** Mamici aspirante din nou ** (21)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Gina, mai sunt cateva modificari de facut. Biscu trebuie scoasa din lista cu gravidute si trebuie adaugate datele despre Elenalove:
"4 decembrie (09:23)- Elenalove27,(19.04.1976),00s,
David Andrew,0000 gr,00 cm,Apgar 0, - Alvaro (10.12.03)"


Asi, ce frumoasa ai fost de Revelion....ma terminati voi cu rochiile rosii...si tu si ioanatugs!
Tare cumintel a fost Razvan anul asta de a primit asa frumos cadou de la Mos!


Mihaela (35+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

paxela, stai linistita. Eduard are 2 ani si aproape 7 luni si 13 kg. Dar are statura unui copil de 3-4 ani, asa ca iti inchipui ce "solid" e. Dar asa a fost mereu si nici nu sta deloc asa ca nu se pune nimic pe el, e "bat". Eu nici nu-mi doresc ca Eric sa ramana grasut, dar deocamdata doar din lapte si fructe chioare nu am din ce sa-l reglez.
asi, chiar Superba e cuvantul cel mai potrivit pentru cum ai aratat de revelion. Ce baiat mare s-a facut Razvan si ce cadou minunat.
Irinel, pai Eduard doarme in camera lui si inca are un pat tip tarc dar curand il vom muta intr-un pat adevarat si atunci va fi mai greu cu culcatul...iar Eric are patutul in dormitorul nostru deocamdata. Dupa ce renunta Eduard la tarc ii voi muta in aceiasi camera si atunci sa vezi "batalie". In plus Eric e fff cuminte, papa seara pe la 9 si doarme pana pe la 5-6 dimineata. Sper sa nu renunte la obicei cand or incepe durerile de dinti. Eduard si acum se scoala e 4-5 ori pe noapte pt pipi, apa sau pur si simplu.
Aaaa, am uitat sa va spun ca e curand am scapat de pampers si noaptea. Avem baiat mare....

Cornelia, mamica luiEduard(21.06.2004) si a lui Eric(13.07.2006)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Bine v-am gasit!

Mami Irinel, draga prietena, nici nu am cuvinte sa-ti spun cat de mult ma bucura revenirea ta in lista aspirantelor. Nu pot decat sa-mi imaginez ce este in sufletul tau, dar important este ca stii cum sa mergi mai departe! Sa va intareasca Dumnezeu si sa va ajute sa aveti un pui sanatos cat mai curand!

Ioana iti multumesc tare mult! Sa stii ca Ruxi era chiar langa mine cand am citit mesajul de la tine si am executat pupici cat cuprinde . Si noi te pupam si stii ceva...eu am de gand sa-ti predau stafeta. Spun asta cu cel mai mare drag si cu credinta ca este acolo sus Puterea care nu ne lasa sa deznadajduim si ne arata mereu drumul spre mai departe.

Roandre imi pare rau ca starile astea urate n-au disparut, insa imi pare bine cu fiecare zi care trece si tare as vrea (cu toate neplacerile pe care le ai) sa stea puiul acolo cat mai mult: macar pana la 3 kg. Cand imi spusese desteapta aia de dr. de la Sanador ca am colul deschis m-am dus disperata la Hamid si l-am intrebat care ar fi limita la care poate fi viabil copilasul. O intrebare absolut stupida din partea mea, pentru ca omul (cu mult mai multa stiinta) mi-a raspuns: nu este important la ce varsta gestationala este viabil, ci ce se intampla cu el in timpul vietii. Sunt multe boli vasculare si nu numai care ne apar din senin (credem noi!) in timp, iar noi nici nu ne imaginam ca totul are legatura cu viata intrauterina. Asa ca, desi nu-ti e tocmai bine, eu iti doresc sa duci puiul cat mai aproape de termen.

Asi multumesc tare mult! Sa dea Domnul! Un lucru stiu sigur: n-am nicio emotie legata de nastere. Mai curand ma bate gandul cum o sa ma descurc jucand la dublu , dar deja am inceput sa ma obisnuiesc si cu ideea asta.

Elyanne cred ca luna decembrie a trecut cel mai repede, pentru ca am avut atatea de facut si la care sa ma gandesc, incat timpul parca nici nu mai aparea in gandul meu. Imi dau seama cat de greu trebuie sa-ti fie sa stai doar in pat. Eu am stat o singura zi si am crezut ca ma imbolnavesc de nervi. In orice caz, iti doresc sa tii cat mai mult in burtica puiutii si sa-i duci cat mai aproape de cele 40 de saptamani!

Mami Cornelia ce copilasi mari ai!!! Sa stii ca tare te admir: cum ai stiut tu sa-i cresti pe amandoi si sa-ti pastrezi si echilibrul. Eu nu ma indur sa intru in concediu prenatal. Mi-ar lipsi tare mult munca si oamenii cu care lucrez. Asa ca ma vad plecand la maternitate de aici si fac planuri sa revin cat de curand posibil macar cu jumatate de norma. Problema numarul unu acum este sa gasesc o bona in care sa am incredere. Nici eu n-am uitat de sampanie, asa ca fii sigura ca trebuie sa ne vedem sa implinim ce am promis.

Paxela multumesc tare mult pentru incurajari! Am incredere in dr. ca va sti sa rezolve treaba asta. Azi merg la consult si o sa vad ce parere are.

Mariana multumesc mult de sfaturi si incurajari! Sa ne dai vesti ce mai zice dr. despre nastere...sper sa-si schimbe parerea si sa te lase pe tine sa alegi cum te simti mai bine.

Eu mi-am oprit copila de la gradi. De revelion mi-a facut o viroza de toata frumusetea si m-am gandit ca n-as vrea sa-i pregatesc lui Tudor asa o primire. Asa ca pana prin primavara o sa o tin acasa ...daca o sa rezist! Sa vedem cum o sa ne descurcam. Bunicii au promis ajutor cel putin in primele luni.

Va pup si va doresc o zi linistita!

Simona 37+ si Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Gata... m-am intors de la doctor...
Pana acum e totul in regula cu cerclajul... cu firul.
Cuminte in pat... si daca se poate sa fac pauza la tratamentul cu Gynipral... pt. ca ce-i mult strica... e posibil sa nu-si mai faca efectul. Daca e totul ok cu no-spa si scobutil, nu mai iau... macar 2 sapt. Sa vedem..

La urmatoarea consultatie trebuie sa fac eco. si pe urma analizele din trim. III.
Pana atunci stau cuminte.

Gina M ma bucur ca e ok... eu tot trebuie sa stau in pat... asa ca imi fac singura de lucru, ca ma plictisesc daca stau degeaba

Sim Si mie mi-a fost greu in primele zile... dar incet-incet m-am obisnuit... si acum e ok. E greu ca eram obisnuita sai bantui zilnic... sa ies din casa macar cu mandra in parc... si acum mai ies afara doar cand merg la dr.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Cornelia iti multumesc.Am avut o dispozitie de zile mari si asta s-a vazut.

Roandre daca ai stii cat am umblat dupa rochia aia.Orice am incercat nu a fost bun ca imi doream rochie rosie

Sim intr-adevar nasterea va trece si va fi bine dar apoi vine "distractia"



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Am fost astazi la dr si nu e totul chiar roz. Mi s-a scurtat colul si s-a deschis de un deget iar dr nu a fost prea incantat. Trebuie sa iau gynipral la 8 ore si repaus la pat sa mai stea bb macar vreo 2 sapt.
Totusi eu nu cred ca mai rezist asa mult...eu zic ca in maxim 1-2 sapt nasc pt ca ma simt ca inainte s-o nasc pe Alexia. ma doare spatele, am contractii tot timpul (nu dureroase dar burta se face pietroi) si il simt pe bb cum impinge sa iasa si se deschide colul.
La eco de azi bb avea 3135 gr, deci e destul de maricel.
Am sa incerc sa stau in pat cat de mult pot si sa vedem cat va mai sta bb in burtica.

sim, ma bucur ca esti ok...astept si vesti de azi de la dr! De cand am ramas fara bona ma gandeam s-o duc pe Alexia la gradinita, dar decat sa-mi aduca fel si fel de viroze cat e bb2 mic am renuntat la idee si o sa ma chinui cu amandoi acasa. Iti doresc sa gasesti o bona care sa fie OM in primul rand si pe care sa te poti baza!

Asi, ma faci si tu ca urmatoarea rochie pe care o sa mi-o cumpar dupa ce revin la formele initiale sa fie rosie...

Mai dar eu cui predau stafeta???? Haideti, ca nu mai am mult si trebuie sa-mi ia cineva locul pe lista cu gravidute!

Va pup!



Mihaela (35+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Roandre, tu esti deja in sapt 36 asa ca nu cred ca ai de ce sa te sperii si daca nasti. Nasicul meu al mic s-a nascut in sapt 36 si n-a avut si nu are nici cea mai mica problema. Practic e aproape la termen. Daca vrei sa predai stafeta si nu se ofera nimeni altcineva care e de mai mult timp pe listuta, sa stii ca pe mine chiar nu ma deranjeaza sa o preiau. Nu vreau sa ocup mult timp un loc la aspirante, prefer listuta cu burtici ;-) Da luna asta nu cred ca se poate ca sunt gripata si cred ca trece perioada buna. Nastere usoara cand se va intampla, eu chiar cred ca vei naste usor la cum descrii starile tale de acum.

Asi, ma facura fetele sa ma uit la poze desi sunt pe fuga. Mai da ce mamica frumusica in rochita rosie!

Simo multumesc mult. Sa te gandesti bine daca totusi e bine pentru Ruxi sa intrerupa gradinita, e programul ei zilnic si ii va fi dat peste cap si poat o sa asocieze faptul cu nasterea fratiorului. Apoi in primavara cand o duci poate n-o sa ii convina, obisnuita fiind acasa... zic si eu, tu stii mai bine, si evident ca o viroza la un pui asa mic nu e de dorit...

Eliana ma bucur ca e totul bine. Pupici, sa stai cumintica.

Ioana de sot stiam, de tine nu stiam ca de fapt nu ai endometrioza. Ceea ce ma bucura, evident. Deci una buna si alta rea. Lasa ca vine el si bebe curand.

Gina, ce mult ma bucur. Sa auzim de doua linute!

Pupici la toate, scrieti cam mult zilele astea :-))



http://photos.yahoo.com/irinoiu

Irina, Daniel (28 Mai 2004) si ingerasul Maria (20 Aprilie-14 Decembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna dragele mele!
Roandre draga, pai e deja mare bebe2, asa ca o sa stam cu sufletul la gura, in asteptarea marii vesti!
Sim-ule drag, ce sa spun as prelua stafeta ta cu cea mai mare placere, insa nu cred ca luna asta. Desi stiu f. bine care sunt sansele noastre, eu nu incetez sa sper ca se va intampla si natural. Uite de ex. luna asta, sunt acum in z28 si rushii inca nu au venit si eu ca o optimista ce sunt mi-am facut si un test azi, care evident ca e negativ. Nu am avut nici un fel de pata, nici dureri, insa nici bebe nu e, cred ca mai intarzie vreo doua zile si pina in z30 vor veni, ca la testul acela Sure-Check, care nu e un test slab si la cat de negativ era, nu prea am la ce sa sper. Dar nu au intrat zilele in sac, zic eu si voi spera in continuare, sa ocup locul tau de pe listuta gravidutelor. Multumesc pentru gandul tau bun si pentru pupicii de la Ruxi!
Irinel draga, ce ma bucur sa te vad atat de activa aici, nici nu-mi vine sa cred!
Asi am vazut si eu pozele tale, frumoasa ai mai fost, iar Razvan e deja baiat mare, sa-ti traiasca!
Elyanne i-mi pare rau ca trebuie sa stai la pat, dar lasa ca atunci cand vor veni bebeii, o sa-ti doresti vremurile astea linistite, nu?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Neata!

Irinel, nu sunt speriata. Si pe Alexia am nascut-o la 35 sapt si 4 zile si a fost f bine.
Tare m-as bucura sa preiei stafeta de la mine asa ca o predau cu toata dragostea si am sa astept sa ne anunti vestea cea mare!

Ioanatugs, nu mai e mult si am sa va dau vestea cea mare. De abia astept!
Ma bucur atat de mult cand te vad atat de optimista pt ca asta e primul pas spre a avea cat mai curand un bb. Va veni el bebe si la tine in curand!

Sim, ai fost la dr? E totul ok?

Pupici tuturor aspirantelor si gravidutelor!


Mihaela (35+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Gina, dc ai timp si poti, pune la pako un carucior albastru, la monu un carucior roz, la clau07 un carucior albastru, la amaya carucior roz, la gio carucior roz, la Kitty carucior roz.


Mihaela (35+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput