HPV - reactivarea bolii pe timpul sarcinii

HPV - reactivarea bolii pe timpul sarcinii | Autor: AndraZ

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

In urma cu 2 ani si ceva am fost diagnosticata cu HPV. A fost criminal pt mine sa aud acest diagnostic din partea medicului. Ma protejasem o viata intreaga impotriva unor boli de genul asta si nu ma gandeam ca ma va afecta vreodata. Insa, se pare ca altii nu au facut-o, si, am ajuns fara voie sa fiu purtatorul acestui virus. La fel si sotul meu. A fost un soc pt amandoi sa aflam de aceasta problema, dar am depasit-o impreuna. Nici unul dintre noi nu era vinovat. Soarta facuse ca el sa fie infectat fara sa stie. Eram deja de cateva luni bune impreuna cand ne-am dat seama ce se intampla si am si primit un diagnostic clar din partea medicului. A urmat un tratament drastic si dureros pt amandoi, dar am depasit momentul. Cert este ca de atunci nu am mai avut probleme. Eu imi fac controale riguroase in fiecare an, din 6 in 6 luni. Si el la fel. Insa singura mea problema este ca nu stiu daca aceasta boala poate afecta fertilitatea sau o posibila sarcina. Incercam de cateva luni sa ramanem insarcinati, dar pana acum nimic. Stie cineva ceva in plus despre acest subiect? Stie cineva cum as putea sa fac sa nu reapara pe perioada de sarcina? Exista vreun tratament naturist pt asa ceva?

Va multumesc si astept un raspuns de la voi!


Cu mult drag,



Andra

"Cere si ti se va da!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

eu stiu ca nu afecteaza fertilitatea, in schimb copilul poate fi infectat la nastere :-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Tia, eu stiam ca bb va fi infectat numai daca negii reapar in perioada de sarcina. de asemenea, stiu ca infectarea lui bb poate fi evitata prin cezariana....ma asteptam la ceva mai multe raspunsuri....ca sunt tare speriata....

Insa ma bucur ca nu multe dintre noi sufera de aceasta problema.

Multumesc mult, Tia!

Andra

"Cere si ti se va da!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Andra, nu ai de ce sa fii asa speriata. In primul rand HPV nu este un diagnostic, este un virus pe care practic il poti tine toata viata sub control sa nu se manifeste in nici un fel ! Ideea este sa ai tot timpul o imunitate buna, astfel incat el sa fie practic anihilat. Din alte surse am inteles ca poate sa si dispara complet, desi eu nu prea cred asta, dar in orice caz poate sa NU se mai manifeste niciodata.
Tie ti-au iesit tulpinile acelea periculoase (16, 18 etc) sau nu ai detaliat analiza ? Ai ceva manifestari deosebie, PAPS-ul si colposcopia cum ti-au iesit ?
Buun...referitor la fertilitate, NU o afecteaza in nici un fel ! Nici conceptia si nici sarcina. Ideea este ca in momentul nasterii sa nu ai un puseu in care acest virus sa se manifeste, pentru ca atunci e mai indicata, intr-adevar, cezariana.

In legatura cu tratamentul aferent acestui virus, el se adreseaza practic manifestarilor lui (pe care tu nu le-ai precizat). Daca nu ai NICI O manifestare, nu trebuie decat sa-ti cresti imunitatea (echinaceea, vaccinul Cantastim plus o gramada de alte naturiste care au acest rol). Daca ai vreo leziune pe col cauzata de acest virus, atunci medicul decide daca tratamentul se poate face local, cu ovule (am auzit ca CERVUGID-ul ar fi foarte bun si apalaturile cu ceai de pelin) sau prin cauterizare / rezectie.
Eu am facut, de exemplu, o rezectie a unei astfel de leziuni acum 4 ani, desi nu eram infectata cu HPV.

Aaa...si mai am o curiozitate : cum si-au dat seama ca si sotul tau are HPV ? Din cate stiu, la ei nu exista alte manifestari in afara de acei negi...el ii are sau nu ? Pentru ca daca nu ii are, mai mult ca sigur ca NU e infectat !

Te pup si sa ne dai vesti bune !



rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Rami, multumesc mult ca mi-ai raspuns. Incepusem sa-mi pierd speranta ca imi va raspunde cineva.

Si eu citit undeva ca dupa varsta de 30-35 de ani virusul poate disparea din organism. In ceea ce priveste tulpinile, nu iti pot da nici un raspuns referitor la acest subiect. Nu mi-am facute testele pt ca doctorita mea nu a considerat necesara aceasta analiza. Am avut o rana pe col, acum 2 ani, am facut electrorezectie si totul a fost ok. Mi-a facut biopsia si la biopsie totul a iesit iarasi ok. Deci teoretic nu am tulpinile acelea cancerigene. Papanicolau si colposcopiile mi-au iesit mereu ok de atunci. Papanicolau imi iese mereu gradul II si dr mi-a zis ca este ok. Cica foarte rar iese gradul I si atunci te mai trimit sa-ti mai faci niste analize pt ca esti prea sanatos.

In ceea ce priveste manifestarile, eu nu mi-as fi dat seama de nimic daca nu apareau acei negi la sotul meu. Eu mi-am dat seama imediat despre ce este vorba pt ca am avut o colega de facultate care avea asa ceva si atunci am intrat pe net sa vad cum se manifesta boala si sa stiu de ce sa ma feresc. iti dai seama ca 2 zile, pana am ajuns la medic, am fost terminata. am sperat sa nu fie vb de HPV, dar a fost. si eram si eu infectata. cu toate ca eu imi facusem PAPS cu 2-3 luni inainte si totul iesise ok. sotului meu i-au mai aparut negi, dar foarte rar, foarte mici. insa eu nu m-am reinfectat. am inceput un tratament cu echinaceea amandoi, in speranta ca vom scapa de aceste probleme si ca vom putea tine totul sub control.

in ceea ce priveste fertilitatea, imi era frica sa nu cumva ca acel tratament al meu sa nu afecteze fertilitatea. am luat foarte multe medicamente, creme, unguente, injectii, solutii.....pt ca in acelasi timp avea si niste chisturi ovariene si tratam bolile simultan.....deci a fost vai de fundul meu. dar asta este viata. nici eu nici sotul nu ne-am dorit aceasta boala, dar trebuie sa luptam cu ea. si la fiecare control al meu, traim cu spaima sa nu cumva sa fi aparut. la un moemnt dat este chinuitor.....dar sper sa nu mai apara. traiesc cu aceasta speranta. si mai sper ca bb sa nu fie afectat in nici un fel, pt ca asta chiar ar fi o cruce greu de dus pt mine.
dar sa gandim pozitiv si sa speram ca ce a fost greu a trecut si ca de acum va fi numai bine.

inca o data multumesc pt raspuns.



Andra

"Cere si ti se va da!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Andra o cunostinta de-a mea a descoperit ca are acelasi lucru ca si tine si dr i-a spus ca nu se vindeca definiv ,dar se trataeaza.Si i-a mai spus ca de 5 ani incoace la scoala generala vaccineaza fetele de asa ceva ptr ca isi incep viata sexuala f devreme si vaccinul trebuie facut inainte.Iar in cazul in care are copii dupa nastere o sa ii faca ,la copil, un vaccin.Atat stiu despre acest subiect ,sper sa te ajute.
Pupici

anca
poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Ancutzule, merci mult de informatii! E bine de stiut ca exista un vaccin pt asa ceva. acum stau mai linistita. oricum sunt genul de persoana care a avut grija sa nu ii infecteze si pe altii....ceea ce unii nu fac....dar DD este sus si vede si ii va judeca el si va face dreptate.




Andra

"Cere si ti se va da!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Andra pupici si ma bucur ca te-am ajutat cu ceva.

anca
poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Exista vaccin pentru HPV ? Mare lucru, cat traieste omu' invata ! Chiar n-am stiut, dar e foarte bine daca e asa, mai ales daca l-au introdus si in scoli.
Andra, daca faci regulat PAPS-ul si colposcopia e totul ok, inseamna ca situatia e sub control. In orice caz, daca nu ai facut analiza detaliata, nu ai de unde sa stii exact cum stau lucrurile. Eu am facut-o anul trecut si costa in jur de 2,5 mil parca.

Ideea e ca nu e cazul sa faci din asta un capat de tara, ar fi un stres in plus daca lucrezi la proiectul bebe... Mai bine vezi cum e cu ovarele, daca zici ca mai ai chisturi. Vezi la cine faci monitorizarile eco, ca am mai auzit de medici care confunda foliculii ovarieni cu chisturile...

Te pup si sanatate multa !



rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Rami, cu ovarele sunt ok. Am fost la control si mi-a zis ca e bine.....dar dupa ani de tratament......

Nu ma stresez foarte tare cu HPV-ul, ci doar cand ma duc la controlul semestrial. In rest doar monitorizez daca apar sau nu schimbari.

Dr mea mi-a zis ca nu este nevoie de determinare HPV. Dar daca vreau, mi-o pot face la ea. E tot 2.5 mil....nu e vb de bani, dar daca ea mi-a zis ca nu e nevoie, nu m-as agita foarte tare. ar fi un stres in plus pt mine. eu ma gandesc ca poate la biopsie a prelevat mostre si din condilomul de pe col si poate stie ea ce zice cand ma linisteste asa. poate ca analiza asta a facut-o si a vazut ca e ok.

DD stie. eu nu ma agit pana nu va fi cazul. merg la control, fac tot ce imi spune si sper ca nu va mai recidiva boala.



Andra

"Cere si ti se va da!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Ancutzule, daca mai afli ceva, sa imi scrii si mie. orice informatie e de aur.

Andra

"Cere si ti se va da!"

Mergi la inceput