Oligospermie(26)- putini da'(ne)buni!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Multumesc din suflet pentru raspuns.
ieri incercam sa scriu peste tot. era prima zi pe forum..si poate de asta mesajele imi apareau ca ne-moderate..si nu le putea citi nimeni..nu stiu de ce. in fine,sper ca dupa ce scriu acest mesaj sa nu mai astept iar ..:)
Sa detaliez analizele:
volum: 1.8 ml
ph :7,5
aspect: opalescent
timp lichefiere: ~ o ora
concentratie: 18 mil/ml
mobilitate:
A: 10 %
b: 24%
c: 6%
d: 60 %
morfologie: ~ 20 %
leucocite: < 1 mil
diagnostic: oligo astenoteratospermie
multumesc anticipat.
ma simteam atat de singura la inceput..acum ca v-am "intalnit" parca am mai prins putin curaj.
ma rog la Doamne Doamne sa ne dea intelepciune sa trecem cu optimism si incredere peste problemele astea..si intr-un final (pe care eu una il doresc intr-un viitor ffff apropiat )..sa ne ajute pe toate sa avem bebei sanatosi in burticute...
v-am pupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

sa nu uit.
sotul a luat pana acum in timp de 2 luni 22 pastile de vitamina E..
e chiar atat de grav? le-a luat dupa cum am mai scris cate una luni, miercuri si vineri..
ce se poate intampla?

nu stiu daca am mai scris..dar de vreo luna ia maca..de al forever L.
am vazut ca are in compozitie tribulus terestris...si alte chestii..
o fi buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

din fericire inca nu am dat ochii cu moisa..
am citit despre ea si nu vreau sa o vad veci..
Mitran...a fost cel care mi-a dat vestea..cu niciodata..
nici acum nu pot sa uit momentul ala..
parca ma invart intr-un cerc vicios..
as vrea sa le fac pe toate odata ca sa terminam,dar realizez ca notiunea mea nu o sa se intalneasca cu perceptia prea usor...si tare mi-e ca intru intr-o depresie cronica.
nu stiu daca s-a mai intamplat cuiva..dar parca simt ca nu mai am timp , nici cel efectiv de a le face pe toate, nici timp la modul viitor..e ca un vant naprasnic despre care stiu ca va veni curand si daca nu i-au toate masurile de precautie..e posibil sa dispar cu uragan cu tot..
nu stiu..dar cred ca incet incet o iau pe aratura..si mi-e tare frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

inuta vitamina E are influenta negativa doar atunci cind se ia in exces adica la intervale de 4-5 luni fara pauza.Cauza trebuie sa fie alta asa ca urmeaza sfatul fetelor si mergeti la urolog si endocrinolg.Se poate...dar cu rabdare si perseverenta.Si pe noi ne-au trimis la FIV ,dar acum avem o mandrete de flacau pe cale naturala.
Bogdan a implinit ieri 8 luni si va saluta pe toti

http://www.reclama ilegala - avertizare.ro/poze/vezi.asp?idc=789

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Asa este Inuta cum spune invingatorul nostru, nu te mai gandi atata, sufleca manecile si apuca-te de treaba repejor, ca sa nu cazi in butoi.
Cand ai mintea si bratele ocupate gandurile nu mai zboara la prostii. Ce-i aia depresie? Da-o la spate si nu te mai gandi ce-o sa faci. Faci si gata!
Mie una mi se pare o spermograma bunicica, eu am acasa mult mai rau si mai prost decat ce aveti voi, si nu disper. Am apucat o cale si ma tin de ea. Ai facut programarea la doctor? Acolo este primul pas. Apoi poti repeta spermograma la Cocei (Giulesti) eu am mai multa incredere in ea, si stie sa-ti vorbeasca.


Sheritra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

multumesc mult Sheri..
sper sa fie totul bine.
mi-am facut programare la Dr T...luni, la ora 19..dar sa nu-ti inchipui ca mi-am facut=o ieri pentru luni..cu vreo luna in urma m-am programat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kory spune:

fetelor am fost la dr. si am facut un tratament!
inuta - sotul meu a luat Masculin si Ginseng trei luni de zile, nu stiu daca a ajutat, dar stiu ca Masculinul este f bun.
Irlandeza - nu cumva sunt prea multe? sa nu se bata cap in cap, ti le-a recomandat un medic?

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

INUTA un sfat prietenesc,prea multe spermograme afecteaza spermatogeneza ca sa nu mai pun si afectiunea psihica asupra sotului,apropo! de cit timp incercati sa aveti BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by kory

Irlandeza - nu cumva sunt prea multe? sa nu se bata cap in cap, ti le-a recomandat un medic?

Mary



Este tratamentul recomandat de Livia, cel care e pus la inceputul fiecarui capitol.
sa inteleg ca nu e bun ? Ca eu am auzit ca au fost rezultate bune la unele persoane.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna!

E prima data cand scriu la acest subiect si asta pentru ca sotul meu tocmai a facut spermograma. Am nevoie de ajutorul vostru si sper sa ma iertati daca in cazul sotului meu nu e vorba de oligospermie...Nu am cui altcuiva sa cer o parere..
Din cate am mai citit si pot sa-mi dau seama, spermograma pare sa fie ok, cu o singura valoare sub normal.

Volum 2.5 - limite normale 2-5
Nr. 110 mil
Mobili dupa o ora - 75% - limita normala inferioara 80%Morfologie - normala
Citologie - normala

Mai sunt niste categorii de genul mobili/imobili, rapid progresivi/lent progresivi, dar nu am rezultatul la mine si nu le-am retinut...sunt niste procente...intre 20% si 50%
Concluzia trecuta pe analiza este: hipokinezie +/-
Ce sa inteleg? Numarul pare ok, dar sunt cam lenesi?
Va rog, daca aveti timp si ma puteti ajuta...eu incerc sa mai caut informatii intre timp...

Multumesc mult de tot si va urez din suflet sa va aduca Sarbatorile liniste, bucurie si implinirea viselor!

Mergi la inceput