Duphaston

Duphaston | Autor: RAMONELLA

Link direct la acest mesaj

fetelor care ati mai luat duphaston,am o intrebare:mi e doctorita mi-a spus sa iau duphaston din Z14.Cand se va produce atunci ovulatia??Sau duphastonul o produce?Eu nu inteleg cum e.Poate ma lamuriti voi.
Mersi mult!

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

in asteptarea gemenilor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Duphastonul este de fapt progesteron, care se foloseste, printre altele si la sustinerea unei eventuale sarcini. Se da dupa momentul ovultiei, in nici un caz nu produce el ovulatia. Tie cred ca ti-a dat sa iei asa ca a presupus ca pana in z14 ovulezi deja. Insa nu iti face monitorizare a ovulatiei?
Eu am luat duphaston tot in z14, insa in z13 facusem IA. Am luat 2 sapt, insa n-a fost sa fie...

Ioana


vreau si eu un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitoni spune:

buna
eu iau Duphason din z11-Z25.
scrie pe prospect ca este bun pentru ovulatie...

care a fost rezultatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Progesteronul se ia in faza luteala care depinde in functie de lungimea CM al femeii. Pt un ciclu normal de 28 de zile, se ia incepand cu z 15. De obicei, se ia timp de 10 zile - in afara sarcinii. In timpul sarcinii ajuta la sustinerea acesteia in special in primul trimestru.

Daca dr a spus ca tu sa-l iei din z14 inseamna ca in cazul tau trebuie sa incepi din z14.
Vei gasi alte femei care iau progesteron inainte de z14 si femei care incep sa ia progesteron dupa z14. Perioada este stabilita de medic in functie de particularitatile fiecarui caz/pacient.

Ovulatia este produsa de peak-ul de LH.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

eu stiu k progesteronul inhiba ovulatia!! gresit mi-a fost administrat si mie intr-o perioada...il luam din ziua 14 pana in ziua 21 si eu ovulam in ziua 18.
mai multe...uite discuta fetele aici

MirelaV
pupicei pe burticei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

MirelaV,

Asa este! Progesteronul inhiba ovulatia. De asta am si scris mai sus ca se ia in faza luteala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

da..corect!

MirelaV
pupicei pe burticei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Duphastonul inhiba ovulatia...... poate ti l-a dat pentru ca ai un chist, sau poate ca sa puna ovarele in repaus pentru o perioada

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitoni spune:

BUNA
va multumesc pentru raspunsuri...
dr mea mi-a spus sa iau din z15 si sa fac mult sex...deci nu mai stiu ce sa zic..am citit obs voastre...acum nu mai stiu ce sa cred...
iau si vit E din ziua7...
nu am chisturi, am endometrioza pelvina si sactosalpinx stang- rezolvate chirurgical...deci....????????????nu am luat diphe..
mi-a spus sa iau 3 luni....
tot ce imi doresc este un bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

gabitoni,

Pai este foarte posibil ca dr-ita ta sa aiba dreptate. Noi am vorbit la general: progesteronul luat inainte de ovulatie o inhiba. Nu am vorbit de nici un caz particular caci nu avem date: lungimea ciclului. Tu nu ai mentionat lungimea ciclului tau. In functie de ea calculeaza daca in Z15 esti in faza luteala sau nu. Daca esti in faza luteala atunci totul este perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitoni spune:

buna gudinde

scuza-ma sunt mai grea de cap...
CM lungime 30-31 zile, vine regulat...foarte ...
multumesc tare mult pentru rabdare si raspuns...

Mergi la inceput