Azoospermie - cap 5-

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Pis pai asta este dilema...nu stiu daca sunt la fel sau mai bune , sau...
Nu stiu cum sa le iau..
Nu stiu de creierii mei...
Tin pumnisorii stransi !!!
Io..tot imi fac provizii de botosei, jucarioare, hainutze,...ptr. pitici..sa le ofer cadou de mos...


PERLUTZA
FLORILE MELE
Un drac de fata!

"Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! "

copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Andra, imi pare rau ca ti-am taiat elanul . Eu te tot auzeam de Szeged in sus Szeged in jos si pana la urma am ajuns la concluzia ca nu ai aceasta informatie. Eu am intrebat fetele de la FIV in Ungaria si Liana cand a fost pe 30 nov a intrebat pt mine dr. La sub FIV in Ungaria e o fata Ioana78 care se confrunta cu ac problema ca si a noastra. Intra si intreab-o mai multe. Dc vrei neaparat in Ungaria du-te la Budapesta ca acolo sigur fac biopsia in cadrul clinicii.
Pisix merci, dar nu mai freau fasole . Tu vrei mamaligutza cu smantana si branzica?
Ti-am explicat pe PM cu clamydia cum era. Sigur ai marcherii de la IGG pozitiv care inseamna ca ai avut candva si acum nu mai ai.
Bravo pt programare. Deabia astept sa-mi spui cum a fost pe 8 si pe 11. Eu pe 13 ma duc.
Maca de la Innovatics e maca simpla fara amestecul acela complex de 8 plante care sunt in Multi Maca de la FLP. Aceasta simpla e buna numai pt femei iar cea de la FLP e buna si pt femei dar si mai buna pt barbati.
Copilutzu cum adica nu mai au cei de la Innovatics Maca? Nu mai importa? Iti dau pe PM un nr de tel la care sa suni si sa intrebi. Asta pe care ai luat-o nu e buna dar poti lua de la FLP care e cam scumpa dar e f buna.
toate azoogirls.
PS : Nici astazi seara nu am calculator


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Copilutzule, ai incercat la farmaciile helpnet? Eu acolo am gasit intotdeauna. Daca e adevarat ca nu se mai gaseste, comanda pe net de aici: http://www.innovatics.ro/ro/index.php?page=contact bara de sus "de unde cumperi" si "comanda on-line". La mine a facut minuni la endometru, te pupic!

Pisix, draga mea, ziceam de vesti ca stiu ca ai programare si la Tutunaru, poate afli si tu care e treaba cu GIFT, FIV, alea-alea... umbla vorba prin targ dar ceva concret nu stiu, poate afli tu direct de la sursa!

Miki, fugi de-aci cu mamaligutza cu branza si smantana, si asa m-am cam rotunjit, cred ca o dau pe salate o perioada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by pisix


copilutzu- auzi da' de ce cauti tu neaparat de la Inovatics ? sunt mai bune alea ?



Pisix Maca de la Innovatics este cea mai buna. Stii, chiar daca aparent este acelasi lucru conteaza f mult cum a fost obtinuta: procesul tehnologic si puritatea subsatntei de la care s-a plecat. Si la medicamentele alopate: doua produse de la firme diferite dar cu aceeasi substanta activa pot avea efecte foarte diferite caci conteaza enorm puritatea substantei folosite, procesul de cristalizare, tipul instalatiei etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Avalon


Pisix, draga mea, ziceam de vesti ca stiu ca ai programare si la Tutunaru, poate afli si tu care e treaba cu GIFT, FIV, alea-alea... umbla vorba prin targ dar ceva concret nu stiu, poate afli tu direct de la sursa!




Avalon daca vrei informatii direct de la sursa contacteaz-o pe KoraPop. Ea este o pacienta a dr. Tutunaru pe care tocmai a operat-o si in urma laparoscopiei i-a dat indicatie clara de FIV. Dr i-a spus ca a inceput deja sa faca FIV. Cred ca ai putea afla mai multe de la ea.

Uite ce a scris dupa laparoscopie:

"Va multumesc din tot sufletul tuturor pt. incurajari, ganduri bune si pt faptul ca ma sustineti.....In urma unei operatii de demult,acum cca 9 ani am ramas cu aceste "surprize" : o multime de aderente f. urate care de-a lungul timpului au afectat trompele atat de rau incat ele nu mai sunt functionale.Chistul l-au scos greu dar l-au scos...si acum am bune ovarele si uterul ceea ce inseamna ...FIV. Sa nu credeti ca sunt deznadajduita, disperata,am vorbit cu sotul meu si suntem hotarati ca la anul sa facem acest pas. Nu ne vom lasa....Tutu mi-a zis ca el face deja FIV asa ca e f. posibil sa mergem cu dansul in continuare...Trebuie sa va spun ca a fost un domn, un scump si un dragut cu mine si chiar si Bogdan s-a purtat frumos nu am ce sa le reprosez, dimpotriva le sunt recunoscatoare pt tot ce au facut pt mine. Problema e ca aceste aderente se refac asa ca nu e timp de pierdut....Am citit si eu demult pe la subiectele FIV de reusitele multora asa ca speranta moare ultima, am sa bat la usa lui DD pana mi-o va deschide si mie..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabri-ela spune:

Buna seara dragele mele !
Sunt noua si as vrea sa ma ajutati, daca se poate, cu cateva sfaturi... Din pacate sotul meu a fost diagnosticat cu azoospermie (inclusiv la doua analize la dr. Matei)iar analizele hormonale au iesit destul de prost:
LH=6.5
Testosteron=2.25
FSH=25,25
Examenul urologic nu a identificat o cauza clara a acestei situatii, nu exista obstructie....dar se pare ca nu se produc!
In aceste conditii, variantele noastre ar fi o biopsie testiculara urmata de ICSI (asta in cazul in care se gaseste ceva viabil la biopsie) sau IAD...
Puteti sa-mi spuneti in cazul inseminarii artificiale de la donor, de unde ar trebui sa incep si mai ales cu cine si unde? Trebuie sa-mi fac o programare? Cum trebuie sa procedez mai ales ca sunt din provincie?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre si va doresc multa sanatate si sa ne ajute Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Gabri-ela,
Imi pare rau ca ni te alaturi, dar iti vei castiga niste super prietene.
O sa ai mult de furca cu pacatoasa asta de azoo, dar poate o invingem.
Miki,
Multam de informatii.Se poate face biopsia si in Szeged, la o alta clinica, cu dr de la Kaali.Am luat deja legatura cu Ioana78.Pe 12 decembrie se duce iar la Szeged si imi da apoi mai multe amanunte.
Liana30,
Te pupi dulce si iti multumesc inca o data de informatii.
Pisix, Copilutzu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

copilutzu -neaaah, ia lasa mataluta prostiile ca o sa avem si noi pt cine cumpara (azi sunt in faza auto-imbarbatare)
eu am trecut la atac si am inceput sa organizez o petrecere de craciun pt copiii de la un centru de plasament; i-am mobilizat pe toti colegii mei si vom face bunatati si le vom duce daruri ...toti vor veni cu prieteni, copii, etc; cred ca va iesi f dragut !
miki - esti chiar sadicuta, fetita draga !
Fetelor, miki stie ca sunt la cura si imi prezinta seara, adica atunci cand as manca si flori, tot felul de preparate... care la haleste ea fara teama de calorii
Daca e slabanoaga din nascare isi permite :-) Eu sunt slabanoaga numai dupa auto-pedepsire...
Da, cred ca asa e cu chlamidya, eu nu prea le stiu cu IGG si astea dar o intreb maine pe dr Matei; bine ca nu am, asta conteaza
avalon - abia maine aflu detalii ...vrei sa ma interesez de ceva in mod special ? ce e gift?
gudinde - esti mortala ... tu esti ca spiridusul ala care daca suni din clopotel apare :-)
eu tocmai imi cumparam 4 cutii de maca la ora la care scriai tu mesajul, eu chiar le-am cumparat pt mine ca sa nu imi iau si eu de la FLP ca sunt scumpe si ...stric orzul pe gaste (ma scuzati, da' eu n-am nimic, iau asa ...ca sa zic ca fac si io ceva)
Hmmm ... incurajator mesajul de la KoraPop ....fetelor numai de bine am auzit de Tutu asa ca abia astept sa va impartasesc si eu impresiile mele maine
gabri-ela - imi pare bine de 'cunostinta' desi imprejurarile nu sunt cele mai fericite ...
Te rugam cand dai valori de analize sa dai si valori normale (de obicei apar in drepata, pt ca uneori sunt unitati de masura diferite)
Nu prea m-a preocupat asta cu hormonii ca sotul meu se pare ca nu are probleme aici asa ca nu imi dau seama prea bine ...desi paremi-se ca e FSH prea mare, nu ?
Daca citesti din urma vei vedea ca mai sunt exemple de reusite de FIV cu bebe obtinut cu sotul si nu cu altcineva ...
Voiam sa te intreb de unde stii ca nu e obstructie ? Sau ai tras automat concluzia din cauza FSH-ului ? Tu (de fapt sotul) ai facut vreun test de sperma cu niste teste biochimice de la dr.Matei ?
Sa stii ca marea noastra majoritate avem aceleasi optiuni ca si tine, dar intai incercam varianta ideala, aceea de a face cu sotul, si abia apoi punem problema de IAD
Tu de ce treci direct la varianta 2 (bine daca e vorba de bani ... inteleg; oricum dr Matei reprezinta una din optiunile cele mai exorbitante, ar mai fi si altele) ?
Si tie numai de bine si ...fruntea sus ! Suntem fete prea destepte ca sa nu-i venim de hac nenorocitei asteia de azoo !
andrabirni - tu cand ai vrea sa faci FIV ?
Fetelor, sper ca ati gasit tot felul de prostioare dragute prin ghetute iar in sufletelul vostru o gramada de optimism si incredere !
Eu am miercuri programare la Miciner (control), dr Matei (analize) , si Tutu (curtoazie, inceput de monitorizare, aflat noutati, control, eco sau ce-o da DD)
Sper sa ajung peste tot pt ca maine am o zi full si am si un Nicolae in familie
Fetelor va pup pe toate si va doresc o zi draguta care sa deschida cu brio seria sarbatorilor de sezon !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MickeyD spune:

Pupici la toata lumea. Sper ca Mos Niculaie v-a adus in ghetute speranta si elan. E un drum anevoios inainte dar merita parcurs.
Am incercat sa citesc (din pacate deocamdata printre randuri) din urma. Timpul imi lipseste cu desavarsire dar intru mereu pe forum sa vad ce mai faceti.
Miki, ca sa iti raspund la intrebare, nu stiu cand o sa mai incercam. Cu siguranta cand venim in Romania in februarie sotul meu trebuie sa mearga la Dr. Damian. Infectia aceea la epididim inca il mai supara iar cei de aici nu reusesc sa ii dea de cap. Si asigurarea nu prea mai plateste multe analize :). Oricum sotul meu are mare incredere in Dr. Damian asa ca abia asteapta sa mearga la el sa se lamureasca. Apoi o sa mai faca o spermograma sa vedem care mai e situatia, o sa merg si eu la Dr. Dracea ... am vrea sa incercam iar acum in primavara dar e destul de dificil sa coordonam totul (Servici, bani ...)
Oricum, bebe Alexandra a implinit un anisor si va trimite la fiecare cate un pupic dintre cei mai sinceri si cei mai scumpi.

MickeyD si piticul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Pisix, concret poti sa intrebi daca face fiv sau gift, unde anume face si unde se pot face programari. Site-ul sabycului nu e functional. I-as scrie un mail dar stiu ca nu raspunde la ele.

Despre gift (un fel de inseminare artificiala, introducerea ovulului si a aspermatozoizilor in trompa) : http://www.google.ro/search?hl=ro&q=GIFT+GAMETILOR&btnG=C%C4%83utare+Google&meta=lr%3Dlang_ro

Mergi la inceput