Fundatie care sa sustina costul unei fertilizari

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Si mie mi se pare o idee minunata!
In legatura cu numarul, nici eu nu cred ca ar fi "fair" sa fie o limita, eventual, ci mai degraba, sa zicem sa va ganditi la nr de FIV "sponsorizte" ( adica, daca o peroana a facit FIV cu bani de la fundatie, mai poate primi sau nu si a 2-a oara).Chiar daca ar fi doar o parte din banii necesari, tot ar fi bine...

Poze1Poze2
Sa o ajutam pe Barbye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

quote:
Originally posted by cristinici

In primul rand procedura de a obtine banii sa nu fie una anevoioasa.
In al dioile rand persoana respectiva sa vina cu recomandarea de la un medic de specialitate pt FIV , care sa cuprinda si motivul.
Nu cred ca este bine sa va limitati ,doar la persoanele care fac pt prima oara FIV. Rata de reusita fiind asa de mica, reusitele din prima sunt destul de putine, deci tb dat sansa mai multor incercari.
Nu mi se pare buna nici ideea de a impune o anumita clinica. E f important ca fiecare pacienta sa-si aleaga dr si sa aiba incredere in el.
Aici cu varsta e destul de mult de discutat. Sunt femei care au ajuns la 40 sau 45, fara sa-si permita sa faca un FIV, iar timpul nu mai e chiar in favoarea lor.
Deci eu zic ca va fi f greu pt cei care vor decide , cine si cati bani poate primi.
cristinici



Subscriu si sa va zic de ce . Sunt persoane care se vad nevoite sa faca FIV cu donator(printre acelea ma numar si eu).Iar in Buc. singura banca de sperma este la Giulesti , acei oameni nu au nici o sansa daca s-ar limita alegerea clinicii.
Da cristinici ai dreptate , ma gandesc si cu limitarea varstei....pai parca aud "pana-n 35 de ani" si sincer plange inima in mine.Am auzit fraza de "n" ori .....Sunt medici ginecologi care iti zic cu nonsalanta "ce mai vreti doamna la 38 de ani ???..."
Mi-am stors creierii de unde sa fac rost de bani ptr. FIV si singura sansa ramane creditul in banca pe 10 ani...si pana la urma daca va fii nevoie il voi face ( cei drept cu inima stransa ca daca...dar nu vreau sa ma mai gandesc...)
pisix Super subiect , extraordinara ideea!!!
Te rugam sa ne mai tii la curent!!!! Si eu ma numar printre persoanele care ar apela la aceasta fundatie ptr. ca stiu f. bine ce este in sufletul unei femei care se vede in imposibilitatea de a procrea. Simti ca te lovesti de un zid...Nu vreau sa spun... ce este in sufletul nostru cand vad o mamica cu puiutzul de mana. Nu va mai zic cum visez cu ochii deschisi...."copilul meu...hmmm...trist...ptr. mine este trist..." Ma duc in parc si ii privesc pe pitici cum rad , cum plang, cum sunt fericiti, ...privesc acei copii fericiti...Imi vine sa le pup pe tooooate mamicile pe burtici....
Gata...ca o dau iar in depresie....
As avea multe de povestit despre starile sufletesti prin care trec dar ...este prea frumos subiectul si optimist , si nu as vrea sa il stric..
pisix
La randul meu
Iti multumesc!!

PERLUTZA
FLORILE MELE
Un drac de fata!

"Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! "

copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

O idee excelenta, pisix. Sunt sigura ca ar fi mult mai usor pentru multe cupluri ca o parte din costuri sa fie sustinuta de o astfel de fundatie. Cu toate ca se stie ca sansele de reusita la FIV sunt destul de mici, sunt foarte multe cupluri care recurg la varianta imprumutului. Din pacate sunt si destule cupluri care nu au nici macar posibilitatea aceasta, de a se imprumuta si se vad neputinciosi in a face ceva pentru a avea un sufletel alaturi.
Sunt sigura ca se vor gasi oameni care sa sponsorizeze o astfel de initiativa, si mi s-ar parea normal ca o parte din banii pe care ii platim sub forma de impozit la fiecare salariu pentru serviciile de sanatate un procen cat de mic sa fie virat pentru acesata cauza. Ar fi bine sa nu fie conditionat spitalul iar fundatia sa suporte costurile tratamentului (procurarea medicatiei si instruirea in cea ce priveste folosirea acestora). De ce spun sa nu fie conditionat spitalul, pentru ca fiecare sa isi aleaga doctorul si conditile. In acest caz costurile procedurii (excluzand tratamentul) vor fi suportate de fiecare pacient in parte pt ca acestea difera de la clinica la alta.
oricum, aceasta initiativa ar veni in intampinarea foarte multor cupluri care nu ar mai fi obligate sa se streseze si pentru modul cum ar putea sa isi procure o parte din bani.
Sper ca ti-am fost cat de cat de folos si multumim inca o data pentru initiativa.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Intr-adevar, o idee stralucita, speram sa aiba si o finalitate pe masura.O asemenea fundatie ar fi de mare ajutor pentru f multe cupluri care nu au copii si nu dispun de res materiale.Poate daca se infiinta pana acum multe din noi nu mai eram nevoite sa facem credit la banca si sa platim ani de zile degeaba( in cazul unui FIV nereusit). Dar oricum niciodata nu-i prea tarziu si speram ca poate, poate.......Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Fetelor va multumesc pentru noile idei !

Ce ma gandeam eu : ca prin conditiile de eligibilitate trebuie sa oferim o sansa celor care chiar nu ar avea nici o alta posibilitate sa obtina banii altfel; in plus, cristinici, eu ziceam de persoanele care nu au mai facut FIV in sensul ca fiecare in viata trebuie sa aiba macar o sansa.

Da, aveti dreptate cu clinica, uite de asta mai multe minti sunt mai bune decat una. Atunci suma oferita ca ajutor ar trebui sa fie fixa (sincer nu cred ca va fi cost intreg); dar daca ar fi 1500 eur (e un exemplu orientativ) poate ca ar oferi mai multor cupluri accesul la acest tratament. Si totusi, te gandesti ca o persoana care vrea la Sabyc isi asuma restul costurilor (stiu ca la Sabyc era cel mai scump...); ori o persoana care e dispusa la restul de plata nu e chiar intr-o situatie disperata. Adica o persoana care e intr-o situatie disperata cred ca ar face oriunde numai sa faca ...

Pe de alta parte, si eu ma gandeam ca varsta ar trebui sa fie un criteriu, in sensul ca o femeie de 40 de ani clar ca nu mai poate avea sansa sa incerce prea mult, pentru ea degeaba exista rezolvarea financiara la anul,daca fizic nu mai e nici o sansa.
cornelianeli - o fundatie de genul asta nu sta sa compare cat de mult isi doreste sau nu un cuplu sa aiba un copil ... dar trebuie sa fie o solutie pt oameni care nu avut sansa sa incerce nici macar o data; adica iti dai seama ca vor aplica o multime de oameni dar cum resurele nu vor fi imense foarte putini vor reusi efectiv sa ajunga la ele; iar ca sa alegi va trebui sa fie o chestie clara pt toata lumea de ce EL si nu EU; pana la urma ai putea lasa pe toata lumea sa aplice, nu ?... insa faza e ca ar fi gramada de oameni care si-ar face vise aiurea si care ar fi dezamagiti ori cred ca oamenii aflati in postura asta au fost de prea multe ori dezamagiti
mi_a - super idei amandoua, uite ca incetul cu incetul facem o platforma-program
felicia tu cred ca esti cu adevarat optimista daca te gandesti ca sponsorizarile vor fi asa dese incat unii oameni vor putea beneficia de ele chiar de mai multe ori . Sa dea DD, acuma sincer nu m-as supara sa fie asa !
copilutzu - uite la asta ma refeream ... la cazurile care realmente te misca ! Mie mi-a venit ideea citind pe dc povesti atat de sfasietoare incat plangeam doua zile. Si eu sunt intr-o situatie in care pot sa inteleg perfect ce e in sufletul unei femei care nu poate avea puiii ei (copilutzu si eu azi am tinut in brate bebeul unei prietene si jur ca nu-mi venea sa i-l mai dau!). Dar sincer ma tot incurajez cu orice fel de lucruri : ca voi incerca FIV-uri de "n" ori, ca daca tot nu merge ma duc in strainatate, ca ma interesez peste tot de niste tratamente scumpe care sa faca minuni, etc. Dar cand nici macar cu lucruri din-astea nu te poti alimenta ... nu vreau a ma gandesc cum poate fi
MRL - eu stiu ce zici cu clinica (si eu am o idee fixa despre unde as vrea sa fac) dar gandeste-te ca poate gasim o persoana care vrea sa faca FIV in Elvetia... Ce ne facem ? :-)
Pana la urma cred ca cel mai bine ar fi sa pui o conditie de genul asta : daca procedura ta se incadreaza in 2000 EUR- fundatia iti acopera X%; daca depaseste 2000 EUR, primesti y%. Din nou, e vorba atat de suma cat si de principiu
Stiti, eu ma gandeam ca poate o astfel de fundatie ar putea face demersuri si pe alta cale: adica sa stii sa faci o campanie asa de inteligenta, incat sa atragi si clinicile in joc. Adica sa te duci la medicul Cutarescu si sa-i spui: uite, avem un caz disperat, astea sunt resursele lor, asta e situatia, noi iti dam 1500 eur, tu sponsorizeaza cu restul . Ar fi si pt ei o chestie de publicitate ...
iazminn - sa dea DD sa iasa, oricum mesajele voastre ma indarjesc sa FAC sa iasa treaba asta

Fetelor, am primit atat de multe mesaje atat de frumoase de la voi, incat sa-mi incarce suficient de tare bateriile pentru a lupta pt chestia asta !
Va multumesc pentru idei, pt gandurile frumoase, pentru povestea voastra !
Eu am inceput deja sa centralizez tot, si sa facem o schema la tot ce e de facut.
Impreuna cu ideile voastre astept si propuneri de nume de fundatie. Mie mi se pare important, pentru ca pana la urma se strang atat de multi bani in functie de cat de frumos stii sa promovezi o astfel de idee, ori numele trebuie sa fie sugestiv, nu ? Si eu ma gandeam sa fie in engleza, ca sa inteleaga si strainii din Romania, dar e doar o idee...
p.s : sper sa apuc sa va raspund tuturor si pe PM dar in orice caz sa fiti sigure ca va citesc tot timpul !

PisiX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Pisix,
Super idee si sper sa o puteti pune in practica!Sunt sigura ca se vor gasi oameni care sa sponsorizeze o astfel de fundatie!Numai cine a avut sau are probleme intelege necesitataea unui ajutor moral, banesc, sufletesc!Inca m-ai luat cu surprindere, dar pana maine sigur am sa gasesc si eu o idee pt aceasta fundatie...
Pisix, din partea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

Minunata idee pisix! 2 lucruri as avea de spus aici:
1. Cand ne platim impozitul pe venit, pe declaratie undeva te intreaba daca vrei sa dai un procent din impozitul tau unui ONG. Ar trebui sa convingem cat mai multa lume sa doneze acel procent catre aceasta fundatie. iar noi sa dam exemplu pozitiv, desigur.
2. Din ce m-am interesat eu, exista anual si niste FIVuri oferite de Ministerul Sanatatii, dar de fapt tot prin intermediul unor donatii s-ar face. Oricum, listele de asteptare sunt imense, iar alegerea... nu mai vreau sa va spun.

Deci haideti sa ne punem pe treaba fetelor, caci cine se pricepe mai bine decat noi in acest domeniu???????

sa ne vedem cu toatele

...las' ca ma fac eu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

A, si uitam sa va spun. Le-am dat un link si fetelor de la subiectul endometrioza. Inconditiile in care boala asta nemernica face atat de multe victime peste tot in lume (unele studii arata ca 40% dintre femei o au), la noi in tara unii doctori se tem inca sa puna diagnosticul. Si asta este un subiect de promovat. Tocmai la asta lucrez acum :)

...las' ca ma fac eu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

buna dimineata fetele
eu nu sunt tocmai noua pe aici dar nu am asa mult timp sa scriu
cateodata nu reusesc nici sa citesc tot, dar va urmaresc in fiecare zi
am endometrioza si va dati seama ca FIV este speranta mea, ma gandesc la un credit in primavara asa ca ideea mi se pare minunata
eu lucrez la mai multe fundatii asa ca daca aveti nevoie de idei sau informatii despre functionare sau altceva va ajut cu mare placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

andrabirni - draga mea, daca fiecare fata vine cu o idee/ propunere sfat iti dai seama ca vom face o chestie desteapta; eu as vrea sa ma intalnesc zilele astea cu un avocat pt actele de fundatie si iti dai seama ca va trebui sa-i spun exact ce vreau... deci astept cat mai multe idei
sabineta- uite ca mi-am amintit acum de cei 2% pt ONG-uri... Good point, asta chiar ca merita promovat mereu
Pe de alta parte, uite mi-a mai venit o idee legata de statistica ta referitoare la endometrioza: haideti sa facem o lista cu toate afectiunile care pot duce la un FIV; adica eu sunt in tema cu afectiunile masculine, nici nu stiam problema cu endometrioza.
+ cine stie exact cati oameni sunt afectati de aceste probleme
Deci daca am face o lista ca asta pe prima pagina ?...
De asemenea, nucutza ai scris ca, conform statisticilor, nr cuplurilor infertile este in crestere. Are cineva o statistica exacta ? Cam cate astfel de cupluri sunt ?
Eu nu stiu cum sa fac sa apara pe prima pagina, dar daca ma ajutati voi v-as ramane indatorata.
Pana acum ar fi :
endometrioza
absenta trompelor (cum se numeste chestia asta in termeni medicali?)
azoospermia

cornelia 1172 - chiar mi-ar prinde bine cateva informatii ! iti trimit pe PM o lista cu intrebari; eu i-am scris un mail unei amice care a lucrat candva, de mult, la o fundatie; ea mi-a spus ca ma va ajuta dar pe vremea aia era un pic altfel in sensul ca nu erau prea multe legi, dar acum s-au schimbat lucrurile...

Va multumesc pt tot !

Mergi la inceput