Azoospermie - cap 5-

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebekom spune:

Buna, fetelor! Dar la IA cu sperma unui donator nu v-ati gandit? Si sotul meu are azoospermie, am discutat si ma pregatesc pentru o IA, dar inca nu am gasit donator.... Fruntea sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Bebekom bineinteles ca ne-am gandit si la varianta asta , dar ac varianta tb sa fie ultima. Vrem sa facem tot posibilul ca bb sa fie al sotilor nostri si sunt cupluri care nu accepta donatorul.
Te intreb dc sotul tau a facut o biopsie testiculara ca sa vedeti dc sunt la sursa inainte de a alege varianta cu donatorul.
Donatorul nu tb sa-l gasiti voi. Te duci la un spital care are banca de sperma si in fct de caracteristicile voastre se alege donatorul. Nu cred ca se accepta un donator gasit de voi deoare ac tb sa fie anonim.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Bebekom - eu inca nu iau in calcul varianta donor; asa cum am mai spus, inca nu am incercat deloc (dar vreau sa incerc pana cand sunt 100% sigura ca nu mai e nici o sansa), apoi incerc in strainatate, apoi astept sa se inventeze noi tehnici medicale... Si daca trece prea mult timp atunci POATE ma voi gandi :-)
E bine ca voi sunteti impacati cu varianta asta, desi si eu cred ca poate iti incerci sansele si cu sotul, nu se stie
Fetelor noi maine refacem analizele si completam cu ce nu avem de pe lista FIV de la Giulesti; mi-am facut programare sapt viitoare la Tutunaru pt eco si consult, sotului la Damian si Calomfirescu tot sapt. viitoare pt discutia legata de biopsie; tot pana sapt viitoare sper sa rezolvam cu testele biochimice, si ... nu stiu ce as mai putea face ca sa fiu cat mai pregatita daca imi zice : hai !
Eu inca ma gandesc in secret sa fac stimulare si la biopsie daca se gaseste ceva sa mergem mai departe, dar sotul meu nici nu vrea sa auda (sper sa-l conving).
Mai stiti pe la Giulesti ce protocol e ? Cat dureaza ? Daca eu luna viitoare voi avea CM pe 7 cand ar trebui sa incep ?
Va pup si nu mai "barlogiti" ca mi-e dor de mutritele voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pisix protocolul ti-l stabileste dr si difera de la pers la pers. Posibil sa-ti dea AC inainte de inceperea protocolului si asta inseamna o luna. Deci nu poti programa punctia ta in fct de biopsia sotului. Invers se poate. Incearca sa-l convingi ca dc se gaseste material bun la el ar fi pacat sa-i congelati si sa nu-i folositi proaspeti. Apoi spune-i ca dureaza min 3 luni ca sa-si revina dupa biopsie si sa poata face alta la FIV pt ca dc va bazati numai pe cei congelati eu zic ca nu-i bine.
Imi pare rau ca nu mai intra Tabitha pt ca ea a facut un FIV+ICSI cu gigei congelati obtinuti printr-o biopsie testiculara si nu s-au divizat bine embrionii. Sa stii ca, conteaza f f f mult ca gigeii sa fie vio, grasi , cu alte cuvinte de calitate f f buna. Nu tb numai sa-i gaseasca pt ca dc nu sunt buni gigeii embrionii nu se divid cum trebuie.
Fetelor eu m-am hotarat pt echipa D-D-D (Dracea-Dascalescu-Damian) la Giulesti. Astept si eu mai multe informatii despre dr Dascalescu despre care nu prea stiu nimic. Ma puteti ajuta cu ceva informatii?
AndraBirni LA MULTI ANI!

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Multam mult, Miki!
Noi nu avem inca noutati, tot pe buline.
Va pup dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Haaaa, si eu care ziceam ca nu stiu nici o andree...
LA MULTI ANI, andrabirni, sa fii sanataoasa si sa ti se indeplineasca toate dorintele frumoase !
miki - ce inseamna AC ?
Da, dar Tabitha e un caz izolat, sunt atatea cazuri de congelare totusi
El zice ca si asa o sa-mi fac o gramada de sperante dar daca voi mai face si tratament si nu vom gasi nimic la bio va fi si mai nasol
Faza e ca nu conteaza ce faci, daca e negativ la biopsie e oricum f nasol ...
Noi am fost azi la analize (la Bios Diagnostic, cei care apar in lista pt giulesti), sotul a facut tot-tot, inclusiv alea pt anestezie (coagulare samd) iar eu doar o parte ca oricum mai am de facut de 2 ori (hormonalele)
miki - estrogenul este, in cazul unui barbat, tot una cu estradiolul (de fapt, estradiolul este unul din cei doi hormoni estrogeni, celalalt fiind de sarcina - deci nu se aplica la barbati)
Dr Miciner nu mi-a raspuns (am vrut sa-mi iau rezultatul la infectia aia mai veche) dar sper sa dau de ea luni (vreau sa incep cat mai repede, pt ca dureaza )
In rest nimic ...saptamana viitoare avem aproape in fiecare zi (uneori chiar de 2 ori /zi )programari la doctori.
Va pup cu drag fetelor si ... La multi ani pt maine !
Eu cred ca plec din Buc ( nu stiu daca maine sau sambata) dar ma asigur si va doresc de pe acum we placut !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Pisix, ce bine ca ai intrat ca vreau neaparat sa te intreb, pana la urma unde vei face FIV: la Sabyc sau la Giulesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

AC= anticonceptionale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Avalon atunci inseamna ca am simtit de am venit
Mie mi-a fost jena sa zic ca iar m-am sucit ... Acum sunt pe aceeasi directie cu miki : echipa 3 D
Momentan ... nu garantez ca voi fi asa sigura de asta peste o saptamana desi ..data asta pare mai sigur
Eu zic asta dar inca nu am fost la Giulesti; sper sa nu ma sperii de ceva si sa fuuug... La Polizu de exemplu am jurat ca nu mai duc decat in vizita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Dar de ce? Care sunt motivele? Pe cel financiar il exclud pentru ca am inteles punctul tau de vedere, ca increderea este cea mai importanta. Daca este vorba de dr.Miciner, trebuie sa-ti spun ca eu am fost deceptionata de acest medic, am cunoscut-o cand intentionam sa fac IAS la Sabyc si am renuntat.

Mergi la inceput