am si eu nevoie de sfaturile voastre

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Initial creeata de anna1979

Salut, eu de aproximativ doi ani va urmaresc si tot cam de atunci imi doresc un copil, care se pare ca nu vrea sa vina.Dupa un an de incercari nereusite am hotarat sa merg la medic.Am facut o gramada de investigatii(analize hormonale, sotul-vreo 3 spermograme,laparoscopie, test postcoital)si nu s-a gasit nici o neregula.De trei luni am inceput sa iau tinctura de branca ursului si calciu-magneziu si zinc, precum si acid folic.Nu stiu ce sa mai fac.Doctorul mi-a spus sa nu mai merg la el, sa am rabdare, si daca nu iese in termen de 6 luni, doar atunci sa merg.
Dar nu mai am rabdare.Nu trece zi sa nu intru pe seitul desprecopii, sa mai citesc cate ceva, sa mai incerc ceva.Cum vedeam ceva si puneam in practica(branca ursului, spalaturi vaginale cu bicarbonat etc.)
Poate imi dati vreun sfat, cele care ati trecut sau treceti si voi prin asta.
Stiu ca trebuie multa rabdare, si multa rugaciune.Rabdare nu mai am, mai ales ca tot vad colege care cum si-au dorit au si ramas insarcinate.
Am vrut de mai mult timp sa ma inscriu aici, dar am tot amanat.
Va multumesc ca existati.Citind atatea lucruri aici ma mai consolez.



Anna, si eu de cel putin 2 ani incerc sa am bebe. Am avut suisuri si coborasuri, momente de disperare, de stres, de depresie, de panica, alergat pe la medici, inghitit pastile cu pumnul. Si la final toate analizele mele si ale sotului ieseau perfect!!! Macar daca ar fi fost probleme, stiam de ce sa ne legam si ce sa tratam. Dar asa????

Si am hotarat sa incep sa manac sanatos, sa am mai mare grija de mine si de sotul meu, sa nu ma mai duc la medic, decat pt analizele de rutina, o data la jumatatea de an, sa scot din viata mea, rand pe rand, persoanele a caror prezenta ma exaspera si stresa la maxim, sa imi tin prietenii aproape, sa am grija de viata si de sanatatea mea si va veni si bebe. Aaaaa, si la fiecare 2-3 zile!!!

Chiar daca poate ma vei uri pt ce iti voi spune, sa stii ca disperarea nu va grabi cu nimic lucrurile. Gandeste-te ce fel de mamaica vrei sa aiba copilasul tau si ce vrei sa ii oferi si munceste sa devii acel om, sa poti cu adevarat (nu doar sa simti ca poti) sa ii oferi iubire, caldura, calm, o familie linistita si care poate face fata incercarilor si stresului.

Daca vrei mai multe detalii despre tratamente naturiste (caci tu acum esti cu naturiste din cate am inteles), hai la Naturiste si homeopate. Toate de acolo suntem in asteptare si inghitim diferite plante, licori, poate-poate...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

Ana incerca sa nu disperi.
Adimercedes ti-a scris exact cum am simtit si eu. In momentul in care m-a apucat disperarea, mi-a fost tot mai rau, ciclul mi s-a dereglat si mi-au aparut probleme noi.
Aproape 3 ani am tot incercat , analize, invetigatii, totul ok. Trebuie sa-ti gasesti un echilibru si sa nu te mai gandesti; nu-ti spun sa renunti; eu in vara am hotarat ca de la anul incerc o inseminare. A spus punct, nu m-am mai gandit la asta, n-am mai citit nimic, am incercat sa duc o viata echilibrata si nu am uitat sa ma bucur de viata ( si sa o facem la 2-3 zile). Sunt insarcinata in 11 saptamani si sper ca DD imi va da un bebe sanatos.
Incearca sa-ti aduci pacea in suflet indiferent ce viata iti pregateste.
Mioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkyly spune:

In primul rand un Bine ai venit calduros!
Te inteleg f bine prin ce treci, caci si eu am ac problema ca si tine
...insa trebuie sa incercam sa intelegem ca stresul nu ajuta deloc, e bine ca ai ovulatie , (caci eu nu am), asa ca trebuie sa te bucuri fff tare. Am inteles ca si la Cluj sunt medici destui de buni , asa ca nu are rost sa bati drumurile pana la Bucuresti, ac problema am avut-o si eu in sensul ca nu ma puteam decide daca sa merg la Bucuresti sau nu...si un factor decisiv a fost acela ca daca imi gasesc un dc bun, ma va putea urmari si pe per sarcinii....cand cred ca ar fi foarte complicat sa bat drumurile prin Buc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Anna tu la ce doctor mergi in Cluj???

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

in asteptarea gemenilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

ANNA - eu zic sa incepi sa-ti monitorizezi ovulatia pe baza temperaturii bazale in fiecere dimi inainte de a face orice , sau cu teste de ovulatie, iar dupa ce faci sai cu o perina sub fund macar o ora asta daca nu are probleme sotzul cu.daca vrei sa faci si acupunctura la SM este un dr. chinez care face si pntru asta (sta prin cart.Carpati intrarea pe la parcarea de la UNIO)
si bafta la facut bebici

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna1979 spune:

La Cluj merg la dr.Sbarciu.Este destul de simpatic.Pate are dreptate.Trebuie sa mai am rabdare.
Cu acupunctura, poate ar tebui sa incerc.Sau poate ar trebui sa fac refelexoterapie sau nu stiu ce sa mai incerc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

dj mama, m-a facut sa rid mesajul tau, sa stii ca si eu am auzit de cazuri de cupluri care nu aveau nimic fizic, totul era ok, si nu reuseau sa aibe copii, si pina la urma n-a mai mers treaba intre ei, si s-au despartiti, si acuma fiecare are copii, dar cum spui tu cu alti parteneri.
anna, sa nu ma intelegi gresit nu te sfatuiesc sa schimbi partenerul, ci pur si simplu e ceva ce am remarcat si eu, dar bineinteles nu e regula. numa bine

Flavia +14, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babydream spune:

quote:
Initial creeata de anna1979

Salut, eu de aproximativ doi ani va urmaresc si tot cam de atunci imi doresc un copil, care se pare ca nu vrea sa vina.Dupa un an de incercari nereusite am hotarat sa merg la medic.Am facut o gramada de investigatii(analize hormonale, sotul-vreo 3 spermograme,laparoscopie, test postcoital)si nu s-a gasit nici o neregula.De trei luni am inceput sa iau tinctura de branca ursului si calciu-magneziu si zinc, precum si acid folic.Nu stiu ce sa mai fac.Doctorul mi-a spus sa nu mai merg la el, sa am rabdare, si daca nu iese in termen de 6 luni, doar atunci sa merg.
Dar nu mai am rabdare.Nu trece zi sa nu intru pe seitul desprecopii, sa mai citesc cate ceva, sa mai incerc ceva.Cum vedeam ceva si puneam in practica(branca ursului, spalaturi vaginale cu bicarbonat etc.)
Poate imi dati vreun sfat, cele care ati trecut sau treceti si voi prin asta.
Stiu ca trebuie multa rabdare, si multa rugaciune.Rabdare nu mai am, mai ales ca tot vad colege care cum si-au dorit au si ramas insarcinate.
Am vrut de mai mult timp sa ma inscriu aici, dar am tot amanat.
Va multumesc ca existati.Citind atatea lucruri aici ma mai consolez.

Mergi la inceput