Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Dj_mama ce culoare avea samponul tau?Ca asta e de un albastru intens ,parca e tempera.Macar nu miroase urat.Tu ai vazut de prima oara ceva rezultate?
Mie mi se pare ca am la fel de multa matreata si parca tot mai mare cu fiecare spalare.Tocmai m-am spalat pe par si in afara ca mi-a cazut mai mult par ca am schimbat iar samponul , n-am sesizat nimic.
Ma duc sa ma ,of viata asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Denisa, m-ai facut praf . Mai bine taceam?! Miki, sa-mi dai si tu vesti... Ca mai rezist

SELSUN-ul englezesc este tot timpul galben-ocru si recipientul alb.

Acum vorbesc de SELSUN BLU VITAL: m-am mai uitat o data mai la lumina la recipient. Are capacul mov-violet, continutul este turcoaz. Zice "forfora occasionale" si "shampoo alle vitamine" apoi: "elimina la forfora, efficace comntro il prurito, ..., delicato per uso qotidiano..."
Mi-a fost teama ca nu e in regula sa-l folosesti zilnic dar vad ca e permis. Nu stiu ce scrie pe al tau.De fapt te-ai spalat doar o data, nu?
Mai fa pauza de macar 1-2 zile sa nu agresezi pielea capului.
Ce sa-ti zic? Nu sunt doctor dar nici n-am mai auzit din cei care l-au folosit sa nu aiba rezultate. Eu am in continuare incredere totala dar din pacate la originea problemei sunt cauze probabil diferite si organismul altfel reactioneaza la tine. Cred ca e prematur sa tragem concluzii. Daca te-ai apucat, mai spala-te. Doar n-o sa chelesti!

Daca-ti pare rau dupa bani ti-l decontez . Nu glumesc! Stiu ca pe tine mai mult te intereseaza rezultatul.
Te-ai enervat pe mine? . Nici chiar asa minuni dupa prima spalare dar oricum trebuia sa se limpezeasca cat de cat.
Nu fii trista. Ce mai zici?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Dj_mama ce am luat eu e pt par fragil.Tu cred ca vorbesti de cel cu vitamine.O sa ma mai spal.Vad ca macar nu mai am senzatia de mancarime , sa vedem cat tine.Te rog nu ai de ce sa-ti faci reprosuri ai vrut sa faci un bine iti multumesc.Am cheltuit destui bani pe sampoane , daca or fi si astia in zadar asta e.Cum sa te poti gandi sa-mi decontezi.
Sunt stresata cu sesiunea ,am mult de invatat si stresul e maxim ,ceea ce nu e prea favorabil.
Poti sa-mi explici cu ceaiul de napraznic sublingual cum se face?N-am prea inteles si as vreau sa cumpar ,dar nu stiu cum sa iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

multumesc mult miki
m-am calmat acuma


anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

quote:
Originally posted by denisabia

.....Sunt stresata cu sesiunea ,am mult de invatat si stresul e maxim ,ceea ce nu e prea favorabil....

si te mai miri ca-ti cade parul ?

deci se ia ceai de napraznic de la plafar (evident ca nu plicuri daca exista cumva: se face pulbere cu rashnita de cafea. Se tine intr-un borcan inchis etansh. De 3 ori pe zi inainte de mese se tine sub limba aceasta pulbere, ca masura=1 lingurita de pulbere, timp de 15 minute; intre timp se mai uda de la saliva si se face ca un bol dar il tii acolo; dupa 15' il inghiti cu apa ushurel sa nu te ineci; iti vei perfecta tehnica ...; nu e nici o filosofie;

la prinz daca n-ai conditii ca esti la scoala, poti sa ingiti capsule sau sa te duci cu ceaiul dupa tine; inteles?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mami ma prapadii de ras cu cocoloshul tau. Mi-adusai aminte ca spuneai ca suna telefonul tocmai cand aveai cocoloshul sub limba.
Shamponul inca nu l-am luat pt la la mine nu e chiar urgenta de el si am chelt mari in perioada asta. Mai stau eu asa.
Denisabia exista la plafar ceai de napraznic la pliculete (o cutie neagra ) , se rupe pliculetul si versi continutul sub limba. Eu nu am putut sa fac mult timp operatia asta si prefer ceaiul.



Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Am bagat la cap o intrebare si nu te mai stresez.Ceaiul din cate citeam se prepara si el intr-un fel anume sau clasic?Altfel in zadar efortul.
Sa nu te superi pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by denisabia

gudinde marrina mi-a zis ca mergi la acea doctorita si ca esti multumita.Poti sa-mi spui daca s-au ameliorat sau te-ai vindecat macar de-o parte din ele?Eu nu prea mai sper...
De cata vreme urmezi tratament la ea?Nu te intreb cat de repede ai observat primele rezultate , stiu ca aici trb timp.

http://community.webshots.com/user/denisabia



Da merg de ceva timp la ea.

Intai si-ntai eu credeam ca stai in Brasov. Acum am vazut ca esti la facultate in Cluj. Eventual poti incerca si acolo un medic.

Revenind la intrebarile tale. In legatura cu imbunatatirea/vindecarea ... Iubita, revin la problema ta de baza: diagnosticul. Caci in endocrinologie exista simptome similare la boli diferite. La mine: PCOS-ul nu se poate vindeca! Deci nu pot vorbi de vindecare ci de tinerea sub control.
Ceea ce mi-a explicat dr este ca la PCOS insulina marita este principala vinovata si tb sa ne ocupam intai de ea. Si asa a fost. In momentul in care s-a actionat asupra ei a inceput sa-mi vina ciclul (ca la un mom. dat era rau de tot neregulat, aproape ca nu mai venea). Hirsutismul s-a imbunatatit in sensul ca firele de par nedorite cresc mult mai incet. Acnea aceea cu comedoane adanci aproape a disparut. Pielea scalpului cu care aveam mari probleme (si nici un sampon nu ma ajuta) este mai bine. Bine, acum nu intelege ca e perfect... dar e mai bine.

Acum in legatura cu tratamentul. Depinde f mult in ce stadiu este boala. La mine era rau si atunci la inceput am tinut tratamentul alopat prescris de ea si sa stii ca mi-a facut bine (s-au vazut rezultatele aproape imediat) chiar daca la inceput m-am speriat caci mi-a prescris pe langa progesteron
(pt deficienta progesteronica), un antidiabetic si eu ziceam pai eu n-am diabet (pt reducerea insulinei). Deabea dupa ce lucrurile au inceput sa fie mai bine m-am indreptat spre tratamentul naturist la care dureaza mai mult pana ce vezi rezultatele dar are si mult mai putine efecte secundare. Concluzionand pt tratamentul de soc ca sa se urneasca sist. meu endocrin am folosit trat. alopat si acum ca sa mentin folosesc trat naturist, fac analize periodic etc.

Nu as vrea sa te dezamagesc dar pt hirsutism nu se pot face prea multe.
De asemenea s-ar putea ca samponul de care ti-a zis dj_mama sa fie f bun dar daca problema ta tine de endocrinologie nici un sampon nu te va ajuta. La mine asa a fost.

Pupici, ai grija de tine si fii sigura ca lucrurile vor merge spre bine cu perseverenta si rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Miki, hai ca tocmai regretam ca n-am dat si indicatia cum se face cand suna telefonul : se muta intr-o parte ca pe bomboana (dak e bolul format) dar dak te cheama la interviu, mai bine-l scuipi ca vei vorbi ca dupa anestezie dentara ;
a se evita rasul catre sotz/prieten cu pulberea in gura,ca vei avea numai napraznic intre dinti si te lasa ; nu napraznicul, evident, 'pretenul' ;

Ceaiul isi indeplineste toate calitatile daca este preparat astfel:
o lingura plina de naprasnic se pune la inmuiat de seara pana dimineata. Dimineata se strecoara licoarea intr-o cana iar planta ramasa se opareste cu inca o cana de apa. Dupa ce se lasa 1/2h apoi se strecoara si lichidul rezultat se amesteca cu lichidul dinainte. Se bea pe stomacul gol. (La prepararea ceaiului se foloseste apa plata)Ceaiul de naprasnic se bea inghititura cu inghititura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Fetelor mai stie cineva ceva de danutza_c ca mie tare dor de ea Sper ca e bine.

Mergi la inceput