HPV - reactivarea bolii pe timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Catalusha, linisteste-te ca nu e chiar asa de negru. Sa inteleg ca ti-ai facut tipajul viral, nu ? Dar o colposcopie ai facut sa vezi daca acest virus ti-a cauzat vreo leziune ? Pentru ca daca inca nu s-a manifestat nu e cazul sa-ti faci griji, trebuie doar sa faci un tratament de imunizare ca sa-l tii sub control. Daca e mentinut inactiv, este complet inofensiv.

Cineva mai demult tot aici pe Forum scria ca tulpinile periculoase sunt :16/18; 30/35; 6/11/34/39; 41/44; 51/55. Eu stiam ca cele mai periculoase sunt 16 si 18.

Te si fii optimista ca n-ai motive de ingrijorare !





rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anastacia spune:

Catalusha, stai linistita si sunt de acord cu ce ti-a scris Rami.
citeste mai sus la mine ca am avut tipajul viral 16 si plus herpes simplu pozitiv.Totul este sa ai rabdare si sa faci tratament,colposcopie si papa nicolau cel putin o data pe an.
Odata contactat virusul nu mai scapi de el, dar in schimb se reactiveaza cand ai imunitatea scazuta.asa ca mare grija.
si eu la fel ca tine am patit ziceam ca am cancer, ce mai incoace si incolo?.
linistestete totul se rezolva .D-ta Badea la Municipal (colposcopie)o draguta si ne-a rezolvat .dar tb sa vina si cu tine.pt teste si el.
Iti doresc succes si nu mai
uite de la minesi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

ANUNT IMPORTANT:
Aseara la stiri s-a anuntat in mod oficial ca s-a introdus pe piata vaccinul impotriva cancerului de col uterin.Acest vaccin se va da in special copiilor ( baieti si fetite) intre 9-15 ani care nu si-au inceput viata sexuala.....( desi in ziua de azi e cam inceputa la 15 ani...),dar este bun si femeilor active sexual care nu au virusul HPV.Este nevoie de trei injectii a cate 45 RON fiecare si astfel se creeaza anticorpi,acest vaccin creste cu 70% sansele ca femeia vaccinata sa nu faca aceasta temuta boala.Statistica spune ca in Romania zilnic 5 femei sunt rapuse de cancerul de col uterin

LA MULTI ANI TUTUROR DOAMNELOR DE 8 MARTIE!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenusareasa spune:

Fetelor,intru aici pentru a va da o explicatie.Doamna dr Badea Mihaela nu mai lucreaza la Sp.Municipal de ceva timp in schimb are o clinica specializata in zona Giulesti...se numeste Micomi,Str Alizeului nr 44 a,tel 6372527 cu laborator propriu de ultima generatie.Si eu am fost diagnosticata ca fiind purtatoare de virus HPV,una din tulpinile periculoase,dar vad ca deocamdata sta cuminte,nu s-a reactivat si sunt ceva ani de cind l-am depistat si tratat cu ajutorul dr Badea.Si da,cum s-a mai zis pe aici,virusul nu afecteaza fertilitatea in nici un fel.

A feather can mould a stone if moved by the hand of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ukume spune:

buna, am o intrebare pt.Andra Z.....ce analize a facut sotul tau pt.a stii ca e purtator de hpv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andic spune:

Buna fetelor.

Pentru mine HVP este un subiect foarte nou... acum 4 saptamani am fost la un control de rutina fiindca vreau un bebe si la insistentele ginecologului am acceptat sa fac testul ADN pentru determinare HPV, mai ales din cauza leziunilor pe col pe care le am de cand ma stiu, celelalte analize iesindu-mi intotdeauna bune. Din acest motiv si considerand istoricul meu din punct de vedere sexual (am un singur partener de mai mult de 7 ani si inainte de a face dragoste am facut impreuna toate testele posibil la acel moment - ca sa vezi ca atitudinea responsabila nu te scuteste totusi de surprize), toti medicii la care am fost pana la un moment dat au considerat ca natura acestor leziuni este congenitala. Ei bine, surpriza... am iesit pozitiva pe doua tulpini, dintre care una - 16 - considerata cu risc mare pentru aparitia de cancer de col uterin.(frecventa 70-90%)
Intrebarea mea in aceasta faza este legata de posibilitatea de a transmite acest virus copilului in timpul sarcinii sau la nastere... daca ati trecut prin asa ceva, mi-ar fi de mare ajutor un sfat... nu am rabdare pana ajung din nou la medic, adica peste 2 saptamani.

Multumesc,

Andic - putin confuza in acest moment

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

HPV-ul nu se transmite la fat decat in cazul unei nasteri naturale si numai daca la momentul nasterii exista formatiuni de tip HPV la nivelul colului. Unii medici recomanda persoanelor care au HPV cezariana. Dar Dr. Gabriela Dinca la care merg eu mi-a spus ca daca nu exista formatiuni de tip HPV la nivelul colului atunci cand se produce nasterea nu exista nici riscul transmiterii copilului a acestui virus, deci se poate naste si natural.

Mergi la inceput