Pauza dupa contraceptive orale? sau nu?

Pauza dupa contraceptive orale? sau nu? | Autor: elara

Link direct la acest mesaj

Buna ziua, tuturor.

Am cautat un subiect asemanator dar nu am gasit.
M-am uitat si la "Index subiecte" si tot nu am gasit un raspuns multzumitor la intrebarea mea.

Ce ma preocupa pe mine este:
Daca si cat trebuie sa astept de la oprirea utilizarii pilulelor contraceptve orale pentru a incerca sa raman insarcinata?

O prietena mi-a spus ca din ce stie ea (nu stiu daca de la medici sau nu..) este necesara o perioada (de cateva luni) dupa renuntzarea la pilule in care ovarele sa reintre in normal, fiindca ea e de parere ca exista riscul ca ovulele care sunt eliberate in perioada imediat urmatoare sa nu fie de o calitate tocmai buna, dat fiind timpul in care au fost tinute pe repaos cu ajutorul pilulelor hormonale.

In articolul "10 sfaturi pentru a ramane insarcinata" am gasit urmatoarea afirmatie: "Unii medici sint de parere ca este bine sa astepti citeva luni de la oprirea folosirii pilulelor pina la conceptie."

Cati medici cred asta? Majoritatea sau minoritatea? Unde inclina balantza?

La subiectul "actiuni premergatoare obtinerii sarcinii" am gasit printre altele:
Oprirea contraceptiei: in functie de mijlocul folosit poate fi necesara o perioada de "regularizare" de pina la 18 luni.

Daca mijlocul folosit au fost pilulele contraceprive, care e perioada de regularizare? Si de ce doar "unii" medici au aceasta parere? Unde as putea citi mai multe despre acest subiect? Ma intereseaza orice, chiar si articolele de specialitate. Probabil, ca undeva, in literatura de specialitate exista o polemica pe acest subiect. Asadar, eu as vrea sa cunosc argumentele pro si contra.

Sper ca am reusit sa ma fac intleasa cat de cat.

Daca acest subiect a mai fost tratat, imi cer scuze si daca moderatorii il vor inchide, astept totusi trimiteri la subiectele similare in care sper eu sa gasesc un raspuns la intrebarea mea.
Va multumesc anticipat si va pup pe toate.


Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu dupa ce am oprit pastilele am astepta doua CM dupa care ne-am pus pe treaba.

anca
poze nunta
Incercari bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Multumesc frumos pentru raspuns, Anca.
Daca nu sunt prae indiscreta, imi poti spune de cat timp incerci?

Haideti, fetelor, nu mai exista si alte raspunsuri pentru mine?

Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Asa stiu si eu ca trebuie catva luni de pauza. Dr. meu mi-a zis cam 4-6 luni, timp in care sa se curete organismul. Dar am auzit persoane care au ramas imediat dupa intreruperea AC si au nascut copii absolut sanatosi .... acum depinde de organism. Parerea mea ca nu se poate generaliza, fiecare organism e unicat, ce e bine pt. mine nu e bine pt. tine si invers. Cel putin in ceea ce priveste sarcina.
Eu am luat 5 ani AC, le-am intrerupt pt. ca vrem un bb, am asteptat alea 5-6 luni de "curatenie generala" a organismului dupa AC (adica nu ca am adoptat abstinenta , ci am luat alte masuri de precautie precum prezervativul) ... si astept si astazi sa raman insarcinata, dupa aproape 2 ani. Se vede ca se lasa asteptat bebele asta, ca nu vrea sa vina. Din cauza AC mi-am dereglat mult organismul, am avut multe probleme cu CM si am zis ca nu le mai iau in vecii vecilor ... Cam asta e povestea mea!

Bafta si cat mai curand .

Petronela


Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Eu am luat AC 7 ani jumate. Am intrebat mai multi medici pe aici si mi s-a spus ca nu este nevoie de pauza dupa contraceptivele orale, ci se poate incepe imediat. Mi s-a spus ca noua generatie de AC este conceputa cu nivel mai redus de hormoni fata de generatiile trecute si ca nu exista nici o problema. Mi s-au dat exemple femei care raman insarcinate in timp ce iau AC (din diverse motive) si copilul nu are nici o problema. Daca corpul in schimb nu este pregatit, isi ia singur pauza necesara pana la sarcina.
Eu am luat ultima pastiluta in 2 iulie si de atunci astept
Sper ca pana acum sa mi se mai fi reglat organismul. Dupa atata pauza cred ca ovarele mele erau confuzate un pic si chiar si CM mi s-a dereglat putin. Dar inca sunt optimista.
Daca tu te simti mai sigura, asteapta sa treaca un CM normal si apoi apuca-te de treaba. Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Aaaa... si am uitat sa zic ca dupa pastilute mi-au disparut migrenele , iar viata amoroasa mi s-a imbunatatit simtitor

Si eu ca si Petronela cred ca nu mai iau in vecii vecilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

3 LUNI PAUZA...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Noua 6 luni de pauza, am lasat sa treaca 1 an ca sa fim mai siguri!

Elara,, ma bucur sa te revad in sectiunea asta.
Dupa ce am fost amandoua la Super mirese de 2006, ne-am casatorit si in aceeasi zi, 29 iulie, ne intalnim aici.
Iti tin pumnii sa fie asa cum va doriti si te imbratisez cu drag!




Nana, aspiranta la titlul de mamica!
In asteptarea lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri, fetelor.
Nana, si eu ma bucur as te vad. Mult succes si tie.


Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Merci frumos!
Sa dea Dumnezeu sa facem toate bebelusi frumosi si sanatosi!


Nana, aspiranta la titlul de mamica!

In asteptarea lui !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Mie dr mi-a spus, in perioada cand luam pilule, ca ar trebui sa lasam 2-3 luni sa treaca, dar daca raman insarcinata nu e nici o problema Si cica dupa pilule se ramane mai repede insarcinata (imediat dupa oprirea lor)


Poze Laura

Mergi la inceput