Informatii utile Constanta (4)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns G3o spune:

fetelor stiti de vreun medic bun nutritionist?As dori sa mai slabesc si vreau sa incep de la nutritie+sala ,masaj etc..Stiti vreun medic bun?si unde pot merge la el.merci.pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Mamacita , iti multumesc frumos -in mod deschis- pt tot ceea ce ai facut pt mine: pt timpul acordat, pt sustinerea morala, pt clipele pe care le-am impartasit, pt ca ti-a pasat de mine si pt ca te-am simtit foarte aproape in perioada asta neagra pt mine (chiar daca asta nu s-a vazut pe forum si o stim doar noi)!


Apropos la discutia de mai devreme, fara suparare si cu tot respectul cuvenit, te intreb: cum crezi ca m-am simtit eu, cand dr Rusa s-a exprimat ca nu-mi trebuie AG pt un "rahatzish ca asta"!???! (limbaj cu adevarat academic!) evident, referindu-se la indepartarea "resturilor produsului de conceptie probabil oprit in evolutie"......

Hellooooooooo, pt mine n-a fost un rahatzish........

Si pt ca iar mi-am adus aminte si sunt furioasa si ma doare tare..... era de datoria domniei sale sa-mi aduca la cunostinta ca oprirea in evolutie a unei sarcini atat de mici poate si trebuie confirmata si altfel decat ecografic (sunt convinsa ca stie si cat de performant este ecograful de la cabinet, cat si despre "performantele" sotiei dumisale.... ca doar o tine acolo, doar sa mai rotunjeasca venitul familiei.....) si ca n-o sa mor de pe o zi pe alta, chiar daca as fi avut un avort spontan....

Si de asemenea, tot de datoria si de competenta lui tinea si faptul de a-mi prezenta corect si complet optiunile pe care le aveam la momentul respectiv (ar fi putut sa-mi spuna ca unele sarcini au ceva probleme la inceput -sangerari-, dar ca pot fi sustinute/mentinute cu tratament, daca inca sunt in evolutie -ceea ce trebuia cercetat prin toate metodele si cu toate mijloacele existente- mai ales ca noi i-am spus ca ne dorim sarcina respectiva...)

De ce atata graba pt chiuretaj, fara consult si fara explicatii???? Doar pt bani!??!?!?!?!?!?!?!

.....Sau poate e doar vina mea, ca nu m-am informat suficient de bine mai devreme si am avut incredere in omul pe care l-am considerat DOCTORUL MEU....!? ....Dr ce mi-a dat de ales, cu zambetul pe buze, intre chiuretaj si.... chiuretaj.....

....Acum nu-mi mai sunt de folos cunostintele capatate, in sensul ca nimeni nu-mi mai poate salva acel produs de conceptie, oprit sau nu in evolutie, avortat spontan sau chiuretat, asa cum o fi fost el, ca tot n-o sa mai pot afla vreodata adevarul.... si va trebui sa traiesc cu durerea asta in suflet si cu constiinta neimpacata...

Cu cat mai trece timpul si mi se mai "limpezesc" gandurile si sentimentele, cu atat sunt mai dezamagita, atat de atitudinea, cat si de exprimarea d-nului dr Rusa......

Iar acum, nu mai pot decat sa sper ca m-a curatat bine (ca doar are atata experienta... la zecile de chiuretaje pe care le face pe luna!) si ca instrumentele folosite au fost bine sterilizate (acu' am alta grija....).

Scuze ca iar am deschis discutia asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Dragele mele,draga Mamacita,sunt familiarizata cu termenii medicali in general-avem multi medici in familie + interes excesiv personal in domeniu,asa ca pe mine m-a deranjat de fapt raceala care a venit odata cu exprimarea, si ea de lemn; se justifica cand vrei ca medic sa incurajezi pacienta pt. chiuretaj ,ii lasi senzatia ca nu e un capat de tara daca il face,ca acolo in burtica ei nu e un suflet conturat ,creat odata cu momentul conceptiei,o inima care incepe sa bata de la 40 de zile de la conceptie-momentul fecundarii-,ci e un produs de conceptie,o mola ,un embrion,un fat,orice care nu merita chiar orice efort in exprimare,investigatii,tratament,etc...
Pot parea nedreapta si cu asteptari prea mari de la un om inainte de toate,dar te asigur ca nu sunt.Tendinta generala a medicilor ginecologi este sa minimalizeze efectele avortului,sa-l faca, sa-l programeze cu o usurinta incredibila,consilierea tinerei fiind voit lapidara si de cele mai multe ori tardiva.
Am fost socata de-a dreptul cand, asteptand rezultatul unei analize in cabinetul dr. Peteanu,unei studente-venita sa se informeze despre tariful unui chiuretaj,despre anestezie,sa se programeze, i se spune de catre asistenta acelui cabinet ca poate sa faca intreruperea chiar in ziua aceea si ca studentele pot beneficia de reducere....!!!!!!
Pt. mine,ca sa fiu dura pana la capat, asta e crima cu premeditare!!!
Si daca exista femei in tara asta care au facut 40 de avorturi si care spun despre ele insele ca nu au omorat o musca in viata lor,si chiar le cred ca nu realizeaza ceea ce spun, se datoreaza si unor astfel de medici.Cel putin repercusiunile d.p.d.v medical ar trebui aduse la cunostiinta lor...Dar nu se intampla....Grija si atentia pt. paciente e pe ultimul loc...Primeaza respectul profund ,camuflat bine,pt.Regele Ban!
Cel putin asta am dedus pana acum din vizitele mele in cabinetele multora...
Respect pt. intimitate,igiena,timpul nostru,pt.viata,pt. mine ca persoana,ca om,ca femeie nu exista sau nu se simte...Asa ca nimic din ce mi-ai spune nu poate scuza ce am vazut ,ce am simtit in aceste cabinete...
Sa nu mai vorbim de ignorata crasa de care dau dovada majoritatea cand programeaza ororile in acelasi interval orar cu o viitoare mamica...-CA ALTFEL NU PUTEAM SA SCRIU ASTAZI despre ele.
In cabinetul dr. Belcin,un medic f. bun de altfel,am fost pusa in situatia sa urc pe masa -insarcinata cu fetita mea-,dupa ce sub ochii mei se lua in graba galeata cu "produsul de conceptie evacuat",iar pacienta se restabilea in aceasi incapere cu mine....Nimic nu poate scuza asta,sunteti de acord?Si de altfel nici un comportament de pana acum,nu???Sau sunt eu prea pretentioasa????!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Angeliquedes,ce se intampla ,ce-i cu tine?Te simti mai bine?Sper din suflet ca nu e f. grav...
Mamacita,iarta-ma daca am gresit cu ceva,iti multumesc oricum ca existi!-Alexandru e din ce in ce mai dulce...,sper ca doarme mai bine...
Mav,draga mea,te implor incearca sa te linistesti!
Madaluta si Darius.
toate burticile si toate aspirantele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Revin cu precizarea ca intreruperile nu erau intamplari nefericite,dramatice,ca in cazul lui Mav,sala de asteptare fiind destul de ocupata cu multe de "rutina".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Fetelor,va rog sa ma iertati!Mi-am dat cu firma in cap!Deceptiile mele pot justifica revolta mea furibunda dar nu si lipsa de grija fata de oricine a fost pusa in situatia sa recurga la o intrerupere...Daca ma gandeam la asta era de ajuns sa nu dau curs naturii mele colerice...POT RUGA MODERATORII SA STEARGA PRIMUL MEU MESAJ DIN 13.01.2007???VA IMPLOR,AM FACUT-O DE OAIE!!!!!
MAV,te rog din suflet sa ma ierti ca am rascolit ceea ce tot eu iti cer sa uiti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

quote:
Originally posted by mav

Mamacita , iti multumesc frumos -in mod deschis- pt tot ceea ce ai facut pt mine: pt timpul acordat, pt sustinerea morala, pt clipele pe care le-am impartasit, pt ca ti-a pasat de mine si pt ca te-am simtit foarte aproape in perioada asta neagra pt mine (chiar daca asta nu s-a vazut pe forum si o stim doar noi)!



Te rog sa nu-mi mai multumesti,eu chiar simt ca n-am facut nimic.Nici nu am reusit sa te trimit undeva unde sa ti se puna un dg.valid,fara urme de indoiala,nici macar nu reusesc sa-ti usurez tranzitia prin aceasta perioada,iar de vazut pe forum ce si cum...este departe de intentia mea.

quote:

Apropos la discutia de mai devreme, fara suparare si cu tot respectul cuvenit, te intreb: cum crezi ca m-am simtit eu, cand dr Rusa s-a exprimat ca nu-mi trebuie AG pt un "rahatzish ca asta"!???! (limbaj cu adevarat academic!) evident, referindu-se la indepartarea "resturilor produsului de conceptie probabil oprit in evolutie"......

Hellooooooooo, pt mine n-a fost un rahatzish........


La asta nu ma asteptam,a innebunit si asta?!Era om de bun simt si vorbea frumos cu pacientele
quote:


Iar acum, nu mai pot decat sa sper ca m-a curatat bine (ca doar are atata experienta... la zecile de chiuretaje pe care le face pe luna!) si ca instrumentele folosite au fost bine sterilizate (acu' am alta grija....).





la el am facut primul chiuretaj ptr.avort spontan si n-am ramas cu absolut nici o problema.sper ca macar atat sa te pot linisti.

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

quote:
Originally posted by isidora
Pot parea nedreapta si cu asteptari prea mari de la un om inainte de toate,dar te asigur ca nu sunt.Tendinta generala a medicilor ginecologi este sa minimalizeze efectele avortului,sa-l faca, sa-l programeze cu o usurinta incredibila,consilierea tinerei fiind voit lapidara si de cele mai multe ori tardiva.


Nu esti nedreapta sau pretentioasa,dar vezi numai o parte a adevarului,numai jumatate!Eu cunosc ambele fatete si pot sa-ti spun si despre sutele de femei consiliate de fata cu mine de diferiti medici[si de dr.ii Peteanu,caci acolo lucrez],insistat pe mentinerea sarcinii sau pe metode anticonceptionale,dupa cum era cazul,care femei in final ajung cu nonsalanta la acele 40 de avorturi de care spuneai,neglijand orice sfat si buna intentie profesionala.
la un moment dat,ca tot ai amintit de aspectul uman[si asa este,caci nu suntem roboti]cedezi psihic si poate chiar nu mai reusesti sa diferentiezi pacientele intre ele sau nu mai ai timp sau e din start lipsa de caracter si educatie de care vrei,nu stiu...cert este ca se ajunge la situatii triste,disperate si iar sigur este ca este cosmarul vietii mele,imi doresc sa nu ajung niciodata un macelar!!!
Hai ca m-am intins rau offtopic,poate,desi eu cred ca sunt invataminte utile tuturor,si nu numai din Constanta!



Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Nu-mi vine sa cred ce-am facut astazi....Am avut o zi extrem de proasta si am reusit sa o inchei si mai rau.Ma duc sa ma culc ca nu se stie pana unde pot merge....
Mamacita, erai ultimul om pe care l- as fi ranit... Bineinteles ca niciodata deliberat,dar mai conteaza???!Poti sa ma ierti,sincer imi pare nespus de rau...
Probabil platesc faptul ca-i judec pe toti neavand chiar toate datele,cealalta fata a lucrurilor...Sper sa-mi serveasca de lectie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Cris, ai fost la dr? Cum te mai simti?

Mamacita
Isidora

Si daca scriu aici si daca nu scriu, tot sunt inca ravasita. Ba pot sa zic ca -sigur- imi este mai rau daca tin totul in mine (oricum, acasa ma straduiesc sa ma arat zambitoare si fata de Sebi- ce vina are el? si fata de sotul meu- si el sufera!).
Si eu cred ca sunt multe lucruri de invatat de aici....
Vorba aceea: paza buna trece primejdia rea!
Cat as fi vrut sa fi citit anumite subiecte mai devreme.... Cat de mult am gresit ca n-am deschis subiect pe forum, inainte de chiuretaj... Cred ca as fi primit informatii pretioase.
Poate chiar era o sarcina pierduta. Si daca as fi primit confirmarea acestui fapt, mi-ar fi fost mai usor sa-mi vad de viata mea.
Mamacita, imi pare atat de rau ca m-am precipitat si nu ti-am ascultat sfaturile si n-am ajuns la cine trebuia sa ajung.....

Sebi, ieri seara, cu fata la icoana de pe perete, dupa ce dimineata i-am explicat cat am putut eu de simplu, ca bebe nu mai este in burta mea si s-a dus in cer, la DD (mereu aducea vorba ca-i pastreaza sau ca-i da lui bebe cate ceva si n-am mai rezistat....):

"-Doamne-Doamne, TE ROG, adu-mi si mie un bebe mic la mami in burtica!!!!!!! MERIT si eu o surioara-bebe!!!!!!!!!!!"

...........Alte cuvinte..... isi mai au rostul.....?!

Nu stiu cand si cum "o sa-mi treaca"................

Daca v-am suparat cu ceva, pe cuvantul meu ca ma retrag!
O duminica frumoasa tuturor!


Mergi la inceput