Vine barza ? (33)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Autor: bibyrox
Subiect: Teste de sarcina
Trimis la: 29/12/2006 11:23:05
Mesaj:

Buna fetelor! Stiu ca s-a discutat si iar discutat despre acest subiect... dar ma gandeam sa avem unul separat, in care sa ne exprimam multumirile sau nemultumirile vis-a-vis de testele de sarcina.
Eu luna aceasta (desi nu v-am spus ) am avut in Z15, cu urina de dimineata, un test Femina la caseta slab pozitiv. In Z16, in jurul pranzului am mai facut un test Barza-betisor, si mai slab pozitiv. Le-am facut atat de devreme pentru ca in Z12 am observat unele pete maronii... Saptamana trecuta am repetat testul, un SureCheck (care eu am auzit ca este foarte bun) negativ clar! Dupa 2 zile un Ozone la fel de negativ! Deci e clar ca nu sunt insarcinata!
Totusi nu inteleg cum pot sa iasa testele astea despre care producatorii spun ca sunt 99,9% sigure, fals pozitive! Cand le-am facut pe cele 2 nu luam nici un tratament ca sa spun ca ar fi influentat in vreun fel testele... Acum iau Mastodynon, Vitamina E si Acid folic - dar nu cred ca are nici o legatura.
Voi ati patit asa ceva?

PS: am pastrat cele 2 teste slab pozitive ca poate ma duc la producatori sa le dau cu ele in cap!

Daruri multe in ajun,
Pune Biby in scufita,
Sa le-aduca Mos Craciun
Sau sa fie...Craciunita?

Biby

In asteptarea...fetitzei mele


quote:
Autor: Chantal
Raspuns la: 29/12/2006 12:55:28
Mesaj:

Bibyrox, si mie mi-a iesit ieri un test Barza slab pozitiv (ziua 23) si mi se pare ca a iesit cam repede. Mai astept cateva zile si daca nu vin rushii mai fac unul Te anunt eu atunci daca a fost sau nu gresit testul. Desi eu asa cred ca a fost o eroare.
Pe de alta parte, Ozone-ul este cel mai naspa dupa parerea mea. La sarcina trecuta, am facut un Ozone in ziua 31 ai a iesit negativ clar, altul in ziua 32 (la un ciclu de aprox 26 de zile), dimineata cu prima urina si abia-abia s-a pozitivat putin, foarte anemic oricum. Si-am luat un barza si a iesit in timpul zilei pozitiv de numa-numa!


quote:
Autor: blueeyes2003
Raspuns la: 29/12/2006 13:40:27
Mesaj:

Eu prima data cand am ramas insarcinata am facut un test Barza si a iesit din prima pozitiv,bine l-am facut la 1 sapt. intarziere.
Luna trecuta desi CM nu imi venea,am facut un test Barza-negativ,un Dr. Sigur-negativ, si un SureCheck tot negativ.Pana la urma a fost o dereglare.
De data asta am facut un SureCheck in Z28 la 1-2 zile intarziere si a iesit si a doua liniuta pala.Ieri am facut Barza si era mai accentuata.Ozone nu am facut niciodata.
In concluzie,pana acum nu am avut teste fals pozitive!(cel putin asa sper pana am confirmarea dr.)


Bucuria vine din lucruri marunte...Linistea vine din suflet...
Caldura sarbatorilor vine din inimile noastre...!
An Nou Fericit! La Multi Ani!

Mirela


quote:
Autor: bibyrox
Raspuns la: 29/12/2006 13:54:23
Mesaj:

Da... probabil ca sunt sigure cand ai intarziere dar atunci de ce Dumnezeu mai scriu pe ele: "la 7 zile de la conceptie"; "in prima zi de CM"..etc Bine ca sunt eu Toma necredinciosul ca altfel ma si vedeam gravida la primul test!

Daruri multe in ajun,
Pune Biby in scufita,
Sa le-aduca Mos Craciun
Sau sa fie...Craciunita?

Biby

In asteptarea...fetitzei mele


quote:
Autor: madutza_bra
Raspuns la: 29/12/2006 15:19:13
Mesaj:

Buna fetelor, sunt noua pe aici, dar va urmaresc de mai mult timp. Si eu am avut un test de sarcina fals pozitiv acum 1 an - era Clear Blue. Acum imi cumpar doar Barza, dar degeaba. De un an si jumatate tot incercam dar nimic.
In ce zi este cel mai sigur sa faci testul?

Va pup!


quote:
Autor: mav
Raspuns la: 29/12/2006 15:25:16
Mesaj:

De ce nu faceti voi analiza sangelui (HCG total= HCG+beta)?!
E un test la fel de simplu, e rapid si mai sigur!

Mie nu mi-a iesit niciun test "fals pozitiv" (cel putin pana acum). Cand n-a fost sarcina, au iesit toate clar negative, orice test am folosit!
Ieri am facut 3 teste (la doar 2 zile de intarziere): 2 au iesit pozitive ("Minut"-tip banda si "DiaSpot"-tip casata) si unul ("Barza") a fost negativ, dar s-a "pozitivat" dupa intervalul de 3-5 minute care era indicat ca timp pt confirmarea/ infirmarea sarcinii.
Pt ca era oricum devreme pt un rezultat sigur oferit de testele de urina, cumparate de la farmacie, am dat fuga la un laborator si mi-am facut analiza sangelui, care a confirmat sarcina in saptamana a 4-a (valoarea HCG total = 114.8 mUI/mL)!

Acum ma rog sa fim sanatosi si sarcina sa fie viabila!!!!!!!!

Vic & Sebi (04.02.2004)


quote:
Autor: mav
Raspuns la: 29/12/2006 15:50:45
Mesaj:

Am uitat: dintre cele 3 teste, doar pe "Minut" scria ca nivelul hormonului HCG poate fi depistat dupa 7 zile de la concepere, concentratia acestuia continuand sa creasca pana la 100 mIU/ml in prima zi a lipsei ciclului menstrual, acest test putand detecta in urina concentratii mici, de numai 20 mIU/ml.

Pe ambalajele celorlalte doua teste, "Barza" si "DiaSpot", sunt trecute doar instructiuni de folosire (si recomandarea de a repeta acelasi test, dupa 3 zile), dar nu si nivelul minim de HCG pe care testul respectiv il poate detecta!!!

Asadar, fiti atente pe ce dati banii!


quote:
Autor: bibyrox
Raspuns la: 29/12/2006 15:57:53
Mesaj:

Mav felicitari!!!!
Nu am fost niciodata sa fac testul de sange pentru ca in primul rand nu am cand sa merg. Am serviciul de asa natura incat chiar nu am timp sa merg... si oricum din moment ce exista aceste teste pe piata mi se pare normal sa fie corecte.
Chiar daca ar scrie nivelul minim de HCG pe care il pot detecta tot nu inteleg de unde sunt rezultatele astea fals pozitive.
Tocmai am aflat ca si Chantal a avut ieri un test Barza fals pozitiv sau .. ma rog... poate Surecheck de azi (negativ) n-a fost bun...
Foarte ciudat cu testele astea! ClearBlue n-am gasit pe nicaieri!

Daruri multe in ajun,
Pune Biby in scufita,
Sa le-aduca Mos Craciun
Sau sa fie...Craciunita?

Biby

In asteptarea...fetitzei mele


quote:
Autor: maricar
Raspuns la: 29/12/2006 17:15:17
Mesaj:

Roxana, e putin probabil sa iasa un test pozitiv fara sa fii insarcinata. Si eu am facut un test la-nceputul sarcinii si a doua liniuta era rozalie, abia se vedea. In ziua urmatoare l-am repetat... de cateva ori si tot negativ iesea. Asa ca am mai asteptat o saptamana , l-am facut din nou si ce crezi? Era pozitiv clar! Poate e si cazul tau! Ai rabdare! Astept vesti!

mariavlad


quote:
Autor: cucuoancea
Raspuns la: 29/12/2006 17:32:48
Mesaj:

Cel mai bun e testul de sange, mai ales pentru cele care au nascut de curand, fiindca, se pare, ca vreo 6 luni dupa nastere ramane nivelul hormonilor de sarcina crescut si ies teste de urina pozitive! I s-a intamplat unei mamici de pe forum chiar acum vreo luna. Trei teste de urina pozitive, dar nici vorba de sarcina. Asa s-a observat la testul de sange.

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)


quote:
Autor: Chantal
Raspuns la: 29/12/2006 22:41:38
Mesaj:

Eu nu zic ca nu sunt bune testele de sange, sunt cele mai sigure, dar sa te intepi in fiecare luna? Ajungi de rasul asistentelor de la laborator (cel putin mie mi-ar fi rusine sa ma tot duc pentru ca anul trecut am avut niste probleme de sanatate si a trebuit sa-mi tot fac pe analize. Deja asistentele imi stiau numele, ma salutau de cum intram pe usa. Odata a trebuit sa repet hemoleucograma pentru ca eram anemica si am urmat un tratament, sa vedem rezultatul. Asistentele m-au intrebat: tot va mai luptati cu anemia asta? Ma stiau ca pe un cal breaz. Si in Arad, in afara de Bioclinica, nu am incredere in alte laboratoare asa ca tot acolo trebuie sa merg si pe viitor. Mi-e si groaza de urmatoarea analiza, cu ce fata mai intru eu in laborator? Zic aia ca sunt nebuna!)
Cu testul Surecheck asa e, azi a iesit clar negativ in timp ce ieri am facut un Barza slab pozitiv, dar sigur pozitiv. Pacat ca nu ma pricep sa pun poze pe forum, sa-l vedeti si voi. Nici eu nu am mai avut teste fals pozitive pana acuma, fals negative da, dar fals pozitive niciodata. Dar pentru toate este un inceput, nu?


quote:
Autor: Chantal
Raspuns la: 29/12/2006 22:43:46
Mesaj:

A, si cu faza ca testul se pozitiveaza abia dupa ce iti intarzie menstruatia, mersi. Atunci stiu si eu ca daca nu e rosu, e bebe. Mai rar se intampla dereglari. Ar fi bine sa faca un test care sa ne spuna mai repede, cum e testul de care zicea mav, 7 zile de la conceptie.


quote:
Autor: bibyrox
Raspuns la: 29/12/2006 23:49:08
Mesaj:

Chantal pe testul care l-am facut eu Femina caseta exact asa scria: 7 zile de la conceptie!
Mari multumesc pentru incurajari dar cu siguranta nu sunt insarcinata! Inca nu au venit uratzii dar sunt mai mult ca sigura ca vin! Eu n-am facut imediat urmatoarele teste ci la 6 respectiv 10 zile si au iesit negative. Daca era sa fie, macar unul din ele arata o liniuta oricat de vaga... dar n-a fost asa.

Daruri multe in ajun,
Pune Biby in scufita,
Sa le-aduca Mos Craciun
Sau sa fie...Craciunita?

Biby

In asteptarea...fetitzei mele


quote:
Autor: pussi
Raspuns la: 30/12/2006 11:58:35
Mesaj:

..am patit-o si eu cu testele, in august mi-a iesit II..nici vorba de sarcina...era un test Barza, daca tin bine minte.

Iar in legatura cu valoarea BHCG la care se pozitiveaza testele de urina..nu stiu ce sa zic...Alexi22 graviduta dupa FIV si-a facut in aceeasi zi si testul de sange si cel de urina, cel de sange cu valoare de 134...si urina negativ..Eu una nu mai am incredre in ele.

Va doresc un 2007 plin de impliniri....si de sanatosi

PUSSI


quote:
Autor: AngeliquedeS
Raspuns la: 30/12/2006 13:21:52
Mesaj:

quote:Originally posted by Chantal

stiu si eu ca daca nu e rosu, e bebe. Mai rar se intampla dereglari.



Din pacate la mine tot acest an a fost asa: nici roshu dar nici bebe. Dereglari, bineinteles. Problema e ca si eu stiam ca dereglarile sunt rare, dar la mine au devenit litera de lege...

La prima dereglare, cea mai mare, eram sigura ca e bebe, mai ales ca proasta de la ecografie MI-A CONFIRMAT sarcina. Aveam simptome autoinduse ceva de speriat si faceam intr-una teste de sarcina care normal ca ieseau negative... Spuneam ca probabil nu stiu eu sa le fac, dar de unde, stiam foarte bine, doar ca nu eram insarcinata... Ce vazuse ametzita la eco era un fibrom mititel de pe peretele uterului... Si acum am poza lui, poza asa zisei sarcini...

Pupici
Angelique
poze, povestea nuntii, luni de miere...


quote:
Autor: laviniaN
Raspuns la: 30/12/2006 14:16:14
Mesaj:

Fetelor am facut si eu azi 2 teste de sarcina unultestul Surecheck si unul DR.SIGUR,care sau pozitivat in cateva secunde,dar nu am nici un alt simtom de sarcina,asteptam bebe de 3 ani.....azi nu mai am unde sa fac testul din sange.
CM al am la 30 zile,azi ziua 36...oare sa fiu insarcinata???

Va pup LAVINIA.


quote:
Autor: pusichet
Raspuns la: 30/12/2006 14:37:54
Mesaj:

laviniaN sigur e sarcina, mai ales ca s-a pozitivat asa repede.
FELICITARI SI SARCINA USOARA
ma bucur tare mult cind apare o graviduta.
felicitari inca o data.


ana maria


quote:
Autor: cadina
Raspuns la: 30/12/2006 14:52:11
Mesaj:

Da, laviniaN si eu cred ca esti insarcinata!!!! Suuuper, sa fie intr-un ceas bun! Pentru confirmare, te poti duce pe 3 sau pe 4 ianuarie sa-ti faci un test betaHCG - daca are valoarea mare cu siguranta exista bebe (si daca esti aproximativ in ziua 20 de la conceptie este suficient un singur test, de obicei se fac doua pentru compararea valorilor, daca sunt in crestere esti insarcinata, dar in cazul tau cred ca este suficient un singur test). Pupici dulci, sarcina usoara si bebe sanatos si mancacios!!!


quote:
Autor: AngeliquedeS
Raspuns la: 30/12/2006 15:05:30
Mesaj:

LaviniaN, in cayul tau sigur este sarcina. cat despre simptome, acestea apar numai din saptamana a sasea de sarcina. sa fie intr/un ceas bun!

Pupici
Angelique
poze, povestea nuntii, luni de miere...


quote:
Autor: livia_sampetru
Raspuns la: 30/12/2006 16:40:42
Mesaj:

Lavinia, iti tin pumnii si sper sa fie un bb mic acolo in burtica...Ce cadou frumos pentru noul an, sa dea Dumnezeu sa fii insarcinata si sa va bucurati de el.Eu am intarziere 2 zile, cine stie, poate ..poate.
Un An Nou mai bun si plin de impliniri!Pupici.

LIV


quote:
Autor: bibyrox
Raspuns la: 30/12/2006 17:18:12
Mesaj:

Lavinia felicitari mamico!!!!

Daruri multe in ajun,
Pune Biby in scufita,
Sa le-aduca Mos Craciun
Sau sa fie...Craciunita?

Biby

In asteptarea...fetitzei mele


quote:
Autor: Smaddy
Raspuns la: 30/12/2006 20:24:50
Mesaj:

Buna fetelor, eu am facut un test barza in ziua 24 din 30, de curioasa ce eram....a iesit negativ desigur, azi sunt ziua 33 am repetat testul barza si tot negativ a iesit. Nici urma de rusi TB 37 se mentine de 18 zile de la ovulatie...nici urma de rusi si nici simtome. Credeti ca testul barza e sigur? Oare nu e un samburel de bebe in burtica? Am dereglari...mai mereu de CM. Totusi pana nu vad rosu mai sper la bebe.




quote:
Autor: blueeyes2003
Raspuns la: 30/12/2006 20:34:01
Mesaj:

Lavinia felicitari! Sigur este bebe!
Smaddy incearca un test SureCheck,fetele spun ca este destul de bun.Mie mi-a iesit pozitiv din prima zi de intarziere! Iti tin pumnii sa fie cu ochisori! Sa ne spui cum a iesit!


Bucuria vine din lucruri marunte...Linistea vine din suflet...
Caldura sarbatorilor vine din inimile noastre...!
An Nou Fericit! La Multi Ani!

Mirela


quote:
Autor: laviniaN
Raspuns la: 30/12/2006 22:27:46
Mesaj:

Fetelor va multumesc din tot sufletul pt urari,o sa ma rog sa fie totul bine sa-mi confirme si medicul dupa 1 ianuarie ca este sarcina si ca samburelul meu este bine,ma doare putin prin burta ca la ciclu si sunt putin stresata ca am baut saptamana trecuta UN Ketonal pt dureri de cap.

cred ca mai fac si maine un alt test...astept vesti si de la fetele care sunt in asteptare.
LAVINIA.


quote:
Autor: mav
Raspuns la: 01/01/2007 09:34:41
Mesaj:

quote:Originally posted by bibyrox

Mav felicitari!!!!



Multumesc!

Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AleDutulescu spune:

salutare fetele. eu mai am 2 zile de asteptare, insa se pare ca vin uratii. ma dor ovarele si m-am trezit din somn din cauza durerii de mijloc. in plus, sunt umflata ca o butie, nu-mi mai ies nici inelele de pe degete si mi-e frica sa ma uit in oglinda. al meu om zice ca si el e umflat. a fost groaznic de cald in casa si am dprmit ca niste valize. de la 09 seara, pana azi la 11.
stau si ma uit la test si nu am curaj sa-l fac. mai ales ca ma doare burta, ca de CM. or fi dureri si daca ramai?????

Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

LA MULTI ANI SI UN AN NOU FERICIT!
Nu am mai postat de mult la acest subiect.
Felicitari tuturor -dutelor. Sa-i dati drumul la barza sa vina si la noi, k o asteptam. In z15 aveam 2 foliculi mari,in z17 mi-a curs o pata maronie pe lenjeria intima, dr.mi-a spus k am sanse mari sa raman.Acum sunt z21, nu-mi iau TB, astept ce va fi.
toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

LA MULTI ANI SI MULTE SI MULTI IN 2007!
Vad ca v-ati mutat aici, la povesti
o zi frumoasa tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihavasoi spune:

Salutare, fetelor!Eu sunt in ziua 35 dintr-un Cm de 31-34. Azi-dimineata am facut un test de sarcina o-zone care a iesit negativ. Oare am facut testul prea devreme? Si sanii ma dor destul de tare si dimineata ma scol cu dureri de cap, care imi trec de la sine pe parcursul zilei.Cand si cand am dureri jos ,la burtica, de zic ca acum imi vine "invazia", apoi liniste.Astept de 2 ani sa se intample minunea si luna de luna sper ...acum nu stiu ce sa cred...doar sa astept in continuare si sa mai fac un test peste vreo 2 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Fetele la mine Z27 din 26 si azi dim un test neg,astept sa vad cat intarzie si mai fac un test peste o saptamana daca o sa mai fie cazul.
Miha de ce nu faci un test de sange?

anca
poze nunta
asteptam gemenii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Eu am postat acum cateva zile la subiectul despre teste de sarcina si am promis sa vin cu un raspuns referitor la care test era adevarat: Barza care a iesit pozitiv sau SureCheck care a iesit negativ? Ei, au venit uratii in 30 decembrie asa ca Barza m-a pacalit luna asta. Ma si mir cum a iesit asa. E prima data cand imi iese un test fals pozitiv dar... Toate au un inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_2006 spune:

vine barza luna aceasta? sau....
Z29 = tb 37.01
Z30 = tb 37.02
astazi Z31 = tb 37.00
sanii ma dor si ii simt mai mari.ambii sani ma dor spre exterior, chiar si cand merg sau din greseala ma lovesc cu mana peste ei.Cm este neregulat 30-35 zile. cu testul mai astept pt ca nu vreau sa-mi fac iar sperante...prefer sa mai astept si sa-mi mai iau tempertaura.ei, ce ziceti fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Oana temp sunt super.
cam de cate zile ai temp asa mari?


anca
poze nunta
asteptam gemenii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Oana 2006 ma rog sa fie cu ochisori. Fac galerie.
Eu sunt z22.... astept.... si tot astept.... e grea asteptarea asta

Mergi la inceput