hsg si histeroscopie

hsg si histeroscopie | Autor: nico2006

Link direct la acest mesaj

trebuie sa merg luni la brasov pentru HSG si HISTEROSCOPIE, mie frica
de numa. Am facut toate analizele si au iesit bine. Au spus ca ma interneaza 2-3 zile ,in rest nu stiu nimic din ce ma asteapta. VA ROG AJUTOR

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

NICO bine ai venit !!!

uite ca sa-ti mai treaca frica am sa-ti spun ca nu e dracul asa negru cum pare....eu am facut mai multe HSG si pot sa-ti spun ca nu doare chiar asa rau...ei as minti sa spun ca nu doare de loc acum depinde de corpul fiecareia si de cat de sensibila este....despre histeroscopie iti spun ca este o fata pe forum ILIUTA care a facut acum cateva saptamani si a spus ca doare ffff putin,deci stai linistita si curaj!



claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kory spune:

nico - iti spun eu cum este , si eu am facut tot la Brasov, si nu a durut mai deloc, numai frica a fost mai mare, in rest a fost bine.Se simte niste dureri menstruale in momentul in care iti baga serul acela.O sa te intepe de doua ori, dar nu o sa te doare exagerat de tare, este suportabil.La ce dr. esti?

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

si eu am facut hsg. doare putin, cam ca si la menstruatie. nu dureaza mult.
eu dupa hsg am sangerat vreo 3 ore. iti recomand sa ai pregatit un tampon.

32 + cu

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poxeta spune:

am facut hsg la iasi,a durut putin,dar nu exagerat.Intr-adevar sangerezi dupa,dar e ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Fetelor, dupa ce am facut analizele cultura de col si secretie vaginala si au iesit bine, doctorul m-a chemat acum la HSG, dar eu de-abia am terminat ovulatia si am facut dragoste cu sotul meu. Acum eu i-am zis ca nu sunt dupa ciclu si sa astept urmatorul ciclu si sa fac HSG dupa terminarea lui. Dar Dr. s-a suparat, ca cica oricum nu era nici un risc, si sanse minime ca eu sa raman....
Intrebarea mea este, voi ati facut HSG dupa terminarea ciclului, sau nu exista nici un risc de a face in orice moment al ciclulu? Mai ales dupa ovulatie.
Am procedat corect ca l-am refuzat pe doctor sau trebuia sa fac acum, dupa ovulatie?
Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_grecu spune:

Iti doresc succes si sa o suporti cat mai usor. Oricum nu e nimic placut. Dimpotriva! Eu nu am avut probleme dar am crezut ca nu ma mai ridic de pe masa. De fapt, analiza consta in injectarea unei subst. de contrast pe tompe cu o seringa din metal foarte mare.
A! Si nu iti face prea mari sperante ca ramai in urma HSG. Eu n-am ramas nici dupa HSG, nici dupa histeroscopie, nici dupa perfuzii.... Am tinut leg cu mai multe fete. Nici una dintre ele nu a ramas. Nu vreau sa te sperii, dar, din pacte, asta este realitatea. Cam trist!
Iar daca o sa vrei sa vii la Bucuresti, nu iti vor lua in considerare rezultatul, te vor pune sa o faci din nou.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

housepocket480 eu stiu ca HSG-ul se face dupa terminarea ciclului. Mie mi s-a spus ca trebuie facut in Z7.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Este f.clar ca HSG se face in primele zile dupa ciclu si mai mult mi-a spus nu un doctor ca vreo 3 ca in luna in care se face HSG trebuie sa te protejezi pt.ca ovulul a fost radiat!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

mie dupa hsg mi-a recomandat doctorul sa trec la treaba , ca imi cresc sansele de a ramane gravida cu 30%. eu am ramas in aceeasi luna.

33 + cu

Nunta noastra

Mergi la inceput