Superpacientele visatoare si gravidutedr.Moisa

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Neata fetele si weekend placut..
Amely am vazut si eu montajul...ce sa zic..ai un scumpic si pare ca are ochisorii albastri...inca nu-mi dau seama cu cine seamana!Si eu am avut streptococ de grup B si am nascut natural..din fericire Bia nu a avut nimik!
Teo sarcina usoara cu bb mici!
Rami si eu am admirat casa si pe voi!Si noi ne dorim mult o casuta, dar momentan nu se poate!
Apropo, eu incep scoala de soferi sa imi iau permisul ca sa pot sa ajung cu Bia mai repede peste tot si sa nu il tot sun pe tati sa ne duca!Masina va veni inaintea examenului de permis si sper sa ma ambitioneze sa-l iau din prima!
Bia e la fel e nazdravana ca intotdeauna!

www.dropshots.com/utocatalina" target="_blank"> Bia
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2058dec0ad490f2ea6fc4f" target="_blank"> printesa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Buna fetele!
Pai ce ma fac eu ca vad ca nu reusim sa terminam capitolul si eu azi-maine nasc si cine stie cand imi dau ragaz puiutii sa mai intru? Era cat pe ce sa va scriu dupa nastere, dar uite ca Doamne-Doamne ne-a mai dat un ragaz. Am fost in spital de vineri pana ieri, cu perfuzii cu Gynipral si tratament litic intramuscular pentru ca nazdravanii mei dadeau semne de nerabdare ce aveau ca rezultat contractii, asa ca d-na dr. a hotarat, fara drept de apel: internare pentru ca, citez "nu vreau sa scoatem niste mate ( pisici)!". Acum suntem bine, am facut si eco, totul este in regula, doar ca puiutii au 1600 g/1700 g ( deh! daca nu e si mami asta mai inalta!), asa ca am revenit acasa, cu tratament medicamentos si cu promisiunea de a sta cuminti pana pe 31 iulie cand va fi scos firul de cerclaj ( atunci vom avea 36 sapt. si 4 zile) si pana atunci speram sa creasca si sa nu mai fie nevoie de incubator.
Loren@ bafta cu scoala de soferi! Ma gandeam sa o fac si eu dupa ce vor implini copilasii un an.
Liliana cred ca esti in plin proces FIV. Ma duc sa dau o raita pe la FIV sa citesc noutatile.
Mamicile sunteti bine, nu?
Gravidutele ce mai zic?
Daca aveti date noi spuneti-mi sa reactualizez listuta.
Aileene special pentru tine!
Va pup cu drag, iar daca nu voi mai reusi sa intru sa stiti ca e motivat .

Teodora
34+ Tiberiu si Daria
Aniversare 2006

Burtici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Teo, vad ca nazdravanii tai abia asteapta sa ajunga la mami in brate. Sper sa iti calc pe urme si sa imi dai meditatii pentru urmatoarea etapa. Te pup dulce pe burtica sa fie cumintei puiutii si sa mai ia in greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Teo:
Eu sunt tot aici gasesc usor subiectul deoarece l-am pus la : "favorites" numai ca nu prea am noutati. La ultima echo aveam 11 saptamani si 2 zile si mi-a spus ca este bine, mi-a facut si poza si l-am vazut cum dadea din aripioare (de fapt din maini). Ma mai duc pe 31 iulie la control cand imi va face si triplu test sper sa fie bine.
Incep sa ma simt din ce in ce mai bine, nu prea mai am probleme cu constipatia si nici cu mancare ( nu am avut probleme majore nici inainte) dar acum parca este mai bine.in schimb tot mai am o stare de moleseala/lene/sonm... Poate si din cauza caldurii.


In schimb am fost la concert "Roling stones"si a fost prima data cand mi s-a facut rau, chiar cand am iesit pe poata stadionului am clacat: nu mai puteam sa respir, mi se inmuiase-ra piciarele si tremuram din tot corpul. Ce sa va spun: organizarea sub orice critica: nu am reusit sa cumpar nici un pahar de apa , deci m-am dehidratat .....foarte aglomera, iar cand am iesit eram ca si vacile , ne-a luat mai mult de 1 ora sa iesim din stadion. Sotul meu s-a speriat si el , noroc ca aveam masina aproape si am ajuns repede acasa. Orim , m-am hotarat, nu ma mai prind ei asa usor pe mine pe stadion. Dar spectacolul......SUPER, INCREDIBIL ce pot sa faca niste oameni la peste 60 ani.

Tie iti urez succes, stai linistita si nu te misca prea mult, cu cat ii ti mai mult cu atat este mai bine

Aspirantele ce mai fac? mai avem ceva reusite?





Marusca
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Liliana ma bucur pentru rezultatul bun de sambata si sper ca trei ovocite sa se transforme in trei embrioni. Hai ca am un feeling bun. Da Doamne! Bafta multa la ET!
Marusca de tripul test nu iti face probleme, va iesi bine ai sa vezi. Pe 31 iulie am si eu programare la cabinet, la ora 11, sa-mi scoata firul de cerclaj. Sper sa rezistam pana atunci!
Pup fetele dragi!

Teodora
35+ Tiberiu si Daria
Aniversare 2006

Burtici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Buna fetelor ,
Vin si eu sa ma plang oleaca !
Mi-a plecat odoru' de vineri la Strasbourg cu soacra la matusa , unchiu si verisorul Jérôme ! Nu stau deloc locului , tot de telefon mi-s agatata ! E ptr prima oara cand pleaca de langa noi ptr atata timp . Se va intoarce maine (luni) si tare dor mi-e de el ! Noroc ca ne vedem prin web-cam seara ! Alexandre se joaca si se simte bine iar eu imi fac mii si mii de ganduri , casa e goala ! Ieri m-am culcat in patucul lui ca sa-mi mai treaca dorul de el , dar e si mai rau ! Am ca un bb dupa el ! N-as fi crezut ca va fi asa . L-am lasat sa plece ptr ca era ideea lui , vroia sa-si vada verisorul(9 ani) dar care e destul de posesiv si gelos , nu prea vrea sa-l accepte , dar Alexandre simte nevoia sa-l vada mereu , ptr el e ca si un frate mai mare si ce-i drept familia pe care o avem e mare dar suntem toti indepartati , deci acest verisor ar fi cel mai apropiat de el (200km). Are prieteni destui si aici , iar pe perioada de vara (vacanta) exista un fel de "centre aere"(daca-i pot spune garderie , cresa...dar ptr mai mari) care tine copii de la varste mici pana la 15 ani , acolo ei fac activitati , iasa la plimbare , merg in parcuri , piscina , cinema , zoo...tot felul de activitati interesante , copii n-au timp sa se plictiseasca ! Au si cantina , sau le punem sandwich daca se prevede vreo iesire pe ziua respectiva !
Infine , de-abea astept sa merg sa-l iau maine de la gara .
Mai e o saptamana si plecam si noi in vacanta . Oufff ce bine ne va prinde !
Draga Thea tin pumnii stransi sa stea bine in burtica la tine , comorile dragi pana le va veni vremea sa-si arate nasucurile . Mai e putin si-ti vei putea tine puiutii la piept , ce ma bucur ptr tine ! De abea astept s-aud vestea cea buna . Ce momente unice , iti doresc din suflet sa profiti pe deplin !
Apropo's , cum se prezinta , se pregatesc bine , sunt cu caputu-n jos ? Doamne ajuta sa fie bine , am emotii ptr tine si sunt fericita ca ti-ai realizat marea parte din parcurs iubita ! Acum a inceput numaratoarea inversa ! Da-i Doamne sa fie OK ! Te cu drag si ma gandesc la tine sa fie !
Liliana scumpa , asa cum bine spune Thea , si eu am un feeling ca de data asta o fi cea buna ! Ai incredere si D-zeu sa te ajute ! Astept vestea cea buna !
Marusca , ma bucur sa stiu ca totul e ok , sarcina usoara in continuare , ai grija de puiutul tau care da din aripioare (maini) ! Nu te mai du in locuri aglomerate , nu e bine ptr ! Si mie-mi plac "The Rolling Stones" ...te
Un cu drag tuturor aspirantelor , gravidutelor si mamicutelor cu puiuti dragi !



Aileene...Alexandre...(22-sept'99)
amintiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Fetelor, va dulce pe obrajori.
Astazi am sunat la embriolog si din 3 ovocite doar 2 sunt viabili, unul a fost imatur. Pentru mine este foarte bine, starea de fericire se mentine si ma rog ca feeligul vostru sa se adevereasca. maine o sa stiu in cate se vor divide, dar cred ca treaba merge bine.
Teo, ma bucur sa stiu ca sunteti bine si puiuitii mici sa mai stea la mami in burtica. Au mai luat in greutate? O sa faci cezariana sau mergi pe nastere naturala? Te pup dulce pe burtica sa ma molipsesc de la tine. Doamne ajuta!
Aileene, te cred ca iti este dor de Alexandre si ca te topesti de dorul lui, dar luni o sa il ai din nou langa tine. Ei, dar maine poimaine o sa plece dupa fete si sa vezi atunci. Iti doresc un concediu de vis si sa ne povestesti cum ai petrecut si pe unde. Iti multumesc mult pt gandurile tale si sper ca pana la urma sa fie totul bine. Doamne ajuta!
Pupici dulci pt toate fetele, sper ca in curand sa trec din nou in tabara Moisicilor gravidute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Aileene iti inteleg dorul de Alexandre ( parca ma vad si pe mine cat de curand), dar este bine sa ii oferi si independenta, mai ales daca a fost dorinta lui si el se simte bine acolo. Cred ca simt si ei nevoia de schimbare a decorului, a oamenilor, iar asta nu poate decat sa le fie de folos, asa acumuleaza experiente noi.
Ca sa raspund la intrebarea ta si a Lilianei: Tiberiu este in prezentatie craniana ( deci cu capul in jos), insa Daria este in prezentatie pelvina si transversa ( deci cu picioarele in jos si mai sta si oblic in burtica), deci o nastere naturala este exclusa, dr. a spus ca este foarte riscant, chiar daca pe Tiberiu l-as naste normal cu Daria sigur as ajunge tot la cezariana pentru ca nu isi va mai schimba pozitia.
Liliana este foarte bine si doi embrioni. Tin in continuare pumnii pentru luni sau marti la ET.

Teodora
35+ Tiberiu si Daria
Aniversare 2006

Burtici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Liliana scumpa , ce ma bucur ca totusi sunt 2 , tin pumnii stransi tare de tot sa fie bine si sa-i ai in burtica cat mai repede , iar dupa sa se adevereasca cu frumoasa pe un timp de vreo 8 luni ! Si la mine tot asa a fost de fiecare data am avut : primul FIV cu 2 ET din 8 fecundati si cel din urma FIV cu 2 ET din 7 fecundati ! Imi aduc aminte ca tu ai avut mereu probleme cu ovocitele , din cauza ca era goi inauntru , nu-i asa ? Sper sa nu fi incurcat borcanele scumpa ! E posibil ca memoria sa-mi joace feste !
Imi e gandul la tine si fii tare , va fii bine ! Be Positive
Asa este , sa stii ca-n ziua cand se va insura , eu nu cred ca ma voi putea bucura atat cat ar trebui , la gandul ca nu-l voi mai avea cu mine-n casa ! Dar sper sa am o norutza superba si la propriu si la figurat , oricum nu-s lipicioasa , voi fi soacra cea mai dorita din lume si voi face totul ca sa le fie dor de mine lasandu-i sa traiasca singurei in casuta lor . Eheee dar pana atunci mai e cale lunga , trecem de-abea in cls a-2-a .
Promit sa vin cu detalii si cu poze din vacanta noastra . Tu unde pleci in vacanta ?
Thea draga , vad si eu ca nu e prea usoara treaba la tine , dar vad in acelasi timp ca esti pe maini bune scumpa , si ca medicii au luat deja masurile cele mai bune atat ptr tine cat si ptr puiutii dragi si asta ma linisteste ptr tine ! Si normal ca e mai bine cezariana , decat sa fie vreun "bucluc" pe timpul unei nasteri naturale , Doamne fereste !
Si eu am nascut prin cezariana , din cauza ca Alexandre se prezenta cu , dar am fost si f fericita ca-l voi avea mai repede in brate , si nu mi-am facut nici cea mai mica grija , am avut totala incredere !
Da sigur ca este bine sa te detasezi de copil un pic , atunci cand acesta cere sa o faca ! Inseamna ca e pregatit si nu poate decat sa-l imbogateasca , construindu-i personalitatea ! E atat de mandru de el , cand am pregatit valiza , el a vrut sa puna lucrurile-n ea , n-a uitat nimic din lucruri , f atent si "cutezat" ! Eram in admiratie totala .
Va cu drag fetelor si va doresc o dupa amiaza de duminica placuta , nu prea calda , asa cum e la noi ...
Thea draga , incet incet , vreau sa te ajut sa umplem paginutele ca sa terminam capitolul , poate poate se indura alte fete s-o deschida si sa le poarte mult noroc asa cum le-ai purtat tu atata timp !!!



Aileene...Alexandre...(22-sept'99)
amintiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Aileene si eu am incredere in medicii de la Giulesti pentru ca pana acum nu am avut vreun motiv de nemultumire din partea lor. Sper ca in continuare, in cel mai important moment al vietii mele, sa fie tot asa.
Liliana stiu ca esti dezamagita, dar nu iti pierde speranta. Mai sunt doua saptamani in care sa speri ca, totusi, macar unul din puiuti va ramane cu tine inca 9 luni.

Teodora
35+ Tiberiu si Daria
Aniversare 2006

Burtici


Mergi la inceput