Fundatie care sa sustina costul unei fertilizari

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

buna dimineata
pisix e foarte simplu
te duci pe prima pagina si in bara de deasupra mesajului ai sa gasesti un creion "edit text" apesi pe el si modifici mesajul,poti da vizualizare apoi trimite mesaj
afectiuni:oligoastenoteratospermie sanse 0 sa raman insarcinata natural si in aceeasi situaltie,cu mici modificari ale spermogramei sunt inca 6-7 fete numai din constanta si care scriu pe forum,nici nu vreau sa ma gandesc cate sunt in realitate....


"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



SA O AJTAM PE BARBYE

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

quote:
Originally posted by nucutza

Si mie mi se pare nemaipomenita ideea! E o prostie ca statul nu suporta macar o parte din costuri. In multe tari din lume, daca statul nu suporta integral costul unui fiv, suporta macar o parte. Intr-adevar, se pling de scaderea natalitatii, dar nu fac nimic in acest sens. Maresc alocatia, dar fixeaza plafon unic de indemnizatie pt. crestera copilului, fara sa tina cont ca exista femei care platesc sume foarte mari la asigurari. Rezultatul? Va creste natalitatea la nationalitatile conlocuitoare, ca sa zic asa.

Sa stii ca exact asata am gandit si eu dar nu am vrut sa fiu acuzata de rasism.
Din pacate in momentul de fata celor de sus nu le pasa de ce se intampla, sau le pasa dar nu fac nimic.Acest lucru cred ca se va simtii peste cativa ani si va fi putin cam tarziu.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

quote:
Originally posted by sabineta


1. Cand ne platim impozitul pe venit, pe declaratie undeva te intreaba daca vrei sa dai un procent din impozitul tau unui ONG. Ar trebui sa convingem cat mai multa lume sa doneze acel procent catre aceasta fundatie. iar noi sa dam exemplu pozitiv, desigur.



Super ideea. O sa incerc sa fac lobby in jurul meu.Sa prinda pana la anul cand primi fisele fiscale.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna dimineata!
Vreau sa ma alatur voua in sustinerea infiintarii unei fundatii care sa ajute cuplurile care trebuie sa faca FIV. Ar fi excelent sa se poata materializa. Sincer, cred ca va fi un proces anevoios si de durata, in primul rand din pricina mentalitatii celor care nu au probleme, care nu pot intelege problema noastra. Sunt multe persoane care au impresia ca fertilizarea in vitro este impotriva religiei, ca este ceva contrar naturii, altii mai cred ca se pot naste copii cu malformatii. Va spun sincer ca pana si parintii mei, care imi cunosc problema, au idei preconcepute ref. la FIV, desi nu sunt deloc informati, iar eu cand le spun ca am citit articole pe internet scrise de medici sau din reviste de specialitate, nu au incredere in aceasta procedura. Pe mine ma doare sa vad ca proprii mei parinti dezaproba fertiliz. in vitro si ma gandesc ca majoritatea populatiei gandeste tot asa, deci cred ca putina lume ar fi de acord sa contribuie la asa ceva.
Iertati-ma, va rog, daca sunt prea pesimista , nu vreau sa va reduc din entuziasm, dar sta e parerea mea, este prea mult dezinteres in tara asta fata de problema infertilitatii.
Cel mai corect ar fi ca statul sa sustina cuplurile care au nevoie de FIV, mai ales ca fiecare dintre noi contribuie lunar la asigurarile de sanatate. Eu cel putin, dau pe luna peste 1 milion la CAS. Si cand e vorba de vreun tratam. sau analiza, trebuie sa platim tot!
Nu stiu cum sa facem, dar cred ca ar trebui sa ne organizam in vreun fel si sa incercam sa solicitam statului sprijin, sa se propuna o lege pentru suportarea de catre Casa de Asigurari a costului FIV. Asa se plang ca scade natalitatea, dar cand e vorba sa ne ajute cu ceva, nu fac nimic..
Poate ar trebui luata legatura si cu niste posturi TV sau ziare pentru prezentarea reala a situatiei. Sunt convinsa ca lumea crede ca cei care fac FIV sunt cateva cazuri izolate ( asa credeam si eu pana sa descopar ce probleme avem), lumea nu stie cat de multe cupluri din Romania sunt in situatia de apela la FIV.
Oricum, s-ar putea si asa sa ne batem cu morile de vant..
Chiar daca sunt mai pesimista, sa stiti ca sustin si eu cu ardoare crearea fundatiei!
Sa ne ajute Dumnezeu!

P.S. O idee de nume: chance for new life

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Exista o asemenea fundatie la Timisoara.Cel care a facut aceasta fundatie era activ odata pe acest forum.
Eu sincer nu prea cred in asa ceva. Daca nu te ajuti tu putin probabil sa te ajute un strain. Sunt vise si planuri frumoase.
Cred ca ar trebui inceput cu legea fertlizarii in vitro care nu se mai stie nimic de ea dupa cate stiu eu, si apoi tratament subventionat etc.E o problema f spinoasa.
Eu iti urez bafta si noroc!
Ar fi frumos sa realizezi aceasta fundatie si sa ai mereu acest elan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Din pacate si eu sunt exact de parerea Monicai-Elena.
Bafta oricum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

ali - stai linistita pt ca probabil toata lumea gandeste asa, insa nu toata lumea are curaj sa o spuna :-)
ioana_p76 - multumesc pentru sustinere! Ioana eu am vazut ca tu esti foarte inversunata dar sa stii ca eu nici nu mai iau varianta finantarii de catre stat in calcul. Noi suntem foarte prinse pt ca suntem implicate direct in problema si ni se pare ca e musai sa fim ajutate. Insa gandeste-te la toti cei care au Hepatita C si au nevoie de tratamente f scumpe, sau la cei care au nevoie de transplant si care stau ani pe liste de asteptare si ...exemplele ar putea continua; deci ma tem ca sanse sa rezolvam ceva astfel nu exista.
Dar putem sa ne mobilizam sa cautam la oamenii cu suflet si ... fara prejudecati (vai de mine, eu nu am mai auzit oameni sa gandeasca asa; poate si pt ca nu am spus nimanui in afara de voi)
Monica_Elena, lachione - sper cat de curand sa va pot alunga putin din pesimism. Da, sunt o persoana entuziasta si in general am reusit sa fac lucrurile sa se intample. Sper sa ma ajute DD sa reusesc si acest caz. Iti amintesti cumva cine a facut fundatia ? Poate as putea afla din problemele de care s-a lovit pt a le evita.
Nu stiu ce fel de fundatie e cea de la TM dar poate ca un singur om luptandu-se cu morile de vant nu a reusit. Insa o fundatie sustinuta de o firma, care beneficiaza de multe din resursele firmei respective ( de la secretara, avocat, logistica, PR, etc) sper sa poata face mai multe.
In plus, sincer am o multime de idei care sunt sigura ca vor prinde
"Chance for new life" - mi se pare ca suna extraordinar !
Voi trece pe prima pagina (am invatat deja cum) si propunerile de nume
Pentru ca mi-am dat seama ca pare un pic ... brusca dorinta mea de a propune infiintarea acestei fundatii vreau sa precizez ca sunt o femeie care isi doreste din tot sufletul un copil cu sotul ei (la fel ca si voi); sotul meu insa a fost diagnosticat cu azoospermie, deci singura sansa de bb e FIV. Pentru a invata cat mai multe despre asta am citit foarte multe pe dc, asa ca am aflat si de povesti tulburatoare ale unor oameni care stiu ca exista ceva care le-ar putea implini visul, dar ca nu si-l pot permite.
Asa ca m-am gandit la aceasta fundatie. Nu o voi face eu ci doar o voi propune. Nu imi asum merite pt ca restul, ce voi face -va fi cu ajutorul vostru.Dupa infiintarea efectiva probabil ca va fi o persoana angajata sa se ocupe iar noi (ma refer si la voi) ne vom ocupa sa o facem cunoscuta si ...sponsorizata.
Deci singurul lucru care conteaza (pentru mine si pt cele care cred in aceasta idee) este sa reusim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Pisix super idee!!! dar din pacate si eu sunt de aceeasi parere ca si MONICA -ELENA - inceputuil e legea fertilizarii in vitro... subventionarea tratamentului si medicamentatiei...

As vrea daca se poate sa fiu mai explicita: sunt cupluri cu venituri peste medie care au banii necesari pentru FIV, dar nu exista o lege clara.. care sa cuprinda un concediu medical pentru noi femeile, care in conditiile astea ar trebui sa avem maximum de confort psihic si fizic... Nu mi se pare normal ca dupa 10-12 ore de munca tu sa mergi la eco, sa mai fi atenta si ce doze iti faci...sau sa fugi la eco in pauza de prinz..

Ar trebui determinat clar cate FIV/pacienta se subventioneaza... Nu stiu daca nu ar fi mai usor sa ia direct legatura CLinicele care fac FIV cu casa de asigurari.....Din cate am inteles in Unagaria sunt 5 FIV sustinute de catre casa lor de asigurari...

In al treilea rand si nu ultimul ar trebui vazut clar cat dureaza pana ajungi in posesia banilor sau daca mergem in varianta cu casa de asigurari pana ti se plateste ... stiu multe cupluri care au recurs la credit pentru asta, pentru anumita varsta e importanta si timpul...

Pisix sper sa nu te supar, ideea e buna, dar mi se pare corect ca sistemul nostru de sanatate sa ne sustina sau sa faca ceva in sensul asta cat timp platim acele contributii si sigurari, exact cum sunt sustinuti alti bolnavi sau handicapati - nu vreau sa fiu rea, dar mi-as dori sa fie asa. Poate se clarifica mai multe dupa ce se stabileste clar ce se intampla cu pensiile private si cu privatizarea sistemului de sanatate..

Imi cer scuze daca nu am dreptate... nu sunt in domeniu....

Va pup si bebici sanatori cat mai repede..

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

pisix presedinte al acelei fundatii era pro. Munteanu de la Timisoara(primul care a facut FIV in Romania).........
Sa dea Dumnezeu sa nu iti pierzi elanul. Cand Mihnea(fivuletul meu de 1 an si 4 luni) o sa imi dea voie(ma refer la timp) o sa iti mai scriu cateva dintre ideiile mele ca cineva trecut prin asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Am uitat sa iti spun ca aveau si sustinere parlamentara fostul ministru al sanatatii Beuran care era de acolo. Datorita agitatiei lor a intrat in parlament la acea vreme adica acum 2 ani legea Fiv-ului.

Scuze ca indraznesc pisix cati ani ai? Ai copii sau te confrunti si tu cu aceeasi problema? Si daca da de cat timp? Ptr ca doar cineva care trece prin asta poate face intr-adevar ceva ptr noi care suntem in aceasta situatie.

Mergi la inceput