ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Alinaalex i-mi amintesc de tine, cum sa nu! Mereu ne-ai dat sperante si ne bucuram mereu cand auzim de reusite ale fetelor cu endometrioza. Felicitari prietenei tale!! Interesant tratamentul tau, dupa Difereline sa-ti dea anticonceptionale si uite ca a functionat. Felicitari inca o data!
Alina.n si eu sunt pacienta dr.T si ma mir si in acelasi timp ma bucur ca ti-a dat sperante pentru inca 3-6 luni natural. El nu recomanda la inceput asa ceva, dar au tot venit fete cu reusite desi nu au facut tratamentul si cred ca a inteles ca sunt sanse si asa. Mult noroc i-ti doresc!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Alina.n eu am acum o saptamana si jumatate de la operatie; acum ma simt un pic mai bine; cred ca mi-a venit CM-ul deoarece acum sangerez un rosu aprins, m-a durut un pic burta ieri la la CM, deci tind sa cred ca asta este; nu imi dau bine seama daca am scapat de durerile alea pe care le aveam inainte; pe parcurs imi voi da seama; acum trebuie sa fac diferelinul; este bine ca ti-a dat T. sperante sa incerci si fara injectii; eu nu am prea multe intrucat am si o trompa infundata pe care trebuie sa mi-o desfunde prin histeroscopie; daca le aveam bune, poate nu faceam diferelinul si incercam si eu dar in cazul meu am sanse aproape nule.
Exista cumva vreun caz ca al Alineialex printre pacientele dr. T?
Adica a recomandat vreunei paciente dupa tratamentul cu diferelin, anticonceptionale pentru a grabi venirea CM-ului?

Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Sper sa nu trebuiasca sa astept chiar atat de mult. Dr a spus ca dupa tratament o sa-mi vina CM imediat, nu mi-a spus nimic ca ar trebui sa treaca 70 de zile ... In prospectul medicamentului oricum nu scrie asa ceva.
Ariana1 ai inceput tratamentul cu D ? Mie mi-a spus ca ar trebui facuta prima injectie in prima zi de CM. Voi cum ati procedat ? Oricum tot nu a venit inca ..
alinaalex, ce bine e sa auzi si povesti in care totul s-a terminat cu bine !!! dar dupa ce ai nascut ai facut vreun tratament ca sa nu apara din nou endometrioza ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Arianasi eu am avut dureri la CM si la contact,dar si la scaun ,acum inca nu mi-a venit CM(ar trebui sa vina intr-o saptamana)am sa vad atunci cum ma simt.Dupa laparo eu nu am sangerat deloc. Tie trebuia sa-ti vina acum?La cate zile ti-a venit luna asta?
Ioana din cate am inteles nici tu nu faci tratamentul cu injectii , dar acum ce tratament faci(presupun ca faci ceva naturist nu?). Sa nu ne pierdem speranta, nici tu, nici eu, nici una dintre noi ,sunt sigura ca pentru fiecare exista un ingeras care va veni la noi la un moment dat...nu intotdeauna lucrurile se intampla atunci cand vrem noi, trebuie sa avem rabdare si visul ni se va implini.
Va pup, dulce si va doresc turturor o saptamana usoara!
PS: De miercuri incep si eu munca

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Fetele, incepe sa imi fie cam frica de tratamentul asta cu diferelin.
Sunt cam in dubii. Chestia e ca maine trebuie sa fac prima fiola.
Ma intreb daca nu cumva ar fi mai bine sa ma apuc de FIV direct.

Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Boo eu cred ca daca vei incepe imediat dupa injectii anticonceptionalele, la tine CM va veni imediat dupa ce vei termina pastilele. Poate deaceea dr. tau a spus ca va veni CM imediat.In cazul in care nu se iau AC organismul este lasat singur sa-si revina si poate dura mai mult.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Alina sa stii ca si eu aveam dureri la contact, la scaun si cand urinam, si acum parca mai am, cred ca CM-ul mi-a venit, nu imi dau seama exact intrucat am sangerat mereu de la operatie, dar acum are alta culoare si m-a durut si burta; asa ca maine (daca nu ma razgandesc) am sa fac prima fiola. Sper sa nu ma insel cu CM-ul.

Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Iubita da si la mine persista durerile la scaun,dar numai dimineata.
Tu in ce zi esti acum,ar fi trebuit sa-ti vina acum? Eu cred ca ti-a venit (ai simptomele specifice?). Eu zic sa faci tratamentul, sunt sigura ca iti va face bine, nu cred ca trebuie sa-ti fie frica.
Pupici!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Pup si eu cu drag fetele, si ma bucur ca a mai revenit putin optimismul pe aici! Fetelor, nu trebuie sa va temeti, nici sa disperati, pt. ca endometrioza asta se pare ca afecteaza un numar mult mai mare de femei decat se crede, si marea majoritate au copii natural, si nu doar unul. Este mai problematic atunci cand apar efecte neplacute ca dureri mari la CM, etc sau cand in urma laparo se constata ca au fost afectate grav trompele si ovarele. Dar daca este in faza minora, poate fi contracarata cu succes printr-un regim alimentar echilibrat si tratament naturist specific. Ce vreau sa mai adaug, pentru fetele care au endometrioza in faza mai avansata, nu excludeti din start injectiile cu diphereline, ele au rolul lor si in cazuri mai grave nu e bine sa riscati nimic, la urma urmei e vorba de 6 luni, care trec destul de repede (in afara de bani, care sunt cam multi, recunosc...), dar pt. a avea un bebe nu e un sacrificiu enorm. Puteti totodata sa tineti tratamentul naturist si regimul alimentar, nu cred sa aiba vreo influenta negativa asupra efectelor dipherelinului, din contra, ar trebui sa ajute si mai mult.

Iar dupa diphereline sa nu renuntati la regimul sanatos de viata, este foarte important. Cu tratamentul naturist mai puteti face din cand in cand pauza, ca sa dati timp organismului sa-si revina. Eu de ex. am ramas intr-o luna in care intrerupsesem tratamentul naturist, nu insa si regimul alimentar (nu foarte strict), pe acela l-am tinut permanent, il mai tin si acum partial, desi sunt insarcinata, pt. ca alimente sanatoase precum fibrele, pestele, legumele si fructele proaspete sunt benefice in orice context.

Cresteti-va imunitatea cu capsule omega 3, echinaceea, ulei de catina, vitamina C, antioxidanti naturali etc. NU va sfiiti sa cautati pe net informatii folositoare, chiar pe forumuri straine, daca stiti engleza, sa intrebati, sa puneti cap la cap tratamente testate de alte fete care au avut rezultate foarte bune, sa inventati retete.... credeti-ma, nu este un regim alimentar monoton, cu putina imaginatie puteti manca mult mai gustos decat inainte. Eu de ex. habar nu aveam ca supa de linte poate fi atat de buna, sau pilaful din orez integral (de fapt nici nu stiam ca exista). Uitasem cat de bun este piureul de urzici, sau de spanac, sau salata de leurda si macris (cand e sezonul lor, normal).

Eu sunt sigura ca veti reusi toate sa depasiti aceasta problema (nu-mi place sa o numesc boala) si sa va strangeti bebicii cei scumpi in brate. E o chestiune de timp si de rabdare, nu va dura prea mult si imi veti da dreptate. Aveti incredere!

Va pup cu drag si sunt cu tot sufletul alaturi de voi!

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

"Pentru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472" target="_blank">BARBYE- una dintre noi! Trebuie sa ajuti!"

My baby development

11+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Amely multumim pentru vorbele si sfaturile tale.
Alina.n ieri m-a durut burta ca la CM, astazi imi curge, nu mult, dar rosu curat, inainte imi curgea un rosu negricios; cred ca este CM. Maine ar trebui sa incep diferelinul; si eu aveam dureri la scaun doar dimineata; acum parca mai am ceva, dar parca durerea nu mai este asa intensa; oricum, voi vedea pe parcurs.
Tu faci tratamentul?

Ariana1

Mergi la inceput