Pauza dupa contraceptive orale? sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Si eu stiu la fel ca se ramane mult mai usor. Acum, ca e bine sau nu imediat, cine mai stie!


Nana, aspiranta la titlul de mamica!

In asteptarea lui !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

ma bag si eu..desi nu m-am confruntat cu problema asta... Ii dau dreptate Laurei Ioana...daca e vorba de ramas cel mai repede ramai in prima luna dupa oprirea lor...

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Mie dr mi-a spus, in perioada cand luam pilule, ca ar trebui sa lasam 2-3 luni sa treaca, dar daca raman insarcinata nu e nici o problema Si cica dupa pilule se ramane mai repede insarcinata (imediat dupa oprirea lor)


Poze Laura



Bine zis cica ... e doar o legenda ... organismul dupa o perioada de AC este inca dat peste cap ... si, asa cum spuneam, depinde de la organism la organism, nu se poate generaliza ...

Petronela


Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

mie dr mi-a zis ca nu trebuie sa fac pauza, daca e cazul organismul isi ia singur pauza de care are nevoie. am luat pilule 2 ani si jumatare si am ramas gravida a 2-a luna dupa ce le-am lasat. acum am in burtik o frumusete de fetitza care creste in grafic.


mult succes

Marina 32+ Emma Ioana

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculici spune:

Din cate am citit eu,inclusiv pe prospectul de la contraceptive perioada cu pricina tb sa fie cam de 3 luni Eu asa am facut Dar doctorita mea mi-a spus ca nu ar fi fost nici o problema daca ramaneam insarcinata mai devreme pt ca a avut foarte multe paciente care au ramas la o luna dupa intreruperea tratamentului si au nascut copii perfect sanatosi

quote:
Initial creeata de elara

Buna ziua, tuturor.

Am cautat un subiect asemanator dar nu am gasit.
M-am uitat si la "Index subiecte" si tot nu am gasit un raspuns multzumitor la intrebarea mea.

Ce ma preocupa pe mine este:
Daca si cat trebuie sa astept de la oprirea utilizarii pilulelor contraceptve orale pentru a incerca sa raman insarcinata?

O prietena mi-a spus ca din ce stie ea (nu stiu daca de la medici sau nu..) este necesara o perioada (de cateva luni) dupa renuntzarea la pilule in care ovarele sa reintre in normal, fiindca ea e de parere ca exista riscul ca ovulele care sunt eliberate in perioada imediat urmatoare sa nu fie de o calitate tocmai buna, dat fiind timpul in care au fost tinute pe repaos cu ajutorul pilulelor hormonale.

In articolul "10 sfaturi pentru a ramane insarcinata" am gasit urmatoarea afirmatie: "Unii medici sint de parere ca este bine sa astepti citeva luni de la oprirea folosirii pilulelor pina la conceptie."

Cati medici cred asta? Majoritatea sau minoritatea? Unde inclina balantza?

La subiectul "actiuni premergatoare obtinerii sarcinii" am gasit printre altele:
Oprirea contraceptiei: in functie de mijlocul folosit poate fi necesara o perioada de "regularizare" de pina la 18 luni.

Daca mijlocul folosit au fost pilulele contraceprive, care e perioada de regularizare? Si de ce doar "unii" medici au aceasta parere? Unde as putea citi mai multe despre acest subiect? Ma intereseaza orice, chiar si articolele de specialitate. Probabil, ca undeva, in literatura de specialitate exista o polemica pe acest subiect. Asadar, eu as vrea sa cunosc argumentele pro si contra.

Sper ca am reusit sa ma fac intleasa cat de cat.

Daca acest subiect a mai fost tratat, imi cer scuze si daca moderatorii il vor inchide, astept totusi trimiteri la subiectele similare in care sper eu sa gasesc un raspuns la intrebarea mea.
Va multumesc anticipat si va pup pe toate.


Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Mie mi-a zis doctorita ca tre sa fac o pauza de 3 luni.Mi-a dat si vitamine Elevit,a spus ca sunt si preconceptie,mai ales daca ai luat pastile.Eu am luat Yasmin,sunt de ultima generatie,si tot a zis sa fac pauza 3 luni.Oricum trecusera 2 luni,acum sunt a 3-a si sunt pregatita sa vina bebele!!!

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

in asteptarea gemenilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

si noi am zis ca dupa AC trebuie sa facem pauza, am facut 6 luni ( adica ne-am protejat cu prezervativ) si dupa aceea am mai asteptat noi vreo 5 ani ca sa vina bb. Multumim lui Dumnezeu, acum asteptam un bb si ne rugam ca totul sa fie bine.
Bafta multa tuturor

gabi

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pistachio spune:

salutare!
eu dupa primul copilas am luat anticonceptionale timp de 2 ani..apoi le-am oprit si am incercat dupa 4 luni...si am ramas...din prima ! (stiu sunt norocoasa si cu alex tot din prima am ramas...)
in perioada asta de 4 luni mi-a spus doctora sa iau acid folic pt ca trebuie sa iei dupa ce ai luat anticonceptionale si vrei sa ramai insarcinata!
cam asta e..stiu ca unii zic ca nu trebuie sa astepti de loc dar eu m-am simtit mai sigura asa...fiecare face cum crede mai bine..
va pup si numai bine!

17+ si alex nazdravanu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

fetelor, ce inseamna "din prima"?

din prima luna, dar facut zilnic, sau intr-un ritm anume?sau s-a intamplat sa faceti dragoste o data si ati si ramas?

eu am intrerupt pilulele de o luna si astept cu nerabdare sa vad ce noroc avem. problema e ca nu am prestat de foarte multe ori...

editez ca sa vedeti ca observ cat sunt de stupida, dar nu ma pot abtine!

Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Sunteti niste dragutze.

quote:
Originally posted by amik

fetelor, ce inseamna "din prima"?

din prima luna, dar facut zilnic, sau intr-un ritm anume?sau s-a intamplat sa faceti dragoste o data si ati si ramas?

eu am intrerupt pilulele de o luna si astept cu nerabdare sa vad ce noroc avem. problema e ca nu am prestat de foarte multe ori...

editez ca sa vedeti ca observ cat sunt de stupida, dar nu ma pot abtine!

Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)



Amik,de ce spui asa? Nu intzeleg nimic. Cum adica "observi cat esti de stupida"? Te referi la intrebarea pe care ai adresat-o?
Stai linistita ca si eu m-am intrebat acelasi lucru nu doar o data, doar ca nu am formulat niciodata intrebarea.

Acu' sa vedem daca ne satisface cineva curiozitatea (din cele care au ramas gravidutze "din prima").

Si am si eu o intrebare pt tine:
Ce inseamna "Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)" ? Ca nu pricep nici sa ma pici cu ceara. Link ascuns catre vreo poza, nu e... Atunci ce e?

Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput