Azoospermie - cap 5-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Mda, ce sa zic mai Avalon, eu ma asteptam ca pretul biopsiei sa fie inclus in ICSI (sau in orice caz, sa coste maxim 200 eur) dar iata ca m-am inselat.
Oricum, cred ca daca te duci la Giulesti o biopsie e mult mai ieftina; dar n-are sens sa ma risc sa-mi moara gigeii (doamne, eu nici nu stiu daca exista si deja mi-e frica sa nu moara...) pe drum
Merci Avalon, nu e grava infectia dar vezi tu ca ma va tine din drum; acum va trebui iar sa fac analiza de secretie, iar dureaza nu stiu cat rezultatul, apoi nu stiu cat tratamentul, apoi iar test ...
Oooof !
Si tie multa bafta Avalon ca am vazut ca si tu ai nevoie
La fel si la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Incearca la Medlife analizele ca dau rezultatele repede (parca la secretie 48 ore, dar nu mai retin exact intra pe site: www.medlife.ro si vezi). Iar tratament iti poate da unul "soc", depinde de infectie, stiu ei doctorii. Bafta sa scapi repede si sa intrati in linie dreapta!
Deci pana la urma diferenta de 1000 euro este ICSI sau biopsia? Daca de exemplu as avea nevoie de FIV+ICSI fara biopsie testiculara m-ar costa 4000 euro, nu? Sunt tare curioasa daca incepe dr.Tutunaru colaborarea cu ei, poate ca ar fi ceva mai accesibil pretul la Sabyc. Oricum, banuiesc ca va dura ceva timp pana atunci...
Eu iti multumesc mult pentru incurajari si iti doresc sa reusesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Fetelor,
Va povestisem eu ca sotul meu isi repetase FSH si aveam un rezultat de toata frumusetea:se incadra perfect in limitele normale,era undeva la mijloc..Am repetat si spermograma:traumatizant rezultat...azoospermie.Nu sunt foarte daramata psihic, mai mult este sotul, care spera foarte mult in acest tratament naturist.Asa ca suntem tot in marele impas...ce vom face? Nu mai am chiar asa incredere in reusita noastra,astept ca in februarie sa ajung in Ungaria, pentru FIv.
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

andrabirni - of.. imi pare asa rau ...dar asta nu trebuie sa-ti afecteze increderea in sansa voastra, ai vazut am dat exemplul lui Nicole, al carei sot avea FSH de 3 ori mai mare iar FIV-ul a iesit din prima ...
Stiu ca e dureros insa asa e soarta noastra, ne facem sperante cu una, ne-apuca disperarea cu altele ... Important e sa nu ne lasam doborate si sa incercam pas cu pas toate posibilitatile
avalon -scuze, te-am zapacit draga mea, deci am aflat ca nu e corect sa spui fiv + icsi, ca cica icsi inseamna automat si fiv
Deci, in fine, ca sa fie clar ...FIV + ISCI = 3000 eur fara tratament
Biopsia = 1000 eur
Preturi a la sabyc, ca sa fie clar si pt cine citeste mai tarziu
Haideti azoogirls, le rezolvam noi pe toate !

ps : vineri sunt nasica si cum e in afara bucurestiului nu voi mai intra pana luni
Va pup pe toate si va doresc optimism !
Si lui miki spor la renovari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Andra de cat timp face sotul tau tratamentul dr S? E posibil ca testicolele sa fi inceput sa lucreze si de aceea sa apara FSH-ul bun. In momentul de fata posibil ca gigeii si fie in stadiul de celule germinale si ac se vad la un microscop cu rezolutie mai mare. Dureaza 3 luni ca ac celule sa devina gigei maturi. Eu cred ca a durat ceva pana ce testicolele sa-si fi dat drumul si nu au trecut acele 3 luni de cand s-au format celulele germinale . Posibil sa fie totusi ceva gigei dar sa nu fi dat nr lor. Stii ca diagnosticul de azoospermie se pune la unele laboratoare dc sunt mai putin de 200000 buc? Eu cred ca nu tb sa va deceptionati de acum si sa mergeti inainte. Cand ajungeti la dr S acesta va v-a face o spermograma mai detaliata si poate ca v-a gasi ceva bun.
Curaj!
Pisix multumesc

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Andra, si eu sunt de acord cu Miki...

Pisix,imi place tare mult de tine...esti plina de verva.Multa bafta!
toate fetele.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

buna fetelor!
ce sa zic, la mine sa pare ca nici a 3-a IAD nu a reusit, asa ca pana am sa ma duc cu sotul meu la dr s am sa iau o pauza de la IAd-uri, poate nu va mai fi cazul, cine stie??? trebuie macar sa incercam. ce e mai rau a ca sotul meu nu prea sta prin tara... si e destul de complicat sa-i fac programare la dr cand nu stiu ca vine doar intre craciun si rev..... dar cine stie, poate nu isi ia dr s concediu in perioada aia si poate reusesc sa ne programam la el.
succes la toate fetele si fruntea sus!
la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Pisix,Miki,Nusy va multumesc mult pentru incurajari.Voi stiti ca sunt o fire optimista, dar mai am momente cand decad, cand nu mai am sperante.Si trebuie sa par atat de tare pentru sotul meu, care sufera f.tare.Cand ma vede pe mine optimista, il vad si pe el ca are aceeasi nota de speranta ca mine.Aseara eram un pic daramata, am incercat sa nu ii arat.Il iubesc foarte mult si saracu chiar se straduieste cu tratamentul naturist, cara punga cu bilute peste tot.Acum, dimineata sunt mai bine.Stiu ca voi ma intelegeti si pentru asta va iubesc mult de tot, sunteti niste prietene adevarate.Pentru 3 zile plec in excursie cu copiii, se fac reparatii in scoala si nu se fac cursuri.Revin duminica.O sa imi lipsiti mult.Va pupicesc de o mie de ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Buna fetelor! Vad ca "barlogitzi" (cuvand imprumutat de Danyalo)
Sotii vostri si-au facut analiza estrogenului? Se pare ca acesta atunci cand e mare da oligo/azoospermie si poate fi scazut cu Tamoneprin. La sub oligospermie , Vagabitza spune ca sotul ei a luat ac medicament si spermograma s-a imbunatatit. Am citi in arhiva si scria si MOana ca i-a fost recomandat de dr Soare (senior) dar din pacate nu l-a luat (sotul ei)deoarece cativa dr i-au spus sa nu-l ia. Este bine sa le facem sotilor nostri si analiza estrogenului sa vedem cum stau cu el.
Va si nu mai "barlogitzi" atat.


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

nusy- mersi draga mea ...da, sunt in verva ca mi s-a pus pata pe bebei si atunci ...ma implic; am noroc ca si sotul e cooperant si activ
vrembebe - nu stiu daca sa-mi para bine sau rau ... poate ca e si asta un semn ! eu zic sa mergei inainte cu tratamente si investigatii, nu se stie niciodata unde puteti ajunge
andrabirni - energiile pozitive izvorate din optimism atrag rezultate pozitive ! fruntea sus ! eu sper ca ti-a priit excursia si ca esti bine acum ...
miki - nu ai dat vestea buna care mi-a reconfirmat si mie speranta ...Pentru cele care nu frecventeaza decat Azoospermie haideti sa o felicitam si aici pe zisacami care a aflat azi acea veste minunata pe care ne-o dorim toate : este gravi !sa fie intr-un ceas bun si ...molipsitor !
si ce inseamna a barlogi, draga ?
Sotiorul meu n-a facut estrogen, dar il bag in lista pt urmatoarea serie de analize
Fetelor mie mi-a priit nasitul, am un finut frumos, cuminte si norocos ! ceea ce va doresc si voua !

Mergi la inceput