De cat timp incercati sa faceti bebe???

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Lika nu-ti fa ganduri negre. Lasa ca o sa apara bebe si la voi. Eu am la activ vreo 4 luni si acuma umblu pe la medic sa vad daca sunt ok, ca deh, nu mi-am facut analizele inainte. La eco a iesit totul bine, mai am controlul local si Papanicolau. Doctora mea a ras de mine cand i-am zis de cat timp incerc
Zicea ca is prea stresata. Asa sa fie oare?
Oricum nu vreau sa-mi monitorizez TB, vreau sa fie spontan, acuma sper sa n-am probleme de ovulatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super98 spune:

Buna, ma poate ajuta si pe mine cineva cu rezultatul la niste analize? Nu prea stiu sa le interpretez. Precizez ca din prima zi a ciclului pana in ziua a 12-a am luat branca ursului, ne dorim f mult un copil si incercam de 1 an. Rezultate analize: PROGESTERON 16.9, PROLACTINA 10.71 si TSH 1.1892. Ajutati-ma!! Ca m-a bagat in ceata ca in dreapta scrie niste limite pe langa altele la f.luteala: 1.2-15.9ng/ml si sarcina trim.1: 2.8-147.3ng/ml. Care a situatia reala? Sunt gravida? Ar fii cea mai mare bucurie. Ajutati-ma, va rog!! Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Super98, eu nu stiu ce sa iti raspund, dar cel mai bine ar fi sa postezi mesajul tau undeva

- la subiectul "Vine braza?" (daca nu e listat pe priam pagina tr sa te iti in paginile urmatoare fiindca subiectele la care nu s-a mai scris ed cateva ore de obicei ajung in pagina 2 si apoi dupa cateva zile in paginia 3 si tot asa.)

- Ar mai fi subicetul "Analize" - o sa gasesti un link spre el in subiectul "Index subiecte".

- sau la capitolul 118 de la "Aspirante optimiste > 20 ani", pt ca dupa 20 de pagini se inchid subiectele de genul asta , adica "nesfarsite"...(de aia nu ti-am putut scrie acolo, la cap 117) si se deschide alt subiect cu acelasi titlu doar cu modificare la nr. capitolului. Acolo e activitate zilnica si ai sanse sa vada cineva intrebarea ta si sa si stie. Atentzie ca maine e foarte posibil sa fie alt capitol deschis cu nr. 119 si maine altul... 120..si tot asa, in functie de cat de mult se va scrie si cat de repede se vor umple cele 20 de pagini.

Mult succes in realizarea dorintzei tale. Poate ca ni te vei altura, noua grupului de aspirante de peste 20 de ani si asteptarea va fi mai usoara, vei avea cu cine te sfatui. Aici toate avem aceeasi dorintza si aceleasi preocupari si de aceea ne simtzim asa bine intzelese.

hai, bebitza, vino...
Aspiranta optimista din martie 2007
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r33a spune:

quote:
Originally posted by super98

Buna, ma poate ajuta si pe mine cineva cu rezultatul la niste analize? Nu prea stiu sa le interpretez. Precizez ca din prima zi a ciclului pana in ziua a 12-a am luat branca ursului, ne dorim f mult un copil si incercam de 1 an. Rezultate analize: PROGESTERON 16.9, PROLACTINA 10.71 si TSH 1.1892. Ajutati-ma!! Ca m-a bagat in ceata ca in dreapta scrie niste limite pe langa altele la f.luteala: 1.2-15.9ng/ml si sarcina trim.1: 2.8-147.3ng/ml. Care a situatia reala? Sunt gravida? Ar fii cea mai mare bucurie. Ajutati-ma, va rog!! Multumesc.


;)) nu esti gravida analizele astea le-am facut si eu ... eu cu pregesteronul am probleme la mine e prea mic si din cauza sata mie menstruatia imi vine la 22 de zile in dreapta scrie daca citesti mai bine valorile normale cat ar trebuii sa ai normal in timpul sarcinii dac le faci cand esti insarcinata ....in timpul menstruatie ... bla bla bla ... astea sunt niste analize hormonale ... le-ai facut inainte de menstruatie ( parca ! ) oricum inainte .. in timpul si dupa menstruatie se fac analizele astea hormonale ... imi pare rau sa te dezamagesc dar acceasi problema am intampinat-o si eu cand am citit la fel k tine si m-a lamurit doctora ... sper k te-am lamurit

Eu Sunt Aici Tu Esti Acolo Cineva Nu E Unde Trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Buna fetelor. Am activat o vreme pe la mamici de Ianuarie-Februarie 2008, dar n-a fost sa fie, asa ca m-am gandit sa ma repozitionez. La aspirante de . Eu nu am incercat in mod voit sa raman insarcinata. Ne-am casatorit in Ianuarie anul acesta si la un moment dat am decis sa nu ne mai protejam si am ramas imediat insarcinata. Am stat linistita pana la 10 saptamani (ca inca nu descoperisem forumul acesta si la varsta mea - 24 - inca nu aveam habar cate chestii se pot intampla... eu inca eram convinsa ca sarcina e ceva asa care in mod normal se desfasoara fara probleme si ca mai rar probleme) cand la ecografie nu se vedea nimicutz in saculetul in care ar fi trebuit sa fie bb. Deci chiuretaj si de la capat. De data asta chiar ne dorim sa avem un copil, ne vom face toate testele (ale mele au iesit bine, trebuie sa incercam si o spermograma) si sper ca aici alaturi de voi sa aflam vesti cat mai bune de la cat mai multe.
M-am uitat pe lista impresionanta de la inceputul topicului. Unele fete incearca de o multime de vreme. Ma bucur ca sunt aici ca sa putem invata din experientele fiecareia. Pe doctori trag concluzia ca nu prea e bine sa ne bazam asa tot timpul...
Va salut cu caldura!

:) Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

noi incercam constient din vara lui 2005 dar nu ne protejam din 2001. so...

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Car74 spune:

Buna ,
Noi de vreo 12 ani in care s-a mai intamplat cate ceva..rele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Car74, vad ca esti membru incepator si ca ai abia 2 mesagele postate. Vezi ca pana faci 10 mesaje dureaza ceva de cand postezi pana apare efectiv pe forum pentru ca sunt moderate, asa ca scrie cat mai multe mesaje sa termini mai rapid cu moderarea. De asemenea trebuie sa intri in optiuni si sa permiti sa primest PM (mesaje personale... cred :) ) de la alte fete.
De 12 ani?... nu pot sa imi imaginez asta inca, pentru ca abia am 24 de ani, dar sunt multe fete pe aici cu care te poti sfatui si de la care poti afla/invata multe lucruri. Chiar azi am auzit de o sarcina aparuta deupa 8 ani in care nu mai spera nimeni; ce m-am bucurat! Ma bucur ca ai venit aici si sper ca o sa te simti bine.
Numai bine!

:) Sanatate!

Mergi la inceput