hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mormelvio spune:

Fetelor si eu o sa merg vineri pt HSG. Imi e o frica de mor. Se poate face anestezie locala??? A facut cineva??

poze
http://community.webshots.com/user/mormelvio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela2004 spune:

Trebuie sa va spun ca azi am facut si eu HSG la spitalul din Medgidia si a fost o durere suportabila, cam ca o prima zi de ciclu, din alea mai puternic dureroase... Oricum sa nu va fie frica, pentru ca nu doare asa de tare cum m-am asteptat si eu..Si intr-adevar se face cam in ziua 7, dupa ce nu mai ai nici un pic de sangerare.. Cat despre anestezie fetelor, nu mi-au facut nimic...si nici eu nu am luat nimic nici inainte, nici dupa.. Deci pot spune ca am trecut cu brio...
Mult succes la fetele care urmeaza..si sa nu va fie frica..doar e pentru o cauza nobila....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

quote:
Originally posted by mormelvio

Fetelor si eu o sa merg vineri pt HSG. Imi e o frica de mor. Se poate face anestezie locala??? A facut cineva??

poze
http://community.webshots.com/user/mormelvio



nu doare asa de tare. cam ca la ciclu, si dureaza f. putin.

33 + cu

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Depinde de organismul fiecareia. Este o durere suportabila, ca si cea de la CM.
Nu se face anestezie. Pe mine m-a durut putin mai tare deoarece aveam totul ff inchis si au ajuns foarte greu la uter, iar cand mi-au bagat serul ameteam..........dar nu se moare din asta, stati linistite.
Dureaza cam 20 de minute, apoi sangerezi, si iarasi depinde de organism cat si cum.........
Cam asta e..........doare dar se suporta..........


"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico2006 spune:

Va multumesc tuturor de incurajare, din pacate nu am mai apucat sa
citesc ce a-ti scris voi. Am fos si am facut HSG ,a fost mai mult frica si intradevar o durere de ciclu si atat. Sunt la dr. Gliga Flaviu seful clinicii din Brasov,e foarte bun si mi-a explicat tot ce trebuia. Va trebui sa fac o laparoscopie dar am inteles ca nu e greu.
Parca am mai mult curaj acum si sunt mai optimista pentru ca ma gandesc la ceea ce vreau (copilas).
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico2006 spune:

quote:
Originally posted by mormelvio

Fetelor si eu o sa merg vineri pt HSG. Imi e o frica de mor. Se poate face anestezie locala??? A facut cineva??

poze
http://community.webshots.com/user/mormelvio


nu-ti fie teama nu doare decat ca la ciclu, ia ceva de durere inainte cu o jumatate de ora(nurofen...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mormelvio spune:

Fetelor multumesc pt incurajari. Incerc sa-mi stapanesc emotiile...dar o sa fie bine. Pe mine a zis ca ma interneaza pt o zi. Voi ati fost internate sau nu??? Cat ma costa toata interventia??? Nu stiu cat sa dau la doctor..Mi-a zis sa duc adeverinta de la serviciu...dar doctorului cat sa-i dau???


poze
http://community.webshots.com/user/mormelvio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am stat internata doar cat mi s-a facut HSG.
oficial HSG nu costa nimic. nu stiu cat se da la doctor.

33 + cu

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_grecu spune:

Pe mine m-au tinut in spital pana a doua zi. La Giulesti nu te lasa sa pleci imediat. Dupa analiza nu te mai doare deloc.
Nu are rost sa faci anestezie pt ca dureaza foarte putin - la mine nu cred ca a durat mai mult de 5 min. Daca trompele sunt ok doare foarte putin.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu la giulesti am facut hsg si am plecat in aceeasi zi.
asa am auzit si eu ca daca trompele sunt ok, nu doare asa de tare.
pe mine m-a chinuit putin pt. ca nu se vedea bine trompa stanga. pana la urma rezultatul a fost: dreapta ok, stanga opturata.

oricum si cu o trompa se pot obtine rezultate bune. scuzati-mi lipsa de modestie, dar eu sunt un exemplu.

33 + cu

Nunta noastra

Mergi la inceput