Pauza dupa contraceptive orale? sau nu?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

ce inseamna" din prima?".... adica prima luna in care fiecare a incercat sa faca un bb.
incercari, adica , se pot face in fiecare zi, dar sigur nu vor conta pt misiunea bb decat cele din perioada de ovulatie, care poate fi alta, in functie de organismul fiecareia. exista o regula, dar si muuuulte exceptii, iar eu sunt una dintre ele.

Marina 34+ Emma Ioana

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitoni spune:

BUNA!
mie doctorul mi-a spus sa iau pauza de minim 3 luni (dr. Oncescu).pentru a evita complicatiile....
in schimb am luat o pauza de 2 ani, iar acum de 6 luni incercam sa facem un bb.
parerile sunt impartite...dar sfatul meu este sa faci pauza minim 3 luni.
pe perioada anticoncep. la un an de zile luam o pauza de 1 luna (tot la recomandarea dr..)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by elara

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Sunteti niste dragutze.


Si am si eu o intrebare pt tine:
Ce inseamna "Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)" ? Ca nu pricep nici sa ma pici cu ceara. Link ascuns catre vreo poza, nu e... Atunci ce e?

Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca





Scuze ca ma bag eu ... sa-ti raspund ... cel putin ceea ce am inteles eu ... e semnatura ei, Alexandra mare (ea) si aia mica (fetita) ... pur si simplu semnatura, fara link catre poze. Ca si cum ai incheia o scrisoare, cu numele tau. Am inteles bine? Si scuza-ma inca o data ca am raspuns inaintea ta ...

Petronela


Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

da, fetele, e semnatura mea.
am o fetita care imi poarta numele!ea e alexandra cristina si eu doar alexandra!





Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Elara anul asta am petrecut la nunta, la anul planuiesti sa petrecem la botez?
Referitor la intrebarea ta, mie mi-a spus doctorita de la planning ca se poate ramane insarcinata fara probleme imediat dupa oprirea pastilelor, ca e o tampenie chestia asta cu "curatarea organismului" care se tot vehiculeaza, dar mi-a spus ca sa fac asta doar daca vreau gemeni, pentru ca, spunea ea, dupa perioada de pauza, ovarele tind sa fie mai "harnice". Astea le-am aflat ca si fapt divers, am mers la o consultatie si am intrebat si eu de faimoasa pauza de o luna la un an de luat AC. Ea mi-a zis ca pauza trebuie facuta doar daca vreau bebe, in rest, nu-i necesara, plus cele de mai sus. Deci, parerile medicilor sunt teribil de impartite.
Orice ai decide sa faci, iti doresc succes si sa te vedem cat mai curand in listutza noastra de proiecte 2007.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pistachio spune:

la mine "din prima" inseamna efectiv "DIN PRIMA!!"
adica am facut-o doar o data atunci cand mi-am facut eu calculele ca ovulez si asta a fost...
multa bafta!

19+ si alex nazdravanu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_b spune:

Hello!

Ma bag si eu la discutii... Sunt mai noua pe forum.
Si eu am luat pilule cam 4 ani si la controlul ginecologic doctorul a spus ca se poate sa ramai mai usor gravida dupa intreruperea anticonceptionalelor si nu mi-a interzis in nici un fel sa fac neprotejat...
Acum stau de 3-4 luni si inca nimic... Dar inca sunt o aspiranta optimista!

Ale.

Mergi la inceput