HPV - reactivarea bolii pe timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by rami 73

Andra, nu ai de ce sa fii asa speriata. In primul rand HPV nu este un diagnostic, este un virus pe care practic il poti tine toata viata sub control sa nu se manifeste in nici un fel ! Ideea este sa ai tot timpul o imunitate buna, astfel incat el sa fie practic anihilat. Din alte surse am inteles ca poate sa si dispara complet, desi eu nu prea cred asta, dar in orice caz poate sa NU se mai manifeste niciodata.
Tie ti-au iesit tulpinile acelea periculoase (16, 18 etc) sau nu ai detaliat analiza ? Ai ceva manifestari deosebie, PAPS-ul si colposcopia cum ti-au iesit ?
Buun...referitor la fertilitate, NU o afecteaza in nici un fel ! Nici conceptia si nici sarcina. Ideea este ca in momentul nasterii sa nu ai un puseu in care acest virus sa se manifeste, pentru ca atunci e mai indicata, intr-adevar, cezariana.

In legatura cu tratamentul aferent acestui virus, el se adreseaza practic manifestarilor lui (pe care tu nu le-ai precizat). Daca nu ai NICI O manifestare, nu trebuie decat sa-ti cresti imunitatea (echinaceea, vaccinul Cantastim plus o gramada de alte naturiste care au acest rol). Daca ai vreo leziune pe col cauzata de acest virus, atunci medicul decide daca tratamentul se poate face local, cu ovule (am auzit ca CERVUGID-ul ar fi foarte bun si apalaturile cu ceai de pelin) sau prin cauterizare / rezectie.
Eu am facut, de exemplu, o rezectie a unei astfel de leziuni acum 4 ani, desi nu eram infectata cu HPV.

Aaa...si mai am o curiozitate : cum si-au dat seama ca si sotul tau are HPV ? Din cate stiu, la ei nu exista alte manifestari in afara de acei negi...el ii are sau nu ? Pentru ca daca nu ii are, mai mult ca sigur ca NU e infectat !

Te pup si sa ne dai vesti bune !



rami



Rami, citeam un stiudiu care spunea ca 95% din purtatorii virusului HPV nu stiu ca sunt infectati, pt ca nu au simptome. HPV se depisteaza doar cand se acutizeaza. Sau la o biopsie a colului se pote vedea ce tulpina e. Se poate foarte bine ca sotul sa fie purtator al virusului si sa nu aiba nici un fel de manifestare (daca are imunitatea super). Iar HPV nu se transmite doar sexual. Se transmite si prin instrumente ginecologice infectate, toalete insalubre etc.

Andra, nu dispera!!! Trebuie sa ai grija de tine, sa nu te supui inutil stresului si sa ai grija de imunitate. Exista riscul ca virusul sa se acutizeze pe perioada sarcinii, dar nu il afecteaza pe bebe decat daca trece prin canalul vaginal. In caz ca femeia gravida dezvolta papiloame, bebe se va naste prin cezariana. Si HPV nu afecteaza fertilitatea, decat daca nu se fac analize regulat si apar leziuni pe col.

Daca nu ai mai avut episoade, eu zic sa stai linistita si sa nu te stresezi degeaba. Mai ales ca ai zis ca faci analize regulate. Ai grija de tine si totul va fi ok. Dar ca sa fii tu impacata, eventual mergi la medic sa iti faca o analiza si sa vezi daca tulpina de HPV pe care o ai tu face parte din categoria celor maligne (desi putin probabil, dar e mai bine sa stii o treaba). Desi nici asta nu e o tragedie, ca se poate tine sub control. Insa daca zici ca doctorita ta e buna si a zis ca totul e ok... Poate ai o tulpina benigna si nu merita sa iti faci griji.





"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

merci, adimercedes!

Nu disper, dar sunt momente in care ma gandesc ca m-am ferit de boli cat am putut....si degeaba. Eu nu am avut cum sa o iau decat pe cale sexuala pt ca am grija cand merg la toatela, la piscina nu ma duc...etc. Pana sa il intalnesc pe sotul meu totul era ok. Iti dai seama ca daca el ar fi stiut de boala asta mi-ar fi spus. Amandoi am fost socati cand am aflat, dar incercam sa trecem peste. Desi boala ne-a afectat foarte mult intimitatea. Din cauza tratamentelor multiple ( ovare si HPV) eu am capatat o sensibilitate si uneori am nevoie sa folosesc lubrifiant. Plus ca au existat pauze lungi in intimitatea noastra si a fost destul de greu sa ma readaptez la un ritm de viatza normal. Au trecut 2 ani si ceva de atunci, dar unele sechele au mai ramas.

Asa cum am mai scris, am inceput un tratament cu echinaceea, pt stimularea sistemului imunitar. sper sa fie ok. oricum mai e putin si ma duc iar la control...

In ceea ce priveste determinarea de tulpini HPV....MI-E FRICA sa o fac, sincer! leziuni pe col nu au mai aparut, analizele sunt ok, PAPS la fel.....nu vreau sa mai adaug inca un stres pe lista......eu incerc sa ma sustin psihic si sa consider ca daca ar fi fost ceva nasol m-ar fi trimis dr sa fac analiza. am zis ca atunci cand voi avea curaj, o sa ma duc sa o fac. dar pana atunci.....

Eu sper ca pe timpul sarcinii sa nu apara papiloame si sa pot naste normal. daca nu cezariana si gata. asta sa fie singura problema. copilul vreau sa fie sanatos! asta este singurul meu stres!


inca o data merci de raspuns!




Andra

"Cere si ti se va da!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Un articol despre www.smh.com.au/news/national/promised-cancer-vaccine-off-the-free-list/2006/11/08/1162661756753.html" target="_blank">Gardasil, vaccinul antiHPV.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Adimercedes, merci mult de link. Daca mai afli cate ceva despre aceasta boala te rog mult sa imi trimiti si mie noutatile.



Andra

"Cere si ti se va da!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana003 spune:

De putin timp am aflat si eu de acest virus, tot asa, interesandu-ma pe net de acele "bubite" care mi-au aparut. Sunt foarte speriata, am fost la ginecolog, insa mi-a zis foarte calma ca nu stie despre ce e vorba, nu a mai vz asa ceva si sa ma duc la un dermatolog, dar sa nu-mi fac probleme. Am plecat foarte dezamagita de la ea, nici consultul nu a fost pe masura asteptarilor mele, insa ma preocupa enorm momentul in care voi avea un copil; as vrea sa nasc pe cale naturala. Insa pana la urma unde va trebui s ama duc la un dermatolog sau la un alt doctor ginecolog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by dana003

De putin timp am aflat si eu de acest virus, tot asa, interesandu-ma pe net de acele "bubite" care mi-au aparut. Sunt foarte speriata, am fost la ginecolog, insa mi-a zis foarte calma ca nu stie despre ce e vorba, nu a mai vz asa ceva si sa ma duc la un dermatolog, dar sa nu-mi fac probleme. Am plecat foarte dezamagita de la ea, nici consultul nu a fost pe masura asteptarilor mele, insa ma preocupa enorm momentul in care voi avea un copil; as vrea sa nasc pe cale naturala. Insa pana la urma unde va trebui s ama duc la un dermatolog sau la un alt doctor ginecolog?



La ginecolog. Daca daca sunt externe ti le va cauteriza poate un dermatolog (deci un sambure de adevar exista).
Chestia asta cu "nu a mai vz asa ceva" nici nu-mi vine s-o cred.

Legat de vaccin - cred ca prietena ancaidragoman nu e din Romania, la noi nici nu este inca inregistrat vaccinul respectiv.
E o discutie destul de lunga in SUA referitor la vaccinarea HPV, e adevarat ca s-a propus introducerea ei in scoli, insa intrucat nu exista suficienta experienta clinica cu acest vaccin (ca de altfel cu toate vaccinurile noi aparute) mamele s-au opus vaccinarii fetitelor.
Se pare ca vaccinul are si indicatie curativa (deci nu doar previne).

Legat de nastere - medicul ce va va tine sub observatie sarcina va indica modalitatea (naturala sau cezariana).

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by dana003

De putin timp am aflat si eu de acest virus, tot asa, interesandu-ma pe net de acele "bubite" care mi-au aparut. Sunt foarte speriata, am fost la ginecolog, insa mi-a zis foarte calma ca nu stie despre ce e vorba, nu a mai vz asa ceva si sa ma duc la un dermatolog, dar sa nu-mi fac probleme. Am plecat foarte dezamagita de la ea, nici consultul nu a fost pe masura asteptarilor mele, insa ma preocupa enorm momentul in care voi avea un copil; as vrea sa nasc pe cale naturala. Insa pana la urma unde va trebui s ama duc la un dermatolog sau la un alt doctor ginecolog?



Dana, ti-am scris un mesaj lung, dar mi-a murit computerul din cauza caldurii si am pierdut tot. Hai ca mai incerc o data.

Ziceam sa cauti al medic ginecolog. Care sa iti faca un test papanicolau, o analiza a cervixului (colposcopie) si un test sa vada ce radacina de HPV ai. Daca papiloamele le ai doar in exterior, pe vulva, ca niste varfuri de ac, sa iti prescrie Condyline, e un medicament mai nou, cu actiune topica rapida si f usor de folosit de tine acasa. Cauterizarea sau crioterapia se face in caz ca ai papiloamele in interior sau daca sunt mari, mai multe grupate la un loc, sub aspect de florete de conopida, sa zic asa. DIn cate am inteles, nu e cazul, deci trateaza topic. In cateva zile vei scapa.

Nu are nici un sens sa iti faci acum griji pt ce va fi cand vei fi insarcinata. In multe cazuri episoadele de activare a virusului sunt singulare si nu se mai repeta. Virusul se activeaza la scaderea imunitatii pe fond de stres sau daca intri din nou in contact cu virusul. Important e sa nu te stresezi si sa ai grija de tine si ai toate sansele sa nu iti mai apara papiloame niciodata, inclusiv nici cand vei fi insarcinata.

E crucial sa mergi la control ginecologic cel putin o data pe an si sa iti faca un test papanicolu de fiecare data.

Daca vor aparea papiloame pe perioada sarcinii poti sa stai linistita ca medicul te va tine sub supraveghere si nu va fi afectat bebele, se pot trata fara urmari si nu vei avea cezariana decat daca virusul e activ in perioada cand se declanseaza nasterea (pentru ca se transmite doar cand e activ!!!!). In rest nu e nici o problema.

Iti urez insanatosire grabnica si sa vii sa ne dai vesti bine .




"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anastacia spune:

pt toate fetele interesate-eu am fost in situatia voastra si pot sa va spun ca m-am tratat cu succes la d-ra Badea de la Municipal(ff buna).Povestea mea a fost asa:am fost acum 6 ani in Turcia in concediu si cand ne-am intors toti cei 12 care am fost ,am depistat ca avem HPV.acest virus se ia prin contact sexual sau mediu umed(piscine).Cu toate ca d-ra ne-a zis ca daca avem toti ,am luat virusul din piscina, eu ma indoiesc.Barbatii fiind purtatori sanatosi fara simptome cred ca de la ei am luat noi fetele.
eu avind si o rana pe col la vremea aia a fost mai grav ca la toata lumea.au urmat sedinte de excizare ,trat local ,colposcopie,biopsie,in final determinarea genotipului, care la mine a fost de 16 (risc crescut),facute la Institutul de Virusulogie Stefan Nicolau(baba novac).
Cum tot nu-mi ieseau analizele bune, la papa nicolau si colposcopie am ajuns la ERAD(rezectie de col) si dupa iar biopsie si determinarea ADN_hpv(prc)-genotip.de abia dupa ERAD am avut si eu analize bune papa nicolau CII fata de CIII-CIV cu modificari de celule.Totul a durat cam 1 an pina am scapat ,timp in care a facut si sotul tratament, tot cu cauterizari si substante locale ,care ne-au cam distrus psihic.acum suntem bine dar facem retestari la fiecare 6 luni din cauza imunitatii .Sper sa va fie de folos informatia.
P.S-nu afecteaza fertilitatea dar la nastere e recomandat cezariana ca sa fie 100% sigur bebe.
Multa sanatate si rabdare .se rezolva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by anastacia
P.S-nu afecteaza fertilitatea dar la nastere e recomandat cezariana ca sa fie 100% sigur bebe.
Multa sanatate si rabdare .se rezolva



Anastacia, bine ca ai scapat. Cred ca a fost o grea incercare pt voi.

Cezariana se face DOAR in cazul in care virusul e activat cand se declanseaza nasterea!!!! Altfel nu are nici o influenta. Caci virusul se transmite DOAR cand e activat!!!!!



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalusha spune:

fetelor si eu am fost diagnosticata cu hpv 6 si 51 in luna ian 2007. Sunt atat de speriata incat nu mai dorm noaptea , nu mai mananc. Sper insa sa gasesc in voi o oaza de liniste si speranta ca totul va fi bine. cine poate sa-mi rsp daca acest virus se poate negativa in timp si daca e adevarat ca tulpinile pe care le am nu-s asa de periculoase .....cunoasteti vreun medic care stie sa trateze problema. uitati id-ul meu de mess. catalusha76....poate doreste cineva sa ma contaceze sa ma mai linistesc si yo ca nu mai pot

Mergi la inceput