** Mamici aspirante din nou ** (21)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Buna dimineata si un an plin de impliniri tuturor!

Mav felicitari din tot sufletul! Sa-ti dea Domnul o sarcina usoara de care sa te bucuri si un pui sanatos! Ce veste frumoasa! Sper sa fie cat mai multe aspirante anul asta care sa ne spuna ca asteptarea a ajuns sa se implineasca!

Mariana joi sunt programata la dr. sa discut cu el problema asta (si nu numai), iar pentru lunea urmatoare am iarasi o ecografie sa vedem cum mai stau lucrurile. Am auzit de foarte multe cazuri cu circulara de cordon care au nascut normal, dar (asa cum zicea si dr.): sa vedem ce se mai intampla si hotararea va fi luata cam atunci. Eu as vrea sa nasc natural pentru ca stiu macar la ce sa ma astept, dar mi-au povestit prietenele care au avut cezariana ca n-a fost chiar un capat de tara. Sunt pregatita pentru orice varianta si tot ce ma rog este sa trecem si puiul si eu cu bine prin experienta asta. Cu Dumnezeu inainte: El mi-a dat copilasul asta si nu am nicio teama ca tot El va avea grija ca totul sa fie perfect.

Ioana draga mea, daca tie nu-ti vine sa crezi...pai eu sunt cu totul luata pe sus de timpul asta care trece cu o viteza nebuna! Ma tot gandesc la cat de repede a trecut si la ce viteza au avut toate si parca nu-mi vine sa cred ca am intrat in saptamana 38!!! Pai de acum se poate intampla oricand. Insa am eu o senzatie ca puiului (oricat de mica i-a ramas "garsoniera") tare ii mai place acolo si o sa stea binisor pana dupa termen. Dragul de el este un cumintel si abia astept sa-l vad, insa pana ce o sa implinesc 40 de saptamani nu-mi fac ganduri. Daca nu se hotaraste sa vina pana atunci, cred ca trecem la planul B: il chem afara ca n-as vrea sa stea mai mult decat este necesar. Sa vedem. Cum o vrea Dumnezeu!

Mami Irinel gandul meu este cu tine. Te imbratisez cu drag!

Asi, Mami Cornelia, Iulia ce mai faceti? Cum ati petrecut Sarbatorile?

Va pup si va doresc o zi linistita!

Simona 37+ si Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Buna fete dragi si la multi ani! Sa va dea Dumnezeu un an bun, linistit!

Eu sunt pe fuga desi stau acasa saptamana asta, inca nu incep servciul, dar casa e incurcata rau de tot, trebuie sa fac curatenie si o multime de alte lucruri. NU am citit tot ce ati scris, bineinteles, dar m-am uitat putin peste cateva mesaje. Va multumesc mult pentru gandurile si urarile frumoase. NOi ne-am intors pe 31 spre 1 noaptea, dimineata de fapt. Lui Danut i-a placut la mare, e ca o ratusca, doar ca seara ar fi vrut in camera lui, acasa, era greu sa ii explicam ca nu putem sa venim acasa si a doua zi sa mergem iar la mare. Noi suntem bine, evident ca nu ne e usor, e totul mult prea proaspat, dar mergem inainte, zambim si ne bucuram de ceea ce ne-a dat Dumnezeu. Am si momente mai putin optimiste, dar incerc sa nu ma las coplesita, si Danut activ cum e, ma ajuta de minune.

Simo nu-mi vine sa cred... timpul a trecut atat de repede... chiar n-am realizat ca esti asa de aproape de mare intalnire. Iata ca sunt aici, gata de facut galerie! Doamne ajuta sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos, ca frumos stiu ca va fi. Ce mai zice fetita ta scumpa de fratiorul care vine?

Mav, felicitari!!! Ce veste frumoasa la inceput de an... sarcina usoara si bebe sanatos!

Ioana draga mea, nu am avut timp sa intru pe aici decat extrem de rar si putin, dar am vazut ca ai probleme. Nu le lasa sa te copleseasca. Eu ma tot gandesc la Roandre si ma uimesc mereu cu a reusit ea sa ramana gravida de doua ori cu toate ca sanse nu prea existau... Stiu ca problemele erau altele, dar asta nu le face mai mici... Doamne ajuta sa auzim vestea cea mare de la tine cat de curand!

Gina, imi pare rau sa aud ca ai probleme de sanatate si mai ales imi pare rau ca n-am apucat sa te "cunosc" mai bine, dar cine stie, poate in viitor...

Roandre, nici nu stiu cum te simti cu sarcina, ma bucur doar ca ai reusit inca o data si sper sa vina o bebelina sanatoasa si la fel de scumpa ca Alxia.

Elyanne, mi se pare mie ca am citit ca o sa fie gemeni? Doamne ajuta sa fie sanatosi si tu sa nasti usor, bucuria e dubla.

Mariana nu-mi vine sa cred ca mai ai si tu putin. Doamne, anul asta a trecut asa repede... Mai ieri nasteai la mamicile de 2006... Nastere usoara! Cum faci fata cu burtica asa mare si cu ceilalti voinici?

Iertati-ma ca n-am scris la toate, trebuie sa mai fac si treaba...

Aaaa, sa nu uit, aveam o intrebare, ma primiti si pe mine pe listuta de mamici din nou aspirante???

Va pup cu drag, sa avem un an nou cu cat mai multe gravidute pe listuta noastra

http://photos.yahoo.com/irinoiu

Irina, Daniel (28 Mai 2004) si Maria (20 Aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna mamici si aspirante din nou!
Irinel draga ,ce ma bucur ca sunteti mai bine si ca vrei sa devii din nou graviduta! Felicitari!! E o idee formidabila si bineinteles ca esti binevenita pe listuta de aspirante din nou, vom fi colegute! Ce ma bucur, mi-ai luminat ziua cu vorbele tale frumoase! Admir enorm de mult optimismul tau si puterea de a merge mai departe! De-as avea si eu un dram macar din puterea ta, as zambi poate mai mult!
Sim draga, ma bucur ca e cumintel baietelul tau si ca-i place la mami in burtica! Cred ca Ruxi e mai nerabdatoare decat tine sa-l vada! Ce mai face Ruxi?? Trimite-i pupici dulci din partea mea!
Roandre ce mai face bebe, sta cuminte si el in burtica, sau vrea sa vina mai repede!!
Mariana_1976





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biscu spune:

In primul rand, La Multi Ani si un an nou plin de bucurii si de realizari!!!

Asa e, am apucat sa scriu la mamici din Canada ca am nascut pe 25 decembrie un baietel. A intarziat o saptamana, desi toata lumea "prezicea" ca sigur vine mai repede ca e al doilea copil. Ei bine nu a venit mai repede de termen, in schimb s-a nascut foarte rapid. La 4:10 am parcam masina la spital si la 4:47 am s-a nascut. Nici nu-mi venea sa cred ce repede a iesit :)
Acuma ne straduim sa papam cat mai bine (iar am facut rana la sani, desi nu asa de rau ca data trecuta, dar inca imi vine sa ma sui pe pereti de durere). Oricum progresam si sunt convinsa ca o sa reusim.
Ma bucur foarte mult Irinel pentru decizie. Bravo voua si muuulta sanatate si putere in continuare!

Numai urari de bine si nastere usoara pentru fetele ce urmeaza sa nasca in curand.
Succes pentru mamicile aspirante. Sa vi se implineasca dorinta cat mai curand.
Si va multumesc mult pentru inspiratie pe timpul cand eram si eu o mamica aspiranta la bb2. A insemnat mult pentru mine.

biscu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

BISCU felicitari pentru cel de-al doilea baietel al vostru! Sa va traiasca si sa creasca mare si sanatos!
Se pare ca anul nou a inceput numai cu vesti bune, asa ca Doamne ajuta sa continue vestile minunate! Va pup pe toate....






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Bine v-am regasit fetelor, iar am lipsit o gramada e timp, motivat, pe cuvant.
In primul rand va urez si eu Un An Nou Fericit, cat mai reusit si mai ales Sanatate sa fie la toata lumea!
Mav, sarcina usoara si un bebe sanatos!!! Asa inceput de an sa tot avem....
Biscu, sa va traiasca baiatul, sa fie sanatos si mancacios!! Refacere rapida mamico!!!
Irinel, bine ai revenit printre "mamici din nou aspirante". Eu pana acum nu am avut puterea sa-ti scriu nimic, mi s-au parut vorbele prea goale oricum. A fost si unul din motivele pentru care nu am mai intrat aici. Foarte adevarat ca nimic nu e intamplator, doar ca e nevoie de enorma tarie de caracter sa afirmi asta cand tocmai ai trecut printr-o tragedie. Ma inclin in fata ta si pe masura ce pui ordine in casa si in viata te asteptam mai des pe la noi.
Sim, draga mea, am pierdut de mult sirul sarcinii tale si uite ca m-am trezit si eu aproape de final. Din tot sufletul iti doresc sa ai o nastere usoara(indiferent de varianta) si bebe sa vina pe lume sanatos, voios si tare mancacios!!! Si poate dupa ce ai sa termini alaptarea(si sa dea Dumnezeu sa dureze cat mai mult) reusim sa bem si sampania.....ca sa sti ca nu am uitat doar ca meseria de mama cu 2 nazdravani imi ocupa 24 de ore din 24.....
Ioana, si la tine m-am tot gandit....si fie ca Dumnezeu sa faca ca anul 2007 sa insemne implinirea celei mai aprigi dorinte ale tale, aceea de a deveni mamica!
Asi, Roandre, Mariana, Gina, Rosa si restul fetelor va pup pe toate si mi-a fost foarte dor de voi!
Noi am stat acasa cu piticii(Eric face 6 luni si are aproape 9 kg) si de Craciun si de Anul Nou dar suntem fff fericiti si nu ne dorim decat sa fim sanatosi.

Cornelia, mamica luiEduard(21.06.2004) si a lui Eric(13.07.2006)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Ioana te-am visat noaptea trecuta.
E a treia oara cind visez pe cineva de pe DC, si fata pe care o visasem ultima data, tocmai mi-a scris ca este gravi cu bebe2.Poate ca este un semn si la voi?
In visul meu ne intilnisem undeva in Romania si mincam impreuna o supa grozava iar eu ma miram cit de bine se pricepe sotul tau la bucatele romaneasti.

Inca mai oscilez, citesc si ma informez cit pot despre o eventuala nastere vaginala dupa cezariana si voi cere o reevaluare pe 4 ianuarie. (desi pina acum am discutat cu 4 doctori care ma incurajeaza sa nu fac cezariana...)

Irinel imi pare atit de bine sa citesc ca incercati sa reveniti pe cit se poate la "normal".Sa va ajute Dumnezeu si sa ne anunti sa te trecem din nou pe lista de gravidute la timpul potrivit.
Eu nu cred ca voi putea uita vreodata povestea micutei voastre ingerase.Pentru mine ati fost si sunteti un exemplu extraordinar de dragoste, speranta si daruire si credinta voastra va fi cu siguranta rasplatita.

Biscu inca o data felicitari!!! Cum ti-am scris si la mamicile de Canada,si eu am avut aceeasi situatie de nastere rapida cu al doilea copil, tot un baietel.

Simona bafta la doctor!!Si eu tot joi ma duc la control si imi va face probabil trimitere la spital ca sa nu mai fiu atit de indecisa cu privire la modalitatea nasterii.

Cornelia ce bine a crescut Erik! Trebuie sa-ti marturisesc ca baietelul meu de 10 luni si jumatate, Markus, nu va avea mai mult de 10 kg acum 2 saptamini!

Mariana 28+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Biscu,felicitari scumpa pentru Cristmas baby!!!!Sa fie sanatos si bucuros si sa fiti mandrii de el!Si asta da nartere rapida,zau ca nici nu am auzit pana acum.asta-i minunat.

Mariana,mai ai putin....incepusi numaratoarea inversa.Pup nora si cuscra!!!!
Bun gasit in 2007 !Sa avem parte de tot ce ne dorim in noul an!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Biscu felicitari!!! A asteptat baietelul tau tocmai ziua Craciunului sa vina pe lume. Ce frumos...Laptic mult si bun si bebe mancacios!

Cornelia chiar e marisor Erik. Ai laptic bun se pare...

IUlia nu stiu daca am apucat sa te felicit pentru minunea mica. Daca nu, o fac acum, chiar daca e ceva timp de cand ai nascut.

Asi, eu te vad la oaspeti, da asa-i ca nu ai renuntat chiar de tot la idee? Te rog eu...Si sa stii ca se construieste ea si casa usor-usor chiar si cu bebe in burtica si bebe mic, chiar daca ar fi mai greut...

Pupici la toate

http://photos.yahoo.com/irinoiu

Irina, Daniel (28 Mai 2004) si ingerasul Maria (20 Aprilie-14 Decembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

LA MULTI ANI dragele mele si sa aveti un an plin de realizari!

Felicitari mav pt sarcina....ma bucur ca ai deschis anul cu vestea asta minunata!

Biscu, frumos cadou ti-a adus Mosul! Sa fie sanatos si mancacios bebitza!

Irinel draga mea, faci parte din aceasta familie a spirantelor optimiste si eu una ma bucur sa te am "alaturi"!

Bebele meu e tare agitat si mi se pare asa de grea sarcina asta incat trebuie sa recunosc ca as cam vrea sa-mi cunosc puiutul cat mai repede!
Am greturi iar, stari de voma, arsuri fara numar, dureri de spate, picioare umflate...deci ma bucur din plin de toate placerile sarcinii.

Astazi am fost f suparata si am plans de m-am umflat pt ca bona s-a gandit sa nu mai vina. Am sunat-o azi sa-i spun ca mai poate sta acasa cateva zile dc mai vrea si in loc sa aud un multumesc mi-a spus sec ca nu mai vine deloc. Mi-a cazut cerul in cap si am crezut ca o iau razna. Tocmai acum cand aveam mai mare nevoie de ea m-a lasat cu ochii in soare.
N-am ce face decat sa ma rog la Doamne Doamne sa ma intareasca sa fac fata cresterii a 2 copii cu tot ceea ce implica asta.
Joi sau vineri o sa merg si eu la dr sa vedem ce mai face bebitza si dc totul e ok.
Mai am putin si-mi voi tine si eu bebele in brate caci tare mult l-am asteptat!

Va pup pe toate!




Mihaela (35+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput