Azoospermie - cap 5-

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon Multumesc, ce m-as face eu fara tine? Nu-i dau eu de capul meu sotului hormoni, dar tribulus terestris i-as da. Ce zici e mic testos? Vad ca e in interval dar cred ca ar tb sa fie mai mare , nu?
Estrogenul nu l-a facut si sunt curioasa care o fi rezultatul.
Spune-i Camitzei sa stea cumintica la pat . Da-i un pupic din partea mea.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Dragele mele..azi am facut prima inseminare din viatza mea...
Nu a fost assa de rau..., decat ca am asteptat cam mult.
Si cand am ajuns acashica, (la un pipilica mic..) am observat o mica, mica sangerare ....Sper sa fie bine....
Va pup si va doresc tot binele din lume!!!


PERLUTZA
FLORILE MELE
Un drac de fata!

"Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! "

copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Mikishor,estrogenii sunt hormoni feminini, asa cum androgenii sunt cei masculini...deci sunt mai multi,nu e unul singur.

In grupa estrogenilor intra ,printre altii, estradiolul, cortizolul seric,progesteronul(de exemplu, sotului meu i-a spus dr.Soare sa-si faca estrogenii...s-a dus la laborator si asa a zis...la care,asistenta l-a intrebat mirata..care dintre ei??? Atunci,el l-a sunat pe dr.si acesta i-a spus ca il intereseaza ,in special,estradiolul,progesteronul si cortizolul seric.Lui i-au iesit toti in limite( progesteronul spre limita inferioara, cortizolul la mijloc si estradiolul spre limita superioara). Daca ma intrebi ce rol are cortizolul,iti spun de pe acum...habar nu am,ca n-am intrebat...
Fetelor,daca stiti altfel,va rog corectati-ma..dar eu asa stiu...

Edit: am scris prostii,asa ca ma corectez..l-am intrebat acum pe sotul meu si mi-a zis asa: dr.S i-a spus sa faca estradiolul,doar acesta este estrogen(mai e unul,parca)...ceilalti doi,respectiv cortizolul si progesteronul,i-a dat sa-i faca pe langa,pentru ca sunt importanti,insa ei nu sunt estrogeni.Scuze pentru eroare,dar eu asa retinusem...

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Asa e,Nusy, si pe sotul meu l-a pus dr.Soare sa faca estradiolul, se pare ca e important si la barbati, trebuie sa fie dar in anumite limite, daca este prea mare atunci se administreaza testosteron pentru remediere. Oricum, barbatii cu estradiol peste limita au niste caracteristici fizice anume, sunt putin efeminati, cu silueta mai feminina ca sa zic asa.
Miki, nu e mic testosteronul sotului, al meu il are mai mic si vad ca i-a dat dr.Soare potent power care contine tribulus (adica testosteron natural).
Copilutzule, bafta maxima, peste 2 saptamani sa vii cu o veste buna cu II!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Avalon: ...mea culpa...

Copilutzu: tin pumnii ca asta sa fie prima si ultima inseminare! Sa se lase cu bebel(a)!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

O sa faca si sotul meu analiza estradiolului. Eu am citit ca la barbatii cu testicolele atrofiate (adica care nu mai functioneza) creste estradiolul iar ac se poate micsora cu Tanameprin.
Sunt curioasa de ce i-a cerut S sotului lui Nusy si anal cortizolului . Ce rol o avea?
Avalon da-mi voie sa te contrazic. Tribulus terestris nu este testosteron pur. Uite aici un paragraf pe care l-am luat din prospectul lui Multi Maca de la FLP
"Tribulus Terestris intensifica productia de testosteron. Studiile au aratat ca actioneaza f bine impreuna cu DHEA si androstenedionul. Planta mareste insa productia de testosteron intr-un mod diferit fata de DHEA sau androstenedion. In loc de a fi un precursor al testosteronului, ea determina productia de hormon luteinizat (LH),alt hormon responsabil de impulsul sexual. At cand LH creste, creste si cantitatea de testosteron"

Copilutz sa-ti aduca Mos Craciun un test cu II.





Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Fetelor, parca asa mai merge! Sa dea Domnul sa veniti cu multe informatii si sa reusim in lupta noastra!Miki, te documentezi, nu gluma!Felicitari!Un pupic dulce si o floare de la mine!Cami, stai linistita in pat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Da, Miki, ai dreptate, manca-o-ar mama de enciclopedie!Am vrut sa spun ca tribulus e un produs natural care stimuleaza testosteronul, dar mi-a fost lene...
Pup toate fetele curajoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon, ma mai alesai cu o porecla.
Andra tu nu mai spui nimic? Ce fac gigeii? FSH-ul cum mai e?


Si acum pt cine vrea sa stie efectele excesului de testosteron , si mai ales dc e administrat testos sintetic (tot din prospectul Multi Maca):

palmierul ferastrau sau palmierul pitic(Saw palmetto ) este originar din America de Nord, al carui fruct a fost folosit de catre indienii americani in tratarea tulburarilor aparatului genito-urinar si ca tonic pt intarirea organismului prin nutritie. Era administrat barbatilor pt a stimula functionarea testicolelor si a ameliora iritatiile mucoaselor, in special a celor ale aparatului genito-urinar si a prostatei. Era administrat femeilor pt a ameliora tulburari ale glandei mamare (se credea ca utilizarea pe termen lung ducea la marirea sanilor). Multi botanisti il considera afrodisiac.
Mai multe studii farmacologice s-au axat asupra utilizarii extractului din fructe de palmier-ferastrau in tratarea tulburarilor comune ale prostatei- hiperplazie benigna a prostatei (BPH). Aproximativ 50-60% dintre barbatii cu varste cuprinse intre 40-59 de ani prezinta BPH. Aceasta afectiune este caracterizata de cresterea frecventei mictiunilor, trezirea in timpul noptii pt golirea vezicii si reducerea fortei si calibrului urinarii. Se crede ca aceasta afectiune are drept cauza acumularea testosteronului in prostata. Odata ajuns in prostata, testosteronul este transformat intr-un hormon mai puternic dihidrotestosteronul (DHT). Acest compus stimuleaza multiplicarea excesiva a celulelor, ceea ce duce la marirea prostatei.
Principala actiune a extractului de palmier-ferastrau in tratarea
BPH este inhibarea conversiei intraprostaice a testosteronului si a legaturilor intracelulare ale DHT.
In prezent, aplicatia clinica principala a fructelor de palmier-ferastrau este in tratarea BPH. Avand in vedere farmacologia sa, extractul poate fi util si in afectiuni legate de excesul de androgen la femei, precum si hirsutismul si boala polichistica
ovariana. "

Deci , mare grija cu testosteronul sintetic (UNDESTOR).
toate azoogirls.


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Miki,
Inca nu am mai repetat FSH.Urmeaza sa ma interesez la o alta clinica sa il repetam.Despre gigei, v-am scris:ultima spermograma facuta acum 2 sapt avea ca rezultat 0 gigei...deci, luam bilute in continuare!
Va pup dulce.

Mergi la inceput