face aprovizionarea si ajunge ceea ce face. Am devenit mai irascibila, noptile pierdute m-au obosit. Sotzul meu isi incarca bateriile in week-end, doarme, se uita la tv, dar eu nu am nici un moment de respiro. E normal sa nu faca nimic si sa-mi spuna ca el aduce banii si e de ajuns, iar acum sa-mi arunce asemenea mitocanie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Stii bine ca nu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexiaaa23 spune:

Draga mea,imi pare rau de ceea ce ti se intampla!Si sotul meu e cam ca al tau,d.p.d.v. al comoditatii!Si eu aud aceleasi reprosuri si multe altele in plus!
Eu inca nu am nascut,am 4 luni de ,dar nici pe mine nu ma ajuta cu nimic!Aceleasi lucruri le aud si eu plus altele mai grave!
Si eu sunt in ceata cu comportamentul lui,si inca nu am gasit nici o explicatie!Poate vei gasi tu si te rog sa imi dai de stire!
Momentan singurul lucru pe care ti-l pot spune e sa ai mare grija de bebe si de tine,si multa putere!Ai nevoie!!!
Te pup dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

ipearina, asta e problema cand incerci sa obtii ceva facand reprosuri.

De ce? El nu trebuie sa faca asta ca sa scape de gura ta ci de dragul tau. Il tratezi ca si cum ar fi dator sa faca asta. Poate ca este dator dar ... asa nu ajungi decat sa scoti tot ce-i mai rau din el. Viata de familie cu trebuie sa fie o corvoada, ceva ce el trebuie musai sa faca ci ceva ce sa-si doreasca sa faca ...

Chiar daca ti se pare aberant, trebuie sa-l motivezi cumva. Daca ai pe cine ... Totul trebuie sa se faca "cu binele" si nu cu cicaleala si reprosuri.

Te cred ca e greu, ca esti deprimata si cautzi si tu motivare in el, la randul tau. Cu toate astea ... ce e de facut? Sa ne suparam si sa ne intoarcem spatele unul altuia nu e greu deloc ...





Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Mare dreptate ai ileanna

CRACIUN FERICIT



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

se zice ca barbatul e facut sa stea afara si femeia in casa.
Stiu ca ti-e greu, si mie mi-a fost, dar daca ashteptzi de la el ceea ce el nu vrea o sa fi din ce in ce mai frustrata si e aiurea sa adaugi si asta la oboseala ta. Eu adormeam cu copilul in bratze ziua in amiaza mare, sau plangeam de somn sau de surmenaj, nu a cedat niciodata.
Banii spune-i ca e de datoria lui sa-i aduca si ca nu te-a castigat la loto, si ca nu te cumpara daca are grija de voi.
Daca nu mai potzi, mai lasa curatzenia in casa si facutul mancarii sau gatitul, sa simta ca nu faci fatza iar daca cere socoteala, spune-i ca dada te-ar completa el la ingrijirea lui bebe mic poate ar avea mancare calda pe masa, ca tu atat potzi, daca el cashtiga asha de bine te sfatuiesc sa angajezi un ajutor in casa sa vina sa-ti faca curat sau sa-ti gateasca de doua ori pe saptamana, si eventual fara sa stie el


diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Nu e normala reactia lui,dar cred ca exista multe metode de a-i arata ca greseste. De multe ori rolul tatalui/sotului se reduce doar la cel de a asigura siguranta financiara( si nu e tocmai usor, trebuie sa recunoastem). Eu cred ca exista insa mijloace de a-i face sa colaboreze si la ce e de facut prin casa si in ingrijirea copilului. De multe noi ii lasam sa isi petreaca ziua in fata televizorului sau calculatorului, zicand, lasa ca e obosit sau stressat, apoi cand asta devine obisnuinta ne revoltam si ajungem la reprosuri: "tu niciodata nu stai cu copilul", "tu nu faci nimic in casa","tu nu vezi ca nu mai pot?" doar ca asta doare destul de mult si reactia va fi pe masura. In loc de asta ce-ar fi sa zicem : uite ce stie baietelul/ fetita noastra sa faca, daca faci tu nu stiu ce el/ea incearca sa te imite sau in timp ce stai tu cu copilul eu pot sa iti pregatesc ce-ti place tie de mancare, faceti-i parte activa din viata voastra si a copilului inainte de ajunge la cearta. Nu stati imbufnate si trantiti asteptand ca ei sa se ridice de la televizor din proprie initiativa sa va ajute,nu asteptati sa nu mai puteti ca sa-i cereti ajutor(aici depinde foarte mult si tonul pe care o faceti). Putina rabdare si tact fac mai mult decat 1000 de reprosuri:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Maaare ajutor pentru o mamica moarta de oboseala, sa stea tatal cu copilasul, pentru ca ea sa gateasca. Ce sa zic, intr-adevar mare ajutor! Dar ea ce e? O sluga, un robot?! Ea n-are nevoi doar ale ei? Nu are nevoie de odihna, de momente doar pentru ea?!

Veniti cu sfaturi, nu cu reprosuri! Ca de astea e foarte usor sa facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Nu este normal sa-ti spuna asa ceva si nici sa stea cu mainile in san si sa nu te ajute.
Dar din pacate este vorba de mentalitate si educatie. Asa a fost educat, asa l-a vazut pe tatal lui ca face. Si probabil ca asa l-ai obisnuit si tu inainte de bebe. Este foarte greu sa schimbi acum acest comportament, este si mai greu pentru ca aveti un copil mic si tu esti foarte obosita.
Mai este posibil ca sotul tau sa-l priveasca pe bebe ca pe un intrus care i-a luat locul. Nu mai este el rasfatatul tau.
O solutie soc este sa il pui pe bebe in brate cand se uita la tv si sa pleci de acasa. Faci cumparaturi, te plimbi, faci ce vrei. Lasa-i 15-20 min impreuna, cand revii nu ii spune ceva de genul ¨vezi ca nu ai murit?¨ spune : ¨multumesc, iubitule, aveam nevoie de o pauza.#733;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca are asa de multi bani, ar trebui sa iti iei ajutor in casa o femeie, macar part-time. chiar si cu stirea lui, nu ar trebui sa aiba nimic impotriva, daca isi permite si daca chiar ii pasa de tine.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Fiecare reactioneaza in felul lui dar io una divortam. Mi s-a facut paru maciuca cand te-am citit. Nu exista pic de rescpect din partea lui fatza de tine, fatza de copil, fatza de relatia voastra. Atunci PA.
Io sunt cam aiurita si gaseam motive de divort si mai usor recunosc dar efectiv asa ceva nu imi spune nici nimeni darmite cel de langa mine. Off!!!

Mergi la inceput