Fundatie care sa sustina costul unei fertilizari

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Pisix,

Iti tin pumnii pt luni. Fie ca toate gandurile noastre bune sa te sustina. Ceea ce incerci este ffff greu dar nu imposibil. Spun asta pt ca anul trecut am lucrat la un proiect pt crearea unei corporate fundation si ei nu erau interesati sa doneze bani, ci mai de graba sa-si doneze serviciile/cunostiintele cateva ore.

Dar nu se stie niciodata

Multe persoane ar putea beneficia de ajutor ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Buna fetelor,

Vreau in primul rand sa va multumesc din suflet pentru gandurile, parerile, temerile, incurajarile voastre !
A fost o discutie extrem de constructiva din care am reusit sa sintetizez foarte multe idei (inclusiv aceea ca nu reusesti mereu sa impaci pe toata lumea )si care m-a ajutat sa structurez un plan de actiune foarte obiectiv, incat am cuprins atat lucrurile benefice cat si partile dificile si amenintarile care ar putea pereclita punerea in aplicare a acestei initiative (o analiza SWAT ca sa zic asa ...).
Singurul sfat pe care as vrea sa vi-l dau (sa nu ma credeti va rog impertinenta ca imi permit), ca o concluzie dupa postarea acestui subiect, este SA NU VA PIERDETI SPERANTA, INCREDEREA.
Evident, am o parere f proasta despre femeile acelea pe care poate sa le pacaleasca oricine, care nu au discernamant si sunt usor impresionabile...
Insa ma refer acum la o altfel de speranta si incredere: aceea ca mai sunt si oameni sinceri, realmente doritori sa faca lucruri care conteaza. Ca exista si oameni care fac gesturi generoase nu ca sa dea bine sau ca sa para altfel ci pentru simplu fapt ca sunt incantati de multumirea sufleteasca pe care le-o ofera aceste gesturi.Eu am intalnit astfel de oameni si cred ca mai pot descoperi chiar si in persoane pe care nu le intuiesti astfel.
Dar asta mi-a pastrat aprinsa increderea si desi uneori par de-a dreptul credula, sau de un entuziasm infantil sau de un voluntariat excentric, mi-am pastrat convingerea ca eu sunt ok si ceilalti care nu inteleg asta au o problema.
Astazi m-a lovit intrebarea unei d-re care, dupa ce mi-a privit dezaprobator unghiile care nu au avut parte de intretinerea necesara saptamana trecuta, m-a intrebat extrem de contrariata : Bine, dar de fapt, de ce vrei sa faci asta ? Iti dai seama cata bataie de cap vei avea ???!!! Nu vei mai avea timp de nimic ..."
Sincer nici nu m-am obosit sa incerc o pledoarie. I-am spus sec ca e in scop publicitar si asa parca a mai fost putin de acord...
Acum cativa ani am lucrat intr-o companie cu o cultura organizationala deosebita care evident avea si o fundatie umanitara care strangea fonduri, printre altele, din donatii salariale (se oprea automat o suma fixa din salariu).
Drept multumire, o data pe an, copiii din adaposturile ce erau in grija fundatiei ne dadeau tot felul de cadouri : desene sau felicitari sau chiar mici obiecte construite de ei. Iar fundatia ne dadea cate un tricou cu "Mamica onorifica".
Cei mai multi colegi erau atat de mandri de generozitatea lor incat nu-si mai incapeau in tricou.
Eu insa nu voi uita cat plangeam in ascuns citind acele felicitari...
Si mi-am promis ca, o data, voi infiinta si eu o fundatie ca sa pot ajuta cat mai multi oameni sa le fie mai bine, sa fie mai fericiti.
Am avut mereu o buna capacitate de convingere si mi se parea ca e un lucru pe care il pot folosi pentru a-mi indeplini acest tel.
Sper ca nu va ganditi ca sunt prea tanara pentru asa ceva. Recunosc ca si eu ma gandeam ca acest lucru se va intampla cand voi fi mai ... coapta. Dar cum toate lucrurile bune mi s-au intamplat pana acum mai repede decat as fi putut sa visez (sper sa fie valabil si in cazul bb), iata ca si acesta initiativa pare sa aiba aceeasi traiectorie ...
Ceea ce incerc sa va spun este ca MI-AM IMPLINIT ACEST VIS. UN VIS CU CARE SPER SA POT IMPLINI SI ALTE VISE .

Nu este corect sa fac nici un fel de reclama, nu voi da nume sau alte detalii de identificare, dar sunt sigura ca la un moment-dat veti afla.Implementarea proiectului sper sa nu dureze mai mult de 2-3 luni, insa lansarea oficiala (si intr-un mod care sper sa atraga cat mai multe fonduri)va fi abia in luna martie.
Va doresc ... sa simtit si voi macar o parte din ceea ce ma incalzeste pe mine acum !

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

pisix ideea ta e super. Daca te voi putea ajuta cu ceva, o voi face cu cea mai mare placere!
Multa bafta

orchis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aisha1 spune:

Poate te ajuta , am gasit in arhiva
aisha

http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=27219#375799

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Nu inteleg de ce ati intrerupt acest subiect?Este f interesant,mai ales, pt cele care nu au niciun copil,iar timpul nu e de partea lor.Banuiesc ca si statul ar avea de castigat,indeosebi ca se preconizeaza ca populatia tarii sa scada drastic.Eu sunt alaturi de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocsy2007 spune:

e un subiect super . ar trebui sa scriem pe siteul pro tv despre asta si poate asa va auzi cine trebuie.

pentru a obtine ceva trebuie sa vrei cu adevarat
http://tt.lilypie.com/XILYm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

Buna PIXIS,am sa spun pe scurt povestea mea caci nu vreau sa va plictisesc:am 28 ani,de aprox 7 ani ma lupt cu acest chin infertilitatea,si din dorinta de a avea un copil cred ca am ajuns sa o iau "razna",am inceput chinul de la 21 de ani,cand am ramas fara un ovar,in urma unui chist,apoi 2 ani nici gand sa raman insarcinata,imi faceam test peste test si nk,in 2004 am obt primul test de sarcina pozitiv,credeam ca nu vad bine,plangeam de bucurie nu imi venea sa cred,dar bucuria sa curmat repede la 6,5 sapt sarcina s-a oprit in evolutie,urmata de un avort spontan ,care a inceput acasa cu niste dureri insuportabile,nu o sa uit niciodata acele dureri,...DIN anul urmator 2005-2007,cred ca am ramas de 5 ori,imi era frica sa-mi mai fac un test de sarcina,pt ca de fiecare data cand faceam testul la 1 sap cel mult 2 imi venea menstruatia(avorturi menstruale),nu s-a aflat cauza nici pana in ziua de azi,cu toate zecile de analize pe care le-am facut,eram obsedata sa nu fac extrauterina ,pt ca stiam ca daca o fac,imi era fatala,pt ca nu mai puteam sa am copii pe cale naturala,ceea ce s-a si intamplat in primavara lui 2007,.AM fost diagnosticata cu sarcina extrauterina dr,am fost op (cica la timp)asa spunea medicul inainte de operatie,ca nu se rupsese din trompa,partea proasta ca neavand ovarul stg,trompa stg nu imi mai folosea la nk,iar extrauterina era pe dr,cu ovarul sanatos si unicul.DUPA operatie medicul ma evita din ce in ce mai mult si nu intelegeam de ce,asistentele mi-au spus ca ele stiau ca mi-a salvat trompa,ca a fost o operatie f dificila,si ca desi pe masa de operatie se rupsese sarcina din trompa lucru care a si condus la hemoragie(de aceea a durat op 2 ore si jum),totusi trompa a fost salvata.ESTE drept fiind cadru medical(asistent medical)si avand f multe cunostiinte de medicina mai ales de ceea ce ma interesa pe mine -ginecologia,am fost usor sceptica,dar oricum eram vesela ca am scapat cu bine si ca mi-a salvat trompa ,deci ink puteam incerca sa raman.INSA "bucuria" a fost de scurta durata,cand am venit la o sapt,sa-mi scoata firele dr-ul era schimbat la fata,mi-a spus sa iau loc,a tras aer in piept,si mi-a spus ca ii pare rau dar ca nu mai pot avea copii pe cale naturala,pt ca in urma hemoragiei a fost nevoit sa taie o buna parte din trompa si a taiat chiar regiunea(istmica)practic calea de acees de la ovar la uter,a ramas dosr o mica parte din trompa(sincer nu stiu de ce a mai lasat-o),asa,si ca singura modalitate este FIV-ul.NU VA POT DESCRIE in cuvinte ce durere am avut in suflet,durere pe care o am si acum,nu va pot spune cate nopti am plans si multe altele si ma intrebam de ce eu,de ce tocmai eu care iubesc enorm copii,dar in cele din urma m-am resemnat ,si gandul ca mai am totusi o sansa ,parca ma facut sa mai imi revin.DUPA mari sacrificii financiare ,pt ca eu sunt asistent medical si am un salariu doar de 700 de ron,chiar daca nu credeti,am reusit sa fac un imprumut de la sefa mea de 2000 de euro,si pe care i-am promis ca ii restitui inapoi in 10 luni,practic am renuntat 10 luni la salariu,in iulie termin cu datoria,si traiesc din salariul sotului,care nu este mare,dar nu ma plang,pt ca visul de a fii mama merita orice sacrificiu.IN OCTOMBRIE 2007,am reusit sa fac un tratament pt fiv(prot.scurt-Gonal si Diph.)ovarul meu unic saracul a fabricat vre-o7 foliculi,dar la punctie s-a dovedit,ca nu era nici un ovocit,punctie alba,alt soc,din acest ghinion,pot spune ca am avut si putin noroc,pt ca mi-sau inapoiat cei 1400 de euro,pt ca nu am avut ovocite,deci pierdusem banii de tratam.ACUM am reusit sa strang o parte din banii de tratament(parinti,socrii)zic o parte ca nu stiu ce tratam imi va da dr-ul,probabil ca dublu poate chiar triplu fata de primul,si in martie incep protocolul lung.CEEA ce v-am povestit ,sper ca nu a sunat a vaicareala,am vrut pur si simplu sa subliniez,cate sacrificii se fac, in aceasta lupta de a devenii parinti,pt ca asta este o lupta ,cu destinul,cu sistemul cu tot.AM sunat la casa de asigurari ,in speranta ca voi obt o aprobare de compensare 50%,in cazul in care mi-se va da puregon sau gonal,nici vb de asa ceva,nici nu se mai compenseaza,au considerat cred ca sunt prea ieftine probabil si le-au scos de tot din lista.LE-AM spus ca ne mai miram de ce a scazut natalitATEA ,pai statul roman cu ce sare in ajutor,cu nk,doar cu scuze.CONCLUZIA finala la ceea ce am scris,la "scurtul"mesajeste ca ideea care ti-a venit PIXIS este minunata,si te sprijin din tot sufletul,pt ca noi nu vrem sa ne facem liftinguri faciale,nici implanturi de silicoane,vrem doar sa devenim mame,si daca destinul a fost putin impotriva noastra,incercam sa ne mai dam o sansa cu ajutorul lui Dumnezeu,si a tehnicii medicale.TE pup si daca ai nevoie de sfaturi de orice fel nu ezita,eu una te sprijin in tot ceea ce ti-ai propus,aveam si eu acest gand,dar nu stiam cum sa incep.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

SCUZE PISIX,PISIX,PISIX,vin cu mielul

Mergi la inceput