hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

ayna: eu am dat 150 Ron la dr., 20 Ron la asistenta si 20 Ron la radiolog
nu stiu daca am dat mult sau putin ca n-am intrebat inainte pe nimeni

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Bubuleana multumesc mult pentru raspuns.
Tot la sf. Pantelimon am facut si eu prima HSG iar acum merg la CF2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

ayna: iti tin pumnii sa-ti iasa ffff bine

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Bubuleana, merci. Mie mi-a facut impresia dr. ginecolog, ca imi va face radiologul. Voi vedea.

Ayna, multumesc si bafta multa si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Va rog sa ma lamuriti si pe mine...cred ca in urma unui chiuretaj rau facut m-am ales cu niste sinechii uetrine. Ce m-a face sa cred ca arfi asta?? CM s-a redus extraordinar de mult,am o singura zi de singe,pete maro si chiar sange in afara menstrutiei.
Deci cum se procedeaza? Prima data se face o histerosalpincografie pt diagnostic si daca se confirma sinechia se face histeroscopia? Prima am inteles ca e o proba radiologica ,ca sa vada uterul(injectind subt de contrast) dar hoisteroscopia ce e?
Multumiri anticipate!

PS/am mai scris si la aspirante peste 35,sper sa nu se supere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

idaira eu cred ca ar fi mai bine sa faci histeroscopie si in caz ca intr-adevar ai sinechii uterine se poate interveni in cadrul aceleasi interventii.histeroscopia este si de diagnostic si operatorie.
am gasit intr-un dictionar medical mai multe informatii:

http://www.dictionar.romedic.ro/medicina.php?word=histeroscopie

eu urmeaza sa fac histeroscopie in luna martie si m-am interesat cat de cat ce inseamna.

Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

mcrissa,dr mi-a spus ca planul ar fi:histerosalpincografie sa vada ce si cum si dupa altceva.Am sa mai insist totusi in favoarea histeroctomiei,mai ales ca se face si cu anestezie si in cadrul aceleeasi operatii se rezolva si eventualele probleme.Sa vad ce spune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

idaira ai grija ca histeroctomia este indepartarea chirurgicala a uterului .cred ca la histeroscopie te-ai referit
pot sa te intreb la ce dr. mergi?
al meu a spus ca la histeroscopie se vede mult mai bine uterul.nu cred , de fapt nu stiu daca si trompele, daca ai si acolo ceva de investigat.
bfata multa si sa ne ti la curent!

Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Da ,la histeroscopie m-am referit...acu imi vazui gogomania....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste informatii legate de cat costa acum o HSG.E adevarat daca te internezi la maternitate pt. o zi dai cat vrei tu sau exista un pret batut in cuie?
Merci anticipat

http://tt.lilypie.com/vUQWp2.png

Mergi la inceput