hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aldolina spune:

Catnec, am facut ieri histeroscopia. Nu te speria ca nu e dureroasa. Mie mi-a facut cu anestezie locala si nu am simtit nimic. Poti face cu anestezie generala, locala sau fara anestezie, depinde de cum suporti tu durerea in general. La mine a durat doar 10 minute, poate dura putin mai mult, in functie de ce vede dr. acolo. Daca vrei te poti duce cu caseta video si-ti inregistreaza toata 'operatiunea'.
Singura senzatie mai neplacuta este dupa, cand simti o durere usoara in umeri si cosul pieptului. Dar si aceasta durere te tine maxim 10-15 minute. Eu la un sfert de ora dupa interventie eram deja la garderoga sa ma schimb si sa plec acasa.
Mult succes si sa dea Dumnezeu sa-ti vezi si tu visul implinit.
Anca,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxxy spune:

Buna fetelor !
In urma a trei IAS nereusite urmeaza sa facem primul nostru FIV vara aceasta la Giulesti; avem gata toate analizele pt dosar afara de histero pt care sunt programata martea viitoare la spital.

Rugaminte mare de tot pentru Aldolina... daca esti dragutza sa-mi spui si mie cum a decurs la tine(la ce ora te-ai dus, cand ai intrat, ce-ai mai avut nevoie...)si mai ales cum ai reusit sa-i convingi sa-ti faca anestezie, pt ca mie mi-au spus din start ca nu se practica... sunt ingrozita de-a dreptul de aceasta interventie...
va pup pe toate si va tin pumnii stransi....
Multumesc mult de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldolina spune:

Foxxy, depinde ce faci: Histerocopie sau histerosalpingografie (HSG)?
Daca faci histeroscopie, se poate face anestezia. La HSG nu se practica.
La Histeroscopie iti analizeaza interiorul uterului. Poate fi exploratorie sau operatorie (cand se si intervine daca este vorba de o 'problema' minora - nu ma intreba ce anume, ca nu stiu).
La HSG cum spuneam nu este nevoie de anestezie, iti introduce un fel de sonda cu un lichid si apoi iti face o radiografie. La radiografie se vede daca lichidul a ajuns in trompe sau nu, daca sunt infundate/obturate sau nu. In functie de ce gaseste acolo, daca este nevoie se intervine apoi laparoscopic.
Scuze ca am scris aceste detalii, poate le stiai deja dar m-a confuzat un pic faptul ca ai scris 'histero' si nu era clar.

Cum procedezi: Cu o seara inainte nu mananci si nu bei prea multe lichide. dimineata deloc! In ziua cu pricina, cu trimiterea de la medicul de specialitate, in functie de cand te programeaza acesta pentru operatie, te duci dimineata la ora 7-7:30 la Giulesti, la intrarea in spital la internari, intri si spui ca esti programata pentru Histeroscopie sau HSG, spui la ce medic esti si iti face internarea. Ar fi bine sa spui in camera de internari ca esti rasa pubian, altfel, cat timp astepti afara sa te preia tanti de la garderoba, risti sa fi intrebata de fata cu toti cei care sunt in acel hol de asteptare: sunteti rasa????? iti spun din proprie experienta...Trebuie sa ai trimitere de la medic si adeverinta de salariat. daca nu, spui ca este cu plata si achiti 160 RON la casierie. Dupa ce ti-a facut fisa de internare, alergi dupa tanti de la garderoba (o gasesti tot la internari) sa te duca sa-ti dea camasa de noapte din spital, altfel nu te primeste in salon (valabil doar pentru histeroscopie nu si HSG unde poti purta camasa de-acasa). Impachetata in camasa marca Giuly si halat propriu te duci la d-na Viorica -asistenta sefa, la etajul 1, ii dai foaia de internare si-ti spune ea la ce salon sa te duci. Si-apoi, in functie de doctorul care iti face operatia, astepti o ora, doua sau cinci. La HSG nu stiu cum se procedeaza, cu ajutorul lui Dumnezeu si daca mi se opreste putina sangerare de dupa histeroscopie, ma duc vineri si experimentez. daca nu luna viitoare. Prea diferit nu poate fi atat ca mie dr. mi-a spus clar ca nu va face ea, ci probabil vreun stagiar/satgiara. Vom vedea.
daca mai ai intrebari, sunt prin zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxxy spune:

mult Aldo, multumesc !
da, e vorba de histeroscopie, dar m-am mai linistit acum... macar stiu la ce sa ma astept.
Eu mi-am mai facut anul trecut o laparoscopie in urma careia a reiesit ca am ambele trompe permeabile, dar cam subtiri si "blegi"
...si asta tocmai ca sa eludez HSG sau orice alta interventie dureroasa si "pe viu" ...insa vad ca n-am scapare :)
Mai am putin pana la FIV si simt cum imi recapat fortzele.

Dar cui trebuie sa-i spun totusi ca vreau cu anestezie, asistentei Viorica ?
Pe tine cat de tare te-a durut ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldolina spune:

Foxxy, rogi dr. sa iti faca anestezie locala, ca nu suporti usor durerea. Singurul moment putin putin dureros este cand iti face injectia de anestezie cu xilina. Ar fi bine sa stii daca esti alergica la ceva ca sa nu amane interventia. Daca i mai facut injectii cu xilina (anestezie locala la dentist) si nu ai avut probleme inseamna ca nu esti alergica.
Nu te mai gandi la durere. gandeste-te pentru ce faci toate astea, gandeste-te ca indiferent cat de dureroasa (repet, NU E CAZUL) ar fi o interventie, o facem pentru o cauza nobila si eu una as accepta si o operatie pe viu daca as sti ca asta mi-ar ajuta la implinirea visului de a avea copii.
Mult succes si ne mai 'auzim'.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxxy spune:

Aldo, multa bafta pt maine, la HSG, sa fie totul bine si sa se termine rapid; asteptam sa ne dai marea veste cat mai curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldolina spune:

Foxxy, multumesc mult, la fel si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catnec spune:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si incurajari;imi cer scuze ca am raspun cu intirziere . Astazi am vorbit cu doctorul si m-a reprogramat pentru duminica si nu sambata asa cum era initial.Asa ca mai am putin.Voi reveni cu detalii de la operatii.
Ancadragoman, felicitari pentru . Eu am facut 2 HSG la Sp. Universitar si 2 la Sp. Elias si....Am facut si o laparoscopie la Sp. Universitar. VA PUPSI SA DEA DUMNEZEU SA NE VEDEM TOATE .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaMar spune:

dragele mele, m-ati ajutat cu sfaturi cand le-am cerut dar sa nu credeti ca ati scapat.
Asa cum spuneam intr-um mesaj de saptamana trecuta, o sa fac o laparoscopie. Insa, dr m-a chemat pe data de 19, zi in care mai mult ca sigur voi avea ciclu. El a spus ca sa ma duc sa ma vada si daca nu mai curge asa mult, ma opereaza. Va intreb pe voi, ati mai facut operatii in timp ce aveati ciclu? Ma gandesc ca o sa fie nasol cu clisma, cu sonda in timpul menstruatiei...Am inteles ca laparo se face din ziua a 5-9 si dr vrea pe 19 ca atunci este de garda si sa poata sta cu mine mai mult..
Va rog frumos sa-mi raspundeti daca stiti.
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Oana eu stiu ca lamparo nu se face la menstruatie,se face in Z6-9.

anca 17+

Maria
poze


www.protv.ro/stiri/social/doliu-la-clinceni-o-femeie-si-pruncul-ei-nenascut-au-fost-inmormantati.html" target="_blank">SA IL AJUTAM PE FLORIN!!!!!


Mergi la inceput