Informatii utile Constanta (4)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

AngeliquedeS: fa-ti macar un test de sarcina normal dc BHCG nu vrei. Poate cand ai facut prima data analiza nu trecusera 14 zile de la ovulatie si de-aia a iesit 0,1. Dar nu iti mai pune sperante asa mari ca data trecuta k sa nu fii iarasi deceptionata.

Mav: multumesc mult pt explicatii. cand voi avea putin mai mult timp voi incerca sa imi creez albumul. Acum darius e cam marait si ......tb sa ii acord mai multa atentie.Ma bucur k te simti bine la subiectul nostru . si eu ma simt "ca acasa", desi mi se parea normal sa imi gasesc locul la "all about C-ta". Imi place mult numele tau -Victoria-e nume de invingatoare!

Madalina +Darius Cristian 1 luna

poze Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Mada , nu imi pun sperante deloc, de aceea nici nu ma agit, nu vezi ca nu fac nimic? Eu astept ciclul ca sa ma apuc de injectii cu aloe vera sau de inseminare, vad eu.



Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mano spune:

buna fetelor
sunt Mano, va multumesc ca m-ati primit atat de frumos.Informatiile voastre imi sunt utile.
Va spun pe scurt povestea mea.Am 39 de ani si am "bantuit" si eu multa vreme pe la aspirante.Probleme nu existau dar nu a aparut nici o sarcina.Sotul meu avea si el analizele superOK.Am facut o inseminare la Giulesti dar mi-am dat seama ca pierd mult timp cu inseminarile.M-am hotarat pt FIV.Cu ajutorul dr. Lutescu am ajuns la med-new life.in 2005 Am facut FIV-ul mi-au pus 3 embrioni dar nu s-a fixat nici unul.A fost dificil de suportat esecul.Mai aveam 2 embrioni congelati pe care mi i-au pus in oct 2006.Stiam ca sansele sunt reduse la jumatate in cazul embrionilor congelati, dar a fost bine.Acum am o "burtica" cu 2 gemeni de 16 saptamani.
Sigur ca si eu ,ca si voi, am incercat tot ce auzeam tratamente naturiste, homeopate, vitamine, posturi ,rugaciuni.Pana la urma mi-au folosit.Sfatul meu este sa perseverati o solutie exista intotdeauna.
Stiu ca povestile frumoase fac bine la moral de aceea mi-am spus si eu povestea.
va pup si promit sa mai scriu
Mano

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

ce frumoasa e povestea ta mano....o poveste cu final fericit
multi pupici pentru voi trei


"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Mano, foarte frumos!!!!!! Felicitari si multa sanatate, atat tie, bebelusilor din burtica, dar si d-nei dr! (de abia astept si eu sa o cunosc!)!!!!!!!! Uite, pt tine, inca doua pareri in legatura cu echo:

quote:
Originally posted by mamacita

Dar sa stii ca echo 4 D are avantaje mai mult"comerciale",psihice ptr.parinti, decat medicale, asa ca poti merge pe 2D sau 3 D linistita, experienta medicului conteaza mult mai mult decat modul de echo, iar respectivul, daca este profesionist, iti spune singur daca se indica altceva in afara de echo 2D.




quote:
Originally posted by madaluta

Cat despre echo stiu k d-na lutescu are un ochi f bun, dar iti voi spune mai multe dupa ce nasc, pt k atunci mi se va confirma sau nu( doamne fereste)tot ce mi-a spus pe parcursul sarcinii.Stiu k la Provita acum 2 ani aveau 3D, dar nu mai stiu si de 4D, dar am inteles k e doar un moft diferenta dintre ele...Cel putin asta e parerea fetelor de la odisee si de aceea eu nu m-am stresat sa fac 3D-4D. Chiar nu stiu cati D are echograful d-nei lutescu, dar stiu k face echo morfologica si Doppler.




Fetelor, exista un email comun?!

quote:
Originally posted by Kerstin
Salutari noilor sosite pe forum dar si celor cu vechime pe aici!

Din pacate nu stiu ce defectiune s-a intamplat si nu-mi functioneaza mail-ul acasa iar la serviciu sunt f.f. ocupata asa ca imi pare tare rau ca nu sunt alaturi de voi tot timpul, dar de multe ori ma mai gandesc la Andicu ca e o fericita si la zbuciumul celorlalte fete.... eu sunt bine sotul e acasa dar din pacate trec printr-o perioada mai stresanta ... o sa va povestesc pe mail-ul comun....


Week-end placut! Va pupic!

Kerstin




Maine merg la analize, la Synevo. Aveti idee, oare imi ajung 300 lei pt toxoplasma, toxocara, chlamydia si citomegalovirus?
...Madaluta, si eu a trebuit sa-i cer d-nei dr sa-mi spuna ce am de facut si am intrebat-o "dar... asta/asta/asta nu trebuie?"
I-am cam "smuls" recomandarea pt analizele pe care oricum le voi plati, dar..... sanatoasa sa fiu eu!!!! Vroiam sa-i fac petrecere lui Sebi de ziua lui, dar mai bine sa dau banii pe analize, nu...?
Va rog, daca mai stiti ceva informatii pretioase, despre ce ar trebui sa mai fac eu acum, in situatia mea, ajutati-ma cu sfaturi!!!!!!


quote:
Originally posted by Madaluta

Eu ma revolt acum impotriva sistemului nostru medical..nu stiu, am impresia k medicii nu se implica asa cum ar trebui...
De multe ori, chiar si acum , in sarcina asta,EU am fost cea care am solicitat anumite analize. Auzeam de ele, citeam k pot fi fatale dc ai anumit virus, sau infectie..sau ma rog....si totusi medicul nu-mi spunea nimic despre ea si despre faptul k tb sa o fac.Chiar dc procentul de a o avea este mic, de 1 % eu cred k pacientii ar tb informati, si apoi iau ei singuri hotararea..
De ex am citit k tb sa faci in sapt 35-37 analiza streptococilor de tip B, care au o gramada de efecte negative, dar cel mai adesea moartea bebelusului, sau avortul sau nasterea prematura...si nu au nicio simptomatologie Si aseara o intreb pe d-na dr ce e cu acesti stafilococi...Imi spune: Da, dar eu cred k tu nu ai asa ceva". Aici nu cred k ar trebui sa mergem pe ce cred sa nu medicii despre noi.Cred k trebuie sa fim informati....Si i-am spus k nici eu nu cred k am, dar k vreau sa ma conving.Si mi-a recoltat pe loc secretia, mi-a facut testul, a iesit negativ....si m-am linistit...dar putea fi pozitiv...Si poate cate alteanalize nu mai trebuiau facute...

Fetelor care vreti bebici, pe langa analizele de ferilitate pe care le faceti, faceti acum tot ce tine si de sanatatea voastra, k e groaznic sa afli k esti posesoarea nu -stiu carui diagnostic-dupa ce te-ai chinuit atat sa ramai insarcinata...Stiti cu cata frica am stat eu pana mi-au iesit analizele de toxoplasma ci citomegalovirus? Ma condamnam k desi am stiut de ele nu le facusem pana atunci... ma gandeam cu groaza k ar putea iesi pozitiv vreunul...si k tb sa fac intrerupere de sarcina...E groaznic si cand trebuie singura sa iei hotararea asta, chiar dc sarcina are 2-3 luni...Doare...de ti se rupe inima...mai ales cand stii k e din vina ta, sau a vreunui medic...
Off, nu stiu ce m-a apucat sa scriu atat, dar aici, chiar simt k ma pot descarca...Va multumesc k existati!Acum plang....dar o sa imi treca..va pup..




Multi pupici!

Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Mav, ti-am trimis pe PM informatii legate de mailul comun.

Iti ajung 300 de RON pentru analizele respective. Apropo, avea mare dreptate Madaluta cand scria cele de mai sus. Si eu vreau sa le fac neaparat, inclusiv RH, pentru ca mama il are negativ asa ca nu se stie.

Mano, frumoasa poveste, mai ales ca ai gemeni!! Sa fiti sanatosi toti trei si taticul pe langa voi!

Cornelia, cred ca trebuie sa te pregatesti pentru un nou capitol!

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Neatza!
Cris, merci!
Abia acu, de dimineatza, mi-am dat seama sa caut pe prima pagina a subiectului si am gasit preturile analizelor. Sper sa fie de actualitate.
Cand mi-am facut programare la dr Lutescu, mi s-a spus la telefon ca este 80lei consultatia si 80lei echo. In lista vad alte preturi (60lei/fiecare). Este posibil sa se fi scumpit intre timp sau cum altfel?!
O zi frumoasa tuturor!!!


Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

buna dimineata
mav,inseamna ca s-au scumpit si cand o sa am putin timp voi actualiza preturile
maine dimineata merg la synevo sa-mi fac tsh-ul si prolactina,sa vad si daca s-au mai modificat preturile si sa le actualizam
ioana cum a fost la dentist?
va pup pe toate

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Buna dimineata.

Despre consultaia la doamna Lutzescu nu stiu ce sa spun, in cazul tau este alta situatie. Cand m-am dus eu prima data la dansa in septembrie, mi-a luat 80 ROn pentru eco intravaginal si consultatie de infertilitate. In cazul tau nu se pune problema de infertilitate, asa ca chiar nu stiu care sunt tarifele.

Luni voi merge si eu la dansa, si vreau sa imi fac si un papanicolau si chlamidia, sa nu fie totusi surprize.

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

'Neata, fetelor!
La dentist a fost aiurea ca la orice consultatie, insa medicul (Rezeanu Romeo) e super OK si tanar si de gasca La mine nu isi facea pe deplin efectul anestezia (ca sa-mi scoata nervul)si mi-a facut anestezie direct in nerv, apoi n-am mai simtit absolut nimic. Mi se pare super ca are grija sa nu te doara, ca alta data, de ex., cand am fost la alt doctor tot pt. scos de nerv desi nu-si facuse efectul prea bine anestezia, mi l-a scos asa.
Daca mai vreti informatii despre el, va mai spun, insa sper sa nu aveti nevoie sa mergeti la dentist.
Sper ca am fost la subiect.
Dupa ce scap de problemele cu dintii(ca mai am) o sa incep si eu sa fac setul de analize pt. FIV.
Cornelia, pentru ca tu mergi maine, daca poti sa iei si preturile pt. analizele care ne trebuie noua.
Mano frumoasa povestea ta pentru ca are un asa happy-end: o burtica cu doi puiuti Ma bucur sa mai aud de inca un succes prin FIV! pe burtik!

pentru toate fetele!

Ioana


Vreau si eu un

Mergi la inceput