Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru-19

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Stie cineva nr.de telefon al lui Copilut!
Sau macar numele ei.Daca ma duc marti dimineata la analize,as vrea sa trec si pe la ea!
Dati-mi-le si mie pe PM,please!

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Buna dimineata...
am primit rezultatul de la spermograma..la spermocultura abia miercuri..si credeti-ma nu am mai vazut o spermograma atat de complexa...mi-ar fi mai usor s-o trimit prin fax la cineva decat sa o scriu..
hai sa incerc totusi ..sunt doua pagini..am sa fiu selectiva.
poate ma ajuta cineva cu interpretarile..chiar e super d-ra Matei..

Aspect: neomogen
Vascozitate: crescuta
timp de lichefiere:30 min
leucocite:2.4 mil/ml..macrofage
Concentratia TSC spermatozoizi: 98 mil/ml si spermatocite ...
viabilitate 45%
mobilitate: a: 0 %; b 10 %; c 35 % ;d 55%
mobilitate totala la o ora 45%, si progresiva la o ora 10 %
non-progresiva 35 %
forme imobile 55 %
forme normale 40 %
spermatozoizi mobili progresivi 9.8*10^6 ( ^ =la puterea)
anticorpi antispermatici 25%
prezenta de aglutinare: +++ + (primii trei de plus sunt incercuiti ..ce naiba inseamna?)
spermatozoizi progresivi: 29.4*10^6
spermatozoizi functionali: 24.6*10^6 (WHO)
spermatozoizi functionali: 18.7*10^6 (kruger)
indice de anomalii multiple : 1.8
diagnostic: astenozoospermie moderata;
fetelor imi vine sa mor . ce inseamna diagnosticula asta?
deja simt ca am o cadere de calciu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna dimineata tutunici!

Claucia e minunat ca ai o sarcina usoara, fara greturi, dureri si alte batai de cap!Sa dea DD sa fie tot asa cele 7 luni care au mai ramas!Poate ar fi mai bine sa il suni pe T sa stii exact cand sa il cauti, il gasesti mai degraba la cabinet decat la spital,dar cu sarbatorile acestea ca sa fii sigura mai bine vorbesti direct cu el.Bafta, daca faci poze sa ni le areti si noua!
Teo bineinteles ca imi pasa de voi…va inteleg atat de bine!!!Iti pot spune eu ca pt analize trebuie sa fii la spital pe la 7.30 ( fara sa papi nimic si fara sa bei nimic, nici macar apa), iti faci fisa la biroul de internari ( sa ai adeverinta de serviciu si trimitere de la medicul de familie ) si o foaie cu un diagnostic pe care ti-o da T sau Bogdan.Sa ai la tine halat si papuci deoarece trebuie sa te schimbi la vestiar in prealabil, dupa care vei merge la et. II , il cauti pe Bogdan si te va duce el in sectia maternitate unde ti se va lua sange pt analize.A doua zi ar trebui sa fi acolo pe la 6 si ceva , sa te schimbi la vestiar in pajama, halat, papuci si sa il astepti pe Bogdan la et.II.Operatia va incepe pe la ora 7, dar pe la 6.45 va veni Bogdan sa te duca la sala de operatii unde o asistenta te va schimba intr-o camasa de noapte deschisa la spate si te va pregati pt operatie.Daca vrei sa ma intrebi ceva , sa nu eziti sa o faci!Fii curajoasa, in 20 vei primi multe vesti si despre tine si despre sot si sper din suflet sa fie bune!!!!
Daca afli ceva de Copilut sa ne spui si noua si te rog sa ii transmiti ca ii tin pumnii sa fie bine!
Ana_p iti trimit in curand un PM cu tot ceea ce m-ai intrebat,cand e programata operatia ta???

Un inceput de saptamana cat mai bun fetelor!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Inuta salutare fata haioasa!Nu te impacienta ca nu e atat de grav?D-na Matei nu ti-a explicat amanuntit ce e cu spermograma, cu diagnosticul?Ca sa te ajut putin iti spun ca si sotul meu are un diagnostic asemanator" per ml - astenozoospermie moderata, compensata prin ejaculat; per ejaculat normospermie".Stiu ca cel mai important este nr. spermatozoizilor mobili progresivi, adica a+b ( in cazul vostru este 10%, la noi 30% ).Ai rabdare sa vezi si spermocultura.Dr. T si d-na Matei ne-a zis ca putem face linistiti copii cu spermograma asta, totusi pt imbunatatire dr T i-a dat sotului meu Tribullus Terrestris , a luat 2 luni, acum e in pauza, dar cred ca ii dau iarasi vreo luna si apoi vom repeta spermograma.Hai nu fii suparici, ca va fi bine!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Inuta draga,lasa caderile de calciu,fii mai curajoasa.
Da,in principiu spermograma sotului tau tau arata cam ca a sotului meu,doar ca al tau sotior are aproape dublu nr.de spermatozoizi.Al meu are 50 milioane.Nr.lor este foarte bun,d-na Matei ne-a spus ca minim e 20 milioane ca sa considere o spermograma OK dpdv al cantitatii.
Doar ca,calitatea lor nu e prea stralucita.
Faptul ca a=0% inseamna ca nu exista spermatozoizi f.mobili care sa isi faca treaba,iar b=10% si cei care ar putea deveni f.sprintari sunt prea putini.
+++ la aglutinare,iarasi nu e prea bine pentru ca nebunaticii nu zburda liberi ci se strang lipiti in grupulete si nu mai pot inainta sa ajunga la ovul.
A si ff important sotul tau are si o infectie destul de uritica care rezulta din nr.de leucocite fff mare prezente in lichidul spermatic,leucocite care se pare ca au ajuns si la maturitate.Cind organismul detecteaza o infectie isi trimite la inaitare ostasii:leucocitele.Cu cit infectia e mai severa cu atit nr.lor e mai mare.De-aia v-a si pus sa faceti spermocultura sa vada ce tip de infectie este sa stie la ce fel de tratament raspunde.
Diagnosticul vostru:astenozoospermie moderata este foarte usor de corectat la Calomfirescu din cite stiu si eu.
Stai calma,nu e grav!
O zi frumoasa tuturor tutunicilor!

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Kora,pup fata grijulie.Mi-ai luat o piatra de pe inima ca eram cam derutata.Si pe deasupra uitasem de trimiterea de la medicul de familie.Ce tre' sa scrie pe ea?Adika si maine la analize ma schimb de toale?Aoleu,credeam ca ma duc,asa civil,imi iau sange si plec.
Am inteles, se pp ca eu ma internez de maine,si stau pina joi,dar fiind din Bucuresti plec acasa si revin!
O zi frumoasa iti doresc ca acum fug ca am multe de rezolvat,desi am intrat in concediu si-ar tb sa mai stau si pe-acasa!

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

kora, teo..multumesc mult.
sunt putin debusolata..ma gandeam ca a dat in azoospermie...in fine imi trec fel de ganduri prin cap.
nu ne-a zis nimic dr Matei..ca am fugit repede dupa ce am dat recipientul...aveam eu ex si trebuia sa ma duca si pe mine la fac..si asa eram in intarziere..asa ca nu stim nimic de interpretarea ei.
rezultatul la spermocultura vine abia joi, vineri..asa ca de abia astept. credeti ca se poate rezolva prin tratament?off..sunt asa de zapauca..am luat ieri doua cutii de maca..sa=i ajunga pana in martie..:)
infectiile alea care se vad din numarul mare de soldatei..se pot rezolva? deja nici nu mai stiu ce sa intreb credeti-ma
va multumesc tare mult
va pup cu toata afectiunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

'Neata fete cucuiete!
Nu am fost prea activa zilele astea, am mai bagat un ochi sa citesc, dar nu am avut timp sa scriu.
Incep cu vestile despre mine: Z27 = Z1
Tre' sa sun sa ma programez la monitorizare, dar nu cred ca o sa ma duc din Z8, cum a zis T, pt. ca pica fix de Craciun. Sa vad ce-mi zice asistenta azi si va spun.
Felicia, am inteles ca si tu mergi la monitorizare sapt. viitoare? Poate ne vedem acolo!
Maria, stiu ca ai plecat deja in Moldova, iti doresc sarbatori fericite si sa ti se implineasca tot ce-ti doresti. pt. o fata frumoasa.
Kora, tu cum stai? Nu ne mai spui nimic sau ne pregatesti un cadou de Mos? Tu cand pleci?
Inuta, din pacate nu stiu sa-ti raspund,dar nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi,cred ca se poate imbunatati spermograma cu tratament.Hai, nu te intrista, o sa fie bine
Kristind, ce faci, iubita? Cum te simti? Te mai doare burtica? Sa stai linistita, sa-ti iei medicamentele si sa incerci sa papi. Trebuie sa ai grija de tine si de bb, noi suntem aici si iti trimitem
Clauciapt. tine si burticuta. Sa-mi zici si mie, daca poti, ce afli despre prog. lui T de sapt. viitoare.
Iyoana, stiu ca azi esti la monitorizare, iti tin pumnii si astept vesti bune.Bafta multa!
LauraV, Laura69Silk, Ioanatugs, voi ce faceti, fetele?Pe unde umblati? Dupa cadouri? Mai spuneti ceva, ca mi-e dor de voi!

Nici Bonitta nu prea a mai fost pe aici! Coleguta mea, tu ce faci?
Un gand bun si pt. Copilut, care azi face laparo.Sa dea DD sa se refaca repede, si sa primeasca vesti bune. Copilut, sanatate multa si
Teo, spor la facut bradutul diseara si multumim pt. energia pozitiva! Ca de obicei esti f. activa si optimista.
Diddy, si tu ai cam lipsit la apel in ultima vreme!
Marinar, ce faci? Emy te tine ocupata deja?Va trimit la amandoua
Ylinca, tu ce mai spui?

Am incercat sa convoc o adunare generala, stiu ca mai sunt fete pe care nu le-am numit, dar pt. toate, fara exceptie, sa aveti o saptamana minunata, plina de bucurii.


Valentina
http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/valentina_zamfir/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bonitta spune:

Pup toate fetele!
Raportez: am fost vineri si duminica dim. la Tutu (cab si spital), am 2 foliculi babani, endometrul ok in urma stimularii cu Clomifen, mi-a facut si un Pregnyl si mi-a zis sa prestez corespunzator. Chisturi nu mai am. Acum stau si astept, poate vine si la mine Mosu cu un in sac. T. era in toane bune, super haios...
speciali pt. Vali delide- coleguta mea, Kora, Iyoana - iti tin pumnii astazi la monitorizare, din pacate nu ne vedem ca eu am terminat monitorizarile pe luna si anul asta.
pt. kristind, multa sanatate tie si bebicului!Ioaneitugs si Laurei69silk!
Sarbatori fericite va spun de pe acum, ca nu stiu daca voi mai intra pe forum pe anul asta, sa va aduca Mosul Craciun si Anul nou tot ce va doriti mai mult si mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Bonitta, sarbatori fericite si sa-ti aduca mosu' ce-ti doresti tu mai mult...Bafta multa, distractie maxima si sa ne auzim cu bine in noul an. Te pup, fata frumoasa si iti doresc sa nu mai ai nevoie de laparo, sa intri in noul an cu un samburel!

Valentina
http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/valentina_zamfir/my_photos

Mergi la inceput