hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

fetelor si eu am facut HSG si am avut niste dureri groaznice.a fost oribil,dar instilatiile nu dor deloc asa ca cine face sa stea linistita ca nimic nu doare mai rau ca HSG.am facut si colposcopie si nu a fost nici o problema iar acum 2 saptamani am facut laparo.am avut o frica teribila de laparo dar na ca nu am murit si nici nu a fost asa grea.ma simt bine si sper acum dupa laparo sa-si revina si ovarele mele si sa am si eu ovulatie ca pana acum nu am avut niciodata.
sa dea Domnul sa fim bine toate iar anul nou sa ne gaseasca cu burtici sau cel mai tarziu 2007 gravidute cat mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

BIENCUTA si pe mine m-a durut groaznic de fiecare data cand am facut hsg....si m-a durut si cu instilatiile dar nu asa rau ca la hsg....mult succes la proiectul BB si sa te "auzim" cat mai repede la odisee

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

kla multumesc de urari si incurajari.am vazut si pozele tale.ai un catelus "marfa".
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

BIENCUTA un pupic de la catelusha...Lady e numele ei.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaM spune:

Stiti cumva prof. Ancar face HSG si la medsana sau doar la Pantelimon?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Buna.

Fetelor am si eu o intrebare la cele care au facut HSG cat ati dat la doctor?
Eu trebuie sa fac procedura luna viitoare si vreau sa stiu cu cat trebuie sa ma pregatesc.

Multumesc

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Ayna, si eu fac luna viitoare.
Fetelor, spuneti-mi daca e bine sa se ia vreun medicament inainte de interventie, poate doare mai putin rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Ai voie sa ramai gravida in luna cu HSG?

bubuleana

Trimis la - 22/12/2006 : 13:58:52
----------------------------------------------------------------------

Dragele mele, cele care stiti, in aceeasi luna in care ai facut histero, ai voie sa ramai insarcinata sau trebuie sa te protejezi?
Eu am facut azi, Z7, histero, vestea buna e ca trompele sunt perfect normale, insa nu stiu daca sa ne protejam luna asta sau nu...
Daca ma puteti ajuta, v-as fi super recunoscatoare si indatorata

Nu ca as avea mari sanse sa raman insarcinata, mai ales dupa diagnosticul de infertilitate inexplicabila, asta in cazul in care se poate numi diagnostic dar ma gandesc si io, daca s-o intampla tocmai acum??!! Ar fi OK?

bubuleana



goldi

Trimise - 22/12/2006 : 14:04:41
----------------------------------------------------------------------

Da-i bataie!


catty

Trimise - 22/12/2006 : 14:55:54
----------------------------------------------------------------------

BUBULEANA, treci la fapte. Multe fete raman chiar in luna in care au facut HSG. Atata vreme cat nu sangerezi si nu ai alte senzatii neplacute, nu e nici un impediment. Oricum vreo 3-4 zile incearca sa nu ai contact si sa nu faci vreo infectie.
Sanatate multa si spor la treaba.
Sarbatori Fericite.



bubuleana

Trimise - 22/12/2006 : 16:10:30
----------------------------------------------------------------------

catty, goldi: multumesc mult

auzisem ca e posibil ca ovulul sa fie iradiat desi nu mi se parea logic, dar am vrut sa ma asigur. Am ceva scurgeri bej-maronii si ceva dureri dar dr a zis ca e normal in ziua cu HSG. Oricum 3 zile o sa ne abtinem de la nebunii desi e cam greu



tzuca74

Trimise - 22/12/2006 : 17:47:43
----------------------------------------------------------------------

Bubuleana,sa stii ca eu ,pe la cata medici am umblat si cate histero mi-am facut (5 la numar),toti ,dar absolut toti medicii si radiologul mi-au spus foarte clar sa ma feresc pe acelasi motiv ca ovulul s-a iradiat.Am mers poate la cei mai buni medici din Cluj,deci poate ca stiu ei ceva...



bubuleana

Trimise - 22/12/2006 : 18:43:58
----------------------------------------------------------------------

oooooofffff, tzuca nu stiu ce sa mai cred: parerile sunt impartite, insa se pare ca cei mai multi dr spun ca e OK sa ramai insarcinata in luna in care ai facut hsg dar sunt si cativa dr care spun ca nu e recomandat.
Eu, asa dupa mintea mea, ma gandesc: ovulul este probabil bine ascuns intr-un folicul in ovar la acest moment alaturi de alti foliculi cu alte ovule in ovare. Deci ce ovul ar fi iradiat la hsg? toate ovulele din ovare? pai atunci ar tb sa ma protejez forever! Sau numai ovulul din foliculul cel mai mare, dar si astia ar putea fi mai multi: 3-4 ca nr. in aceasta perioada...deci sunt in ceata



Liana30

Trimise - 22/12/2006 : 19:23:41
----------------------------------------------------------------------

bubuleanooooooooooooo ma bucur ca te mai vez pe'aci ca tareee dor mi'a fost de tine..da'i bataie mama asculta la je...bagaa tareeee..multa baftaaa!!!

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!



bubuleana

Trimise - 22/12/2006 : 19:42:29
----------------------------------------------------------------------

olteanca mea draga:
ce mai faci draguta mea??
io se pare ca ma indrept ca pasi mici dar siguri spre fiv in vara anului viitor



madaluta

Trimise - 22/12/2006 : 20:46:06
----------------------------------------------------------------------

Eu am facut in ianuarie laparo, in februarie histero operatorie si in martie inca o histero investigatorie. si tot in matrie am si ramas insarcinata...Si eu am stat cu teama toata sarcina, desi echografiile si analizele ieseau in regula, pana pe 14 luna asta , cand mi-am putu tine in brate puiul, santos si voios....Asa k sa dea D-zeu sa ramai insarcinata...si totul va fi in regula...



Laura Ioana

Trimise - 22/12/2006 : 21:42:55
----------------------------------------------------------------------

Bubule da-i bataie iubita si luna viitoare te asteptam cu cele mai frumoase vesti
Sarbatori fericite



didi-anda

Trimise - 22/12/2006 : 22:23:14
----------------------------------------------------------------------

dupa ce-am facut histero, dr mi-a zis sa fac pauza de de 3 zile, dupa care am liber. mi-a spus ca, daca nu raman in luna respectiva, sa merg la el. din pacate n-am ramas...el mi-a spus ca multe raman dupa histero.
toate cele bune si sper sa fi cat mai curand.


m_monique

Trimise - 23/12/2006 : 14:14:17
----------------------------------------------------------------------

eu am ramas gravida in luna in care am facut HSG.
la HSG mi s-a descoperit ca trompa stanga nu functioneaza.
doctorul mi-a spus ca dupa HSG imi cresc sansele de a ramane insarcinata cu 30%, in primele 2 luni. in cazul meu asa a fost.

acum o saptamana am nascut un grasan de 4200 g, sanatos si frumos.



bubuleana

Trimise - 24/12/2006 : 20:40:52
----------------------------------------------------------------------

Madaluta, monique: ce vesti bune mi-ati dat!! super sa va traiasca grasuneii, sa creasca mari, sanatosi, frumosi si destepti!!

Laurica, didi: pai gata, ne-am pus pe treaba cu drag si spor multumesc mult si sarbatori fericite!!!!



didi-anda

Trimise - 26/12/2006 : 16:25:29
----------------------------------------------------------------------

bubuleana, sper din suflet sa ne dai cat mai curand vestea cea mare.


mcrissa

Trimise - 26/12/2006 : 16:58:20
----------------------------------------------------------------------

bubu
eu dupa ce am pierdut sarcina doctorul mi-a spus ca in luna martie voi face histerosalpinografie sau histeroscopie si daca iese ok tot in luna martie pot incerca sa raman insarcinata.chiar am intrebat daca radiatiile la care sunt expusa nu afecteaza o sarcina si mi-a spus ca este o cantitate foarte mica de raza si nu afecteaza deloc o posibila sarcina.asa ca mult noroc si da-i drumul la



bubuleana

Trimise - 27/12/2006 : 20:06:38
----------------------------------------------------------------------

crissa: sunt sigura ca in martie o sa fii iar gravii si pana la sfarsitul lui 2007 iti vei tine puiul in brate

bubuleana


mcrissa

Trimise - 28/12/2006 : 10:39:04
----------------------------------------------------------------------

bubu meu drag
la asta visez si eu.ma gandesc ca daca anul asta de Craciun mi-a plans sufletul poate la anul imi voi tine puiul in brate si-mi voi regasi linistea.
sper ca 2007 sa fie un an mai bun pentru toata lumea si din inima le doresc tutoror fetelor care vor sa devina mamici sa-si tina cat mai curand puii in brate.



marrina

Trimise - 03/01/2007 : 13:14:27
----------------------------------------------------------------------

Eu luna asta repet HSG, probabil in ziua 8, si imi puneam aceleasi intrebari. As putea face chiar si inseminare luna asta daca ziceti ca nu sunt probleme. Eu tot de radiatii ma temeam dar daca astea ies din corp in 3-4 zile si fac inseminarea in ziua 13 e perfect. Mai ramane sa vad ce zic si doctorii. Dar o sa ma programez totusi din ziua 1 a CM la eco in vederea inseminarii ca sa am programarea facuta. Cred ca e important ca sa nu fie deja o sarcina cand esti iradiat.

Doamne, ce veste buna mi-ati dat.... E posibil deci sa nu pierd luna asta.



absoluta

Trimise - 06/01/2007 : 11:09:45
----------------------------------------------------------------------

Bubulinoooo nu mai staaaaaa
Dupa HSG am ramas gravida, sunt mamica de marte 2007 :P.
Asa ca treci la treabaaaaaaa



absoluta

Trimise - 06/01/2007 : 11:12:04
----------------------------------------------------------------------

Bubulinoooo nu mai staaaaaa
Dupa HSG am ramas gravida, sunt mamica de marte 2007 :P.
Asa ca treci la treabaaaaa
Aceeasi problema o aveam si eu, totul aveam bun dar aveam o infertilitate caruia nimeni nu-i gasea o explicatie.



bubuleana

Trimise - 06/01/2007 : 14:40:27
----------------------------------------------------------------------

absoluta: felicitari pt burtik si multumesc de sfaturile bune!!
fetelor, v-am ascultat si am trecut la treaba, adica prestat cu drag si spor inca din Z9 pana in Z20. Azi sunt Z22 iar ieri am avut mucus exact ca la ovulatie, fff transparent si se intindea asa frumos intre degete, dar am mai avut si prin Z9. Ce-o fi? Aveti idee???

oi mai ovula a doua oara?? stiu ca luna asta era ovarul stang de servici...s-o fi trezit si ovarul drept acum???
sa mai mentionez ca dr. i-a zis sotului ca are gigei de donator??!! si io tot nu raman



didi-anda

Trimise - 06/01/2007 : 15:08:22
----------------------------------------------------------------------

bubuleana . sper sa se prinda ceva la tine in burtica si sa ne dai vestea cea mare.
nu stiu ce poate fi cu lichidul acela transparent...imi pare rau
te pup si te asteptam cu vesti


bubuleana

Trimise - 06/01/2007 : 17:31:49
----------------------------------------------------------------------

didi: merci

bubuleana



oanabbb

Trimise - 06/01/2007 : 20:44:29
----------------------------------------------------------------------

BUBU mic....tin pumnii stransiiiii...sa dea DD sa fie cu noroc!
si la mine la hsg au iesit perfect permeabile si am ramas a 3 a luna cand deja imi luasem gandul....



bubuleana

Trimise - 07/01/2007 : 00:07:47
----------------------------------------------------------------------

oana: scumpica mea, stiu ca asa a fost la tine...sper sa fie si la mine la fel. Iti doresc numai bine si multa fericire alaturi de puiul tau



bubuleana

Trimise - 14/01/2007 : 10:35:25
----------------------------------------------------------------------

dragele mele, cele care ati facut hsg, ati avut vreo dereglare ca urmare a acestei interventii?
eu sunt Z30 acum si n-am nici macar simptome de rushi si de obicei le aveam cu cateva zile inainte.
Test de sarcina am facut dar e negativ.

Va rog mult sa-mi spuneti daca stiti ceva de vreo dereglare in urma hsg-ului. Multumesc mult



gabitoni

Trimise - 15/01/2007 : 10:57:21
----------------------------------------------------------------------

buna!
Bubuleana, te rog spune-mi de ce ai facut Histero?
Va doersc Bb sanatosi si cat mai curand...



bubuleana

Trimise - 15/01/2007 : 11:39:12
----------------------------------------------------------------------

gabitoni: am facut histero pentru ca era singura investigatie pe care n-o facusem, in rest toate analizele mi-au iesit bine, inclusiv hormonalele si spermograma sotului, a iesit si hsg bine, deci: infetilitate inexplicabila.
In martie trecem la stimulare si dr a aspus ca inainte de stimulare tb sa vedem cum stau cu trompele si amandoua sunt permeabile.




Mirela_1

Trimise - 15/01/2007 : 20:06:27
----------------------------------------------------------------------

Fetelor, care dintre voi a facut HSG la Giulesti? Povestiti-mi si mie, cum este? Eu ar trebui sa o fac pe 5 februarie.



bubuleana

Trimise - 15/01/2007 : 22:38:50
----------------------------------------------------------------------

Mirela: eu n-am facut la Giulesti, am facut la Sf. Pantelimon dar procedura e aceeasi peste tot, dr. difera
sa nu-ti faci griji, ca nu e mare lucru, la mine a durat cateva minute, am avut o durere ca la ciclu, de fapt nu la fel de puternica ca la ciclu, deci mai usoara...nu e mare lucru...pt orice eventualitate ia-ti 1-2 nurofen la tine si un tamponel ca dupa interventie o sa-ti curga lichidul respectiv.
Iti tin pumnii!!



Mirela_1

Trimise - 18/01/2007 : 14:51:58
----------------------------------------------------------------------

Bubuleana, multumesc. Cine face HSG-ul dr. ginecolog sau radiolog? E ceva de care ar trebui sa tin cont inainte, de ex. ce mananc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

Mirela: mie mi-a facut dr. ginecolog, radiologul doar se uita pe ecran sa pozeze trompele

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Mirela_1 succes si sa se prinda cat mai repede Bb.

Fetelor va rog frumos astept si eu un PM cu cat se da la doctor pentru HSG. Eu am mai facut acum 4 ani HSG dar de atunci sau schimbat multe.

Felicitari celor care au ramas dupa Hsg.

Multumesc.

Corina

Mergi la inceput